Widok na zakupy spożywcze rozłożone na podłodze.

HopeHumanity Poland

5 716 zł  z 20 000 zł (Cel)
Wpłaciły 93 osoby
Wpłać terazUdostępnij
 
Małgorzata Rycharska - awatar

Małgorzata Rycharska

Organizator zbiórki

Kryzys na granicy polsko-białoruskiej nadal trwa. Po stronie białoruskiej jest wciąż bardzo wielu ludzi. Tysiące ludzi, którzy utknęli w pułapce bez wyjścia. Odepchnięci przez Unię Europejską, wypchnięci przez polskie służby z powrotem na Białoruś, wbrew przepisom Konwencji Genewskiej, która nakazuje przyjęcie wniosku o azyl w dowolnej formie, niezależnie od miejsca przekroczenia granicy.

Uchodźcy zmuszani są siłą przez służby białoruskie do przechodzenia na polską stronę granicy - niezależnie od stanu zdrowia. Znamy sytuację, gdy kobieta w ostatnich tygodniach ciąży błagała, by nie zmuszano jej do nocnego przekraczania granicy - bezskutecznie. 

Znamy też historię, gdy uchodźcy byli karani za to, że nie przekroczyli granicy (polskie służby strzelały w niebo, by odstraszyć uchodźców, a białoruskie służby mściły się biciem, trzymaniem na mrozie, przemocą seksualną). 

Większość z tych osób próbowało w Polsce złożyć wniosek o ochronę i azyl, niestety wnioski te nie są przyjmowane przez polską Straż Graniczną. Zamiast tego uchodźcy wywożeni są w las, na bagna i zmuszani do ponownego przekroczenia granicy, albo wręcz dosłownie są wypychani/przerzucani przez płot z drutu żyletkowego. Ta praktyka zwana push-backiem jest stosowana nawet wobec dzieci, ludzi chorych, ludzi na granicy wykończenia, kobiet w ciąży. Co więcej nawet bycie przyjętym w polskim szpitalu nie gwarantuje bezpieczeństwa, niejednokrotnie i ze szpitali wywozi się ludzi…

  

Wszechobecna przemoc

Ludzie przy granicy traktowani są z wielkim okrucieństwem przez obydwie strony:

  • są bici niekiedy do nieprzytomności, okradani z pieniędzy i przedmiotów takich, jak powerbanki, 
  • polskie służby niszczą lub zabierają im telefony, bez czego uchodźcy nie są w stanie zwrócić się o pomoc,
  • białoruskie służby trzymają ich przez wiele dni w tzw. “pasie śmierci” - pasku ziemi między polskim murem z drutu żyletkowego a białoruskim płotem z drutu kolczastego, bez jedzenia, picia, pomocy medycznej - nie wypuszczają nawet ludzi z poważnymi obrażeniami, jak połamane nogi, otwarte rany,
  • ludzie są szczuci psami przez strażników, w wyniku czego niektórzy są poważnie ranni i okaleczeni,
  • zarówno kobiety, jak i mężczyźni poddawani są przemocy seksualnej,
  • przemocy doświadczają też dzieci - były przypadki pobicia, umyślnego rozdzielania od rodziców przez strażników po obu stronach, nawet grożenia dzieciom śmiercią…

 

To wszystko dzieje się na polsko-białoruskiej granicy wobec ludzi, którzy uciekli z krajów ogarniętych wojną, głodem, destabilizacją, rządzonych przez mafię. Wobec ludzi zagrożonych śmiercią lub więzieniem w swoich krajach. 

Łatwo zapomnieć o nich, pomyśleć, że nie jest to polski problem, że kryzys na granicy się już skończył, lub że wystarczy że pomagamy tym, co są w polskich lasach… Jednak… to są dokładnie ci sami ludzie. Większość z nich była w Polsce kilka, nawet kilkanaście razy, będąc za każdym razem brutalnie wypychanym na Białoruś. Ich cierpienie jest bezpośrednim efektem bezdusznej polityki antyuchodźczej prowadzonej przez polskich decydentów…

 

Co się dzieje po push-backu?

Sytuacja ludzi wypchniętych z Polski jest bardzo ciężka. Często nie mają już prawie nic. Nie mają co jeść. Nie mają schronienia. Nie mają pieniędzy - wszystkie, które mieli, wchłonęła kłamliwa kampania wizowa Białorusi, albo zostały skradzione. Nie mają pomysłu, jak wyjść z pułapki, w której się znaleźli. Ludzie, którzy jak dotąd nie zdecydowali się na "lot do domu", czyli dobrowolny powrót do kraju lub nie zostali przymusowo deportowani i wciąż się ukrywają, nie mają zwyczajnie dokąd wracać. W krajach pochodzenia czeka na nich wojna, prześladowanie, mafia, rodzinna zemsta. Często nie mają siły fizycznej ani psychicznej, tracą nadzieję. 

