Uwaga: dołożymy wszelkich starań aby mapę w wersji papierowej dostarczyć do każdej i każdego z Was, którzy wpłacą cegiełkę o wartości minimum 30 zł. Jeśli chcesz otrzymać mapę pocztą lub odebrać osobiście w jednym z większych miast, prosimy wypełnij formularz: https://forms.gle/X5FFKC9nbuQC4AJq9
Turnicki Turystycznie - zbiórka na przygotowanie i druk mapy turystycznej okolic projektowanego Turnickiego Parku Narodowego
“Gdzie jest ten Turnicki? Nigdy o nim nie słyszałam.”
“Czy to jest w Bieszczadach?”
“Co tam można robić i zobaczyć?”
“Gdzie tam zanocuję?”
Takich pytań słyszymy dziesiątki. Codziennie też obserwujemy sznury samochodów kierujące się w stronę Bieszczad, bez przystanku w równie pięknym regionie Pogórza Przemyskiego.
Okolice projektowanego Turnickiego Parku Narodowego to perła polskiej przyrody, wciąż pozostająca poza głównymi trasami turystycznymi. Istniejące opracowania i przewodniki są trudno dostępne lub bardzo szczegółowe. Infrastruktura, np. częściowo szlaki turystyczne PTTK, jest w opłakanym stanie, m.in. z powodu prowadzonej tu gospodarki leśnej.
Dlatego stworzyliśmy mapę-ulotkę, która ułatwi Wam zaplanowanie pobytu w tym pięknym regionie. Jest to mapa jakiej nam brakowało i z jakiej sami chcielibyśmy korzystać. Na wycieczkę, na wyprawę, pieszo, samochodem lub rowerem. Jako punkt startowy do dalszego zgłębiania tej części Pogórza Przemyskiego, ale też dla starych wyjadaczy i wyjadaczek regionu, dla których proponowane miejsca również mogą być zaskoczeniem.
Do opracowania mapy zaprosiliśmy lokalnych przewodników i przewodniczki - mieszkańców, znawczynie przyrody i historii, entuzjastki Pogórza Przemyskiego. To oni i one polecali miejsca, które odwiedzają, w których przyroda jest najpiękniejsza lub są świadectwem bogatej kultury regionu. Niektóre miejsca są tuż przy ścieżkach i drogach, do niektórych trzeba się zagłębić w las, jednak wszystkie są ważne i wyjątkowe.
Mapę stworzyliśmy w wersji do druku jako ładną i poręczną ulotkę, ale będzie również dostępna wersja internetowa, kompatybilna ze smartfonami, dzięki której dotrzecie dokładnie do wszystkich wskazanych miejsc. Wersję internetową mapy robimy przy wsparciu Fundacji Dziedzictwo Przyrodnicze (http://przyrodnicze.org).
Celem mapy jest rozpropagowanie turystyczne okolic projektowanego Turnickiego Parku Narodowego. Jeśli więcej osób będzie przyjeżdżać w te okolice i domagać się jego utworzenia, presja na właściwą ochronę tych terenów będzie się zwiększać. Jednocześnie, przyjeżdżając w te okolice, nocując w lokalnych agroturystykach przyjaznych idei powstania parku, kupując lokalne produkty, pokazujemy mieszkańcom, że ochrona przyrody i turystyka mogą się opłacać. Tworzymy alternatywy do pracy w gospodarce leśnej.
Mapa-ulotka jest już niemal gotowa, potrzebujemy jednak wsparcia finansowego na druk i opłacenie prac graficznych. Chcemy też, aby mapa była tylko pierwszym krokiem w długotrwałych działaniach mających na celu szerzenie wiedzy o turystycznych walorach tej okolicy. Chcemy organizować również wydarzenia wokół powstania mapy - wycieczki, wydarzenia zachęcające ludzi do przyjazdu i jednoczące lokalną społeczność wspierającą powstanie TuPN. Już w przyszłym roku zorganizujemy darmowe wycieczki z naszymi przewodnikami - współautorami i współautorkami - do miejsc zaznaczonych na mapie, i nie tylko. Chcemy też aktualizować mapę - zapraszając kolejne osoby do współpracy, dodając kolejne miejsca i propozycje tras, również poza otuliną projektowanego TuPN . Jeśli zbierzemy dostateczną ilość funduszy, będziemy mogli od razu zaplanować dodruk mapy ze zaktualizowanymi informacjami.
