Zbiórka Obóz dla uchodźców w Ugandzie - miniaturka zdjęcia

Obóz dla uchodźców w Ugandzie

Jesteśmy Fundacją wspierającą przedsięwzięcia przyczyniające się do ochrony dziedzictwa kulturowego na świecie. Nasze działania i aktywności mają za zadanie promocję kultury, budowanie świadomości społecznej dotyczącej różnorodności kulturowej, historii, przeszłości i zapomnianych tradycji oraz wsparcie lokalnych działań na rzecz ekologii, ochrony środwiska i pomocy społecznej. Niedawno zgłosił się do nas ksiądz Emmanuel Aiimwe opiekun obozu dla uchodźców kongijskich Kyaka II w Ugandzie z prośbą o pomoc.

Sytuacja w Demokratycznej Republice Konga pogarsza się z dnia na dzień. Do 2018 roku około 5 milionów Kongijczyków zostało przesiedlonych wewnątrz kraju i do innych krajów afrykańskich, co powoduje,  że jest to jeden z największych kryzysów przesiedleńczych.

Z powodu eskalacji przemocy między społecznościami  w prowincjach Ituri, a także zbrojnych działań grupowych i ofensyw wojskowych w Północnym Kivu, Kongijczycy uciekają m.in. do sąsiedniej Ugandy. Uchodźcy przekazywani są obozom Kyangwali i Malembo C w okręgu Hoima oraz obozowi Kyaka II w okręgu Kyegegwa.

Kongijczycy, którym chcemy pomóc, ulokowani zostali w obozie dla uchodźców Kyaka II. Jesteśmy w kontakcie z księdzem z katolickiej parafii Iborooga z diecezji Fortportal, pracującym w tym ośrodku. Pomaga on 300 uchodźcom. Poinformował nas,  że zakupione zostały dla nich siatki na komary, materace, mydło, sól i cukier oraz inne podstawowe produkty. Zapotrzebowanie na materace, koce i siatki na komary jest jednak wciąż duże. 

W obozie jest również deficyt latryn. 

Z powodu braku dostępu do czystej wody, uchodźcy cierpią na bilharcjozę - chorobę skórną wywołaną kontaktem z zanieczyszczoną wodą. 

Wielu z nich przeżywa traumę i nie wychodzi poza ośrodek - potrzebują oni rozmowy, wsparcia duchowego i psychologicznego. Otrzymują je od księdza, który jednak nie posiada żadnego  środka transportu, przez co dojazd do nich jest problematyczny. 

Ostatnim, i zarazem najdroższym planowanym przedsięwzięciem, jest budowa kliniki. Wszystko to wymaga dużych nakładów finansowych, natomiast możliwości finansowe i humanitarne są niewystarczające.

Wszystkie pieniądze zebrane dzięki tej zbiórce przekazane zostaną na:

- zakup materaców, koców, siatek na komary,
- budowę latryn,
- możliwość dostępu do czystej wody,
- zakup środka transportu (motocykla),
- wsparcie budowy kliniki

Zakup potrzebnych produktów i materiałów zostanie zrealizowany na miejscu, co wesprze lokalną gospodarkę.


Zbiórka pozwoli osobom zmuszonym do ucieczki z własnego kraju funkcjonować w godnych warunkach. Dziękujemy za wszystkie wpłaty!


Wybierz kwotę

20
50
100
200
1 000
Inna

Jak to działa?

1

Stwórz zbiórkę

Podaj kwotę, uzupełnij opis, gotowe!

2

Udostępnij

Zapraszaj do wsparcia zbiórki.

3

Zbierz pieniądze

Wykorzystaj najlepsze narzędzie w sieci.

Pomagam.pl wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej

Zamknij