 

Dlatego jako Hope&Humanity Poland trzy lata z rzędu pomagamy głównie uchodźcom po białoruskiej stronie granicy. 


Jak możesz pomóc tym ludziom?

Pomóż nam pomagać. Wpłaty i datki przekazane przez zrzutkę pozwolą na zapewnienie wsparcia i bezpieczeństwa dzieciom, kobietom i mężczyznom najbardziej narażonym na niebezpieczeństwo. 

 

Dzięki Twojemu wsparciu możliwy będzie:

  • Zakup i dostarczenie jedzenia, tym którzy nie mają już środków by przeżyć.
  • Znalezienie i opłacenie bezpiecznego schronienia dla osób bez dachu nad głową, zagrożonych deportacją.
  • Zakup leków dostępnych bez recepty (pomagamy zorganizować bezpłatne konsultacje medyczne w sprawie leków na receptę i badań medycznych).
  • opłatę kosztów transportu na regularne przejście graniczne, dla tych, którzy mają szansę dostać wizę exit i próbować składać wniosek o ochronę w Terespolu,
  • Zakup biletów lotniczych i wiz do krajów, w których życie danych osób nie jest bezpośrednio zagrożone.

 

Jedzenie, możliwość wydostania się z lasu, ciepły nocleg, lekarstwa, transport i bilety do bezpieczniejszych krajów - każda z tych form pomocy może uratować życie.

Obecnie pod opieką Hope&Humanity Poland jest kilkadziesiąt osób po tamtej stronie granicy. Każdego dnia zwracają się do nas nowe osoby, czasem jednego dnia kontaktują się z nami 2 - 3 nowe grupy ludzi szukających wsparcia. 


Regularne wspieranie uchodźców wymaga dużych nakładów pieniężnych. Niestety, na Białorusi nie można zrobić zbiórki rzeczy, punktów pomocy, wspólnego gotowania zupy. 

Najważniejsza pomoc - zakupy żywności, opłacenie bezpiecznego lokum, pomoc w transporcie spod granicy do miast, zakup wiz i biletów dających szansę na ucieczkę przed deportacją -  to ogromne koszty przy tej liczbie osób.

Dla przykładu - zapewnienie skromnego wyżywienia dla kilkuosobowej grupy na tydzień to koszt 50$, powrót do miasta dla grupy 100-300$, nocleg dla jednej osoby to 10-30$ za dobę.

 

Dlatego bardzo prosimy o każde wsparcie. Każda złotówka pomoże udzielić wsparcia i pomocy humanitarnej uchodźcom wykorzystanych przez reżim białoruski i ograbionych z nadziei i szansy na życie przez Europę.

 

Wpłaty możliwe są także poprzez paypal: [email protected]

Za wszelkie wpłaty dziękujemy ♥

 

A jeśli nie możesz wesprzeć finansowo, zachęcamy również do wsparcia poprzez wystawianie przedmiotów na licytację charytatywną, z której środki są przeznaczona na niniejszą zrzutkę oraz udostępnianie naszej zbiórki, licytacji i postów. 

Wystawiać i licytować przedmioty można na grupie facebook Licytacja na rzecz ludzi na/z granicy https://www.facebook.com/groups/451511706509581

 

 

Nasz profil fb: Hope&Humanity Poland https://www.facebook.com/HopeHumanityPoland

na którym znajdują się bieżące informacje o naszej działalności.

5 716 zł  z 20 000 zł (Cel)
Wpłaciły 93 osoby
Wpłać terazUdostępnij
 
Małgorzata Rycharska - awatar

Małgorzata Rycharska

Organizator zbiórki

Zadaj pytanie

Wpłaty: 93

Artur Nowak-Gocławski - awatar
Artur Nowak-Gocławski
100
Artur Nowak-Gocławski - awatar
Artur Nowak-Gocławski
100
Małgorzata Bernas - awatar
Małgorzata Bernas
25
Małgorzata Bernas - awatar
Małgorzata Bernas
35
Marusz Piotr - awatar
Marusz Piotr
10
Sylwia Michalska - awatar
Sylwia Michalska
20
Katarzyna Woch - awatar
Katarzyna Woch
64
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
200
Gabi Żuchowska - awatar
Gabi Żuchowska
15
KoMarki KoMarki - J Klimkiewicz (kolorowa ceramika) - awatar
KoMarki KoMarki - J Klimkiewicz (kolorowa ceramika)
40

Uważasz, że ta zbiórka zawiera niedozwolone treści ? Napisz do nas

Załóż swoją pierwszą zbiórkę

Zbieraj pieniądze na to, czego
najbardziej potrzebujesz już dziś!

