Kiedy wydawało się, że mamy chwilę oddechu i rachunki są opłacone na bieżąco, zaatakował nasze psy wróg bezwzględny i bezlitosny. Ratowaliśmy szczeniaki z wiochy, wraz z nimi przyszła parwowiroza.
Zachorowało 8 szczeniąt a w drugim rzucie, mimo przestrzegania profilaktyki, 5 psów dorosłych. W sumie 13 psów. Wszystkie były na kroplówka, do tego antybiotyki. Szczeniaki dostały dodatkowo Canglop, Virbagen Omega, transfuzje krwi i surowicę z krwi psów ozdrowieńców, szczepionych w ostatnim czasie. Rachunek za leczenie szczeniaków to 8,5 tysiąca. nie mam jeszcze rachunku za leczenie dorosłych.
I to nie są wszystkie koszty. Dochodzi zakup środków do suchej dezynfekcji, pozostałe dostaliśmy. Rachunek za prąd - pralka chodziła i nadal chodzi non stop, dezynfekujemy rzeczy. Gotowanie, wszystkie nadal na warzywach z błyskawicznymi płatkami ryżu i kurczaku, nadal blendujemy. Koszt drewna opałowego. Nasze psy mieszkają w domu, nie w kontenerach, nie w betonowych boksach, mieszkają z nami, muszą mieć ciepło. O paliwie, zakupie produktów do musów już nie wspomnę.
Nie zbieram kasy na zakup domu, na zakup pałacu dla zwierząt, na zakup samochodu. Dobijam kolejny w ich służbie, jeszcze nie do końca spłacony.
Zbieram na rachunki za leczenie, na rekonwalescencje psów, na przetrwanie.... i dalszą działalność, zapobiegającą bezdomności zwierząt.
Maria Danuta Kadela - Psikątek Tośkowej Ferajny pod patronatem Fundacji Dobrych Zwierząt.
O mnie
Bezdomniakami zajmuję się już prawie 40 lat, kiedy to nie było takie oczywiste, ani modne.
Na początku były koty. Leczone sterylizowane, kastrowane i oddawane do nowych domów. le i tak zawsze było ich u mnie ok 15, w porywach i dwadzieścia. Później przytulisko przy Lecznicy przy ul. Szczecińskiej. Tak w 80 % finansowałam je ze środków własnych. UM płacił 300 zł miesięcznie za karmę i raz pokryli rachunek za prąd. Przez 3 lata uratowaliśmy tam ponad 200 psów.
Kolejne 3 lata to Tymczasowe Pogotowie w Buczku. Było lepiej, byli pracownicy z robót interwencyjnych, UM płacił za opiekę wet,, ja za karmę.
W tym czasie rozpoczęłam walkę z hyclem z Białogardu o poprawę warunków w jego schronisku. Doprowadziłam do trzykrotnego skreślenia schroniska z listy podmiotów nadzorowanych dwukrotnego zakazu przyjmowania psów do schroniska w końcu do całkowitego zamknięcia.
Zostałam radną, jako radna napisałam Program Zapobieganie Bezdomności Zwierząt Domowych. Program zakładał bezpłatną sterylizację kastrację zwierząt właścicielskich, kastrację dokarmianie kotów wolno żyjących, usypianie ślepych miotów. Wszystko na koszt UM, a był to rok 2007.
Jako radna doprowadziłam do zbudowania schroniska dla zwierząt, nowoczesnego, na miarę XXI wieku. Pracowałam nad projektem, nadzorowałam budowę, wprowadziłam jeszcze ponad 50 zmian w trakcie budowy. Wszystko się sprawdza szczególnie teraz, kiedy weszło nowe rozporządzenie dot. schronisk.
Przez 10 lat , od otwarcia 03.07.2009 roku byłam kierownikiem schroniska. W 2023 roku Główny Lekarz Wet. uznał schronisko za najlepsze w Polsce pod względem dobrostanu zwierząt, infrastruktury i zarządzania. Potwierdzone wizytacją z GIW w 2016.
Do przejścia na emeryturę zostałam zmuszona. Odeszłam, nie umiem walczyć o swoje.
Na emeryturze nadal zajmuję zwierzętami, tymi najbardziej potrzebującymi. Są to staruszki, które straciły swój dom, psy ze schronisk z agresją lękową, wycofane, zastraszane przez współtowarzyszy. Psy z dawnego schroniska hycla, z psy z łańcuchów. Psy z pseudohodowli. Teraz jeszcze doszły koty.
Wszystkie te zwierzęta znalazły w Psikątku dom, i nie mogą tego domu stracić.
W ich imieniu proszę o pomoc.
Maria Danuta Kadela - Psilądek Tośkowej Ferajny pod patronatem Fundacji Dobrych Zwierząt.
