Szanowni Państwo!
Z końcem czerwca tego roku nasza 21 osobowa ekipa wybiera się do Ameryki Południowej.
W Chile będziemy obserwować i fotografować całkowite zaćmienie Słońca, w Boliwii i Peru rzadkie zjawisko zakrycia planety Saturn przez Księżyc, oraz częściowe zaćmienie Księżyca. Chcemy zrealizować ambitne przedsięwzięcia, jakimi są:
- Fotografowanie zaćmienia Słońca z wysokości ok 4 km specjalnie modyfikowanym dronem.
- Nowatorski sposób rejestrowania przebiegu zaćmienia Słońca na filmie w technice HDR.
W tej chwili posiadamy większość potrzebnego sprzętu, jednak do realizacji planu brakuje nam dwóch rzeczy: drona i dodatkowego aparatu. Byliśmy przekonani że uda nam się pokryć zakup sprzętu z własnej kieszeni, jak to dotychczas było, jednak pewnym jest że się to nie uda.
Zdecydowaliśmy się ograniczyć nasz plan do minimum, oraz udało nam się uzyskać w ostatnim czasie część potrzebnych środków. Planujemy zakupić sprzęt używany, w jak najniższej cenie. Z tych powodów, postanowiliśmy obniżyć kwotę zbiórki.
Jeśli zbióka się powiedzie, zamierzamy zakupić:
-Drona DJI Mavic Pro z dwoma bateriami i ładowarką samochodową, w cenie ok 2700 zł
-Aparat Nikon D7500 w cenie ok 3500 zł
Wybrany przez nas model drona charakteryzuje się wysoką wydajnością silników w stosunku do masy, oraz dobrym systemem komunikacji, dzięki czemu, po usunięciu fabrycznych ograniczeń programowych, pozwala na uzyskanie bardzo dużych osiągów. O tym, ile potrafi ta maszyna i jak dobrze radzi sobie w rozrzedzonym powietrzu można przeczytać w relacji polskiej ekipy, która wykorzystała ten model do filmowania na szczycie K2: https://www.redbull.com/pl-pl/bartek-bargiel-k2-dron-wywiad-kulisy-video?fbclid=IwAR2QFcmhuxjXMSjOzv-q0-fsJsJXCl9G-96SYNMC7d1KSi6xIjK_B2GaSvk Dodatkowo ważnym aspektem jest masa drona poniżej 750g, dzieki czemu stosują sie do niego łagodniejsze przepisy Chilijskie, oraz jego kompaktowość istotna w transpocie samolotami.
Jeśli chodzi o film HDR, to do jego realizacji potrzebujemy zastosować dwa zestawy rejestratorów - czyli dwa teleskopy i aparaty. Posiadamy w tym momencie zarówno teleskopy, jak i jeden aparat, a więc brakuje nam tylko drugiego. Nikon D7500 jest wyborem optymalnym, ponieważ pozwala na filmowanie w rozdzielczości 4K z zastosowaniem corpa 1:3, kiedy to zapisywany jest obraz 1:1 ze środka matrycy, co gwarantuje jakość zbliżoną do serii pojedynczych zdjęć.
W wypadku, jeśli nie uda nam się zebrać wymaganej kwoty, zrezygnujemy z modelu D7500 na rzecz starszego D7100, który co prawda nie umożliwia zapisu 4K, ale pozwoli na realizację filmu w gorszej jakości. Koszt tego aparatu, jako używany, to ok 1200 zł. Jeśli zebrana kwota będzie niższa, to ograniczymy się jedynie do misji samego drona.
Oczywiście, będą też kolejne zaćmienia, jednak to w Chile jest wyjątkowe. Faza całkowita będzie widoczna stosunkowo nisko nad horyzontem, co stwarza szansę wykonania niepowtarzalnych zdjęć i przede wszystkim uchwycenia Słońca wraz z cieniem na jednym ujęciu z drona. Uroku wszystkiemu doda również piękno surowego krajobrazu Andów. Natomiast idealna pogoda i perfekcyjny seeing przyczyni się do zapewnienia wysokiej jakości filmu HDR. Kolejne zaćmienie całkowite ale już zasadniczo różniące się od tego na które aktualnie się wybieramy, będzie dopiero za 1,5 roku (w grudniu 2020 roku również w Południowej Ameryce).
Sprzęt ma posłużyć przez wiele lat uczestnikom kolejnych astro-wypraw (na zaćmienia Słońca, zorze polarne itp), więc po tej wyprawie nie zostanie sprzedany lub odłożony na półkę. Z pewnością zrodzą się kolejne ciekawe pomysły umożliwiające maksymalne wykorzystanie powyższego sprzętu.
Wyniki naszej pracy będą publikowane nie raz na rozmaitych forach i blogach. Mamy nadzieję, że ten projekt przyczyni się również do polularyzacji astronomii, oraz zainspiruje kolejne osoby do realizacji ciekawych projektów.
