Zbiórka QueerMuzeum Warszawa - zdjęcie główne

QueerMuzeum Warszawa

63 876 zł  z 200 000 zł (Cel)
Wpłaciły 223 osoby
Wpłać terazUdostępnij
 

[EN below]

To naprawdę się dzieje! Spełniamy marzenie o stworzeniu pierwszego w Polsce i piątego na świecie muzeum, które opowie o historii społeczności LGBTQ+. Aby to się udało, potrzebujemy jednak Twojego wsparcia. 

Jesienią 2024 Warszawa wzbogaci się o QueerMuzeum – oddolną, otwartą przestrzeń spotkań z historią społeczności LGBTQ+, miejsce gromadzenia i udostępniania dokumentów, artefaktów i świadectw. Będziemy wypełniać białe plamy, upominać się o to co zapomniane i przemilczane, przywracać miejsce historiom mniejszościowym i grupom marginalizowanym. Dotychczas udało nam się pozyskać lokal w samym centrum Warszawy przy ulicy Marszałkowskiej, rozpocząć remont i pracę nad wystawą stałą oraz programem. QueerMuzeum będzie miejscem:

  • Wystaw prezentujących wielowątkową historię społeczności LGBTQ+

  • Przechowywania i badania archiwum Lambdy Warszawa, największego polskiego  archiwum społeczności osób nieheteronormatywnych, liczące ponad 100 000 jednostek archiwalnych z lat 1945-2024.

  • Wykładów, dyskusji i warsztatów

  • Publikacji czasopisma „QueerStoria”

  • Spotkań grup nieformalnych, wspierania kłirowej nauki, aktywizmu i sztuki


Najtrudniejsze jednak dopiero przed nami! Teraz potrzebujemy Twojej pomocy, aby QueerMuzeum mogło się otworzyć. Od końca 2022 roku, kiedy podjęliśmy pierwsze prace budowlano-adaptacyjne wydaliśmy na nie już ponad 400 000 złotych. Nie wszystkie koszty możemy pokryć z dotacji od m.st. Warszawy. Wciąż brakuje nam około 200 000 PLN by pokryć niezbędne środki i sfinalizować prace: sfinansować oświetlenie, instalację wentylacyjno-klimatyzacyjną, regały oraz infrastrukturę do bezpiecznego przechowywania archiwów, a także program towarzyszący otwarciu. Dlatego prosimy o Twoje wsparcie na tej ostatniej prostej.  

QueerMuzeum to oddolna instytucja, która powstaje z inicjatywy Stowarzyszenia Lambda Warszawa – najstarszej działającej polskiej organizacji LGBTQ+, prowadzącej rozległą działalność społeczną i pomocową. W tworzeniu Muzeum pomaga działająca społecznie Rada Programowa – łącznik ze środowiskami aktywistycznymi i badawczymi oraz zalążek społeczności, którą chce wokół siebie stworzyć muzeum. Radę tworzą: Szymon Adamczak, Wiktor Dynarski, Anna Dżabagina, Jakub Gawkowski, Adriana Kapała, Piotr Laskowski, Joanna Ostrowska, Grzegorz Piątek, Magda Staroszczyk, Wojciech Śmieja, Krzysztof Tomasik i Paweł Żukowski. Pracami Muzeum kieruje Krzysztof Kliszczyński.

QueerMuzeum jest potrzebne, aby mówić o tym, na co nie ma miejsca w innych instytucjach: celebrować historię społeczności LGBTQ+, upamiętniać ofiary dyskryminacji i towarzyszyć społecznościom kłirowym w tworzeniu kultury i walce o ich prawa. Otwarcie QueerMuzeum w samym centrum stolicy Polski to historyczny moment, ale nie uda się nam to bez Twojej pomocy.

Serdecznie dziękujemy za każdą wpłatę!

Zespół QueerMuzeum i Stowarzyszenia Lambda Warszawa


It is really happening! We are realizing the dream of creating the first Polish (and fifth in the world!) museum of LGBTQ+ people’s history. And to make it a reality, we need your support.

Starting in the fall of 2024, Warsaw will see the addition of QueerMuzeum - a grassroots-driven, open space for coming face to face with the history of the LGBTQ+ community. The museum will be devoted to collecting and exhibiting documents, artifacts and testimonies. We want to fill the gaps in mainstream history, speak up about what has been forgotten and silenced, and to reclaim space for stories of minorities and marginalized groups. So far, we were able to acquire a space in Warsaw city center, on Marszałkowska Street, start renovations and work on a permanent exhibition and overall program.