Twoje słowa mają moc pomagania! Wpłać darowiznę i przekaż kilka słów wsparcia 🤲
Uważasz, że ta zbiórka zawiera niedozwolone treści ? Napisz do nas
Pomagam.pl to największy i najpopularniejszy w Polsce serwis do tworzenia internetowych zbiórek pieniędzy. To narzędzie, które umożliwia każdemu i całkowicie za darmo założenie zbiórki w kilka chwil.
Dzięki Pomagam.pl w łatwy i bezpieczny sposób zbierzesz fundusze na to, co dla Ciebie ważne m.in. pokrycie kosztów leczenia, wsparcie bliskich w trudnych chwilach i na inicjatywy bliskie Twojemu sercu.
Krok 1:Chcesz założyć zbiórkę, ale nie wiesz od czego zacząć? Nie martw się! Obejrzyj krótki film poniżej, który tłumaczy, jak działa Pomagam.pl.
Krok 2:Zbiórkę na Pomagam.pl przygotowujesz i publikujesz samodzielnie. Nie przejmuj się - założenie zbiórki trwa dosłownie kilka chwil i jest prostsze, niż myślisz. Sprawdź poniższy poradnik.
W momencie tworzenia zbiorki możesz wybrać, czy chcesz ją prowadzić samodzielnie czy ze wsparciem Pomagam.pl. Pierwsza opcja jest całkowicie darmowa. Jeśli natomiast zdecydujesz się na promowanie zbiórki z naszym wsparciem, będziemy przypominać o Twojej zbiórce i zachęcać do wpłat osoby, które ostatnio odwiedziły stronę Twojej zbiórki (tzw. retargeting).
W tym celu będziemy wyświetlać Twoją zbiórkę zarówno na stronie głównej Pomagam.pl jak i w reklamach internetowych. Zwiększa to szanse na to, że więcej odwiedzających Twoją zbiórkę osób zdecyduje się ostatecznie na wpłatę lub udostępnienie zbiórki. W zamian za to dodatkowe, nieobowiązkowe wsparcie w promocji od każdej wpłaty potrącimy automatycznie 12%.
Krok 3:Twoja zbiórka jest gotowa, czas zacząć działać! Nikt nie wypromuje Twojej zbiórki tak jak Ty, dlatego pamiętaj, żeby udostępniać ją we wszystkich mediach społecznościowych: Facebook, Instagram, Twitter, LinkedIn czy YouTube i TikTok. Zacznij od rodziny i przyjaciół - poproś ich o udostępnienie i zachęć do wpłat. Wyślij znajomym linka do zbiórki z krótkim opisem na Messengerze, SMSem lub mailowo. Następnie skontaktuj się z lokalnymi mediami z prośbą o publikację Twojej zbiórki oraz zaangażuj w promocję okoliczne organizacje społeczne, władze samorządowe, instytucje oraz osoby znane w Twojej okolicy.
Pamiętaj, im więcej osób dowie się o Twojej zbiórce, tym większa szansa na osiągniecie celu! Więcej porad znajdziesz w ebooku, jak założyć i prowadzić skuteczną zbiórkę. Znajdziesz go w swoim panelu zarządzania zbiórką po jej stworzeniu. Sprawdź również naszego bloga, w którym dzielimy się praktycznymi poradami i wskazówkami.
Krok 4:Wszystkie osoby odwiedzające Twoją zbiórkę mogą szybko i bezpiecznie wpłacać na nią pieniądze, np. przy użyciu przelewów internetowych, kart kredytowych, tradycyjnych przelewów bankowych, a nawet na poczcie! Wpłaty księgują się natychmiast. Wszyscy widzą, jaką kwotę udało się już zebrać i mogą zapraszać do zbiórki kolejne osoby.
Krok 5:Pieniądze ze zbiórki możesz wypłacać na konto bankowe w każdej chwili i tak często, jak chcesz. Wypłata pieniędzy trwa na ogół 3 dni robocze. Wypłata nie spowoduje zmiany stanu licznika wpłat na stronie Twojej zbiórki. Możesz dalej zbierać pieniądze, a zbiórka będzie trwać aż do momentu, gdy zdecydujesz się ją zamknąć.
Prawda, że proste? To właśnie dlatego dziesiątki tysięcy osób prowadzi już swoje zbiórki na Pomagam.pl. Nie czekaj. Dołącz do nich teraz! Aby założyć zbiórkę, kliknij tutaj lub w przycisk poniżej:
Za determinację w wielu tematach
Dziękuję za Pani trud w wielu ważnych tematach
Maria Danuta Kadela - Organizator zbiórki
Bardzo dziękuję. Nie umiem inaczej, chociaż czasem było i jest to trudne. Pozdrawiam serdecznie