Zbiórka Pomoc uchodźcom - zdjęcie główne

Pomoc uchodźcom

3 771 zł  z 2 500 zł (Cel)
Wpłaciło 61 osób
Andrzej Grzybowski - awatar

Andrzej Grzybowski

Organizator zbiórki

Przede wszystkim dziękujemy za wsparcie naszej zbiórki

To dzięki Wam całe przedsięwzięcie było możliwe. Poniżej zamieszczamy nasze relacje z wyjazdu.

Andrzej i Iwo.

Relacja nr 1/2:

Moje drogie, moi drodzy, od kilku dni działamy w Idomeni (obóz na granicy grecko-macedońskiej). Koczuje tu ponad 10 tys. ludzi. Warunki sanitarne i zaopatrzeniowe są bardzo złe, ciągle brakuje żywności (generalnie wszystkiego brakuje). Granica pozostaje zamknięta, ludzie koczują tu już od tygodni. Dziś na torach kolejowych przechodzących przez obóz urodziło sie dziecko. Ludzie mieszkający w obozie próbują jakoś żyć: ktoś ma golarkę i krzesło więc jest fryzjerem, ktoś inny buduje wiatę, żeby zaaranżować zajęcia dla dzieci. Ktoś inny pierze lub szuka drewna na opał by gotować lub sie ogrzać. Mieszkańcy obozu kontaktują się na facebooku czy skypie z rodzinami lub przyjaciółmi, gdy ktoś udostępni wi-fi i jest bateria. W obozie, poza większymi organizacjami, działa kilka nieformalnych grup wsparcia, m.in. Banana People (roznaszącą banany dzieciom), Soup Group (anarchistki przygotowujące zupę, organizujące plac zabaw i rysowanie dla dzieci, punkt informacyjny czy scenę muzyczną dla artystów/ek czy muzykantów, których jest sporo wśrod uchodźców) oraz działający wspólnie niezrzeszeni wolontariusze/ki - zwykłe osoby z różnych krajów roznoszące jedzenie, ubrania, udostępniające prąd czy organizujące namiastkę zabawy dla dzieci. Wszyscy korzystamy z magazynu ubrań, butów i koców mieszczącego się w zaskłotowanym budynku oraz z zaskłotowanej na przeciwko opuszczonej stacji benzynowej służącej jako miejsce noclegowe. Roznosimy głównie dziecięce ubrania, na które jest największe zapotrzebowanie. Poza tym działamy w ramach nieformalnej inicjatywy Humus People: przygotowujemy i dostarczamy zestawy śniadaniowe (wrapy z humusem i ogórkami, owoce, woda) bezpośrednio do osób w obozie, dziś ok. 2,3 tys. zestawów. Jedzenie przygotowujemy wspólnie z uchodźcami w Polykastro. Wszystkie te działania to kropla w morzu doraźnych potrzeb.

Relacja nr 2/2:

Moi drodzy, moje drogie, wróciliśmy z wyjazdu. Każdy dzień wyglądał tak: od rana do 13-tej dystrybucja ok. 2 tys. paczek żywności w obozie wraz z Hummus Rights Project - Idomeni. Kolejne 3 h to dystrybucja ubrań, butów i ryżu, które pochodzą ze zbiórek organizowanych w różnych krajach (dzień wcześniej pytaliśmy uchodźców, jakich ubrań najbardziej potrzebują). W tym czasie też pomagaliśmy organizować kącik rysowania dla dzieci. Od 16-tej do wieczora przygotowywaliśmy paczki z żywnością do dystrybucji na następny dzień (oprócz zestawów, które rozdawaliśmy, robiliśmy dodatkowo ok. 1,2 tysiąca kanapek, które przekazywaliśmy anarchist(k)om do dystrybucji w mniejszych koczowiskach poza głównym obozem. W gotowanie, jak i dystrybucję zawsze angażowali się uchodźcy, bez udziału których działania te byłyby znacznie mniej skuteczne — jeśli w ogóle możliwe.

Sytuacja w obozie jest na tyle ciężka, że w praktyce dochodzi do nieoczywistych sojuszy. Np. UNHCR i Lekarze bez Granic wspierają działalność anarchistów/ek, jak i innych oddolnych grup (i vice-versa). Dzięki takiej współpracy jedzenie, jak i pomoc dociera do większej liczby osób i miejsc.

Wnioski o azyl można składać przez Skype’a przez tylko godzinę dziennie, system ten w praktyce nie działa, pogłębiając frustrację i niepewność jutra. Sytuacja w obozie jest tak upokarzająca i nieznośna, że nie dziwią odbywające się codziennie pokojowe pikiety lub (rzadziej) starcia z policją. Niestety wiemy, że próby szturmowania zamkniętej granicy były organizowane i podsycane przez samych przemytników i media, którym zależy na jak największym zaognieniu sytuacji w obozie. Dochodzi do tego, że przemytnicy drukują ulotki, nawołujące do podejmowania działań, które kończą się ciężkimi pobiciami i aresztowaniami uchodźców (np. w przypadku tzw. Marszu Nadziei).

