Zbiórka Toporzysko otwarte na uchodźców - miniaturka zdjęcia

Toporzysko otwarte na uchodźców Jak założyć taką zbiórkę?

Toporzysko otwarte na uchodźców

8 337 zł  z 10 000 zł (Cel)
Wpłaciły 72 osoby
Wpłać terazUdostępnij
 

Już 160 Ukraińców uciekających przed wojenną pożogą w ojczyźnie, zawitało do nas do Folwarku Toporzysko. To tutaj czeka na nich schronienie, opieka medyczna i psychologiczna, wsparcie przy załatwianiu formalności oraz serdeczna atmosfera.

Pierwszą grupę gości w Folwarku Toporzysko stanowiło 51 osób, których sytuacja była szczególnie trudna. Połowę z ukraińskich uchodźców stanowiły dzieci i młodzież. Nie brakowało wśród nich sierot, które straciły swoich rodziców podczas wojny w Donbasie 2014 roku. Już wtedy musiały uciekać i szukać nowego schronienia. Teraz ich życie legło w gruzach – dosłownie i w przenośni – po raz drugi. Spadające na ich domy bomby wygoniły ich do wędrówki w nieznane.

Tym nieznanym okazał się Folwark Toporzysko (gmina Jordanów), słynący ze swoich koni i malowniczego położenia. Gdy autobusy z uchodźcami pokonywały ostatnie wzniesienia na krętej drodze prowadzącej do Folwarku, jadącym w nim Ukraińcom trudno było uwierzyć, do jak innego miejsca trafili. Innego od krajobrazów, które towarzyszyły im w ostatnich dniach – krajobrazach zniszczeń, krzyków, wojennej zawieruchy.

Sytuacja okazała się na tyle dynamiczna, a potrzeby tak duże, że szybko do Folwarku Toporzysko zaczęły przyjeżdżać busy z kolejnymi uchodźcami. Dzięki zaangażowaniu kawalerzystów-ochotników (w Toporzysku swą siedzibę ma Szwadron Toporzysko oraz Stowarzyszenie Kawaleria) udało się błyskawicznie uruchomić magazyny i zbiórki darów. Inni wolontariusze oraz znajomi przyłączyli się do wyszukiwania mieszkań oraz miejsc pobytu. W ten sposób Folwark stał się swoistym hubem przesiadkowym – gdy jedni goście rozpakowują swoje skromne bagaże, druga grupa pakuje się i rusza do przygotowanych dla nich mieszkań czy domów. Część zostaje w Polsce, inni lecą do Szwajcarii, Niemiec czy nawet… Meksyku.

Trudno uwierzyć, w jak krótkim czasie musieliśmy się zorganizować, aby móc sensownie pomagać ludziom, którzy nagle stracili wszystko” – mówi Dariusz Waligórski, właściciel Folwarku. „Nie byłoby to możliwe gdyby nie serdeczne wsparcie od wielu dobroczyńców. Codziennie otrzymujemy darmowe pieczywo. Przyjeżdżają do nas lekarze, by na miejscu badać i wypisywać recepty. Psychoterapeutka dobrowolnie prowadzi tutaj dyżury, mamy wsparcie od tłumaczy. Lokalni przewoźnicy udostępniają swoje autobusy, podobnie zresztą jak strażacy z Państwowej Straży Pożarnej” – wylicza Dariusz Waligórski.

Sam jest w ruchu od rana do wieczora. Zajmuje się nie tylko kwestiami organizacyjnymi, lecz również zachęca lokalną społeczność do okazania sławnej polskiej gościnności ukraińskim uchodźcom. I to działa – mieszkańcy tej niewielkiej miejscowości otworzyli swoje drzwi dla wojennych tułaczy. W ekspresowym tempie udało się pozyskać instrumenty muzyczne, zapasy materiałów i maszyny do szycia. Ukrainki chcą bowiem szyć i pluszaki dla dzieci, i siatki maskujące dla ukraińskiej obrony terytorialnej.

Dużo dobrego dla zestresowanych i zmęczonych sąsiadów z Ukrainy robią też konie, z których słynie Folwark Toporzysko. Kontakt z żywym zwierzęciem, przytulenie się do niego czy sesja jeździecka w siodle pozytywnie wpływają na samopoczucie, zwłaszcza młodych.

Mimo tak wielkiego wsparcia od osób prywatnych, lokalnych firm, toporzyskiej parafii czy Banku Żywności i Domu oo. Kapucynów, pomaganie kosztuje. Bardzo dużo.

„Pieniądze idą jak woda. Do tej pory wszystkie wydatki ponosimy z własnej kieszeni. Złożyliśmy wnioski o dofinansowanie działań i uruchomiliśmy zbiórkę pieniędzy. Jeśli ktoś zechce nas wspomóc przysłowiową złotówką lub upowszechni informację o zbiórce, to będziemy zobowiązani” – informuje Dariusz Waligórski.

