Zbiórka Ratowanie grobu oficera z Gruzji - miniaturka zdjęcia

Ratowanie grobu oficera z Gruzji

Krzysztof M. Kaźmierczak - awatar

Krzysztof M. Kaźmierczak

Organizator zbiórki

Nazywam się Krzysztof M. Kaźmierczak, jestem dziennikarzem i pisarzem. Zajmuję się m.in. nieznaną historią Polski i w ten sposób natknąłem się na osoby, których dotyczy akcja, do której udziału Państwa zachęcam.

Celem jest uratowanie przez likwidacją grobu postaci historycznych - Gruzina służącego w Wojsku Polskim od okresu międzywojennego i jego żony, która należała do Armii Krajowej i podziemia niepodległościowego. Zmarli przed laty, ich nagrobek na poznańskim cmentarzu jest jedynym pozostałym po nich śladem…

Podpułkownik Platon Takajszwili był gruzińskim oficerem kontraktowym, który podjął się służby w Wojsku Polskim na zaproszenie marszałka Józefa Piłsudskiego. W 1939 roku brał udział w obronie Warszawy, a od 1944 roku walczył w artylerii przeciwlotnicznej. Po wojnie został dowódcą 86. Pułku Artylerii Przeciwlotnicznej w Lesznie, którego żołnierze w 1947 roku wystąpili zbrojnie w obronie kobiety przetrzymywanej przez czerwonoarmistów.

Janina Takajszwili pseudonim „Wanda Zduńska” była Polką, brała udział w powstaniu warszawskim w szeregach Armii Krajowej, a następnie była sekretarką dowódcy i skarbnikiem największej w zachodniej Polsce organizacji podziemnej – Wielkopolskiej Samodzielnej Grupy Ochotniczej „Warta” .

W domu Janiny i Platona w Poznaniu znajdował się przez kilkadziesiąt lat tajny magazyn broni WSGO „Warta”. Już po swojej śmierci, w ostatnich latach Janina i Platon Takajszwili byli bohaterami publikacji prasowych i reportażu telewizyjnego, są też bohaterami mojej książki „Rozstrzelani za uratowanie kobiety” - to jedyne ich wspólne zdjęcie, jakie udało mi się uzyskać:

Małżonkowie nie żyją od dawna, nie mieli potomstwa. Ich miejsce pochówku na cmentarzu na Junikowie w Poznaniu nie jest opłacone od 13 lat (od 2005 roku) i w razie dalszego braku opłat docelowo grozi mu likwidacja. Jeśli powiedzie się zbiórka uda się uratować ten grób. 

Na ilustracji fragment informacji o ich grobie z systemu informacyjnego cmentarza - niestety, błędnie podano w nim nazwisko pochowanego tam małżeństwa.

Potrzeba 2100 zł. Poniżej wyjaśniam skąd taka kwota.

20-letnia prolongata opłat cmentarnych wynosi 973 zł – według cennika Usług Komunalnych administrującego cmentarzem Junikowo. Według regulaminu można dokonać opłat na co najwyżej 40 lat – co wyniosłoby 1946 zł (2x 973 zł). Po uwzględnieniu opłat, które pobiera serwis Pomagam.pl (łącznie 7,5%) potrzebne byłoby zebranie ok. 2100 zł.

Gdyby udało się zebrać trochę więcej pieniędzy zostałyby przeznaczone na odnowienie napisów na cmentarnym nagrobku. W szczególnie złym stanie (prawie nieczytelna, do tego z błędem w nazwisku) jest nagrobna tablica Janiny Takajszwili - jak widać na zdjęciu.

Jestem przekonany, że zarówno Gruzin, którego drugą ojczyzną stała się Polska jak i jego odważna małżonka godni są naszej pamięci. Dlatego gorąco zachęcam do udział w akcji uratowania ich grobu. Każda złotówka się liczy. 

BARDZO DZIĘKUJĘ wszystkim darczyńcom, UDAŁO SIĘ zabrać pełną kwotę na opłatę administracyjną za nagrobek, ale... nie kończę zbiórki. Jeśli uda nam się zebrać więcej - przeprowadzimy renowacje grobu. PROSZĘ zatem o dalsze nagłaśnianie akcji i czynny udział w niej. 

პოლონეთის არმიის ქართველი საკონტრაქტო ოფიცრის, პოდპოლკოვნიკ პლატონ თაყაიშვილის საფლავს გაუქმება ელოდება.

აქციის მიზანია პოზნანში, პოლონეთის არმიის ქართველი საკონტრაქტო ოფიცრისა და მისი მეუღლის საფლავის გადარჩენა.

პლატონ თაყაიშვილი (1899-1955) პოლონეთის არმიის საკონტრაქტო ოფიცერი, პოდპოლკოვნიკი, საჰაერო არტილერისტი. საქართველოს დამოუკიდებლობისათვის მებრძოლი, ყოფილი იუნკერი. მონაწილეობას იღებდა 1939 წელს ვარშავის დაცვაში. პლატონ და იანინა თაყაიშვილებს მემკვიდრე არ ჰყავდათ. დასაფლავებული არიან პოზნანში. საფლავის შენახვისთვის საჭირო თანხა 2005 წლიდან არ არის გადახდილი, ამიტომ საფლავს გაუქმება ელოდება.
პოზნანის სასაფლაოს კომუნალურ-ადმინისტრაციული ფასების თანახმად საფლავის შენახვა 20 წლით ღირს 973 ზლოტი. თანხის გადახდა შეიძლება 40 წლის ხანგრძლივობით, რაც შეადგენს 1946 ზლოტს (2 x 973 ზლოტი). საჭიროა, დაახლოებით 2,100- ზლოტის შეგროვება, რომ საფლავი 40 წლით შევინარჩუნოთ. გთხოვთ მიიღოთ მონაწილეობა საფლავის გადარჩენაში.

