"Sami nie wiemy, czy i kiedy zachorujemy" - Stowarzyszenie "Amazonek" ze Zgorzelca

Emilia
14 października 2022
Dzień walki z rakiem piersi obchodzimy 15 października. Z tej okazji porozmawialiśmy z Dorotą Gruchalską ze Stowarzyszenia Amazonek.
Dzień walki z rakiem piersi obchodzimy 15 października. Z tej okazji porozmawialiśmy z Dorotą Gruchalską ze Stowarzyszenia Amazonek.

Październik na całym świecie jest miesiącem świadomości raka piersi. Nazywany jest różowym październikiem – od koloru wstążki będącej symbolem walki z tym nowotworem. Z tej okazji rozmawiamy z Dorotą Gruchalską – wiceprezeską Stowarzyszenia "Amazonek" i Osób z Chorobą Nowotworową.

Opowiedz w kilku zdaniach o misji i najważniejszych projektach prowadzonych obecnie przez Waszą organizację?

Stowarzyszenie "Amazonek" i Osób z Chorobą Nowotworową w Zgorzelcu to samopomocowa grupa wsparcia dla chorych na nowotwory i ich rodzin. W tym celu mamy dyżury wolontariackie w szpitalu, na których służymy pomocą, bezpłatnie udostępniamy broszury omawiające różne potrzeby chorych, płyty z muzyką relaksacyjną czy płyty dla kobiet z rakiem piersi, z instruktażem do ćwiczeń.

Na wszelkie możliwe sposoby propagujemy i uczymy samobadania z pomocą fantomów i szeroko pojętą profilaktykę nowotworową. Mamy cotygodniowe spotkania, które są urozmaicone różnymi zajęciami terapeutyczno - relaksującymi. Co tydzień staramy się robić co innego. Nasz główny cel, obecnie, to remont budynku jaki otrzymaliśmy w wieloletnia dzierżawę. Wymaga to bardzo dużych nakładów. Nie poddajemy się i szukamy możliwości zdobywania funduszy i/lub materiałów.

W jaki sposób utrzymujecie swoją działalność?

Źródłem naszych dochodów są składki członkowskie, zbiórki z 1% od podatników czy darowizny. Stajemy również do konkursów dla NGO celem współfinansowania i wykonania konkretnych zadań np. marsz onkologiczny ulicami naszego miasta, czy zakup fantomów do nauki samobadania. Otrzymujemy też dofinansowania do np. Integracji z Amazonkami z Polski na tzw. Zjazdach Amazonek w Grzybowie, czy na wyjazdy rekreacyjno - wypoczynkowe. Głównie każdy płaci ze swoich pieniędzy, ale jeśli uda się uzyskać np. 200-300 zł/osobę to taki wyjazd jest relatywnie tańszy.

Jakie są Wasze główne wyzwania w pozyskiwaniu funduszy?

W obecnej sytuacji ekonomicznej, przy drożejących materiałach i środkach trwałych, wyzwaniem jest zdobycie dużych finansów. Jak wspomniałam, mamy remont budynku, niestety brakuje projektów/konkursów dla NGO umożliwiających pozyskanie środków na taki cel. Czekamy teraz na ogłoszenie (ma to być 20.10 br.) wyników z głosowania w Budżecie Obywatelskim na 2023 rok, złożyliśmy wniosek o docieplenie budynku.

To co możemy, robimy własnymi i przyjaciół rękoma, pomagają nam też uczniowie klas budowlanych z zaprzyjaźnionej szkoły “Emilka”. Z ogłoszeń OLX prosimy potencjalnych sprzedawców o darowizny w materiałach lub upusty cenowe, nie każdy jest skłonny i chętny, ale mimo wszystko, co nieco udaje się zdobyć w ten sposób. Pisaliśmy listy z prośbą do prywatnych firm i instytucji o wsparcie rzeczowe lub finansowe, z przykrością stwierdzamy, że odzew jest niewielki. Założyliśmy zbiórkę celem pozyskania choćby części środków na nowy dach, ale i ta idzie mizernie. Do remontu potrzebujemy różnych projektów, pozwoleń, kierownika inwestycji, a są to duże pieniądze.

Dlaczego warto wspierać Waszą działalność?

Myślę, że warto wspierać naszą działalność choćby i dlatego, że sami nie wiemy, czy i kiedy zachorujemy. A wtedy my, bez względu na wszystko, służymy pomocą. Chcemy, a nawet marzymy, by przyjmować naszych petentów w godnych warunkach lokalowych i przyjaznych dla ludzi chorych – obecnie spotykamy się w klasie szkoły ponadpodstawowej, jesteśmy zależni od kalendarza szkolnego. Nie możemy, bo nie mamy na to pomieszczenia, ustawić posiadanych sprzętów do rehabilitacji ogólnousprawniającej. Prowadzimy coroczną akcję PIT - czyli każdemu wypełniamy deklaracje do Urzędu Skarbowego za free, a punkty zbierania PIT-ów i ich odbierania to nasze prywatne mieszkania lub zaprzyjaźniona księgarnia.

Dlatego, gdy po 27 latach działalności, dostaliśmy umowę o lokal, zostaliśmy uskrzydleni i z dobrą perspektywą zaczęliśmy patrzeć przed siebie, ale piętrzące się kłopoty finansowe odbierają radość i marzenia.


Wesprzyj zbiórkę Stowarzyszenia"Amazonek" i pomóż w działalności na rzecz świadomości raka piersi!

WESPRZYJ STOWARZYSZENIE "AMAZONEK"


Link do zbiórki: https://pomagam.pl/zgorzeleckieamazonki

Załóż swoją pierwszą zbiórkę

Zbieraj pieniądze na to, czego
najbardziej potrzebujesz już dziś!

Pomagam.pl wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej

Zamknij