Zbiórka W imię wolności słowa - zdjęcie główne

W imię wolności słowa

17 652 zł  z 70 000 zł (Cel)
Wpłaciło 220 osób
Wpłać terazUdostępnij
 
Wojciech Krysztofiak - awatar

Wojciech Krysztofiak

Organizator zbiórki

Nazywam się Wojciech Krysztofiak. Jestem filozofem, logikiem i blogerem. W 2012 i 2013 roku opublikowałem dwa teksty pt. "Uniwersytety polskie - naga, smutna prawda" oraz "Uniwersytety polskie - naga, smutna prawda II". Wymienione teksty cieszyły się popularnością wśród czytelników. Pierwszy z nich został przedrukowany w tygodnikach "Angora" oraz "Ochroniarz". W wymienionych tekstach opublikowałem ranking najsłabszych szkół wyższych w Polsce, opracowany na podstawie światowego rankingu największej instytucji badań naukometrycznych w Europie. W 2013 roku jedna z prywatnych szkół wyższych (celowo nie wymieniam jej nazwy, gdyż boję się najgorszych następstw) pozwała mnie, domagając się 100 tysięcy złotych odszkodowania za naruszenie jej dobrego imienia. Na pozew odpowiedziałem,ze w swoich tekstach odniosłem się tylko raz do tej szkoły, wymieniając ja na liście najsłabszych szkół wyższych w Polsce. Skoro bowiem w gazetach sportowych podawane są tabele od najlepszej do najgorszej drużyny piłkarskiej, to sądziłem, że nie wyrządzam szkód swoją listą polskich szkół wyższych, znajdujących się na liście światowej wśród 20% najgorszych. Napisalem teksty, aby rozpocząć ogólnopolską dyskusję na temat kondycji polskiego szkolnictwa wyższego. 

Niestety, w 2016 roku Sąd Okręgowy w Łodzi wydal wyrok i nakazał mi oraz jeszcze trzem innym pozwanym, którzy przedrukowali mój tekst, wypłacenie 40 tysięcy złotych zadośćuczynienia wraz z ustawowymi odsetkami od marca 2013 roku. O wyroku nie zostałem powiadomiony. Dowiedziałem się o nim dopiero półtora roku później. Wniosłem o przywrócenie terminu do złożenia apelacji.  Sąd odrzucił moją prośbę, tym samym zamknął mi drogę do dalszej obrony. Trzej pozostali pozwani nadal procesują się, ponieważ sąd im nie zamknął drogi do obrony.  W styczniu 2020 roku otrzymałem pismo od komornika o zajęciu moich kont na kwotę 72 tysięcy złotych. Strzelił mnie piorun jak z jasnego nieba. Okazuje się,że mam zapłacić całą kwotę zasądzoną solidarnie na wszystkich pozwanych.

Wszyscy prawnicy (sędziowie i adwokaci), z jakimi rozmawiałem, stwierdzili, że znalazłem się w "czarnej dziurze". Poradzili mi, abym chronił swoją rodzinę, bo obecnie tkwię w sytuacji, w której mam do dyspozycji "sznur i gałąź", skoro nie mam kasy na pokrycie swojej zabawy w "wolność słowa akademickiego".  Pomyślałem jednak, że może nadal warto walczyć o imponderabilia, podstawowe wartości definiujące prawa człowieka, bo jeśli wszyscy zrezygnujemy z tej walki, to w jakim świecie nasze dzieci znajdą się za dziesięć, dwadzieścia lat. Mam 56 lat, swoją dorosłość rozpoczynałem w czasach PRL, w których posiadanie marzeń i sensu życia wyróżniało jedynie promil społeczeństwa. Chciałbym, aby moja córka i jej rówieśnicy również posiadali sens życia i marzenia, kiedy wkroczą w okres "młodej dorosłości". Bo czyż dla starego belfra nie jest to przyjemne, kiedy widzi, iż "młodo-dorosłym ludziom" (dzieciom, byłym uczniom) o coś w życiu chodzi?

