Zbiórka Nasz las nie dla myśliwych - zdjęcie główne

Nasz las nie dla myśliwych

1 880 zł  z 1 800 zł (Cel)
Wpłaciło 8 osób
Wpłać terazUdostępnij
 

Jako organizacja ekologiczna sprzeciwiająca się polowaniom na zwierzęta chcemy ich zabronić we własnym lesie. Prawo na to nie pozwala. Skarga do sądu nie została uwzględniona. Teraz chcemy złożyć odwołanie, zbieramy na pokrycie kosztów sądowych. 

Nasze stowarzyszenie jest właścicielem działki leśnej koło Przedborza w woj. łódzkim. Okazało się, że w naszym lesie koło łowieckie „Leśnik” prowadziło polowania na zwierzęta. Wśród celów statutowych stowarzyszenia jest ochrona zwierząt i ich naturalnych siedlisk i od lat prowadzimy działania antymyśliwskie. W 2016 roku złożyliśmy skargę na ówczesną uchwałę Sejmiku wyznaczającą obwody łowieckie. Sąd administracyjny stwierdził nieważność ustanowienia obwodu łowieckiego na nieruchomości należącej do stowarzyszenia – nasza działka została de facto wyłączona z obwodu łowieckiego i nie można było na niej polować. Było to możliwe, ponieważ w 2014 roku Trybunał Konstytucyjny uchylił art. 27 ustawy Prawo łowieckie jako niezgodny z Konstytucją, naruszający prawo własności i prawa do własnych przekonań. Daliśmy impuls innym właścicielom do wyłączania ich terenów z obwodów łowieckich, doradzaliśmy jak to zrobić. Ostatecznie w Polsce zapadło jeszcze 150 podobnych wyroków (https://zakazpolowania.pl/prawo/). W 2018 roku Sejm w miejsce uchylonego przez Trybunał Konstytucyjny przepisu o wyznaczaniu obwodów łowieckich, wprowadził procedurę pozornie dającą właścicielom nieruchomości możliwość jednorazowego zgłaszania niewiążących „uwag” do projektu podziału województwa na obwody łowieckie. Z ponad 500 takich uwag uwzględniono pojedyncze, w ośmiu województwach nie uwzględniono ani jednej. Uwagi rozpatrywały komisje złożone z myśliwych i leśników. 

We wrześniu 2021 r. Sejmik Województwa Łódzkiego ponownie włączył nasz las do obwodu łowieckiego. Złożone przez nas uwagi nie zostały uwzględnione. Jednocześnie stowarzyszenie, jako osoba prawna, nie ma żadnych innych możliwości niedopuszczenia do polowania na zwierzęta na swoim terenie, gdyż wprowadzona do ustawy możliwość składania w starostwie oświadczeń o braku zgody na polowania na prywatnym terenie, dotyczy wyłącznie osób fizycznych (a nie osób prawnych). Sąd administracyjny nie uwzględnił naszej skargi (https://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/0BE4319A54), możemy teraz złożyć odwołanie (skargę kasacyjną) do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Uważamy, że obowiązujące przepisy naruszają Konstytucję. 

Chcemy sami decydować o naszym lesie. Nie godzimy się, aby myśliwi bez naszej zgody korzystali z naszego terenu i zabijali tam bezbronne zwierzęta. Chcemy zapewnić zwierzętom bezpieczną enklawę. Zbiórka dotyczy kosztów sądowych skargi kasacyjnej (wpis sądowy oraz opłata dla radcy prawnego za sporządzenie skargi).

 Ośrodek Działań Ekologicznych „Źródła” jest stowarzyszeniem założonym w 1997 roku. Zajmujemy się edukacją ekologiczną i przyrodniczą: prowadzimy warsztaty dla dzieci i młodzieży, szkolenia dla nauczycieli, zielone szkoły, wydajemy materiały edukacyjne. Prowadzimy również działaniami antyłowieckie, na które składają się: monitoringi gmin i powiatów, lobbing, doradztwo dla osób, które nie chcą myśliwych na swoim terenie, udział w konsultacjach społecznych. Pomogliśmy ponad 100 osobom wyłączyć ich tereny z obwodów łowieckich, pomagamy składać oświadczenia o zakazie polowania na prywatnym terenie, monitorujemy czy polowania zbiorowe są prawidłowe zgłaszane i prawidłowo oznakowywane.

Wybierz kwotę


20 
50 
100 
200 
1 000 
Inna
Wpłać teraz
 Bezpieczne płatności online

Aktualizacje


  • Ośrodek Działań Ekologicznych „Źródła” - awatar

    Ośrodek Działań Ekologicznych „Źródła”

    12.09.2022
    12.09.2022

    Szanowni Darczyńcy!
    Skarga kasacyjna została wniesiona do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Jeszcze raz dziękujemy za wsparcie.

    Zdjęcie aktualizacji 101 607

1 880 zł  z 1 800 zł (Cel)
Wpłaciło 8 osób
Wpłać terazUdostępnij
 

Wpłaty: 8

Magdalena Lubecka - awatar
Magdalena Lubecka
50
Pawcio - awatar
Pawcio
1 200
ElaCH - awatar
ElaCH
20
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
500
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
20
Adam Dukielski - awatar
Adam Dukielski
50
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
20
Karolina Kuświk - awatar
Karolina Kuświk
20

Uważasz, że ta zbiórka zawiera niedozwolone treści ? Napisz do nas

Załóż swoją pierwszą zbiórkę

Zbieraj pieniądze na to, czego
najbardziej potrzebujesz już dziś!

Jak założyć zbiórkę na Pomagam.pl

Pomagam.pl to największy i najpopularniejszy w Polsce serwis do tworzenia internetowych zbiórek pieniędzy. To narzędzie, które umożliwia każdemu i całkowicie za darmo założenie zbiórki w kilka chwil.

Dzięki Pomagam.pl w łatwy i bezpieczny sposób zbierzesz fundusze na to, co dla Ciebie ważne m.in. pokrycie kosztów leczenia, wsparcie bliskich w trudnych chwilach i na inicjatywy bliskie Twojemu sercu.

Krok 1:Chcesz założyć zbiórkę, ale nie wiesz od czego zacząć? Nie martw się! Obejrzyj krótki film poniżej, który tłumaczy, jak działa Pomagam.pl.

Krok 2:Zbiórkę na Pomagam.pl przygotowujesz i publikujesz samodzielnie. Nie przejmuj się - założenie zbiórki trwa dosłownie kilka chwil i jest prostsze, niż myślisz. Sprawdź poniższy poradnik.

W momencie tworzenia zbiorki możesz wybrać, czy chcesz ją prowadzić samodzielnie czy ze wsparciem Pomagam.pl. Pierwsza opcja jest całkowicie darmowa. Jeśli natomiast zdecydujesz się na promowanie zbiórki z naszym wsparciem, będziemy przypominać o Twojej zbiórce i zachęcać do wpłat osoby, które ostatnio odwiedziły stronę Twojej zbiórki (tzw. retargeting).

W tym celu będziemy wyświetlać Twoją zbiórkę zarówno na stronie głównej Pomagam.pl jak i w reklamach internetowych. Zwiększa to szanse na to, że więcej odwiedzających Twoją zbiórkę osób zdecyduje się ostatecznie na wpłatę lub udostępnienie zbiórki. W zamian za to dodatkowe, nieobowiązkowe wsparcie w promocji od każdej wpłaty potrącimy automatycznie 12%.

Krok 3:Twoja zbiórka jest gotowa, czas zacząć działać! Nikt nie wypromuje Twojej zbiórki tak jak Ty, dlatego pamiętaj, żeby udostępniać ją we wszystkich mediach społecznościowych: Facebook, Instagram, Twitter, LinkedIn czy YouTube i TikTok. Zacznij od rodziny i przyjaciół - poproś ich o udostępnienie i zachęć do wpłat. Wyślij znajomym linka do zbiórki z krótkim opisem na Messengerze, SMSem lub mailowo. Następnie skontaktuj się z lokalnymi mediami z prośbą o publikację Twojej zbiórki oraz zaangażuj w promocję okoliczne organizacje społeczne, władze samorządowe, instytucje oraz osoby znane w Twojej okolicy.

Pamiętaj, im więcej osób dowie się o Twojej zbiórce, tym większa szansa na osiągniecie celu! Więcej porad znajdziesz w ebooku, jak założyć i prowadzić skuteczną zbiórkę. Znajdziesz go w swoim panelu zarządzania zbiórką po jej stworzeniu. Sprawdź również naszego bloga, w którym dzielimy się praktycznymi poradami i wskazówkami.

Krok 4:Wszystkie osoby odwiedzające Twoją zbiórkę mogą szybko i bezpiecznie wpłacać na nią pieniądze, np. przy użyciu przelewów internetowych, kart kredytowych, tradycyjnych przelewów bankowych, a nawet na poczcie! Wpłaty księgują się natychmiast. Wszyscy widzą, jaką kwotę udało się już zebrać i mogą zapraszać do zbiórki kolejne osoby.

Krok 5:Pieniądze ze zbiórki możesz wypłacać na konto bankowe w każdej chwili i tak często, jak chcesz. Wypłata pieniędzy trwa na ogół 3 dni robocze. Wypłata nie spowoduje zmiany stanu licznika wpłat na stronie Twojej zbiórki. Możesz dalej zbierać pieniądze, a zbiórka będzie trwać aż do momentu, gdy zdecydujesz się ją zamknąć.

Prawda, że proste? To właśnie dlatego dziesiątki tysięcy osób prowadzi już swoje zbiórki na Pomagam.pl. Nie czekaj. Dołącz do nich teraz! Aby założyć zbiórkę, kliknij tutaj lub w przycisk poniżej:

Pomagam.pl wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej

Zamknij