Budżet jakiego potrzebujemy:
druk 3 tysięcy egzemplarzy* dwustronnej mapy w formacie B2 wraz ze składem: 4200 zł
wynagrodzenie grafika: 1500 zł
wprowadzanie aktualizacji do wersji papierowej (grafik) i internetowej (firma informatyczna): 1200 zł
organizacja spotkań (m.in. wynajem sali, zwrot za przejazdy): 900 zł
W sumie: 7800 zł
*w zależności od liczby osób, które wpłacą pieniądze i będą chciały otrzymać mapę w wersji papierowej, liczba egzemplarzy może zostać zwiększona.
Mapę-ulotkę rozwieziemy do wszystkich miejsc noclegowych i usługowych znajdujących się na mapie i wielu innych, aby mogli je przekazywać dalej turystom. Będzie oczywiście zupełnie darmowa. Jednocześnie dołożymy wszelkich starań aby mapę w wersji papierowej dostarczyć do każdej i każdego z Was, którzy wpłacą cegiełkę o wartości minimum 30 zł. Mapa będzie możliwa do odbioru na spotkaniu premierowym na w projektowanym Turnickim Parku Narodowym, w kilku większych miastach ale jest też możliwość przesłania jej pocztą. Jeśli chcesz otrzymać mapę którąś z tych dróg, prosimy wypełnij formularz: https://forms.gle/X5FFKC9nbuQC4AJq9
O Turnickim Parku Narodowym
Lasy Pogórza Przemyskiego to resztki pradawnej puszczy, która kiedyś porastała nasz kontynent. Stare lasy chronią nas na wiele sposobów - oczyszczają powietrze, zapobiegają suszom i powodziom, przeciwdziałają katastrofie klimatycznej. Wciąż żyje tu niesamowita ilość gatunków zwierząt, roślin i grzybów, których nie spotkamy nigdzie indziej. Rysie, żbiki, wilki, niedźwiedzie, orły przednie, salamandry i kumaki - to tylko niewielka część tutejszej fauny. O naturalnym charakterze tych lasów świadczą wskaźnikowe gatunki mchów i porostów zasiedlające nienaruszone starodrzewia składające się z dwustu, a nawet trzystuletnich jodeł, buków i jaworów. Rozkładające się szczątki starych drzew tworzą niezbędną dla funkcjonowania lasu tkankę, w której żyją zagrożone wyginięciem, reliktowe chrząszcze.
Od 35 lat trwają starania o powołanie tu Turnickiego Parku Narodowego. Tylko taka forma ochrony pozwoli zachować ten skarb - dla nas i dla kolejnych pokoleń. Mimo to, Park wciąż nie powstał, a ten wyjątkowy las jest niszczony przez gospodarkę leśną i komercyjne polowania. Z dnia na dzień, z każdym wyciętym drzewem, z rozjechaną ciężkim sprzętem glebą, z kolejnym zastrzelonym jeleniem - tracimy bezpowrotnie coś naprawdę ważnego i bezcennego.
O nas
Inicjatywa Dzikie Karpaty - Jesteśmy społecznym ruchem oddolnym, nasze działanie oparte jest o nieodpłatne i dobrowolne zaangażowanie. Pochodzimy z całej Polski, również z Podkarpacia, mamy różne zawody i zainteresowania, ale łączy nas jedno - chcemy chronić karpacką przyrodę. Od 2018 roku staramy się o należytą ochronę tych terenów, monitorujemy negatywne skutki gospodarki leśnej, prowadzimy spacery leśne i działania edukacyjne wzmacniające świadomość ekologiczną, piszemy pisma. Od kwietnia 2021 roku blokujemy wycinkę we fragmencie projektowanego Turnickiego PN. Mamy dość patrzenia bezczynnie, jak wraz z wycinką niszczone jest nasze dobro wspólne.
Towarzystwo Krajoznawcze “Krajobraz” - to nowoczesne stowarzyszenie krajoznawcze, którego misją jest promowanie praktycznego i teoretycznego poznawania Polski. Od 2016 roku tworzy krajoznawcze przewodniki, strony internetowe, szlaki wycieczkowe, wystawy, mapy. Organizuje wycieczki i wyprawy. Współtwórcami działań stowarzyszenia są mieszkańcy, pasjonaci, uczniowie – którzy są zapraszani do przekazywania swojej wiedzy i spojrzenia na otoczenie.
Twoje słowa mają moc pomagania! Wpłać darowiznę i przekaż kilka słów wsparcia 🤲
Uważasz, że ta zbiórka zawiera niedozwolone treści ? Napisz do nas
Pomagam.pl to największy i najpopularniejszy w Polsce serwis do tworzenia internetowych zbiórek pieniędzy. To narzędzie, które umożliwia każdemu i całkowicie za darmo założenie zbiórki w kilka chwil.