 QueerMuzeum will be a place of:

   - Exhibitions showcasing multifaceted history of the LGBTQ+ community.

   - Storing and researching the archives of Lambda Warsaw, Poland’s biggest queer community archive, which includes more than 100,000 materials from 1945 to 2024.

   - Lectures, discussions and workshops.

   - Publishing the “QueerStoria” magazine.

   - Meetings of informal groups, supporting queer sciences, activism and art.


We are yet to face the most difficult part of this journey! We need your help now to ensure that QueerMuzeum can open its doors. Since the end of 2022, when our first construction work started, we have spent more than 400,000 PLN and not all of the costs can be covered by our major grant from Warsaw municipality. We are still close to 200,000 PLN behind. These funds will help us secure remaining necessities and finalize the work, including: lighting, an HVAC system, shelves, infrastructure that will make it possible to store archives safely, and our opening night programming. This is why we are asking for your support at the tailend of this journey.

QueerMuzeum is a grassroots institution, initiated by Lambda Warsaw Association - the oldest ongoing Polish LGBTQ+ organization, with a focus on social activism and community support. A separate volunteer Programs Board is helping the group get the museum off the ground. The Programs Board serves a connector between activist and research groups and constitutes the beginning of a community that the museum aims to create around its work. The Board’s membership includes: Szymon Adamczak, Wiktor Dynarski, Anna Dżabagina, Jakub Gawkowski, Adriana Kapała, Piotr Laskowski, Joanna Ostrowska, Grzegorz Piątek, Magda Staroszczyk, Wojciech Śmieja, Krzysztof Tomasik and Paweł Żukowski. Krzysztof Kliszczyński serves as the museum’s coordinator.

QueerMuzeum is necessary to speak of what does not have a place in other institutions: to celebrate the history of the LGBTQ+ community, to commemorate victims of discrimination and to accompany queer communities in creating culture and in fighting for their rights. Opening the QueerMuzeum in the very center of Poland’s capital will be a historic moment but we cannot do this without your help!

Thank you for any amount you are willing to give!

QueerMuzeum and Lambda Warsaw teams


Słowa wsparcia

Twoje słowa mają moc pomagania! Wpłać darowiznę i przekaż kilka słów wsparcia 🤲


  • Anonimowy Darczyńca - awatar

    Anonimowy Darczyńca

    10.12.2024
    10.12.2024

    From Costa Rica with love

  • Anna Strzała - awatar

    Anna Strzała

    08.12.2024
    08.12.2024

    Wspaniała inicjatywa. Cieszę się, że mogę do niej dołożyć swoją cegiełkę :)

  • Tomasz Szczepanek - awatar

    Tomasz Szczepanek

    06.12.2024
    06.12.2024

    Wzruszenie, duma, euforia !!!!!!! Dziękuję wszystkim ludziom, którzy przyczynili się do otwarcia QM !!!!!!!!

  • Ewa Majewska - awatar

    Ewa Majewska

    05.12.2024
    05.12.2024

    To jest absolutnie konieczna i wspaniała inicjatywa, dziękuję wszystkim zaangażowanym osobom! It's an amazing and absolutely necessary initiative, thank you to all those, who support it! <3

  • Fundacja Filmgramm - awatar

    Fundacja Filmgramm

    04.12.2024
    04.12.2024

    Powodzenia!

63 876 zł  z 200 000 zł (Cel)
Wpłaciły 223 osoby
Wpłać terazUdostępnij
 

Wpłaty: 223

Szymon - awatar
Szymon
200
Wojtek Ś - awatar
Wojtek Ś
440
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
200
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
20
Marek Kraszewski - awatar
Marek Kraszewski
100
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
200
Barbara Rosłoniec - awatar
Barbara Rosłoniec
20
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
50
Kuba Kowalski - awatar
Kuba Kowalski
500
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
50

Uważasz, że ta zbiórka zawiera niedozwolone treści ? Napisz do nas

Załóż swoją pierwszą zbiórkę

Zbieraj pieniądze na to, czego
najbardziej potrzebujesz już dziś!

