Zbiórka Seria wydawnicza "Tikn" - zdjęcie główne

Seria wydawnicza "Tikn"

8 326 zł  z 11 000 zł (Cel)
Wpłaciło 159 osób
Wpłać terazUdostępnij
 
Ania Blumsztajn - awatar

Ania Blumsztajn

Organizator zbiórki

Grupą przyjaciół wydałyśmy pierwsze książeczki nowej serii wydawniczej „Tikn”. Zaczęliśmy od  trzech opowieści: o przyjaźni, o odzyskiwaniu publicznego głosu kobiet oraz oznaczeniu oddolnego ruchu jednostek i ustanawiania ludzkich stosunków dla naszego życia politycznego. Bardzo zależy nam na tym, żeby książeczki „Tikn” były jak najszerzej dostępne. Dlatego wyznaczyłyśmy dla nich cenę 5 złotych, która — jeśli sprzeda się cały nakład — wystarcza akurat na to, żeby z czasem spłacić koszt druku i praw autorskich 500 egzemplarzy kompletu pierwszych trzech książek. 

Chciałybyśmy, aby nie było to jednorazowe wydarzenie, ale początek dłuższego cyklu, w ramach którego raz na pół roku wypuszczalibyśmy trzy lub dwie krótkie, ważne i tanie książeczki — początek biblioteki „Tikn”. Mamy wiele pomysłów, których realizacji nie możemy się doczekać. Jednak o ile z radością przełożymy i przygotujemy do druku kolejną trójkę naszych ulubionych książek dla samej satysfakcji z faktu, że w końcu staną się dostępne dla polskich czytelników i czytelniczek, potrzebujemy Waszego wsparcia, aby pokryć koszty druku i praw autorskich.  Dlatego, jeśli podoba Wam się ta inicjatywa i tak samo jak nas ucieszyłyby Was kolejne śliczne, zajmujące książeczki z serii „Tikn”, rozważcie współudział w sfinansowaniu kompletu kolejnych trzech książeczek.

 Wyznaczony przez nas cel 11 000 złotych jest orientacyjny — jeżeli zebrana kwota okaże się większa, albo koszty praw i druku mniejsze, resztę pieniędzy przeznaczymy na poczet przyszłych książek. 


O serii „Tikn”

Słowo„tikkun” w tradycji kabalistycznej oznacza naprawę – naprawęświata. A świat naprawiony, jak opisują go kabaliści, bardzo przypomina świat z anarchistycznego marzenia: ustaje tu wszelka władza, prawo zostaje pozbawione jakiejkolwiek treści.

Naprawa wymaga nie tyle zniszczenia zła, ile poszukiwania i chronienia tego,co w tym świecie może przynieść ocalenie. Kabaliści mówią o iskrach boskiego światła, które już tu są, trzeba je tylko odnaleźć i uwolnić. Gilles Deleuze będzie pisał o „wspólnocie odkrywców” przepełnionej „wiarą, a raczej zaufaniem – niewiarą w inny świat, lecz zaufaniem do tego świata”. Naprawa dokonać się może tylko wewnątrz tego świata i tylko naszymi rękami.

Wiara w świat nie ma nic wspólnego z zasiedziałym zadowoleniem. W 2000 roku francuski kolektyw Tiqqun wskazywał, że jedyną drogą wyjścia z nocy, jaka pochłania dziś nasze myślenie, jest porzucenie twierdzy tożsamości, odkrycie, że wszystko, czym jesteśmy,pozostaje ostatecznie nie nasze, obce, tymczasowo używane. W miejsce przywiązania do spektaklu polskości, europejskości, Polski Walczącej czy kariery senior managera – potrzebujemy odwagi błądzenia, wędrowania, migrowania. Tym, co łączy nas z innymi jest właśnie wspólne doświadczenie istot, które dziwią się samym sobie.

W wędrówce ku wspólnocie z innymi mogą nas wspomóc książki, które pozwalają dostrzec coś nieznanego, myśleć inaczej niż dotąd. Dla grupy Tiqqun jedną z takich książek była "Wspólnota, która nadchodzi" Giorgio Agambena. W 2001 roku, jedenaście lat powydaniu tej książki, Agamben dodał do niej część zatytułowaną „Tiqqun de la noche”. To znak sympatii dla francuskiego kolektywu, ale nocny tikkun to także praktyka czytania przez noc święta Szawuot tekstów, które pomagają naprawić świat. W języku jidysz, języku Żydów Europy Wschodniej, słowo „tikkun” brzmiało „tikn”. Nie jest chyba przypadkiem, że w początkach XX wieku w naszej części świata anarchizm zyskał właśnie wśród Żydów szczególnie silny odzew. Michel Löwy twierdził, że ideały wolnościowe łączy z koncepcją tikn szczególny związek – powinowactwo z wyboru.

Seria„Tikn” powstaje we współpracy z Oficyną Wydawniczą Bractwa Trojka. Zamierzamy wydawać krótkie teksty, których autorki i autorzy nie zawsze deklarowali się jako „anarchiści”, a jednak wiązało ich z anarchistycznym ideałem takie właśnie powinowactwo. Chcemy, by te teksty stały się szeroko dostępne, chcemy uwolnić je od akademickiej powagi i przywrócić powszechnemu użyciu. Wierzymy, że te małe i tanie książeczki, które łatwo można nosić ze sobą, pomogą naprawiać świat.


Anna Blumsztajn

Jagoda Dolińska

Andrzej Grzybowski

Magdalena Kowalska

Piotr Laskowski 

Maciej Łagodziński 

Sebastian Matuszewski 


Nasze strony:

www.facebook.com/SeriaTikn

www.tikn.pl

Aktualizacje


  • Ania Blumsztajn - awatar

    Ania Blumsztajn

    29.05.2018
    29.05.2018

    Do dostania na bractwotrojka.pl antyfaszystowskie ABC (Agamben, Brecht, Czarnowski). Wszystkie trzy dzięki Waszej niesamowitej pomocy.

    A gdzie „Rozprawa o dobrowolnej niewoli”? Będzie zaraz, za chwileczkę, jeszcze przed wakacjami! Potrzebujemy jeszcze trochę Waszej pomocy, bo jak na Tikn, jest grubiaste.

    Więc jeśli możecie – wesprzyjcie nas jeszcze – bo już we wrześniu:

    ☛ Marta Petrusewicz o chłopskich rozbójnikach na południu Włoch,

    ☛ mesjański Agamben i – mamy nadzieję –

    ☛ cudowna Elsa Morante.

Słowa wsparcia

Twoje słowa mają moc pomagania! Wpłać darowiznę i przekaż kilka słów wsparcia 🤲


  • Maria Dąbrowska-Majewska - awatar

    Maria Dąbrowska-Majewska

    24.03.2019
    24.03.2019

    dziękuję!

  • Michał Szutowicz - awatar

    Michał Szutowicz

    20.02.2018
    20.02.2018

    hau!

8 326 zł  z 11 000 zł (Cel)
Wpłaciło 159 osób
Wpłać terazUdostępnij
 
Ania Blumsztajn - awatar

Ania Blumsztajn

Organizator zbiórki

Zadaj pytanie

Wpłaty: 159

Iwan - awatar
Iwan
50
Wojciech Swat - awatar
Wojciech Swat
100
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
100
Paweł Litwinowicz - awatar
Paweł Litwinowicz
100
Ishbel Szatrawska - awatar
Ishbel Szatrawska
20
Ishbel Szatrawska - awatar
Ishbel Szatrawska
30
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
100
Ishbel Szatrawska - awatar
Ishbel Szatrawska
100
Jędrzej Wijas - awatar
Jędrzej Wijas
50
Piotr Miszczak - awatar
Piotr Miszczak
50

Uważasz, że ta zbiórka zawiera niedozwolone treści ? Napisz do nas

Załóż swoją pierwszą zbiórkę

Zbieraj pieniądze na to, czego
najbardziej potrzebujesz już dziś!

Jak założyć zbiórkę na Pomagam.pl

Pomagam.pl to największy i najpopularniejszy w Polsce serwis do tworzenia internetowych zbiórek pieniędzy. To narzędzie, które umożliwia każdemu i całkowicie za darmo założenie zbiórki w kilka chwil.

