Przestrzeń dostępna dla wszystkich

Emilia
20 września 2022
Fundacja Kulawa Warszawa działa na rzecz osób z niepełnosprawnościami. O działaniach i crowdfundingu opowiada nam założycielka i prezeska fundacji, Izabela Sopalska-Rybak.
Fundacja Kulawa Warszawa działa na rzecz osób z niepełnosprawnościami. O działaniach i crowdfundingu opowiada nam założycielka i prezeska fundacji, Izabela Sopalska-Rybak.

Kulawa Warszawa działa od 6 lat na rzecz osób z niepełnosprawnościami na terenie całej Polski. Fundacja potrzebuje obecnie wsparcia finansowego, aby wyremontować swoją siedzibę w Ursusie. Na ten cel musi zebrać 15 tys. złotych. O działaniach, planach i crowdfundingu rozmawiamy z założycielką i prezeską Izabelą Sopalską-Rybak.

Opowiedz w kilku zdaniach o misji i najważniejszych projektach prowadzonych obecnie przez Waszą organizację.

Naszą misją jest tworzenie przestrzeni dostępnej dla wszystkich, pod względem architektonicznym, społecznym i związanym z komunikowaniem się. Zmieniamy postrzeganie osób z niepełnosprawnościami w Polsce.

Nasze najważniejsze projekty to:

1. „Dostępna ginekologia”,który ma na celu poprawę sytuacji kobiet z niepełnosprawnościami w dostępie do usług ginekologicznych. Dla osiągnięcia tego celu zbudowaliśmy stronę internetową i tworzymy bazę dostępnych gabinetów ginekologicznych dla kobiet z niepełnosprawnościami a w końcu września organizujemy pierwszą konferencję „Dostępna Ginekologia - dostępność na wagę złota”, gdzie poruszymy temat dostępności usług ginekologicznych dla kobiet z niepełnosprawnościami, ale także pod kątem personelu medycznego. Zapraszamy serdecznie!

2. Prowadzenie warsztatów, szkoleń i audytów dostępności. Prowadzimy także lekcje savoir-vivre wobec osób z niepełnosprawnościami w przedszkolach, szkołach, a także dla dorosłych. 

3. „Po Pierwsze Jestem Sportowcem” to kampania społeczna, która pokazuje, że jedyną różnicą między sportem osób z niepełnosprawnościami a osób sprawnych są dyscypliny. W ramach tego projektu walczymy z krzywdzącymi stereotypami na temat sportu osób z niepełnosprawnościami i przedstawiamy różne dyscyplinę sportowe na ulicach Warszawy. 

4. Pomoc uchodźcom z niepełnosprawnościami z Ukrainy – już pomogliśmy więcej niż 200 osobom, co tydzień przekazując niezbędny sprzęt i artykuły higienicznych wszystkim, kto tego potrzebuje. 

5. Działanie lokalne w dzielnicy Ursus - spotykamy się z mieszkańcami i mieszkankami Ursusa, gdzie mamy nadzieję, już niedługo będzie nasz wymarzony wyremontowany lokal. Do tej pory spotkania odbywały się online ze względu na braki lokalowe, ale także z powodu pandemii. Nie możemy się doczekać pierwszych spotkań na żywo. W czasie spotkań rozmawiamy o potrzebach lokalnych, dostępności architektonicznej, dostępu do wydarzeń kulturalnych dla wszystkich, o tym co trzeba zmienić w naszej dzielnicy, aby każdy czuł się w niej dobrze. Marzy nam się powieszenie mapy dzielnicy na ścianie naszej siedziby, gdzie będziemy zaznaczać marzenia mieszkańców i mieszkanek Ursusa.

W jaki sposób utrzymujecie swoją działalność? 

