Skuteczny fundraising NGO - jak utrzymać darczyńcę?

Joanna
23 maja 2024
Wpis Skuteczny fundraising NGO - jak utrzymać darczyńcę? - miniaturka zdjęcia


Fundraising jest kluczowym elementem działalności organizacji pożytku publicznego. Dzięki niemu NGO mogą realizować swoje działania i misję. Jak prowadzić fundraising w swojej organizacji? Z odpowiedzią przychodzi Pomagam.pl. Mając na uwadze potrzeby NGO w zakresie zbierania funduszy i budowania długofalowych relacji z darczyńcami, zorganizowaliśmy cykl bezpłatnych webinarów fundraisingowych, w ramach którego spotkanie pt. Jak utrzymać darczyńcę? - poprowadziła Sylwia Nowik-Spiczonek, dyrektorka fundraisingu w UNICEF Polska. Poniżej najważniejsze wnioski z jej wystąpienia.

Od czego zacząć relację z potencjalnym darczyńcą?

Jak pozyskiwać darczyńców do twojej organizacji? Fundamentalnym krokiem działań fundraisingowych fundacji i stowarzyszeń jest głębokie zrozumienie potencjalnych darczyńców. Dzięki dokładnej ich segmentacji i analizie danych można skuteczniej  się z nimi komunikować i budować trwałe relacje. Organizacje, które potrafią dostosować swoje komunikaty do indywidualnych potrzeb, oczekiwań i motywacji osób, które je wspierają, zyskują ich większe zaangażowanie i lojalność. Każdy fundraiser powinien mieć świadomość, że darczyńca nie tylko przekazuje środki na rzecz fundacji lub stowarzyszenia, ale także daje wybranym organizacjom trzeciego sektora swoje zaufanie, wsparcie i zaangażowanie np. przekazując wpłaty środków na zbiórkę lub podpisując konkretną petycję związaną z misją organizacji. 

Postaw darczyńcę w centrum swojej strategii fundraisingowej 

Podejmuj decyzje w oparciu o dane i informacje zwrotne od darczyńców - to podstawa  skutecznego fundraisingu. Organizacje powinny zobowiązać się do ciągłego testowania różnych aspektów swoich kampanii, takich jak segmentacja darczyńców, treści czy kanały komunikacji po to,  aby optymalizować skuteczność realizacji działań.  Sylwia Nowik-Spiczonek podczas webinaru podkreśliła, że zachęca do analizy m.in. takich danych jak data pierwszego kontaktu z organizacją,  data wpłynięcia pierwszej darowizny, a w przypadku stałych darczyńców takich informacji jak: częstotliwość udzielanego wsparcia, źródło płatności, czy open rate maili, które wysyła do nich organizacja non-profit.

W prowadzeniu działań związanych z pozyskiwaniem funduszy ważne jest też, aby wiedzieć,  czy jeżeli wysyłamy prośby o wpłaty to darczyńca faktycznie na nie reaguje? Czy wchodzi na stronę internetową naszej organizacji lub zbiórki?  Jak jest ścieżka jego ruchów na tej stronie? 

Aby osiągnąć sukces w działaniach fundraisingowych trzeba pamiętać, że istnieje szereg kroków (punktów styku), przez które przechodzi osoba wspierająca organizację.  Jej ścieżka składa się w rzeczywistości z kilku małych ścieżek. Ich ulepszanie to ciągłe zadanie dla organizacji. - podkreśliła podczas webinaru ekspertka.

Zdobywaj wiedzę o fundraisingu od najlepszych! Zobacz webinar: https://www.youtube.com/watch?v=HHnkvTw1VfA&t=150s

Sylwia Nowik-Spiczonek - Dyrektorka Fundraisingu w UNICEF Polska. Od ponad 7 lat związana z organizacjami pozarządowymi, gdzie z sukcesem realizuje strategię pozyskiwania funduszy. Jest ekspertem w zarządzaniu relacjami z darczyńcami, budowaniu i rozwijaniu zespołów oraz tworzeniu skutecznych strategii operacyjnych. Wcześniej zajmowała się marketingiem i rozwojem biznesu. Mama dwóch córek, pasjonatka książek i zajęć na świeżym powietrzu.

Pomagam.pl to jeden z największych na świecie serwisów crowdfundingowych, który umożliwia zakładanie zbiórek osobom indywidualnym oraz NGO i zbieranie pieniędzy na finansowanie tego, co ważne. Jesteśmy platformą, która wspiera fundacje i stowarzyszenia w budowaniu relacji z darczyńcami indywidualnymi i z biznesem, a także w skutecznym pozyskiwaniu środków na działania statutowe i realizowanie misji.

Zobacz również podsumowanie pierwszego webinaru pt. Fundraising w NGO - jak komunikować zysk społeczny? https://pomagam.pl/blog/jak-komunikowac-zysk-spoleczny/

Załóż swoją pierwszą zbiórkę

Zbieraj pieniądze na to, czego
najbardziej potrzebujesz już dziś!

Pomagam.pl wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej

Zamknij