Sensu życia nie da się posiadać, kiedy czujesz, że nie wolno ci mówić na temat, na który chcesz mówić. Chciałbym nie mieć tego poczucia, aby móc moim uczniom i czytelnikom nadal pokazywać, że warto nie bać się, że warto mówić o sprawach ważnych publicznie. Dlatego organizuję tę zrzutkę, aby móc nadal mówić i nie zadawalać się niemym milczeniem, kiedy "system" łamie wolność słowa, wolność marzeń i prawo do dyskusji; kiedy czujesz symboliczne kajdany na swoich dłoniach. 72 tysiące złotych to dla wielu z nas ogromna suma. Ale tyle potrzebuję, aby zdjąć ze swoich dłoni kajdany, założone mi przez ludzi, którzy chyba nie rozumieli konsekwencji swoich prawniczych decyzji. Każdemu, kto wesprze moją walkę z "systemem, będę wdzięczny i postaram się odwzajemnić równie "energicznymi tekstami" jak dotychczas. Pisałem dla czytelników; nie dla siebie. Chciałbym móc wykrzyczeć radośnie, że zawsze warto pisać o wartościach.

Postscriptum:  zorganizowałem petycję naszademokracja.pl/stop-niszczeniu-akademickiej-wolnosci-slowa

***

Wojciech Krysztofiak - autor artykułów naukowych w czasopismach renomowanych baz bibliograficznych Web of Science i Scopus: "Synthese", "Foundations of Science", "History and Philosophy of Logic", :Semiotica", "Axiomathes", "Husserl Studies", "Filozofia Nauki"; autor książek. "Problem opozycji idealizmu i realizmu epistemologicznego", "Gramatyka dyskursu filozoficznego", "Egzystencjalizm logiczny. Metafizyczne studium nad <<Traktatem logiczno-filozoficznym>> Wittgensteina (Wydawnictwo Naukowe Semper, 2017); stypendysta: The Norwegian Research Council for Science and the Humanities, The Soros Foundation-Open Society Institute; laureat grantów badawczych Narodowego Centrum Nauki: w latach 2013-2015 (na temat mentalnych mechanizmów liczenia) oraz w latach 2017-2020 (na temat mechanizmów profilowania mentalnych przestrzeni narracyjnych); obrońca mniejszości obyczajowych, ofiar pedofilii, wolnomyślicieli; liberał inwigilowany przez komunistyczną Służbę Bezpieczeństwa w 1988 roku w operacji pod kryptonimem "Krytyka". Prace filozoficzne Krysztofiaka są czytane w USA, Korei Południowej, Indiach,  Brazylii, Peru, Niemczech, Portugalii, Holandii, Hiszpanii, Rosji i w Polsce.    

Aktualizacje


  • Wojciech Krysztofiak - awatar

    Wojciech Krysztofiak

    14.02.2021
    14.02.2021

    Oto mój główny zarzut wobec państwa polskiego w skardze do ETPC:
    Sąd Okręgowy w Łodzi II Wydział Cywilny orzekł w wyroku z dnia 20 września 2016 r., iż Wojciech Krysztofiak określił Wyższą Szkołę Artystyczną w Warszawie w tekstach: "Uniwersytety polskie. Naga smutna prawda", "Uniwersytety polskie. Naga smutna prawda II" (załączniki 1 i 2 - kopie tekstów) jako: "jedną z najgorszych szkół wyższych w Polsce lub na świecie", "szkołę wyższą, w której studenci nie osiągają kompetencji konstytutywnych dla wyższego wykształcenia", "szkołę, w której studenci nie mogą się <<niczego poważnego nauczyć>>”, "szkołę <<naukowo bezwartościową>>”,"szkołę, w której <<studenci są ściemniani>>”, "szkołę, na którą <<szkoda studenckich pieniędzy na opłacanie bezwartościowej ściemy>>”. Jest to niezgodne ze stanem faktycznym. W odpowiedzi na Pozew (Zał. 3 - kopia odpowiedzi na Pozew), Wojciech Krysztofiak stwierdził, iż w żadnym tekście nie określił Powoda przytoczonymi w treści wyroku frazami. zaś przytoczone frazy zostały użyte ogólnie w odniesieniu do klasy najgorszych szkół wyższych w Polsce. Sędzia dopuścił się więc poświadczenia nieprawdy w treści wyroku (Zał. 4 - kopia wyroku). Fakt ten został również stwierdzony w Postanowieniu Sądu Rejonowego dla Łodzi-Śródmieścia w Łodzi, V Wydziale Karnym (sygn. akt. V Kp 237/20). Sąd stwierdził: "Nie ma żadnych dowodów, które wskazywałyby na to, że sędzia Adam Kmieciak w sposób umyślny poświadczył nieprawdę w treści przedmiotowego wyroku" (Zał. 17) . Wyrok z dnia 20 września 2016 r. -zasądzenia zadośćuczynienia na rzecz Powoda w wysokości 40 tys. złotych wraz z ustawowymi odsetkami - został więc oparty na nieumyślnym ustaleniu w sposób fałszywy stanu faktycznego będącego podstawą wyroku. Wartość zadośćuczynienia jest nieproporcjonalnie wysoka w stosunku do przypisanego naruszenia normy cywilnej postępowania przez pozwanych. Podobne stwierdzenie występuje w Postanowieniu Prokuratury Krajowej w sprawie o wywiedzenie skargi nadzwyczajnej: "Nie stwierdzono również, by kwestionowane orzeczenie w sposób rażący naruszało prawo poprzez jego błędną wykładnię lub niewłaściwe zastosowanie" (Zał. 18). Zgodnie z cytowanym stwierdzeniem, wyrok narusza prawo, ale nie w sposób rażący. Zatem zgodnie z przywołanym Postanowieniem, wyrok został oparty na nie rażącym naruszeniu prawa. Jeśli więc dwa organy polskiego systemu prawa stwierdzają, że (i) wyrok jest oparty na fałszywie (ale nieumyślnie) ustalonym stanie faktycznym oraz (ii) na nie rażącym naruszeniu prawa, to bez wątpienia taki wyrok (ustanawiający na pozwanym nieproporcjonalnie wysoki ciężar zobowiązania) nie może być oceniony jako bezstronny i sprawiedliwy. Co więcej, zgodnie z logiką wyrok jest oparty lub nie jest oparty na naruszeniu prawa (zasada dwuwartościowości logicznej); kategoria naruszenia prawa nie jest kategorią rozmytą (w sensie logiki rozmytej), jak stwierdza Prokuratura Krajowa.