Pieniądze, których nie wydaliśmy w Idomeni przekazaliśmy na działalność ateńskiego skłotu Notara 26 Squat, na którym obecnie mieszka 125 uchodźców (głównie uchodźczyń z dziećmi). Na skłocie do dziś tymczasowe schronienie znalazło kilka tysięcy ludzi. W Atenach działa kilka takich skłotów.

Pomoc humanitarna jest pilna i konieczna ale niewystarczająca. Jeden z Syryjczyków, który stał w kolejce po paczkę z jedzeniem powiedział nam: „Ja wiem, że Grecja jest w kryzysie, przed ucieczką z Syrii sporo o tym oglądaliśmy w telewizji, więc rozumiem, że może nie chcieć nas przyjąć. Ale nie jest też tak, że chcemy się dostać tylko do bogatych Niemiec. Dziękuję Grekom za okazaną pomoc ale my nie potrzebujemy tak bardzo tego jedzenia i tych ubrań. Chcę posłać ponownie nasze dzieci do szkoły i normalnie pracować. Potrzebujemy móc zacząć po ludzku i normalnie żyć.”

Natychmiastowa pomoc jest niezbędna!

Naszym celem jest pojechać do Grecji pomagać ludziom, którzy próbują dostać się do Europy. Wiemy o tym, co tam się dzieje, od osób, które w tym momencie pomagają w Idomeni, Atenach i na Lesbos, jak i z poprzedniego wyjazdu jednego z nas. Zamierzamy dojechać do Idomeni (granica grecko-macedońska), ponieważ sytuacja tam wydaje się najbardziej krytyczna. Obecnie przebywa tam 12 tysięcy ludzi koczujących na granicy. Jeśli do czasu naszego przyjazdu obóz ten zostanie zamknięty, planujemy jechać do Aten lub na Lesbos.

Zdjęcie opisu zbiórki Pomoc uchodźcom

Chcemy jechać tam, gdzie w danej chwili, będziemy najbardziej przydatni!

Na miejscu będziemy udzielać bezpośredniej pomocy, polegającej głównie na: dystrybuowaniu żywności, gorących napojów, koców i ubrań. Fundusze, które zbieramy, pozwolą nam dostać się na miejsce oraz kupować produkty, których uchodźcom — w danym momencie — będzie najbardziej brakowało. Jeśli wystarczy funduszy, przekażemy je następnym wolontariusz(k)om, którzy/e przyjadą po nas. Swoją pracą jak i waszymi środkami wesprzemy też skłot Notara, który jest domem dla setek uchodźców przebywających w Atenach.

Pomóżcie nam pomóc uchodźcom!

Zdjęcie opisu zbiórki Pomoc uchodźcom

informacje:

Jeśli chcecie śledzić nasz wyjazd to zapraszam na moje FB: 

https://www.facebook.com/andrzej.dziobaq

Jeśli macie ochotę wiedzieć co dzieje się generalnie z uchodźcami na Bałkanach zapraszam na:

https://www.facebook.com/areyousyrious/

Jeśli chcecie dowiedzieć się o przednich wyjazdach z polski zapraszam (między innymi) tu:

https://www.facebook.com/pomoc.balkany/

Tu świetny artykuł o squacie Notara:

http://www.aljazeera.com/indepth/features/2016/01/greek-anarchists-organise-refugees-state-fails-160117032251199.html

Zdjęcie opisu zbiórki Pomoc uchodźcom Zdjęcie opisu zbiórki Pomoc uchodźcom

Wybierz kwotę


20 
50 
100 
200 
1 000 
Inna
Wpłać teraz
 Bezpieczne płatności online

Słowa wsparcia

Twoje słowa mają moc pomagania! Wpłać darowiznę i przekaż kilka słów wsparcia 🤲


 • Agata - awatar

  Agata

  01.04.2016
  01.04.2016

  Bardzo żałuję, że tylko tyle, ale jednocześnie mam nadzieję, że moja cegiełka coś pomoże!

 • Maruszka - awatar

  Maruszka

  09.03.2016
  09.03.2016

  Jesteście wspaniali! Dziękuję! Powodzenia <3

 • Mała - awatar

  Mała

  09.03.2016
  09.03.2016

  Ściskam mysli z całych sił!

 • M. - awatar

  M.

  09.03.2016
  09.03.2016

  Powodzenia :)

 • Kinga - awatar

  Kinga

  09.03.2016
  09.03.2016

  Powodzenia! Dzięki, że to robicie!

