Zaćmienie Słońca Chile - Wyprawa

1 721 zł z 5 200 zł (Cel)
Wpłaciło 21 osób
Tomasz Aurora - awatar

Tomasz Aurora

Organizator zbiórki

Szanowni Państwo!

Z końcem czerwca tego roku nasza 21 osobowa ekipa wybiera się do Ameryki Południowej.

W Chile będziemy obserwować i fotografować całkowite zaćmienie Słońca, w Boliwii i Peru rzadkie zjawisko zakrycia planety Saturn przez Księżyc, oraz częściowe zaćmienie Księżyca. Chcemy zrealizować ambitne przedsięwzięcia, jakimi są:

- Fotografowanie zaćmienia Słońca z wysokości ok 4 km specjalnie modyfikowanym dronem.

- Nowatorski sposób rejestrowania przebiegu zaćmienia Słońca na filmie w technice HDR.

W tej chwili posiadamy większość potrzebnego sprzętu, jednak do realizacji planu brakuje nam dwóch rzeczy: drona i dodatkowego aparatu. Byliśmy przekonani że uda nam się pokryć zakup sprzętu z własnej kieszeni, jak to dotychczas było, jednak pewnym jest że się to nie uda.

Zdecydowaliśmy się ograniczyć nasz plan do minimum, oraz udało nam się uzyskać w ostatnim czasie część potrzebnych środków. Planujemy zakupić sprzęt używany, w jak najniższej cenie. Z tych powodów, postanowiliśmy obniżyć kwotę zbiórki.

Jeśli zbióka się powiedzie, zamierzamy zakupić:

-Drona DJI Mavic Pro z dwoma bateriami i ładowarką samochodową, w cenie ok 2700 zł

-Aparat Nikon D7500 w cenie ok 3500 zł

Wybrany przez nas model drona charakteryzuje się wysoką wydajnością silników w stosunku do masy, oraz dobrym systemem komunikacji, dzięki czemu, po usunięciu fabrycznych ograniczeń programowych, pozwala na uzyskanie bardzo dużych osiągów. O tym, ile potrafi ta maszyna i jak dobrze radzi sobie w rozrzedzonym powietrzu można przeczytać w relacji polskiej ekipy, która wykorzystała ten model do filmowania na szczycie K2: https://www.redbull.com/pl-pl/bartek-bargiel-k2-dron-wywiad-kulisy-video?fbclid=IwAR2QFcmhuxjXMSjOzv-q0-fsJsJXCl9G-96SYNMC7d1KSi6xIjK_B2GaSvk  Dodatkowo ważnym aspektem jest masa drona poniżej 750g, dzieki czemu stosują sie do niego łagodniejsze przepisy Chilijskie, oraz jego kompaktowość istotna w transpocie samolotami.

Jeśli chodzi o film HDR, to do jego realizacji potrzebujemy zastosować dwa zestawy rejestratorów - czyli dwa teleskopy i aparaty. Posiadamy w tym momencie zarówno teleskopy, jak i jeden aparat, a więc brakuje nam tylko drugiego. Nikon D7500 jest wyborem optymalnym, ponieważ pozwala na filmowanie w rozdzielczości 4K z zastosowaniem corpa 1:3, kiedy to zapisywany jest obraz 1:1 ze środka matrycy, co gwarantuje jakość zbliżoną do serii pojedynczych zdjęć.

W wypadku, jeśli nie uda nam się zebrać wymaganej kwoty, zrezygnujemy z modelu D7500 na rzecz starszego D7100, który co prawda nie umożliwia zapisu 4K, ale pozwoli na realizację filmu w gorszej jakości. Koszt tego aparatu, jako używany, to ok 1200 zł. Jeśli zebrana kwota będzie niższa, to ograniczymy się jedynie do misji samego drona.

Oczywiście, będą też kolejne zaćmienia, jednak to w Chile jest wyjątkowe. Faza całkowita będzie widoczna stosunkowo nisko nad horyzontem, co stwarza szansę wykonania niepowtarzalnych zdjęć i przede wszystkim uchwycenia Słońca wraz z cieniem na jednym ujęciu z drona. Uroku wszystkiemu doda również piękno surowego krajobrazu Andów. Natomiast idealna pogoda i perfekcyjny seeing przyczyni się do zapewnienia wysokiej jakości filmu HDR. Kolejne zaćmienie całkowite ale już zasadniczo różniące się od tego na które aktualnie się wybieramy, będzie dopiero za 1,5 roku  (w grudniu 2020 roku również w Południowej Ameryce).

Sprzęt ma posłużyć przez wiele lat uczestnikom kolejnych astro-wypraw (na zaćmienia Słońca, zorze polarne itp), więc po tej wyprawie nie zostanie sprzedany lub odłożony na półkę. Z pewnością zrodzą się kolejne ciekawe pomysły umożliwiające maksymalne wykorzystanie powyższego sprzętu.

Wyniki naszej pracy będą publikowane nie raz na rozmaitych forach i blogach. Mamy nadzieję, że ten projekt przyczyni się również do polularyzacji astronomii, oraz zainspiruje kolejne osoby do realizacji ciekawych projektów.

Nasz fanpage:

https://www.facebook.com/Za%C4%87mienie-S%C5%82o%C5%84ca-w-Chile-2019-277428736134581/?modal=admin_todo_tour

Komentarze


 • Kasia Majka - awatar

  Kasia Majka

  07.05.19
  07.05.19

  Powodzenia!

  • Tomasz Aurora - awatar

   Tomasz Aurora - Organizator zbiórki

   07.05.19
   07.05.19

   Dziękujemy Serdecznie !!! Odezwiemy się po powrocie ;)

 • miron - awatar

  miron

  06.05.19
  06.05.19

  Powodzenia.

  • Tomasz Aurora - awatar

   Tomasz Aurora - Organizator zbiórki

   06.05.19
   06.05.19

   Dziękujemy za wsparcie i słowa otuchy !!! Pozdrawiamy !!!

 • Jan Bielański - awatar

  Jan Bielański

  15.04.19
  15.04.19

  Powodzenia w zbiórce i udanej wyprawy!!!

1 721 zł z 5 200 zł (Cel)
Wpłaciło 21 osób
Tomasz Aurora - awatar

Tomasz Aurora

Organizator zbiórki

Zadaj pytanie

Wpłaty: 21

Krzyś Krzyś - awatar
Krzyś Krzyś
100
Krzyś Krzyś - awatar
Krzyś Krzyś
100
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
1
Kasia Majka - awatar
Kasia Majka
100
miron - awatar
miron
50
Fan Astronomii - awatar
Fan Astronomii
50
Anatol Panek - awatar
Anatol Panek
50
Anna Popek - awatar
Anna Popek
100
Samanta - awatar
Samanta
20
zbyszekzz - awatar
zbyszekzz
100

Uważasz, że ta zbiórka zawiera niedozwolone treści ? Napisz do nas

Stwórz swoją
pierwszą zbiórkę

Nie czekaj, weź sprawy w
swoje ręce teraz!

Pomagam.pl wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej

Zamknij