მეგობრებო, მიყევით ბმულს - თანხის გადახდა ხდება შემდეგნაირად:

1. WPŁAĆ TERAZ
2. შემდეგ მონიშნეთ თანხა Wybierz kwotę (20 ან 50, ან 100 და ა.შ.)
3. Wybierz sposób płatności აირჩიე შენი ბანკი
4. E-MAIL
5. PODPIS სახელი და გვარი (imię i nazwisko)
6. Akceptuję regulamin Pomagam.pl. აქ მხოლოდ უნდა მონიშნოთ რომ თანახმა ხართ


Wybierz kwotę

Aktualności

 • Krzysztof M. Kaźmierczak - awatar

  Krzysztof M. Kaźmierczak

  02.10.18
  02.10.18

  Dziękuję serdecznie wszystkim za wsparcie akcji uratowanie grobu Janiny i Platona Takajszwili. Cieszę się bardzo, że wspólnie biorą w niej udział Polacy i Gruzini. Załączam zdjęcie z spotkania na temat mojej książki, której Gruzin jest jednym z bohaterów. Jest na nim widoczny oryginalny, frontowy mundur Platona, który wtedy zaprezentowano w Wielkopolskim Muzeum Wojskowym. დიდი მადლობა იმისათვის, რომ მხარი დაუჭიროთ ჯანინასა და პლატო ტაკაჯსვლილის საფლავის გადარჩენას. ძალიან ბედნიერი ვარ, რომ პოლონელებმა და ქართველმა ერთად მიიღეს მონაწილეობა. ჩემი წიგნის შესახებ შეხვედრის სურათს ვანიჭებ, რომელიც ქართველია ერთ-ერთი გმირი. იგი გამოსახულია პლატონის ორიგინალური, წინა ფორმაში, რომელიც შემდგომში Wielkopolska სამხედრო მუზეუმშია წარმოდგენილი. მე ბოდიშის მოხდა თარგმანის ხარისხზე - ეს არის Google- ის თარგმნა.

  Zdjęcie aktualności 20 285

Komentarze

 • Marta - awatar

  Marta

  30.12.18
  30.12.18

  nie wiem jak napisać priv, ale Pan się dowie czy grobu nie zlikwidują skoro 13 lat nieopłacony, żeby nie było lepiej zadeklarować zapłatę zaległości lub zaległość zapłacić

 • Irina Tkeshelashvili - awatar

  Irina Tkeshelashvili

  06.10.18
  06.10.18

  Dziękuję organizatorom i każdemu kto zdecydował wesprzeć zasługi naszych przodków. Przyjaźń i szacunek który łączy nasze kraje przez stulecia nie ma ceny. Za wolność waszą i naszą . Pozdrawiam

  • Krzysztof M. Kaźmierczak - awatar

   Krzysztof M. Kaźmierczak - Organizator zbiórki

   07.10.18
   07.10.18

   Dziękuję bardzo za Pani ważne słowa. Pozdrawiam serdecznie. PS. Czy jest Pani może z rodziny Platona? Jeśli tak proszę o kontakt ze mną na priva lub podanie tu swojego emaila

 • Anonimowy Darczyńca - awatar

  Anonimowy Darczyńca

  03.10.18
  03.10.18

  „Chociażbym chodził ciemną doliną, zła się nie ulęknę, bo Ty jesteś ze mną.” Psalm 23,4-5

 • Anonimowy Darczyńca - awatar

  Anonimowy Darczyńca

  02.10.18
  02.10.18

  Cześć i Chwała Bohaterom

 • Jacek Kozłowski - awatar

  Jacek Kozłowski

  01.10.18
  01.10.18

  Na nagrobku Platona widnieje słowo "genacwale" (გენაცვალე/genatsvale), dodane zapewne przez Jego żonę. Trudne do bezpośredniego przetłumaczenia - kochany, drogi, brat, przyjaciel; Gruzini tłumaczą je też jako "moja dusza" i sami określają się nieraz żartobliwie "genatsvali".

  • Krzysztof M. Kaźmierczak - awatar

   Krzysztof M. Kaźmierczak - Organizator zbiórki

   01.10.18
   01.10.18

   Widać żona bardzo go kochała, na niewielu nagrobkach można znaleźć słowa miłości. Pisałem o nich w moim pierwszym artykule na temat Platona.

Krzysztof M. Kaźmierczak - awatar

Krzysztof M. Kaźmierczak

Organizator zbiórki

Wpłaty - 60

Marta - awatar
5
Marta
Anonimowy Darczyńca - awatar
20
Anonimowy Darczyńca
Anonimowy Darczyńca - awatar
50
Anonimowy Darczyńca
Anonimowy Darczyńca - awatar
20
Anonimowy Darczyńca
Barbara Drążek - awatar
20
Barbara Drążek
Anonimowy Darczyńca - awatar
100
Anonimowy Darczyńca
Gocha - awatar
50
Gocha
Anonimowy Darczyńca - awatar
50
Anonimowy Darczyńca
Radek Jaroszewicz - awatar
50
Radek Jaroszewicz
Irina Tkeshelashvili - awatar
50
Irina Tkeshelashvili

Uważasz, że ta zbiórka zawiera niedozwolone treści ? Napisz do nas

Jak to działa?

1

Stwórz zbiórkę

Podaj kwotę, uzupełnij opis, gotowe!

2

Udostępnij

Zapraszaj do wsparcia zbiórki.

3

Zbierz pieniądze

Wykorzystaj najlepsze narzędzie w sieci.

Pomagam.pl wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej

Zamknij