Słowa wsparcia

Twoje słowa mają moc pomagania! Wpłać darowiznę i przekaż kilka słów wsparcia 🤲


  • Urszula Dudek - awatar

    Urszula Dudek

    02.04.2022
    02.04.2022

    Pomagajmy, każda złotówka niesie pomoc

  • Anonimowy Darczyńca - awatar

    Anonimowy Darczyńca

    30.03.2022
    30.03.2022

    MÓJ PRZYJACIEL ZOSTAŁ SKAZANY NA UMIERANIE. BŁAGAM, PROSZE O POMOC. NAWET NIE MAM NA JUTRZEJSZĄ WIZYTĘ U WETERYNARZA. https://pomagam.pl/p3kcnw

8 337 zł  z 10 000 zł (Cel)
Wpłaciły 72 osoby
Wpłać terazUdostępnij
 

Wpłaty: 72

Krzysztof - awatar
Krzysztof
150
Paweł - awatar
Paweł
150
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
400
Ania i Krzysiek - awatar
Ania i Krzysiek
200
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
20
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
50
Machnicka Hławiczka Marta - awatar
Machnicka Hławiczka Marta
50
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
50
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
10
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
20

Uważasz, że ta zbiórka zawiera niedozwolone treści ? Napisz do nas

Załóż swoją pierwszą zbiórkę

Zbieraj pieniądze na to, czego
najbardziej potrzebujesz już dziś!

Jak założyć zbiórkę na Pomagam.pl

Pomagam.pl to największy i najpopularniejszy w Polsce serwis do tworzenia internetowych zbiórek pieniędzy. To narzędzie, które umożliwia każdemu i całkowicie za darmo założenie zbiórki w kilka chwil.

Dzięki Pomagam.pl w łatwy i bezpieczny sposób zbierzesz fundusze na to, co dla Ciebie ważne m.in. pokrycie kosztów leczenia, wsparcie bliskich w trudnych chwilach i na inicjatywy bliskie Twojemu sercu.

Krok 1:Chcesz założyć zbiórkę, ale nie wiesz od czego zacząć? Nie martw się! Obejrzyj krótki film poniżej, który tłumaczy, jak działa Pomagam.pl.

Krok 2:Zbiórkę na Pomagam.pl przygotowujesz i publikujesz samodzielnie. Nie przejmuj się - założenie zbiórki trwa dosłownie kilka chwil i jest prostsze, niż myślisz. Sprawdź poniższy poradnik.

W momencie tworzenia zbiorki możesz wybrać, czy chcesz ją prowadzić samodzielnie czy ze wsparciem Pomagam.pl. Pierwsza opcja jest całkowicie darmowa. Jeśli natomiast zdecydujesz się na promowanie zbiórki z naszym wsparciem, będziemy przypominać o Twojej zbiórce i zachęcać do wpłat osoby, które ostatnio odwiedziły stronę Twojej zbiórki (tzw. retargeting).

W tym celu będziemy wyświetlać Twoją zbiórkę zarówno na stronie głównej Pomagam.pl jak i w reklamach internetowych. Zwiększa to szanse na to, że więcej odwiedzających Twoją zbiórkę osób zdecyduje się ostatecznie na wpłatę lub udostępnienie zbiórki. W zamian za to dodatkowe, nieobowiązkowe wsparcie w promocji od każdej wpłaty potrącimy automatycznie 12%.

Krok 3:Twoja zbiórka jest gotowa, czas zacząć działać! Nikt nie wypromuje Twojej zbiórki tak jak Ty, dlatego pamiętaj, żeby udostępniać ją we wszystkich mediach społecznościowych: Facebook, Instagram, Twitter, LinkedIn czy YouTube i TikTok. Zacznij od rodziny i przyjaciół - poproś ich o udostępnienie i zachęć do wpłat. Wyślij znajomym linka do zbiórki z krótkim opisem na Messengerze, SMSem lub mailowo. Następnie skontaktuj się z lokalnymi mediami z prośbą o publikację Twojej zbiórki oraz zaangażuj w promocję okoliczne organizacje społeczne, władze samorządowe, instytucje oraz osoby znane w Twojej okolicy.

Pamiętaj, im więcej osób dowie się o Twojej zbiórce, tym większa szansa na osiągniecie celu! Więcej porad znajdziesz w ebooku, jak założyć i prowadzić skuteczną zbiórkę. Znajdziesz go w swoim panelu zarządzania zbiórką po jej stworzeniu. Sprawdź również naszego bloga, w którym dzielimy się praktycznymi poradami i wskazówkami.

Krok 4:Wszystkie osoby odwiedzające Twoją zbiórkę mogą szybko i bezpiecznie wpłacać na nią pieniądze, np. przy użyciu przelewów internetowych, kart kredytowych, tradycyjnych przelewów bankowych, a nawet na poczcie! Wpłaty księgują się natychmiast. Wszyscy widzą, jaką kwotę udało się już zebrać i mogą zapraszać do zbiórki kolejne osoby.

Krok 5:Pieniądze ze zbiórki możesz wypłacać na konto bankowe w każdej chwili i tak często, jak chcesz. Wypłata pieniędzy trwa na ogół 3 dni robocze. Wypłata nie spowoduje zmiany stanu licznika wpłat na stronie Twojej zbiórki. Możesz dalej zbierać pieniądze, a zbiórka będzie trwać aż do momentu, gdy zdecydujesz się ją zamknąć.

Prawda, że proste? To właśnie dlatego dziesiątki tysięcy osób prowadzi już swoje zbiórki na Pomagam.pl. Nie czekaj. Dołącz do nich teraz! Aby założyć zbiórkę, kliknij tutaj lub w przycisk poniżej:

Pomagam.pl wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej

Zamknij