Zbiórka Tablica dla sióstr F.Kafki - zdjęcie główne

Tablica dla sióstr F.Kafki

2 220 zł  z 3 500 zł (Cel)
Wpłaciło 39 osób

Działamy w stowarzyszeniu Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Zagórowskiej i współpracujemy z wieloma instytucjami, stowarzyszeniami i osobami fizycznymi.
Od 9 lat organizujemy różne przedsięwzięcia społeczno-kulturalne, mające na celu aktywizowanie i integrowanie społeczeństwa. M.in. w 2017 r. upamiętniliśmy lokalną społeczność żydowską zamordowaną w Holokauście w postaci tablicy zainstalowanej na budynku, który znajduje się w miejscu dawnej synagogi.
Obecnie zbieramy pieniądze na tablicę upamiętniającą trzy siostry Franza Kafki, jednego z najwybitniejszych pisarzy XX w., które zginęły w niemieckich obozach zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem (Gabriele „Elli” Hermannova, Velerie „Valli” Pollakova) oraz Auschwitz-Birkenau (Ottilie „Ottla” Davidova).
 4 czerwca 2020 r. odbędzie się na terenie Muzeum byłego Niemieckiego Obozu Zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem uroczyste odsłonięcie tablicy upamiętniającej siostry Franza Kafki. Podczas uroczystości zostanie zaprezentowany wykład o roli Franza Kafki w kulturze i literaturze XX w. oraz losach rodziny Kafków autorstwa prof. Łukasza Musiała z Instytutu Filologii Germańskiej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (notabene zagórowianina), badacza twórczości Franza Kafki.
Głównymi inicjatorami i organizatorami przedsięwzięcia są: stowarzyszenie Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Zagórowskiej, Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Zagórowie, Muzeum byłego Niemieckiego Obozu Zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem Oddział Muzeum Martyrologicznego w Żabikowie, Gmina Wyznaniowa Żydowska w Poznaniu oraz Instytut Filologii Germańskiej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Zebrane pieniądze pokryją koszty uroczystości upamiętnienia sióstr Franza Kafki: tablica  (koszt zakupu, kaligrafia, transport do Chełmna oraz instalacja), wydruk zaproszeń i plakatów, koszt transportu prelegenta, poczęstunek.
Jeśli cenicie Państwo twórczość Franza Kafki i chcecie z nami upamiętnić jego siostry oraz  jednocześnie oddać pamięć wszystkim ofiarom Zagłady, serdecznie prosimy o wsparcie zbiórki.

Poniżej prezentujemy krótkie biogramy sióstr Franza Kafki:

Gabriele (Elli) Kafka, ur. w 1889 r. w Pradze, najstarsza z trzech sióstr Franza Kafki, poślubiła Karla Hermanna, z którym miała troje dzieci, Feliksa (ur. 1911), Gerti (ur. 1912) i Hanne (ur. 1920). Podczas II wojny światowej trafiła do getta żydowskiego w Łodzi, stamtąd zaś do obozu zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem, gdzie prawdopodobnie zginęła w 1942 r.

Valerie (Valli) Kafka, ur. w 1890 r. w Pradze, średnia z trzech sióstr Franza Kafki, poślubiła Josefa Pollaka, z którym miała dwie córki, Marianne (ur. 1913) i Lotte (ur. 1914). Podczas II wojny światowej trafiła do getta żydowskiego w Łodzi, stamtąd zaś do obozu zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem, gdzie prawdopodobnie zginęła w 1942 r.

Ottilie (Ottla) Kafka, ur. w 1892 w Pradze, najmłodsza z trzech sióstr Franza Kafki i zarazem zdecydowanie mu najbliższa, poślubiła Josefa Davida, z którym miała dwie córki, Verę (ur. 1921) i Helene (ur. 1923). Podczas II wojny światowej trafiła do getta żydowskiego w Terezinie, stamtąd zaś do KL Auschwitz, gdzie zginęła w październiku 1943 r.

2 220 zł  z 3 500 zł (Cel)
Wpłaciło 39 osób

Wpłaty: 39

Ewa P. - awatar
Ewa P.
50
Marian Kalwary - awatar
Marian Kalwary
100
Heidi Beryt - awatar
Heidi Beryt
50
Emilia Jamroziak - awatar
Emilia Jamroziak
50
Zbigniew Pakuła - awatar
Zbigniew Pakuła
50
Grassie - awatar
Grassie
50
KlavenH - awatar
KlavenH
200
Barbara Hofman - awatar
Barbara Hofman
50
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
50
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
50

Uważasz, że ta zbiórka zawiera niedozwolone treści ? Napisz do nas

People
Logo Fundacji Pomagam.pl

Wspieraj inicjatywy bliskie Twojemu sercu. Wystarczy, że wpiszesz nasz numer KRS przy rozliczaniu podatku dochodowego PIT, by nieść pomoc tam, gdzie jest ona najbardziej potrzebna razem z nami.