Nasz fanpage:
Twoje słowa mają moc pomagania! Wpłać darowiznę i przekaż kilka słów wsparcia 🤲
Organizator zbiórki
Uważasz, że ta zbiórka zawiera niedozwolone treści ? Napisz do nas
Pomagam.pl to największy i najpopularniejszy w Polsce serwis do tworzenia internetowych zbiórek pieniędzy. To narzędzie, które umożliwia każdemu i całkowicie za darmo założenie zbiórki w kilka chwil.
Dzięki Pomagam.pl w łatwy i bezpieczny sposób zbierzesz fundusze na to, co dla Ciebie ważne m.in. pokrycie kosztów leczenia, wsparcie bliskich w trudnych chwilach i na inicjatywy bliskie Twojemu sercu.
Krok 1:Chcesz założyć zbiórkę, ale nie wiesz od czego zacząć? Nie martw się! Obejrzyj krótki film poniżej, który tłumaczy, jak działa Pomagam.pl.
Krok 2:Zbiórkę na Pomagam.pl przygotowujesz i publikujesz samodzielnie. Nie przejmuj się - założenie zbiórki trwa dosłownie kilka chwil i jest prostsze, niż myślisz. Sprawdź poniższy poradnik.
W momencie tworzenia zbiorki możesz wybrać, czy chcesz ją prowadzić samodzielnie czy ze wsparciem Pomagam.pl. Pierwsza opcja jest całkowicie darmowa. Jeśli natomiast zdecydujesz się na promowanie zbiórki z naszym wsparciem, będziemy przypominać o Twojej zbiórce i zachęcać do wpłat osoby, które ostatnio odwiedziły stronę Twojej zbiórki (tzw. retargeting).
W tym celu będziemy wyświetlać Twoją zbiórkę zarówno na stronie głównej Pomagam.pl jak i w reklamach internetowych. Zwiększa to szanse na to, że więcej odwiedzających Twoją zbiórkę osób zdecyduje się ostatecznie na wpłatę lub udostępnienie zbiórki. W zamian za to dodatkowe, nieobowiązkowe wsparcie w promocji od każdej wpłaty potrącimy automatycznie 12%.
Krok 3:Twoja zbiórka jest gotowa, czas zacząć działać! Nikt nie wypromuje Twojej zbiórki tak jak Ty, dlatego pamiętaj, żeby udostępniać ją we wszystkich mediach społecznościowych: Facebook, Instagram, Twitter, LinkedIn czy YouTube i TikTok. Zacznij od rodziny i przyjaciół - poproś ich o udostępnienie i zachęć do wpłat. Wyślij znajomym linka do zbiórki z krótkim opisem na Messengerze, SMSem lub mailowo. Następnie skontaktuj się z lokalnymi mediami z prośbą o publikację Twojej zbiórki oraz zaangażuj w promocję okoliczne organizacje społeczne, władze samorządowe, instytucje oraz osoby znane w Twojej okolicy.
Pamiętaj, im więcej osób dowie się o Twojej zbiórce, tym większa szansa na osiągniecie celu! Więcej porad znajdziesz w ebooku, jak założyć i prowadzić skuteczną zbiórkę. Znajdziesz go w swoim panelu zarządzania zbiórką po jej stworzeniu. Sprawdź również naszego bloga, w którym dzielimy się praktycznymi poradami i wskazówkami.
Krok 4:Wszystkie osoby odwiedzające Twoją zbiórkę mogą szybko i bezpiecznie wpłacać na nią pieniądze, np. przy użyciu przelewów internetowych, kart kredytowych, tradycyjnych przelewów bankowych, a nawet na poczcie! Wpłaty księgują się natychmiast. Wszyscy widzą, jaką kwotę udało się już zebrać i mogą zapraszać do zbiórki kolejne osoby.
Krok 5:Pieniądze ze zbiórki możesz wypłacać na konto bankowe w każdej chwili i tak często, jak chcesz. Wypłata pieniędzy trwa na ogół 3 dni robocze. Wypłata nie spowoduje zmiany stanu licznika wpłat na stronie Twojej zbiórki. Możesz dalej zbierać pieniądze, a zbiórka będzie trwać aż do momentu, gdy zdecydujesz się ją zamknąć.
Prawda, że proste? To właśnie dlatego dziesiątki tysięcy osób prowadzi już swoje zbiórki na Pomagam.pl. Nie czekaj. Dołącz do nich teraz! Aby założyć zbiórkę, kliknij tutaj lub w przycisk poniżej:
Wpłata nie jest możliwa po końcu zbiórki.
Zrób jeszcze jeden mały krok.
Nawet 1 zł może pomóc!
Kasia Majka
Powodzenia!
Tomasz Aurora - Organizator zbiórki
Dziękujemy Serdecznie !!! Odezwiemy się po powrocie ;)
miron
Powodzenia.
Tomasz Aurora - Organizator zbiórki
Dziękujemy za wsparcie i słowa otuchy !!! Pozdrawiamy !!!
Jan Bielański
Powodzenia w zbiórce i udanej wyprawy!!!