Odbudowa Pałacu w Skale to projekt mający na celu renowację historycznego zespołu pałacowo-parkowego zlokalizowanego w Skale na malowniczym wzniesieniu między Lwówkiem Śląskim a Bolesławcem.
Obecnie obiekt jest poddawany pracom renowacyjnym mającym na celu doprowadzenie go do stanu użyteczności publicznej. Wcześniej – pozbawiony dachów, z zawalonymi w większości stropami, zachował ściany nośne i możliwy do odtworzenia historyczny układ przestrzenny pomieszczeń. W czasie postępującej degradacji samoistnemu zawaleniu uległa środkowa część fasady od strony dziedzińca. Niektóre z pomieszczeń parteru oraz piwnice zachowały oryginalne sklepienia. Zniszczeniu uległa stolarka drzwiowa, okienna i stropy. Wewnętrzne fragmenty tynków noszą ślady gzymsów, fasetowania oraz ozdobnych profilowań wypraw tynkarskich, prawdopodobnie jeszcze z XVII wieku.
Park jest w znacznym stopniu zaawansowania robót porządkowych, z usuniętymi w większości samosiejkami, gąszczem krzewów i poszyciem zielskiem. Mur ograniczający posesję parkową jest zabezpieczony i trwają przy nim prace naprawcze. W parku wykonano znaczące prace porządkowe – usunięto większość powalonych drzew, licznych samosiewów i inwazyjnych zakrzaczeń. Z zarośniętego parku wyłoniła się rozległa polana z silnymi akcentami starych, cennych drzew.
Odbudowa i renowacja
Proces odbudowy takich obiektów jak Pałac w Skale to duże przedsięwzięcie, które wymaga zarówno środków finansowych, jak i zaangażowania specjalistów z zakresu konserwacji zabytków, architektury oraz budownictwa. Działania to obejmują:
Inwentaryzację i dokumentację – badanie dostępnych materiałów historycznych, zdjęć, planów oraz analizę stanu zachowanych struktur.
Zabezpieczenie obiektu – ochrona przed dalszym niszczeniem, np. poprzez stabilizację ścian czy dachów.
Rekonstrukcję historyczną – odtworzenie brakujących elementów na podstawie historycznych źródeł.
Adaptację do nowych funkcji – po zakończeniu prac renowacyjnych planujemy stworzyć obiekt kulturalny.
Historia Pałacu w Skale
Pałac w Skale to zabytek o bogatej historii, sięgającej czasów średniowiecza lub późniejszych epok. Przez wieki był on siedzibą szlacheckich rodów, które rozbudowywały i upiększały obiekt. Pałac reprezentował różne style architektoniczne w zależności od okresu, w którym przechodził przebudowy.
Niestety, podobnie jak wiele innych zabytków Dolnego Śląska, pałac ucierpiał w wyniku wojen i zaniedbań w czasach powojennych. Wiele budowli na tym obszarze zostało porzuconych, a później popadało w ruinę.
Twoje słowa mają moc pomagania! Wpłać darowiznę i przekaż kilka słów wsparcia 🤲
Uważasz, że ta zbiórka zawiera niedozwolone treści ? Napisz do nas
Pomagam.pl to największy i najpopularniejszy w Polsce serwis do tworzenia internetowych zbiórek pieniędzy. To narzędzie, które umożliwia każdemu i całkowicie za darmo założenie zbiórki w kilka chwil.
Dzięki Pomagam.pl w łatwy i bezpieczny sposób zbierzesz fundusze na to, co dla Ciebie ważne m.in. pokrycie kosztów leczenia, wsparcie bliskich w trudnych chwilach i na inicjatywy bliskie Twojemu sercu.
Krok 1:Chcesz założyć zbiórkę, ale nie wiesz od czego zacząć? Nie martw się! Obejrzyj krótki film poniżej, który tłumaczy, jak działa Pomagam.pl.
Krok 2:Zbiórkę na Pomagam.pl przygotowujesz i publikujesz samodzielnie. Nie przejmuj się - założenie zbiórki trwa dosłownie kilka chwil i jest prostsze, niż myślisz. Sprawdź poniższy poradnik.
W momencie tworzenia zbiorki możesz wybrać, czy chcesz ją prowadzić samodzielnie czy ze wsparciem Pomagam.pl. Pierwsza opcja jest całkowicie darmowa. Jeśli natomiast zdecydujesz się na promowanie zbiórki z naszym wsparciem, będziemy przypominać o Twojej zbiórce i zachęcać do wpłat osoby, które ostatnio odwiedziły stronę Twojej zbiórki (tzw. retargeting).
W tym celu będziemy wyświetlać Twoją zbiórkę zarówno na stronie głównej Pomagam.pl jak i w reklamach internetowych. Zwiększa to szanse na to, że więcej odwiedzających Twoją zbiórkę osób zdecyduje się ostatecznie na wpłatę lub udostępnienie zbiórki. W zamian za to dodatkowe, nieobowiązkowe wsparcie w promocji od każdej wpłaty potrącimy automatycznie 12%.
Krok 3:Twoja zbiórka jest gotowa, czas zacząć działać! Nikt nie wypromuje Twojej zbiórki tak jak Ty, dlatego pamiętaj, żeby udostępniać ją we wszystkich mediach społecznościowych: Facebook, Instagram, Twitter, LinkedIn czy YouTube i TikTok. Zacznij od rodziny i przyjaciół - poproś ich o udostępnienie i zachęć do wpłat. Wyślij znajomym linka do zbiórki z krótkim opisem na Messengerze, SMSem lub mailowo. Następnie skontaktuj się z lokalnymi mediami z prośbą o publikację Twojej zbiórki oraz zaangażuj w promocję okoliczne organizacje społeczne, władze samorządowe, instytucje oraz osoby znane w Twojej okolicy.
Pamiętaj, im więcej osób dowie się o Twojej zbiórce, tym większa szansa na osiągniecie celu! Więcej porad znajdziesz w ebooku, jak założyć i prowadzić skuteczną zbiórkę. Znajdziesz go w swoim panelu zarządzania zbiórką po jej stworzeniu. Sprawdź również naszego bloga, w którym dzielimy się praktycznymi poradami i wskazówkami.
Krok 4:Wszystkie osoby odwiedzające Twoją zbiórkę mogą szybko i bezpiecznie wpłacać na nią pieniądze, np. przy użyciu przelewów internetowych, kart kredytowych, tradycyjnych przelewów bankowych, a nawet na poczcie! Wpłaty księgują się natychmiast. Wszyscy widzą, jaką kwotę udało się już zebrać i mogą zapraszać do zbiórki kolejne osoby.
Krok 5:Pieniądze ze zbiórki możesz wypłacać na konto bankowe w każdej chwili i tak często, jak chcesz. Wypłata pieniędzy trwa na ogół 3 dni robocze. Wypłata nie spowoduje zmiany stanu licznika wpłat na stronie Twojej zbiórki. Możesz dalej zbierać pieniądze, a zbiórka będzie trwać aż do momentu, gdy zdecydujesz się ją zamknąć.
Prawda, że proste? To właśnie dlatego dziesiątki tysięcy osób prowadzi już swoje zbiórki na Pomagam.pl. Nie czekaj. Dołącz do nich teraz! Aby założyć zbiórkę, kliknij tutaj lub w przycisk poniżej:
Mar_Tunia
Powodzenia w odbudowie Pałacu!