Zbiórka Wsparcie dla odbudowy domu Romeo - miniaturka zdjęcia

Wsparcie dla odbudowy domu Romeo Jak założyć taką zbiórkę?


                                Zbiórka Wsparcie dla odbudowy domu Romeo - zdjęcie główne

Wsparcie dla odbudowy domu Romeo

6 731 zł  z 20 000 zł (Cel)
Wpłaciły 22 osoby
Wpłać terazUdostępnij
 
Rafał Klepacz - awatar

Rafał Klepacz

Organizator zbiórki

Hej,

Nazywam się Rafał, prowadziłem kilka rejsów po Karaibach. Na Tobago Keys, zawsze witał nas uśmiechnięty Romeo, ze swoją cudowną żoną, którzy z sercem przygotowywali nam pyszne lobstery, ryby i inne dania kuchni karaibskiej.

Strasznie polubiłem Romeo, bo jest słownym człowiekiem, niezwykle pogodnym i ogarniętym. A wiecie. Jeśli ktoś Cię karmi, to nawiązuje się takim człowiekiem jakaś specjalna więź.

Jak wiecie, przez Grenadyny przeszedł huragan Beryl, który otrzymał kategorię 5 nadaną przez Nationa Hurricane Center. To oznacza, że średnia prędkości wiatru wynosiła około 270 km na godzinę. Absolutnie niewyobrażalny wiatr.

Romeo z rodziną są zdrowi, nic im nie jest, ale stracili dom w Clifton na Union Island i łódź. Romeo odbudowuje nie tylko swój dobytek. Jest zaangażowany w pomoc swoim pracownikom, sąsiadom, tam teraz chyba wszyscy się wzajemnie wspierają. Dajmy im też trochę wsparcia od nas.

Koledzy z którymi pływaliśmy po Karaibach, z którymi odwiedzaliśmy bar Romeo na Tobaco Keys, stwierdzili, że dorzucimy się do odbudowy domu, ale pomyślałem, że takich jak my jest pewnie więcej, że nie tylko my wspominamy pysznego lobstera na plaży i stąd pomysł na zorganizowanie zbiórki dla Romeo i jego rodziny.

Co zrobimy ze środkami?
 W całości przekażemy Romeo i jego rodzinie. Niech wyda je na te potrzeby, które z jego perspektywy są najważniejsze.

Myślę sobie, że Romeo dostarczał nam wiele radości, pięknych chwil na plaży, wiele wspomnień. Zasłużył na naszą pomoc.

Rozmawiałem z Romeo o naszym wsparciu. Wyraża na nie zgodę.

Tak o Huraganie Beryl pisze facebookowy profil Crazy Nauka:

https://www.facebook.com/share/p/jEB3zGA3JqvgbKX6/

Huragan Beryl to prawdziwe monstrum. Jest najwcześniejszym w historii huraganem atlantyckim (czyli silnym cyklonem tropikalnym), który w czerwcu osiągnął kategorię 4 w 5-stopniowej skali Saffira-Simpsona. Stało się to 30 czerwca. 

 Dzień później, 1 lipca, cyklon nasilił się jeszcze bardziej, stając się najwcześniejszym w odnotowanych dziejach huraganem, który osiągnął kategorię 5.

"Tak silny huragan nie zdarzyłby się tak wcześnie, gdyby nie globalne ocieplenie" - powiedział mi prof. Szymon Malinowski, fizyk atmosfery z zaprzyjaźnionego serwisu Nauka o klimacie oraz z Wydział Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. 

Dodaje, że temperatury wód powierzchniowych Atlantyku wokół Karaibów, gdzie przemieszcza się huragan, są obecnie tak wysokie jak zazwyczaj pod koniec sierpnia. 

Oznacza to 1-2 °C powyżej średniej. Dla cyklonów tropikalnych, które są zasilane energią pobieraną z ciepłych mas wody i powietrza nad nimi, ma to kolosalne znaczenie.

Naukowcy z reguły dość ostrożnie wiążą konkretne zjawiska pogodowe, takie jak dany huragan, ze zmianami klimatu. Mówią raczej o tym, że wzrost intensywności huraganów na Atlantyku jest silnie związany ze wzrostem temperatury powierzchniowej wód oceanicznych, co z kolei wynika ze zmian klimatycznych (link do badań w komentarzu). 