    Wyrok solidarnego zobowiązania pozwanych na rzecz Powoda w sprawie o ten sam czyn naruszający normę postępowania cywilnego nabywa prawomocność, gdy nie może on być zmieniony lub uchylony w postępowaniu odwoławczym przez wszystkich solidarnie zobowiązanych pozwanych. Wydanie przez Sąd Okręgowy w Łodzi tytułu wykonawczego Powodowi wobec Wojciecha Krysztofiaka (Zał. 10) w sytuacji, gdy trwa postępowanie apelacyjne w stosunku do dwóch pozostałych pozwanych (S. Kuliś, P. Woldan) i postępowanie pierwszej instancji w stosunku do K. Witulskiego, narusza zasadę uprawomocnienia się wyroku solidarnie zobowiązującego pozwanych do wypłaty zadośćuczynienia Powodowi. Zmieniając w dniu 18 czerwca 2020 r. wyrok z dnia 20 września 2016 r. w odniesieniu do K. Witulskiego w zakresie jego solidarnego zobowiązania do wypłaty powodowi zadośćuczynienia (Zał. 16) oraz uznając wcześniej prawomocność wyroku w stosunku do W. Krysztofiaka, Sąd Okręgowy w Łodzi zmienił zakres skutków prawnych wyroku na niekorzyść W. Krysztofiaka. Pierwszy wyrok ustala bowiem wartość przyszłych roszczeń W. Krysztofiaka w stosunku do trójki pozostałych pozwanych na kwotę 30 tys. złotych wraz z ustawowymi odsetkami (załącznik nr 4), podczas gdy drugi wyrok w stosunku do K. Witulskiego pomniejsza na niekorzyść W. Krysztofiaka wartość przyszłych roszczeń wobec pozostałych pozwanych do kwoty 20 tys. zł. wraz z odsetkami. Prawomocność wyroku jednak implikuje to,że jego skutki prawne są niewzruszalne. Sąd zaś wzrusza te skutki. W związku z tym, wyrok z dnia 20 września 2016 r. nie może być uznany za prawomocny. W konsekwencji nie mógł zostać wobec wyroku wydany tytuł wykonawczy, wyrządzający W. Krysztofiakowi poważną szkodę. Ponadto, przebieg procesu pokazuje to,że Sąd nie traktuje wszystkich pozwanych równo w sprawie o ten sam czyn, co przejawia się w sukcesywnym, w trakcie trwania procesu, procederem nakładania przez Sąd na pozwanego W. Krysztofiaka coraz większego ciężaru zobowiązań wobec Powoda, Wyższej Szkoły Artystycznej w Warszawie. Sąd więc łamie zasadę bezstronności.

Słowa wsparcia

Twoje słowa mają moc pomagania! Wpłać darowiznę i przekaż kilka słów wsparcia 🤲


  • Anonimowy Darczyńca - awatar

    Anonimowy Darczyńca

    14.02.2021
    14.02.2021

    Życzę powodzenia!

    • Wojciech Krysztofiak - awatar

      Wojciech Krysztofiak - Organizator zbiórki

      15.02.2021
      15.02.2021

      Walczę !!! Dziękuję za słowa otuchy. O wolność do upowszechniania i popularyzacji wyników badań naukowych trzeba się bić. Bo jeśli państwo będzie karało naukowców za to,że upowszechniają wyniki badań, to wówczas zaczynamy żyć w państwie terroru. Konstytucja zabrania karania, ale sądy nie czytają Konstytucji.

  • Anonimowy Darczyńca - awatar

    Anonimowy Darczyńca

    04.02.2020
    04.02.2020

    Nienormalne jest dla mnie karanie za przedstawianie faktów, jakie by one nie były. Serdecznie pozdrawiam i życzę powodzenia w walce. Absolwent Filozofii US

    • Wojciech Krysztofiak - awatar

      Wojciech Krysztofiak - Organizator zbiórki

      07.02.2020
      07.02.2020

      Kiedy byli uczniowie ratują starego belfra z opresji, to łza się w oku kreci. Wielkie dzięki.

  • Anonimowy Darczyńca - awatar

    Anonimowy Darczyńca

    03.02.2020
    03.02.2020

    Powodzenia Panie Wojtku

    • Wojciech Krysztofiak - awatar

      Wojciech Krysztofiak - Organizator zbiórki

      07.02.2020
      07.02.2020

      Szczególne dzięki od Ciebie, Tomku. Zostaliśmy brutalnie z wielu stron przygnieceni przez system.

  • Roman Kubicki - awatar

    Roman Kubicki

    02.02.2020
    02.02.2020

    Powodzenia!

    • Wojciech Krysztofiak - awatar

      Wojciech Krysztofiak - Organizator zbiórki

      03.02.2020
      03.02.2020

      Dziękuję za życzenia powodzenia, Panie Profesorze ! Penalizacja, nawet cywilna, prawa do upowszechniania publicznie dostępnych danych z badań naukowych to horror dla demokracji.

  • Anonimowy Darczyńca - awatar

    Anonimowy Darczyńca

    02.02.2020
    02.02.2020

    Prof. Krysztofiak, niezależnie od sformułowań użytych w artykule, które przed publikacją winny zostać przejrzane przez prawników zatrudnionych przez redakcję pisma - padł ofiarą sędziokracji - procesu toczącego Unię Europejską i USA, a polegającego na tym, że władza sądownicza rozszerza swoje kompetencje i wpływy kosztem pozostałych dwóch władz: ustawodawczej i wykonawczej (pisze o tym Mark Lilla w pracy "Koniec liberalizmu jaki znamy" na stronach 135-141), co podkopuje - niezależnie od przekonań politycznych - sens demokracji jako władzy ludu a nie kast i elit rozmaitego autoramentu.

    • Wojciech Krysztofiak - awatar

      Wojciech Krysztofiak - Organizator zbiórki

      03.02.2020
      03.02.2020

      Istotnym sensem demokracji, co można wyczytać z prac Kanta, jest prawo obywateli do interpelacji organów władzy oraz wszelkich osób prawnych (instytucji). Interpelacja to po prostu "wzywanie na dywanik" - w wolnym kraju każdy obywatel (osoba fizyczna) ma prawo wzywać na dywanik organ władzy, instytucję - tym bardziej sędziego. Jeśli to prawo jest ograniczane, mamy wówczas do czynienia z atrofią demokracji. Obecny spór o sądownictwo powinien dotyczyć mechanizmów interpelacji kierowanych do sędziów, a nie walki o posady. "Sędzia też człowiek" i podlega takim samym prawom jak człowiek :) - w szczególności prawu do zadawania mu trudnych pytań przez obywateli.

17 652 zł  z 70 000 zł (Cel)
Wpłaciło 220 osób
Wpłać terazUdostępnij
 
Wojciech Krysztofiak - awatar

Wojciech Krysztofiak

Organizator zbiórki

Zadaj pytanie

Wpłaty: 220

Jerzy Sładek - awatar
Jerzy Sładek
200
Piotr Orlik - awatar
Piotr Orlik
1
Bakcylofobium - awatar
Bakcylofobium
20
Andre Rut - awatar
Andre Rut
20
Dorota Biskowska-Urbaniak - awatar
Dorota Biskowska-Urbaniak
20
Michał Cierebiej - awatar
Michał Cierebiej
200
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
100
Łobzianka - awatar
Łobzianka
20
Antoni Dudek - awatar
Antoni Dudek
200
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
20

Uważasz, że ta zbiórka zawiera niedozwolone treści ? Napisz do nas

Załóż swoją pierwszą zbiórkę

Zbieraj pieniądze na to, czego
najbardziej potrzebujesz już dziś!