Dzięki Pomagam.pl w łatwy i bezpieczny sposób zbierzesz fundusze na to, co dla Ciebie ważne m.in. pokrycie kosztów leczenia, wsparcie bliskich w trudnych chwilach i na inicjatywy bliskie Twojemu sercu.

Krok 1:Chcesz założyć zbiórkę, ale nie wiesz od czego zacząć? Nie martw się! Obejrzyj krótki film poniżej, który tłumaczy, jak działa Pomagam.pl.

Krok 2:Zbiórkę na Pomagam.pl przygotowujesz i publikujesz samodzielnie. Nie przejmuj się - założenie zbiórki trwa dosłownie kilka chwil i jest prostsze, niż myślisz. Sprawdź poniższy poradnik.

W momencie tworzenia zbiorki możesz wybrać, czy chcesz ją prowadzić samodzielnie czy ze wsparciem Pomagam.pl. Pierwsza opcja jest całkowicie darmowa. Jeśli natomiast zdecydujesz się na promowanie zbiórki z naszym wsparciem, będziemy przypominać o Twojej zbiórce i zachęcać do wpłat osoby, które ostatnio odwiedziły stronę Twojej zbiórki (tzw. retargeting).

W tym celu będziemy wyświetlać Twoją zbiórkę zarówno na stronie głównej Pomagam.pl jak i w reklamach internetowych. Zwiększa to szanse na to, że więcej odwiedzających Twoją zbiórkę osób zdecyduje się ostatecznie na wpłatę lub udostępnienie zbiórki. W zamian za to dodatkowe, nieobowiązkowe wsparcie w promocji od każdej wpłaty potrącimy automatycznie 12%.

Krok 3:Twoja zbiórka jest gotowa, czas zacząć działać! Nikt nie wypromuje Twojej zbiórki tak jak Ty, dlatego pamiętaj, żeby udostępniać ją we wszystkich mediach społecznościowych: Facebook, Instagram, Twitter, LinkedIn czy YouTube i TikTok. Zacznij od rodziny i przyjaciół - poproś ich o udostępnienie i zachęć do wpłat. Wyślij znajomym linka do zbiórki z krótkim opisem na Messengerze, SMSem lub mailowo. Następnie skontaktuj się z lokalnymi mediami z prośbą o publikację Twojej zbiórki oraz zaangażuj w promocję okoliczne organizacje społeczne, władze samorządowe, instytucje oraz osoby znane w Twojej okolicy.

Pamiętaj, im więcej osób dowie się o Twojej zbiórce, tym większa szansa na osiągniecie celu! Więcej porad znajdziesz w ebooku, jak założyć i prowadzić skuteczną zbiórkę. Znajdziesz go w swoim panelu zarządzania zbiórką po jej stworzeniu. Sprawdź również naszego bloga, w którym dzielimy się praktycznymi poradami i wskazówkami.

Krok 4:Wszystkie osoby odwiedzające Twoją zbiórkę mogą szybko i bezpiecznie wpłacać na nią pieniądze, np. przy użyciu przelewów internetowych, kart kredytowych, tradycyjnych przelewów bankowych, a nawet na poczcie! Wpłaty księgują się natychmiast. Wszyscy widzą, jaką kwotę udało się już zebrać i mogą zapraszać do zbiórki kolejne osoby.

Krok 5:Pieniądze ze zbiórki możesz wypłacać na konto bankowe w każdej chwili i tak często, jak chcesz. Wypłata pieniędzy trwa na ogół 3 dni robocze. Wypłata nie spowoduje zmiany stanu licznika wpłat na stronie Twojej zbiórki. Możesz dalej zbierać pieniądze, a zbiórka będzie trwać aż do momentu, gdy zdecydujesz się ją zamknąć.

Prawda, że proste? To właśnie dlatego dziesiątki tysięcy osób prowadzi już swoje zbiórki na Pomagam.pl. Nie czekaj. Dołącz do nich teraz! Aby założyć zbiórkę, kliknij tutaj lub w przycisk poniżej:

Pomagam.pl wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej

Zamknij