3 771 zł  z 2 500 zł (Cel)
Wpłaciło 61 osób
Andrzej Grzybowski - awatar

Andrzej Grzybowski

Organizator zbiórki

Zadaj pytanie

Wpłaty: 61

Kacper - awatar
Kacper
5
Agata - awatar
Agata
10
Iga - awatar
Iga
50
Anna - awatar
Anna
30
Marta - awatar
Marta
5
Filip - awatar
Filip
100
Jagoda - awatar
Jagoda
10
Lucyna - awatar
Lucyna
500
Paweł - awatar
Paweł
111
lefty - awatar
lefty
20

Uważasz, że ta zbiórka zawiera niedozwolone treści ? Napisz do nas

Załóż swoją pierwszą zbiórkę

Zbieraj pieniądze na to, czego
najbardziej potrzebujesz już dziś!

Jak założyć zbiórkę na Pomagam.pl

Pomagam.pl to największy i najpopularniejszy w Polsce serwis do tworzenia internetowych zbiórek pieniędzy. To narzędzie, które umożliwia każdemu i całkowicie za darmo założenie zbiórki w kilka chwil.

Dzięki Pomagam.pl w łatwy i bezpieczny sposób zbierzesz fundusze na to, co dla Ciebie ważne m.in. pokrycie kosztów leczenia, wsparcie bliskich w trudnych chwilach i na inicjatywy bliskie Twojemu sercu.

Krok 1:Chcesz założyć zbiórkę, ale nie wiesz od czego zacząć? Nie martw się! Obejrzyj krótki film poniżej, który tłumaczy, jak działa Pomagam.pl.

Krok 2:Zbiórkę na Pomagam.pl przygotowujesz i publikujesz samodzielnie. Nie przejmuj się - założenie zbiórki trwa dosłownie kilka chwil i jest prostsze, niż myślisz. Sprawdź poniższy poradnik.

W momencie tworzenia zbiorki możesz wybrać, czy chcesz ją prowadzić samodzielnie czy ze wsparciem Pomagam.pl. Pierwsza opcja jest całkowicie darmowa. Jeśli natomiast zdecydujesz się na promowanie zbiórki z naszym wsparciem, będziemy przypominać o Twojej zbiórce i zachęcać do wpłat osoby, które ostatnio odwiedziły stronę Twojej zbiórki (tzw. retargeting).

W tym celu będziemy wyświetlać Twoją zbiórkę zarówno na stronie głównej Pomagam.pl jak i w reklamach internetowych. Zwiększa to szanse na to, że więcej odwiedzających Twoją zbiórkę osób zdecyduje się ostatecznie na wpłatę lub udostępnienie zbiórki. W zamian za to dodatkowe, nieobowiązkowe wsparcie w promocji od każdej wpłaty potrącimy automatycznie 12%.

Krok 3:Twoja zbiórka jest gotowa, czas zacząć działać! Nikt nie wypromuje Twojej zbiórki tak jak Ty, dlatego pamiętaj, żeby udostępniać ją we wszystkich mediach społecznościowych: Facebook, Instagram, Twitter, LinkedIn czy YouTube i TikTok. Zacznij od rodziny i przyjaciół - poproś ich o udostępnienie i zachęć do wpłat. Wyślij znajomym linka do zbiórki z krótkim opisem na Messengerze, SMSem lub mailowo. Następnie skontaktuj się z lokalnymi mediami z prośbą o publikację Twojej zbiórki oraz zaangażuj w promocję okoliczne organizacje społeczne, władze samorządowe, instytucje oraz osoby znane w Twojej okolicy.

Pamiętaj, im więcej osób dowie się o Twojej zbiórce, tym większa szansa na osiągniecie celu! Więcej porad znajdziesz w ebooku, jak założyć i prowadzić skuteczną zbiórkę. Znajdziesz go w swoim panelu zarządzania zbiórką po jej stworzeniu. Sprawdź również naszego bloga, w którym dzielimy się praktycznymi poradami i wskazówkami.

Krok 4:Wszystkie osoby odwiedzające Twoją zbiórkę mogą szybko i bezpiecznie wpłacać na nią pieniądze, np. przy użyciu przelewów internetowych, kart kredytowych, tradycyjnych przelewów bankowych, a nawet na poczcie! Wpłaty księgują się natychmiast. Wszyscy widzą, jaką kwotę udało się już zebrać i mogą zapraszać do zbiórki kolejne osoby.

Krok 5:Pieniądze ze zbiórki możesz wypłacać na konto bankowe w każdej chwili i tak często, jak chcesz. Wypłata pieniędzy trwa na ogół 3 dni robocze. Wypłata nie spowoduje zmiany stanu licznika wpłat na stronie Twojej zbiórki. Możesz dalej zbierać pieniądze, a zbiórka będzie trwać aż do momentu, gdy zdecydujesz się ją zamknąć.

Prawda, że proste? To właśnie dlatego dziesiątki tysięcy osób prowadzi już swoje zbiórki na Pomagam.pl. Nie czekaj. Dołącz do nich teraz! Aby założyć zbiórkę, kliknij tutaj lub w przycisk poniżej:

Pomagam.pl wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej

Zamknij