Jednak w przypadku huraganu Beryl trudno zaprzeczyć temu, że jest on napędzany przez coraz silniej widoczne zmiany klimatu. 

 Kategoria 5 huraganu oznacza prędkość wiatru utrzymującą się na poziomie około 270 km/h - podaje NOAA NWS National Hurricane Center. Z tą mocą huragan Beryl 2 lipca zdewastował południowe wybrzeża Haiti i Dominikany. Wcześniej, z kategorią 3 i 4, spustoszył wyspy południowo-wschodnich Karaibów.

 2 lipca huragan nieco osłabł, ale wciąż utrzymuje potężną kategorię 4, z jaką prawdopodobnie dotrze do Jamajki, co nastąpi jeszcze dziś, czyli 3 lipca. Prędkość wiatru wynosi obecnie 230 km/h, a cyklon przemieszcza się na północny zachód z prędkością 35 km/h. 

 W Jamajkę uderzy samo centrum huraganu. National Hurricane Center przewiduje, że fale sztormowe osiągną wysokość niemal 3 metrów powyżej typowego poziomu pływów. Nawalne deszcze mogą wywołać, zwłaszcza w górach, gwałtowne powodzie i lawiny błotne. A Jamajka to górzysta wyspa. Trwa tam akcja ewakuacji ludzi z najbardziej zagrożonych terenów.

 4 lipca w zasięgu huraganu Beryl znajdą się Kajmany, a 5 lipca cyklon przejdzie nad meksykańskim Półwyspem Jukatan - podaje National Hurricane Center.

 Późniejsza przewidywana trasa huraganu prowadzi przez Zatokę Meksykańską ku wybrzeżom Meksyku i stanu Teksas w Stanach Zjednoczonych.

 Dlaczego huragan Beryl stał się takim potworem?

2024 to kolejny rekordowo gorący rok, a Atlantyk podgrzewa się obecnie w wyjątkowym tempie. National Oceanic and Atmospheric Administration (NOAA) - Narodowa Administracja Oceaniczna i Atmosferyczna - szacuje, że codziennie przez ostatnie 12 miesięcy średnia temperatura notowana w danym dniu kalendarzowym na przeważającej części powierzchni tego oceanu była najwyższa w historii. Pada rekord za rekordem, co niestety oznacza bardzo gwałtowny sezon huraganowy.

Jedną z głównych przyczyn tak wysokich temperatur powierzchni oceanów na świecie było El Niño (które dobiegło już końca) – naturalne zjawisko klimatyczne, w wyniku którego ciepłe wody powierzchniowe rozprzestrzeniają się po tropikalnym Pacyfiku, wpływając na pogodę i temperatury na całym globie.

Jednak naturalne cykle klimatyczne niestety nie są w stanie wyjaśnić wzrostu ilości ciepła zmagazynowanego w górnych 2 kilometrach oceanu, który rośnie od dziesięcioleci. To bardzo, bardzo niepokojący trend. 

Ola Stanisławska

6 731 zł  z 20 000 zł (Cel)
Wpłaciły 22 osoby
Wpłać terazUdostępnij
 
Rafał Klepacz - awatar

Rafał Klepacz

Organizator zbiórki

Zadaj pytanie

Wpłaty: 22

Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
200
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
20
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
30
Tomasz - awatar
Tomasz
150
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
20
Rolling on the river - awatar
Rolling on the river
200
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
10
Aga i Przemek - awatar
Aga i Przemek
500
Angie i Piotr - awatar
Angie i Piotr
400
Daga - awatar
Daga
100

Uważasz, że ta zbiórka zawiera niedozwolone treści ? Napisz do nas

Załóż swoją pierwszą zbiórkę

Zbieraj pieniądze na to, czego
najbardziej potrzebujesz już dziś!

Jak założyć zbiórkę na Pomagam.pl

Pomagam.pl to największy i najpopularniejszy w Polsce serwis do tworzenia internetowych zbiórek pieniędzy. To narzędzie, które umożliwia każdemu i całkowicie za darmo założenie zbiórki w kilka chwil.