Dzięki Tobie możemy zmieniać świat na lepsze. Dziękujemy ❤️

KRS 0000353888

Sprawdź, jak przekazać 1,5% podatku

Jak założyć zbiórkę na Pomagam.pl

Pomagam.pl to największy i najpopularniejszy w Polsce serwis do tworzenia internetowych zbiórek pieniędzy. To narzędzie, które umożliwia każdemu i całkowicie za darmo założenie zbiórki w kilka chwil.

Dzięki Pomagam.pl w łatwy i bezpieczny sposób zbierzesz fundusze na to, co dla Ciebie ważne m.in. pokrycie kosztów leczenia, wsparcie bliskich w trudnych chwilach i na inicjatywy bliskie Twojemu sercu.

Krok 1:Chcesz założyć zbiórkę, ale nie wiesz od czego zacząć? Nie martw się! Obejrzyj krótki film poniżej, który tłumaczy, jak działa Pomagam.pl.

Krok 2:Zbiórkę na Pomagam.pl przygotowujesz i publikujesz samodzielnie. Nie przejmuj się - założenie zbiórki trwa dosłownie kilka chwil i jest prostsze, niż myślisz. Sprawdź poniższy poradnik.

W momencie tworzenia zbiorki możesz wybrać, czy chcesz ją prowadzić samodzielnie czy ze wsparciem Pomagam.pl. Pierwsza opcja jest całkowicie darmowa. Jeśli natomiast zdecydujesz się na promowanie zbiórki z naszym wsparciem, będziemy przypominać o Twojej zbiórce i zachęcać do wpłat osoby, które ostatnio odwiedziły stronę Twojej zbiórki (tzw. retargeting).

W tym celu będziemy wyświetlać Twoją zbiórkę zarówno na stronie głównej Pomagam.pl jak i w reklamach internetowych. Zwiększa to szanse na to, że więcej odwiedzających Twoją zbiórkę osób zdecyduje się ostatecznie na wpłatę lub udostępnienie zbiórki. W zamian za to dodatkowe, nieobowiązkowe wsparcie w promocji od każdej wpłaty potrącimy automatycznie 12%.

Krok 3:Twoja zbiórka jest gotowa, czas zacząć działać! Nikt nie wypromuje Twojej zbiórki tak jak Ty, dlatego pamiętaj, żeby udostępniać ją we wszystkich mediach społecznościowych: Facebook, Instagram, Twitter, LinkedIn czy YouTube i TikTok. Zacznij od rodziny i przyjaciół - poproś ich o udostępnienie i zachęć do wpłat. Wyślij znajomym linka do zbiórki z krótkim opisem na Messengerze, SMSem lub mailowo. Następnie skontaktuj się z lokalnymi mediami z prośbą o publikację Twojej zbiórki oraz zaangażuj w promocję okoliczne organizacje społeczne, władze samorządowe, instytucje oraz osoby znane w Twojej okolicy.

Pamiętaj, im więcej osób dowie się o Twojej zbiórce, tym większa szansa na osiągniecie celu! Więcej porad znajdziesz w ebooku, jak założyć i prowadzić skuteczną zbiórkę. Znajdziesz go w swoim panelu zarządzania zbiórką po jej stworzeniu. Sprawdź również naszego bloga, w którym dzielimy się praktycznymi poradami i wskazówkami.

Krok 4:Wszystkie osoby odwiedzające Twoją zbiórkę mogą szybko i bezpiecznie wpłacać na nią pieniądze, np. przy użyciu przelewów internetowych, kart kredytowych, tradycyjnych przelewów bankowych, a nawet na poczcie! Wpłaty księgują się natychmiast. Wszyscy widzą, jaką kwotę udało się już zebrać i mogą zapraszać do zbiórki kolejne osoby.

Krok 5:Pieniądze ze zbiórki możesz wypłacać na konto bankowe w każdej chwili i tak często, jak chcesz. Wypłata pieniędzy trwa na ogół 1 dzień roboczy. Wypłata nie spowoduje zmiany stanu licznika wpłat na stronie Twojej zbiórki. Możesz dalej zbierać pieniądze, a zbiórka będzie trwać aż do momentu, gdy zdecydujesz się ją zamknąć.

Prawda, że proste? To właśnie dlatego dziesiątki tysięcy osób prowadzi już swoje zbiórki na Pomagam.pl. Nie czekaj. Dołącz do nich teraz! Aby założyć zbiórkę, kliknij tutaj lub w przycisk poniżej:

Pomagam.pl wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej

Zamknij