Dzięki Pomagam.pl w łatwy i bezpieczny sposób zbierzesz fundusze na to, co dla Ciebie ważne m.in. pokrycie kosztów leczenia, wsparcie bliskich w trudnych chwilach i na inicjatywy bliskie Twojemu sercu.
Krok 1:Chcesz założyć zbiórkę, ale nie wiesz od czego zacząć? Nie martw się! Obejrzyj krótki film poniżej, który tłumaczy, jak działa Pomagam.pl.
Krok 2:Zbiórkę na Pomagam.pl przygotowujesz i publikujesz samodzielnie. Nie przejmuj się - założenie zbiórki trwa dosłownie kilka chwil i jest prostsze, niż myślisz. Sprawdź poniższy poradnik.
W momencie tworzenia zbiorki możesz wybrać, czy chcesz ją prowadzić samodzielnie czy ze wsparciem Pomagam.pl. Pierwsza opcja jest całkowicie darmowa. Jeśli natomiast zdecydujesz się na promowanie zbiórki z naszym wsparciem, będziemy przypominać o Twojej zbiórce i zachęcać do wpłat osoby, które ostatnio odwiedziły stronę Twojej zbiórki (tzw. retargeting).
W tym celu będziemy wyświetlać Twoją zbiórkę zarówno na stronie głównej Pomagam.pl jak i w reklamach internetowych. Zwiększa to szanse na to, że więcej odwiedzających Twoją zbiórkę osób zdecyduje się ostatecznie na wpłatę lub udostępnienie zbiórki. W zamian za to dodatkowe, nieobowiązkowe wsparcie w promocji od każdej wpłaty potrącimy automatycznie 12%.
Krok 3:Twoja zbiórka jest gotowa, czas zacząć działać! Nikt nie wypromuje Twojej zbiórki tak jak Ty, dlatego pamiętaj, żeby udostępniać ją we wszystkich mediach społecznościowych: Facebook, Instagram, Twitter, LinkedIn czy YouTube i TikTok. Zacznij od rodziny i przyjaciół - poproś ich o udostępnienie i zachęć do wpłat. Wyślij znajomym linka do zbiórki z krótkim opisem na Messengerze, SMSem lub mailowo. Następnie skontaktuj się z lokalnymi mediami z prośbą o publikację Twojej zbiórki oraz zaangażuj w promocję okoliczne organizacje społeczne, władze samorządowe, instytucje oraz osoby znane w Twojej okolicy.
Pamiętaj, im więcej osób dowie się o Twojej zbiórce, tym większa szansa na osiągniecie celu! Więcej porad znajdziesz w ebooku, jak założyć i prowadzić skuteczną zbiórkę. Znajdziesz go w swoim panelu zarządzania zbiórką po jej stworzeniu. Sprawdź również naszego bloga, w którym dzielimy się praktycznymi poradami i wskazówkami.
Krok 4:Wszystkie osoby odwiedzające Twoją zbiórkę mogą szybko i bezpiecznie wpłacać na nią pieniądze, np. przy użyciu przelewów internetowych, kart kredytowych, tradycyjnych przelewów bankowych, a nawet na poczcie! Wpłaty księgują się natychmiast. Wszyscy widzą, jaką kwotę udało się już zebrać i mogą zapraszać do zbiórki kolejne osoby.
Krok 5:Pieniądze ze zbiórki możesz wypłacać na konto bankowe w każdej chwili i tak często, jak chcesz. Wypłata pieniędzy trwa na ogół 3 dni robocze. Wypłata nie spowoduje zmiany stanu licznika wpłat na stronie Twojej zbiórki. Możesz dalej zbierać pieniądze, a zbiórka będzie trwać aż do momentu, gdy zdecydujesz się ją zamknąć.
Prawda, że proste? To właśnie dlatego dziesiątki tysięcy osób prowadzi już swoje zbiórki na Pomagam.pl. Nie czekaj. Dołącz do nich teraz! Aby założyć zbiórkę, kliknij tutaj lub w przycisk poniżej:
Piotr Ł
Cieszę się myślą o kolejnej wizycie w TurnickimPN, w tym doświadczenie rykowiska --- ale też na odwiedzenie części nieznanych mi jeszcze miejsc o których dowiedziałem się z roboczej wersji mapy!
Anonimowy Darczyńca
Super inicjatywa! Taka mapa bardzo się przyda dla osób, którzy pierwszy raz zechcą odwiedzić tę okolicę oraz dla stałych bywalców.
Natalia Kolecka
Musi się udać!!
Anonimowy Darczyńca
TurnickiTERAZ!