Jak założyć zbiórkę na Pomagam.pl

Pomagam.pl to największy i najpopularniejszy w Polsce serwis do tworzenia internetowych zbiórek pieniędzy. To narzędzie, które umożliwia każdemu i całkowicie za darmo założenie zbiórki w kilka chwil.

Dzięki Pomagam.pl w łatwy i bezpieczny sposób zbierzesz fundusze na to, co dla Ciebie ważne m.in. pokrycie kosztów leczenia, wsparcie bliskich w trudnych chwilach i na inicjatywy bliskie Twojemu sercu.

Krok 1:Chcesz założyć zbiórkę, ale nie wiesz od czego zacząć? Nie martw się! Obejrzyj krótki film poniżej, który tłumaczy, jak działa Pomagam.pl.

Krok 2:Zbiórkę na Pomagam.pl przygotowujesz i publikujesz samodzielnie. Nie przejmuj się - założenie zbiórki trwa dosłownie kilka chwil i jest prostsze, niż myślisz. Sprawdź poniższy poradnik.

W momencie tworzenia zbiorki możesz wybrać, czy chcesz ją prowadzić samodzielnie czy ze wsparciem Pomagam.pl. Pierwsza opcja jest całkowicie darmowa. Jeśli natomiast zdecydujesz się na promowanie zbiórki z naszym wsparciem, będziemy przypominać o Twojej zbiórce i zachęcać do wpłat osoby, które ostatnio odwiedziły stronę Twojej zbiórki (tzw. retargeting).

W tym celu będziemy wyświetlać Twoją zbiórkę zarówno na stronie głównej Pomagam.pl jak i w reklamach internetowych. Zwiększa to szanse na to, że więcej odwiedzających Twoją zbiórkę osób zdecyduje się ostatecznie na wpłatę lub udostępnienie zbiórki. W zamian za to dodatkowe, nieobowiązkowe wsparcie w promocji od każdej wpłaty potrącimy automatycznie 12%.

Krok 3:Twoja zbiórka jest gotowa, czas zacząć działać! Nikt nie wypromuje Twojej zbiórki tak jak Ty, dlatego pamiętaj, żeby udostępniać ją we wszystkich mediach społecznościowych: Facebook, Instagram, Twitter, LinkedIn czy YouTube i TikTok. Zacznij od rodziny i przyjaciół - poproś ich o udostępnienie i zachęć do wpłat. Wyślij znajomym linka do zbiórki z krótkim opisem na Messengerze, SMSem lub mailowo. Następnie skontaktuj się z lokalnymi mediami z prośbą o publikację Twojej zbiórki oraz zaangażuj w promocję okoliczne organizacje społeczne, władze samorządowe, instytucje oraz osoby znane w Twojej okolicy.

Pamiętaj, im więcej osób dowie się o Twojej zbiórce, tym większa szansa na osiągniecie celu! Więcej porad znajdziesz w ebooku, jak założyć i prowadzić skuteczną zbiórkę. Znajdziesz go w swoim panelu zarządzania zbiórką po jej stworzeniu. Sprawdź również naszego bloga, w którym dzielimy się praktycznymi poradami i wskazówkami.

Krok 4:Wszystkie osoby odwiedzające Twoją zbiórkę mogą szybko i bezpiecznie wpłacać na nią pieniądze, np. przy użyciu przelewów internetowych, kart kredytowych, tradycyjnych przelewów bankowych, a nawet na poczcie! Wpłaty księgują się natychmiast. Wszyscy widzą, jaką kwotę udało się już zebrać i mogą zapraszać do zbiórki kolejne osoby.

Krok 5:Pieniądze ze zbiórki możesz wypłacać na konto bankowe w każdej chwili i tak często, jak chcesz. Wypłata pieniędzy trwa na ogół 3 dni robocze. Wypłata nie spowoduje zmiany stanu licznika wpłat na stronie Twojej zbiórki. Możesz dalej zbierać pieniądze, a zbiórka będzie trwać aż do momentu, gdy zdecydujesz się ją zamknąć.

Prawda, że proste? To właśnie dlatego dziesiątki tysięcy osób prowadzi już swoje zbiórki na Pomagam.pl. Nie czekaj. Dołącz do nich teraz! Aby założyć zbiórkę, kliknij tutaj lub w przycisk poniżej:

Pomagam.pl wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej

Zamknij