Dzięki Pomagam.pl w łatwy i bezpieczny sposób zbierzesz fundusze na to, co dla Ciebie ważne m.in. pokrycie kosztów leczenia, wsparcie bliskich w trudnych chwilach i na inicjatywy bliskie Twojemu sercu.

Krok 1:Chcesz założyć zbiórkę, ale nie wiesz od czego zacząć? Nie martw się! Obejrzyj krótki film poniżej, który tłumaczy, jak działa Pomagam.pl.

Krok 2:Zbiórkę na Pomagam.pl przygotowujesz i publikujesz samodzielnie. Nie przejmuj się - założenie zbiórki trwa dosłownie kilka chwil i jest prostsze, niż myślisz. Sprawdź poniższy poradnik.

W momencie tworzenia zbiorki możesz wybrać, czy chcesz ją prowadzić samodzielnie czy ze wsparciem Pomagam.pl. Pierwsza opcja jest całkowicie darmowa. Jeśli natomiast zdecydujesz się na promowanie zbiórki z naszym wsparciem, będziemy przypominać o Twojej zbiórce i zachęcać do wpłat osoby, które ostatnio odwiedziły stronę Twojej zbiórki (tzw. retargeting).

W tym celu będziemy wyświetlać Twoją zbiórkę zarówno na stronie głównej Pomagam.pl jak i w reklamach internetowych. Zwiększa to szanse na to, że więcej odwiedzających Twoją zbiórkę osób zdecyduje się ostatecznie na wpłatę lub udostępnienie zbiórki. W zamian za to dodatkowe, nieobowiązkowe wsparcie w promocji od każdej wpłaty potrącimy automatycznie 12%.

Krok 3:Twoja zbiórka jest gotowa, czas zacząć działać! Nikt nie wypromuje Twojej zbiórki tak jak Ty, dlatego pamiętaj, żeby udostępniać ją we wszystkich mediach społecznościowych: Facebook, Instagram, Twitter, LinkedIn czy YouTube i TikTok. Zacznij od rodziny i przyjaciół - poproś ich o udostępnienie i zachęć do wpłat. Wyślij znajomym linka do zbiórki z krótkim opisem na Messengerze, SMSem lub mailowo. Następnie skontaktuj się z lokalnymi mediami z prośbą o publikację Twojej zbiórki oraz zaangażuj w promocję okoliczne organizacje społeczne, władze samorządowe, instytucje oraz osoby znane w Twojej okolicy.

Pamiętaj, im więcej osób dowie się o Twojej zbiórce, tym większa szansa na osiągniecie celu! Więcej porad znajdziesz w ebooku, jak założyć i prowadzić skuteczną zbiórkę. Znajdziesz go w swoim panelu zarządzania zbiórką po jej stworzeniu. Sprawdź również naszego bloga, w którym dzielimy się praktycznymi poradami i wskazówkami.

Krok 4:Wszystkie osoby odwiedzające Twoją zbiórkę mogą szybko i bezpiecznie wpłacać na nią pieniądze, np. przy użyciu przelewów internetowych, kart kredytowych, tradycyjnych przelewów bankowych, a nawet na poczcie! Wpłaty księgują się natychmiast. Wszyscy widzą, jaką kwotę udało się już zebrać i mogą zapraszać do zbiórki kolejne osoby.

Krok 5:Pieniądze ze zbiórki możesz wypłacać na konto bankowe w każdej chwili i tak często, jak chcesz. Wypłata pieniędzy trwa na ogół 3 dni robocze. Wypłata nie spowoduje zmiany stanu licznika wpłat na stronie Twojej zbiórki. Możesz dalej zbierać pieniądze, a zbiórka będzie trwać aż do momentu, gdy zdecydujesz się ją zamknąć.

Prawda, że proste? To właśnie dlatego dziesiątki tysięcy osób prowadzi już swoje zbiórki na Pomagam.pl. Nie czekaj. Dołącz do nich teraz! Aby założyć zbiórkę, kliknij tutaj lub w przycisk poniżej:

Pomagam.pl wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej

Zamknij