Jestem mamą niepełnosprawnego synka synek urodził się bez tęczówek ma do tego zespół wad wrodzonych WAGR
Zespół WAGR
Zespół WAGR to rzadki, genetycznie uwarunkowany zespół wad wrodzonych, występujący zarówno u kobiet jak i u mężczyzn. Charakteryzuje się współistnieniem:
Większość pacjentów z zespołem WAGR wykazuje się przynajmniej dwiema z w/w chorób.
OBJAWY:
Objawy zespołu WAGR są zazwyczaj widoczne zaraz po porodzie. Zarówno przebieg ciąży jak i sam poród nie wyróżniają się niczym szczególnym. W prenatalnych badaniach USG można zauważyć powiększenie nerek u dziecka, ale dopiero po urodzeniu zaobserwować można zarówno problemy z oczami (aniridia) jak i problemy z układem moczowo-płciowym (głównie u chłopców).
Istnieje wysokie ryzyko, że pacjenci z zespołem WAGR w późniejszym wieku będą również mieli problemy z nerkami, oczami, jądrami i jajnikami.
GUZ WILMSA
Ten złośliwy nowotwór nerki rozwija się u ponad połowy pacjentów z zespołem WAGR. Początkowo guz może nie dawać żadnych objawów. Pierwszymi oznakami raka mogą być: krew w moczu, gorączka, utrata apetytu, spadek wagi, brak energii oraz swędzenie w okolicach brzucha.
ANIRIDIA
U niemowląt urodzonych z tą chorobą, tęczówki oczu przestają się rozwijać jeszcze w łonie matki. Nasilenie wady może być różne: od całkowitego braku tęczówki do jej łagodnego niedorozwoju; często współistnieją wady rogówki, soczewki i tylnego odcinka oka. Z wiekiem mogą rozwinąć się choroby takie jak – nystygamus (gwałtowne mimowolne rytmiczne drgania lub ruchy gałek ocznych), zaćma (zmętnienie soczewki), oraz jaskra [charakteryzująca się zwiększeniem ciśnienia śródocznego, zaburzeniem krążenia krwi w oku i postępującym upośledzeniem funkcji wzroku (obniżenie ostrości wzroku i znaczne ograniczenie pola widzenia)].
WADY WRODZONE UKŁADU MOCZOWO-PŁCIOWEGO
Większość z nich objawia się zaraz po narodzinach. U chłopców z zespołem WAGR, występuje spodziectwo (polegająca na lokalizacji ujścia cewki moczowej na brzusznej stronie prącia) lub wnętrostwo (polegające na niewłaściwym umieszczeniu jednego lub obu jąder w jamie brzusznej lub kanale pachwinowym zamiast w mosznie). Problemy występujące u dziewczynek to: niedorozwój jajników, malformacje macicy, jajowodów lub pochwy. Zdarza się też, że z powodu wad w rozwoju narządów płciowych trudno przy narodzinach określić płeć dziecka. U pacjentów z zespołem WAGR istnieje wysokie ryzyko wystąpienia rozrodczaka zarodkowego (gonadoblastomy), guza nowotworowego, najczęściej powstającego w dysgenetycznych gonadach u osób z fenotypowymi zaburzeniami płci.
OPÓŹNIENIE UMYSŁOWE
Opóźnienie umysłowe i rozwojowe jest częste u dzieci z zespołem WAGR. Stopień opóźnienia bywa różny, waha się od ciężkiego do lekkiego. Zdarza się jednak, że u niektórych dzieci poziom inteligencji będzie normalny.
INNE OBJAWY:
Uważasz, że ta zbiórka zawiera niedozwolone treści ? Napisz do nas
Pomagam.pl to największy i najpopularniejszy w Polsce serwis do tworzenia internetowych zbiórek pieniędzy. To narzędzie, które umożliwia każdemu i całkowicie za darmo założenie zbiórki w kilka chwil.