Jak założyć zbiórkę na Pomagam.pl

Pomagam.pl to największy i najpopularniejszy w Polsce serwis do tworzenia internetowych zbiórek pieniędzy. To narzędzie, które umożliwia każdemu i całkowicie za darmo założenie zbiórki w kilka chwil.

Dzięki Pomagam.pl w łatwy i bezpieczny sposób zbierzesz fundusze na to, co dla Ciebie ważne m.in. pokrycie kosztów leczenia, wsparcie bliskich w trudnych chwilach i na inicjatywy bliskie Twojemu sercu.

Krok 1:Chcesz założyć zbiórkę, ale nie wiesz od czego zacząć? Nie martw się! Obejrzyj krótki film poniżej, który tłumaczy, jak działa Pomagam.pl.

Krok 2:Zbiórkę na Pomagam.pl przygotowujesz i publikujesz samodzielnie. Nie przejmuj się - założenie zbiórki trwa dosłownie kilka chwil i jest prostsze, niż myślisz. Sprawdź poniższy poradnik.

W momencie tworzenia zbiorki możesz wybrać, czy chcesz ją prowadzić samodzielnie czy ze wsparciem Pomagam.pl. Pierwsza opcja jest całkowicie darmowa. Jeśli natomiast zdecydujesz się na promowanie zbiórki z naszym wsparciem, będziemy przypominać o Twojej zbiórce i zachęcać do wpłat osoby, które ostatnio odwiedziły stronę Twojej zbiórki (tzw. retargeting).

W tym celu będziemy wyświetlać Twoją zbiórkę zarówno na stronie głównej Pomagam.pl jak i w reklamach internetowych. Zwiększa to szanse na to, że więcej odwiedzających Twoją zbiórkę osób zdecyduje się ostatecznie na wpłatę lub udostępnienie zbiórki. W zamian za to dodatkowe, nieobowiązkowe wsparcie w promocji od każdej wpłaty potrącimy automatycznie 12%.

Krok 3:Twoja zbiórka jest gotowa, czas zacząć działać! Nikt nie wypromuje Twojej zbiórki tak jak Ty, dlatego pamiętaj, żeby udostępniać ją we wszystkich mediach społecznościowych: Facebook, Instagram, Twitter, LinkedIn czy YouTube i TikTok. Zacznij od rodziny i przyjaciół - poproś ich o udostępnienie i zachęć do wpłat. Wyślij znajomym linka do zbiórki z krótkim opisem na Messengerze, SMSem lub mailowo. Następnie skontaktuj się z lokalnymi mediami z prośbą o publikację Twojej zbiórki oraz zaangażuj w promocję okoliczne organizacje społeczne, władze samorządowe, instytucje oraz osoby znane w Twojej okolicy.

Pamiętaj, im więcej osób dowie się o Twojej zbiórce, tym większa szansa na osiągniecie celu! Więcej porad znajdziesz w ebooku, jak założyć i prowadzić skuteczną zbiórkę. Znajdziesz go w swoim panelu zarządzania zbiórką po jej stworzeniu. Sprawdź również naszego bloga, w którym dzielimy się praktycznymi poradami i wskazówkami.

Krok 4:Wszystkie osoby odwiedzające Twoją zbiórkę mogą szybko i bezpiecznie wpłacać na nią pieniądze, np. przy użyciu przelewów internetowych, kart kredytowych, tradycyjnych przelewów bankowych, a nawet na poczcie! Wpłaty księgują się natychmiast. Wszyscy widzą, jaką kwotę udało się już zebrać i mogą zapraszać do zbiórki kolejne osoby.

Krok 5:Pieniądze ze zbiórki możesz wypłacać na konto bankowe w każdej chwili i tak często, jak chcesz. Wypłata pieniędzy trwa na ogół 3 dni robocze. Wypłata nie spowoduje zmiany stanu licznika wpłat na stronie Twojej zbiórki. Możesz dalej zbierać pieniądze, a zbiórka będzie trwać aż do momentu, gdy zdecydujesz się ją zamknąć.

Prawda, że proste? To właśnie dlatego dziesiątki tysięcy osób prowadzi już swoje zbiórki na Pomagam.pl. Nie czekaj. Dołącz do nich teraz! Aby założyć zbiórkę, kliknij tutaj lub w przycisk poniżej:

Pomagam.pl wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej

Zamknij