Jak założyć zbiórkę na Pomagam.pl

Pomagam.pl to największy i najpopularniejszy w Polsce serwis do tworzenia internetowych zbiórek pieniędzy. To narzędzie, które umożliwia każdemu i całkowicie za darmo założenie zbiórki w kilka chwil.

Dzięki Pomagam.pl w łatwy i bezpieczny sposób zbierzesz fundusze na to, co dla Ciebie ważne m.in. pokrycie kosztów leczenia, wsparcie bliskich w trudnych chwilach i na inicjatywy bliskie Twojemu sercu.

Krok 1:Chcesz założyć zbiórkę, ale nie wiesz od czego zacząć? Nie martw się! Obejrzyj krótki film poniżej, który tłumaczy, jak działa Pomagam.pl.

Krok 2:Zbiórkę na Pomagam.pl przygotowujesz i publikujesz samodzielnie. Nie przejmuj się - założenie zbiórki trwa dosłownie kilka chwil i jest prostsze, niż myślisz. Sprawdź poniższy poradnik.

W momencie tworzenia zbiorki możesz wybrać, czy chcesz ją prowadzić samodzielnie czy ze wsparciem Pomagam.pl. Pierwsza opcja jest całkowicie darmowa. Jeśli natomiast zdecydujesz się na promowanie zbiórki z naszym wsparciem, będziemy przypominać o Twojej zbiórce i zachęcać do wpłat osoby, które ostatnio odwiedziły stronę Twojej zbiórki (tzw. retargeting).

W tym celu będziemy wyświetlać Twoją zbiórkę zarówno na stronie głównej Pomagam.pl jak i w reklamach internetowych. Zwiększa to szanse na to, że więcej odwiedzających Twoją zbiórkę osób zdecyduje się ostatecznie na wpłatę lub udostępnienie zbiórki. W zamian za to dodatkowe, nieobowiązkowe wsparcie w promocji od każdej wpłaty potrącimy automatycznie 12%.

Krok 3:Twoja zbiórka jest gotowa, czas zacząć działać! Nikt nie wypromuje Twojej zbiórki tak jak Ty, dlatego pamiętaj, żeby udostępniać ją we wszystkich mediach społecznościowych: Facebook, Instagram, Twitter, LinkedIn czy YouTube i TikTok. Zacznij od rodziny i przyjaciół - poproś ich o udostępnienie i zachęć do wpłat. Wyślij znajomym linka do zbiórki z krótkim opisem na Messengerze, SMSem lub mailowo. Następnie skontaktuj się z lokalnymi mediami z prośbą o publikację Twojej zbiórki oraz zaangażuj w promocję okoliczne organizacje społeczne, władze samorządowe, instytucje oraz osoby znane w Twojej okolicy.

Pamiętaj, im więcej osób dowie się o Twojej zbiórce, tym większa szansa na osiągniecie celu! Więcej porad znajdziesz w ebooku, jak założyć i prowadzić skuteczną zbiórkę. Znajdziesz go w swoim panelu zarządzania zbiórką po jej stworzeniu. Sprawdź również naszego bloga, w którym dzielimy się praktycznymi poradami i wskazówkami.

Krok 4:Wszystkie osoby odwiedzające Twoją zbiórkę mogą szybko i bezpiecznie wpłacać na nią pieniądze, np. przy użyciu przelewów internetowych, kart kredytowych, tradycyjnych przelewów bankowych, a nawet na poczcie! Wpłaty księgują się natychmiast. Wszyscy widzą, jaką kwotę udało się już zebrać i mogą zapraszać do zbiórki kolejne osoby.

Krok 5:Pieniądze ze zbiórki możesz wypłacać na konto bankowe w każdej chwili i tak często, jak chcesz. Wypłata pieniędzy trwa na ogół 3 dni robocze. Wypłata nie spowoduje zmiany stanu licznika wpłat na stronie Twojej zbiórki. Możesz dalej zbierać pieniądze, a zbiórka będzie trwać aż do momentu, gdy zdecydujesz się ją zamknąć.

Prawda, że proste? To właśnie dlatego dziesiątki tysięcy osób prowadzi już swoje zbiórki na Pomagam.pl. Nie czekaj. Dołącz do nich teraz! Aby założyć zbiórkę, kliknij tutaj lub w przycisk poniżej:

Pomagam.pl wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej

Zamknij