Dzięki Pomagam.pl w łatwy i bezpieczny sposób zbierzesz fundusze na to, co dla Ciebie ważne m.in. pokrycie kosztów leczenia, wsparcie bliskich w trudnych chwilach i na inicjatywy bliskie Twojemu sercu.
Krok 1:Chcesz założyć zbiórkę, ale nie wiesz od czego zacząć? Nie martw się! Obejrzyj krótki film poniżej, który tłumaczy, jak działa Pomagam.pl.
Krok 2:Zbiórkę na Pomagam.pl przygotowujesz i publikujesz samodzielnie. Nie przejmuj się - założenie zbiórki trwa dosłownie kilka chwil i jest prostsze, niż myślisz. Sprawdź poniższy poradnik.
W momencie tworzenia zbiorki możesz wybrać, czy chcesz ją prowadzić samodzielnie czy ze wsparciem Pomagam.pl. Pierwsza opcja jest całkowicie darmowa. Jeśli natomiast zdecydujesz się na promowanie zbiórki z naszym wsparciem, będziemy przypominać o Twojej zbiórce i zachęcać do wpłat osoby, które ostatnio odwiedziły stronę Twojej zbiórki (tzw. retargeting).
W tym celu będziemy wyświetlać Twoją zbiórkę zarówno na stronie głównej Pomagam.pl jak i w reklamach internetowych. Zwiększa to szanse na to, że więcej odwiedzających Twoją zbiórkę osób zdecyduje się ostatecznie na wpłatę lub udostępnienie zbiórki. W zamian za to dodatkowe, nieobowiązkowe wsparcie w promocji od każdej wpłaty potrącimy automatycznie 12%.
Krok 3:Twoja zbiórka jest gotowa, czas zacząć działać! Nikt nie wypromuje Twojej zbiórki tak jak Ty, dlatego pamiętaj, żeby udostępniać ją we wszystkich mediach społecznościowych: Facebook, Instagram, Twitter, LinkedIn czy YouTube i TikTok. Zacznij od rodziny i przyjaciół - poproś ich o udostępnienie i zachęć do wpłat. Wyślij znajomym linka do zbiórki z krótkim opisem na Messengerze, SMSem lub mailowo. Następnie skontaktuj się z lokalnymi mediami z prośbą o publikację Twojej zbiórki oraz zaangażuj w promocję okoliczne organizacje społeczne, władze samorządowe, instytucje oraz osoby znane w Twojej okolicy.
Pamiętaj, im więcej osób dowie się o Twojej zbiórce, tym większa szansa na osiągniecie celu! Więcej porad znajdziesz w ebooku, jak założyć i prowadzić skuteczną zbiórkę. Znajdziesz go w swoim panelu zarządzania zbiórką po jej stworzeniu. Sprawdź również naszego bloga, w którym dzielimy się praktycznymi poradami i wskazówkami.
Krok 4:Wszystkie osoby odwiedzające Twoją zbiórkę mogą szybko i bezpiecznie wpłacać na nią pieniądze, np. przy użyciu przelewów internetowych, kart kredytowych, tradycyjnych przelewów bankowych, a nawet na poczcie! Wpłaty księgują się natychmiast. Wszyscy widzą, jaką kwotę udało się już zebrać i mogą zapraszać do zbiórki kolejne osoby.
Krok 5:Pieniądze ze zbiórki możesz wypłacać na konto bankowe w każdej chwili i tak często, jak chcesz. Wypłata pieniędzy trwa na ogół 3 dni robocze. Wypłata nie spowoduje zmiany stanu licznika wpłat na stronie Twojej zbiórki. Możesz dalej zbierać pieniądze, a zbiórka będzie trwać aż do momentu, gdy zdecydujesz się ją zamknąć.
Prawda, że proste? To właśnie dlatego dziesiątki tysięcy osób prowadzi już swoje zbiórki na Pomagam.pl. Nie czekaj. Dołącz do nich teraz! Aby założyć zbiórkę, kliknij tutaj lub w przycisk poniżej: