Zbiórka Restore Jewish Cemetery Kanczuga - miniaturka zdjęcia

Restore Jewish Cemetery Kanczuga Jak założyć taką zbiórkę?

Zbiórka Restore Jewish Cemetery Kanczuga - zdjęcie główne

Restore Jewish Cemetery Kanczuga

6 738 zł  z 20 000 zł (Cel)
Wpłaciło 31 osób
Wpłać terazUdostępnij
 
Patryk Czerwony - awatar

Patryk Czerwony

Organizator zbiórki

Information in English below:

POL: Jako mieszkańcy Kańczugi zwracamy się do Państwa z wielką prośbą o pomoc w uporządkowaniu cmentarza żydowskiego w Kańczudze. Każda złotówka to krok w stronę przywrócenia godności obywatelom Kańczugi i Polski którzy przez setki lat przyczyniali się do rozwoju Miasta Kańczugi. Na cmentarzu w Siedleczce znajduje się zbiorowa mogiła, gdzie w 1942 roku z rąk Niemieckich oprawców zginęła nieokreślona liczba osób (250-800). Szacunek dla niewinnych ofiar Holokaustu to nasz patriotyczny obowiązek, szczególnie dlatego że historia lubi się powtarzać. Cmentarz to testament dla przyszłych pokoleń. Chcemy aby pozostał świadectwem tragicznych wydarzeń II wojny światowej oraz testamentem ostrzegającym przed  nienawiścią i brakiem szacunku do drugiego człowieka, bezwzględnie na jego pochodzenie czy wyznanie. Za zebrane pieniądze chcemy poprawić infrastrukturę nekropolii i przywrócić historię o mieszkańcach Kańczugi żydowskiego pochodzenia. Chcemy, aby akcja posprzątania cmentarza odbyła się jak najszybciej przed rozpoczęciem wiosny. Wtedy uporządkowanie będzie o wiele trudniejsze. Każda złotówka to duże wsparcie. 

Przed wybuchem II wojny światowej w Kańczudze żyło około 1000 osób pochodzenia żydowskiego. Przez 400 lat Kańczuga była miastem trzech kultur: katolickiej, grecko-katolickiej i żydowskiej. Żydzi w Kańczudze rozwijali infrastrukturę, handel i kulturę miasta. Przed wojną w Kańczudze istniały 4 synagogi. W 1942 roku w przeciągu dwóch dni nieokreślona liczba osób została tragicznie zamordowanych przez Niemców i pogrzebana w masowej mogile na żydowskim cmentarzu w Siedleczce. Ludzie ci nie posiadają rodzin które mogą zaopiekować się ich grobami. Od 2008 roku kiedy cmentarz został odnowiony ze zbiórki organizowanej przez potomka jednej z kobiet która uciekła z Kańczugi w 1945 roku, cmentarz pozostaje zaniedbany. Obecnie jest w tragicznej kondycji. Za kilka lat pamięć o naszych współobywatelach zaniknie a ich historia zaginie. Cytat z książki żydowskich dzieci które przeżyły wojnę w Kańczudze opisuje egzekucje z 1942 roku: „Jak policja naładowała swoje karabiny, Senia przytuliła się do matki i powiedziała 'Nie chcę umierać!' słońce świeci tak pięknie świeci a ja jestem tak młoda!” … „strzał roztrzaskał twarz naszej małej siostry która upadła na mamy białe buty brudząc je krwią, potem Tunia upadła na Senię i przed trzecim strzałem nasza matka upadła na swoje córki aby ochronić to co już nie było jej”. 

ENG: As a group of Kanczuga residents we are kindly asking for support in restoring the Kanczuga cemetery. With collected funds we would like to remove the bushes and shrubs, renovate the rusting gate and hopefully some of the gravestones.  As members of the local community we believe that it is our patriotic and ethical obligation to guard the memory of our fellow compatriots of Jewish descent, especially those who were murdered at the cemetery by the German Nazis in 1942. The cemetery serves as a testimony of the rich Jewish heritage of Kanczuga and the horrors of the Holocaust. We want the cemetery to remain as a symbol of the Holocaust, the Jewish heritage and Jewish contribution to the development of our town for future generations. It is important that we act now to save the cemetery from natural destruction. 

Before the outbreak of World War II about 1,000 people of Jewish descent lived in Kańczuga. For 400 years Kanczuga was a city of three cultures: Polish, Ukrainian and Jewish. The Jewish community which was around 45% of the town's population significantly contributed to the development of the town's infrastructure, trade and culture. Before the outbreak of World War II there were four synagogues in Kańczuga and one cemetery in Siedleczka. As heirs of the testimony of Kanczuga Jews, we are proud of their history and dedication to the development of our town. 

With the outbreak of WWII, almost the entire Jewish population of Kanczuga was exterminated. In 1942, within two days, around (250-800) people were tragically murdered by the German Nazis at the cemetery in Siedleczka. Many of the victims do not have families who can take care of their graves and carry on their memory. Thats why we are asking for your help in restoring the respect and order of the Jewish cemetery in Siedleczka. It is our patriotic duty that the victims of these tragic events should rest in dignity. Every zloty/dollar is a big support.

Wybierz kwotę


20 
50 
100 
200 
1 000 
Inna
Wpłać teraz
 Bezpieczne płatności online
6 738 zł  z 20 000 zł (Cel)
Wpłaciło 31 osób
Wpłać terazUdostępnij
 
Patryk Czerwony - awatar

Patryk Czerwony

Organizator zbiórki

Zadaj pytanie

Wpłaty: 31

Ola O. - awatar
Ola O.
20
Anna Ormicka - awatar
Anna Ormicka
50
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
12
Barbara Opoczynska - awatar
Barbara Opoczynska
20
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
7
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
20
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
20
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
20
Bogdan Guzy - awatar
Bogdan Guzy
100
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
200

Uważasz, że ta zbiórka zawiera niedozwolone treści ? Napisz do nas

People
Logo Fundacji Pomagam.pl

Wspieraj inicjatywy bliskie Twojemu sercu. Wystarczy, że wpiszesz nasz numer KRS przy rozliczaniu podatku dochodowego PIT, by nieść pomoc tam, gdzie jest ona najbardziej potrzebna razem z nami.

Dzięki Tobie możemy zmieniać świat na lepsze. Dziękujemy ❤️

KRS 0000353888

Sprawdź, jak przekazać 1,5% podatku

Jak założyć zbiórkę na Pomagam.pl

Pomagam.pl to największy i najpopularniejszy w Polsce serwis do tworzenia internetowych zbiórek pieniędzy. To narzędzie, które umożliwia każdemu i całkowicie za darmo założenie zbiórki w kilka chwil.

Dzięki Pomagam.pl w łatwy i bezpieczny sposób zbierzesz fundusze na to, co dla Ciebie ważne m.in. pokrycie kosztów leczenia, wsparcie bliskich w trudnych chwilach i na inicjatywy bliskie Twojemu sercu.

Krok 1:Chcesz założyć zbiórkę, ale nie wiesz od czego zacząć? Nie martw się! Obejrzyj krótki film poniżej, który tłumaczy, jak działa Pomagam.pl.

Krok 2:Zbiórkę na Pomagam.pl przygotowujesz i publikujesz samodzielnie. Nie przejmuj się - założenie zbiórki trwa dosłownie kilka chwil i jest prostsze, niż myślisz. Sprawdź poniższy poradnik.

W momencie tworzenia zbiorki możesz wybrać, czy chcesz ją prowadzić samodzielnie czy ze wsparciem Pomagam.pl. Pierwsza opcja jest całkowicie darmowa. Jeśli natomiast zdecydujesz się na promowanie zbiórki z naszym wsparciem, będziemy przypominać o Twojej zbiórce i zachęcać do wpłat osoby, które ostatnio odwiedziły stronę Twojej zbiórki (tzw. retargeting).

W tym celu będziemy wyświetlać Twoją zbiórkę zarówno na stronie głównej Pomagam.pl jak i w reklamach internetowych. Zwiększa to szanse na to, że więcej odwiedzających Twoją zbiórkę osób zdecyduje się ostatecznie na wpłatę lub udostępnienie zbiórki. W zamian za to dodatkowe, nieobowiązkowe wsparcie w promocji od każdej wpłaty potrącimy automatycznie 12%.

Krok 3:Twoja zbiórka jest gotowa, czas zacząć działać! Nikt nie wypromuje Twojej zbiórki tak jak Ty, dlatego pamiętaj, żeby udostępniać ją we wszystkich mediach społecznościowych: Facebook, Instagram, Twitter, LinkedIn czy YouTube i TikTok. Zacznij od rodziny i przyjaciół - poproś ich o udostępnienie i zachęć do wpłat. Wyślij znajomym linka do zbiórki z krótkim opisem na Messengerze, SMSem lub mailowo. Następnie skontaktuj się z lokalnymi mediami z prośbą o publikację Twojej zbiórki oraz zaangażuj w promocję okoliczne organizacje społeczne, władze samorządowe, instytucje oraz osoby znane w Twojej okolicy.

Pamiętaj, im więcej osób dowie się o Twojej zbiórce, tym większa szansa na osiągniecie celu! Więcej porad znajdziesz w ebooku, jak założyć i prowadzić skuteczną zbiórkę. Znajdziesz go w swoim panelu zarządzania zbiórką po jej stworzeniu. Sprawdź również naszego bloga, w którym dzielimy się praktycznymi poradami i wskazówkami.

Krok 4:Wszystkie osoby odwiedzające Twoją zbiórkę mogą szybko i bezpiecznie wpłacać na nią pieniądze, np. przy użyciu przelewów internetowych, kart kredytowych, tradycyjnych przelewów bankowych, a nawet na poczcie! Wpłaty księgują się natychmiast. Wszyscy widzą, jaką kwotę udało się już zebrać i mogą zapraszać do zbiórki kolejne osoby.

Krok 5:Pieniądze ze zbiórki możesz wypłacać na konto bankowe w każdej chwili i tak często, jak chcesz. Wypłata pieniędzy trwa na ogół 1 dzień roboczy. Wypłata nie spowoduje zmiany stanu licznika wpłat na stronie Twojej zbiórki. Możesz dalej zbierać pieniądze, a zbiórka będzie trwać aż do momentu, gdy zdecydujesz się ją zamknąć.

Prawda, że proste? To właśnie dlatego dziesiątki tysięcy osób prowadzi już swoje zbiórki na Pomagam.pl. Nie czekaj. Dołącz do nich teraz! Aby założyć zbiórkę, kliknij tutaj lub w przycisk poniżej:

Pomagam.pl wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej

Zamknij