"Dzwonią do nas osoby z całej Polski" - wywiad z Honoratą Kołodziejską-Karaś z EKOSTRAŻY

Katarzyna
16 listopada 2023
Misją wrocławskiej EKOSTRAŻY jest ochrona dzikich i wolnobytujących zwierząt, a także pomoc w kryzysowych sytuacjach. Przeprowadziliśmy wywiad z Honoratą Kołodziejską-Karaś.
Misją wrocławskiej EKOSTRAŻY jest ochrona dzikich i wolnobytujących zwierząt, a także pomoc w kryzysowych sytuacjach. Przeprowadziliśmy wywiad z Honoratą Kołodziejską-Karaś.

EKOSTRAŻ jest organizacją pozarządową i ośrodkiem rehabilitacji małych zwierząt chronionych. Działają nieprzerwanie od 2009 roku. Pomagają zwierzętom domowym, dzikim oraz wolnobytującym – na Dolnym Śląsku i nie tylko. Pod opiekę EKOSTRAŻY trafiają psy, koty, domowe gryzonie, ale też jenoty, ptaki, dzikie małe ssaki.Opowiedz w kilku zdaniach o misji i najważniejszych projektach prowadzonych obecnie przez Waszą organizację?

Misją wrocławskiej EKOSTRAŻY jest humanitarna ochrona zwierząt domowych, dzikich i wolno bytujących, którą realizujemy poprzez:

I. Podejmowanie interwencji w przypadkach podejrzenia znęcania się ludzi nad zwierzętami.

II. Udzielanie pomocy weterynaryjnej oraz opieki chorym, rannym i osłabionym zwierzętom dzikim i wolno bytującym, ze szczególnym uwzględnieniem małych ssaków i ptaków.

III. Prowadzenie programu humanitarnej ochrony dolnośląskich dzikich jeży, którego celem jest sprawowanie opieki nad jeżami czasowo niezdolnymi do samodzielnego życia na wolności oraz popularyzacja gatunku – jego biologii i ochrony.

IV. Prawną ochronę zwierząt – bronimy interesów zwierząt jako pokrzywdzeni / oskarżyciele posiłkowi w postępowaniach karnych dotyczących znęcania się nad zwierzętami oraz podmioty na prawach strony w postępowaniach administracyjnych. Prowadzimy porady w zakresie prawnej ochrony zwierząt.

Jesteśmy jedynym we Wrocławiu ośrodkiem rehabilitacji zwierząt. Szczególnym elementem naszej działalności jest pomoc jeżom. Od czasu wybuchu wojny w Ukrainie jeździmy tam i przywozimy psy i koty których życie jest tam zagrożone, trafiło do nas już ponad 100 zwierząt w ten sposób. Stawiamy na edukację i w miarę możliwości prowadzimy zajęcia w szkołach na temat pomagania zwierzętom, zwłaszcza dzikim.

W jaki sposób utrzymujecie swoją działalność?

Utrzymujemy się z darowizn od osób prywatnych, z wpływów z 1,5% podatku, ze zrzutek internetowych na portalach typu Pomagam.pl, oraz z darowizn od firm. 

Co crowdfunding na takim portalu jak Pomagam.pl wnosi do Waszej strategii fundraisingowej?

Stały zastrzyk finansowy, ważny o tyle że nie mamy comiesięcznych gwarantowanych wpływów w określonej kwocie. Pozwala nam to funkcjonować przy wciąż rosnących kosztach utrzymania. Takie zbiórki to dla nas ogromne wsparcie.

Jakie są główne wyzwania w pozyskiwaniu funduszy dla Waszej organizacji?

Największym wyzwaniem jest brak comiesięcznych stałych wpływów, brak sponsorów. 

Dlaczego warto wspierać Waszą działalność?

Jesteśmy lokalni a mimo to pomagamy też zwierzętom z terenów objętych wojną w Ukrainie. Pomagamy wszelkim zwierzętom bez względu na przynależność gatunkową. Ratujemy jeże a wciąż za mało jest organizacji pomagającym tym zwierzętom - co miesiąc mamy ich pod opieką ponad 100, są to zwierzęta bardzo kosztowne w utrzymaniu. Jako jedna z niewielu a może nawet jedyna organizacja mamy telefon czynny od rana do wieczora, dzwonią na niego osoby z całej Polski szukając pomocy dla zwierząt.


Wesprzyj zbiórki EKOSTRAŻY na Pomagam.pl:

WESPRZYJ EKOSTRAŻ


Potrzebujesz funduszy na ważny cel? Załóż zbiórkę pieniędzy na portalu Pomagam.pl: https://pomagam.pl/nowa-zbiorka

Załóż swoją pierwszą zbiórkę

Zbieraj pieniądze na to, czego
najbardziej potrzebujesz już dziś!

Pomagam.pl wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej

Zamknij