Większość naszych projektów realizujemy z własnych środków, wkładu różnych partnerów, a także z darowizn. Stawiamy na szeroką współpracę i właśnie dzięki różnorodności organizacji, firm i instytucji, z którymi uwielbiamy współpracować, tworzymy wspólnie niesamowite projekty, w który angażują się osoby z różnych środowisk i branż. Realizujemy także projekty ze środków publicznych, jak np. nasza innowacja dostępnaginekologia.pl, o której wcześniej wspominaliśmy.


Co crowdfunding na takim portalu jak Pomagam.pl wnosi do Waszej strategii fundraisingowej? 

Możemy dotrzeć do jak największej liczby darczyńców i opowiedzieć o naszej działalności. To nie nasza pierwsza zbiórka na portalu i jesteśmy bardzo wdzięczni za pomoc w prowadzeniu zbiórki i podpowiedzi. 

Dzięki możliwości dotarcia do większej ilości osób, bardzo dużo osób dowiedziało się o naszej organizacji, o tym co robimy, jak wspieramy osoby z niepełnosprawnościami i osoby starsze. Zawsze powtarzamy, że im jest nas więcej tym więcej możemy zdziałać, dlatego jesteśmy wdzięczni za każdą możliwość dotarcia do kolejnych osób.


Jakie są wasze główne wyzwania w pozyskiwaniu funduszy?

Z powodu wojny i obecnej sytuacji ekonomicznej teraz jest nam bardzo ciężko uzyskać fundusze na remont siedziby i rozwój projektów fundacji. Cały czas pomagamy osobom z niepełnosprawnościami i osobom starszym z Ukrainy, a jednocześnie musimy robić remont lokalu, żeby zdążyć przed zimą. 

Stoi przed nami sporo wyzwań, ale wiemy też, że wspólnie możemy sobie z nimi poradzić. Można nas wesprzeć nie tylko finansowo, ale także przez przekazanie materiałów budowlanych lub podzielenie się doświadczeniem w remontach i wolnym czasem. Jest to bardzo cenne!

Dlaczego warto wspierać Waszą działalność?

Jesteśmy organizacją, która patrzy w innowacyjny sposób na różne wyzwania dnia codziennego. Wiemy co chcemy zmienić, planujemy  i powoli to robimy. Osoby, które działają w naszej organizacji mają duże doświadczenie i wiedzę szczególnie w zakresie dostępności i potrzeb osób z różnymi niepełnosprawnościami. 

Większość osób działająca u nas ma niepełnosprawność, więc też jednym z ważnych nurtów, którymi się kierujemy to “nic o nas bez nas.” Zawsze włączamy osoby z niepełnosprawnościami w pracę nad projektami, ich realizacją i robimy to dla wszystkich. 

Jesteśmy także jedyną organizacją na terenie dzielnicy Ursus w Warszawie, która tak działa na rzecz osób z niepełnosprawnościami, a niestety przez brak lokalu dostępnego dla tej grupy nie możemy w pełni wykorzystać naszych zasobów i możliwości. Dlatego bardzo potrzebujemy wsparcia przy wyremontowaniu lokalu, żeby móc jeszcze skuteczniej działać i pomagać. 

Nie mając własnej siedziby, nie będziemy mogli robić spotkań w sprawie potrzeb OzN (Osób z Niepełnosprawnością), prowadzić bezpłatnych lekcji savoir-vivre, przekazywać sprzętu i artykułów higienicznych uchodźcom z niepełnosprawnościami z Ukrainy i wdrażać dużo innych ważnych działań, żeby polepszyć stanowisko OzN w całym naszym kraju.Wesprzyj Fundację Kulawa Warszawa, aby zapewnić miejsce spotkań osobom z niepełnosprawnościami!

WESPRZYJ ZBIÓRKĘ!

Link do zbiórki: https://pomagam.pl/jedynetakiemiejsceZałóż swoją pierwszą zbiórkę

Zbieraj pieniądze na to, czego
najbardziej potrzebujesz już dziś!

Pomagam.pl wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej

Zamknij