Opowiedz w kilku zdaniach o misji i najważniejszych projektach prowadzonych obecnie przez Waszą organizację?
Lekarze bez Granic (Médecins Sans Frontières, MSF) to międzynarodowa, niezależna medyczna organizacja humanitarna prowadząca działania w ponad 70 krajach na świecie. Niesiemy medyczną pomoc humanitarną osobom pokrzywdzonym konfliktami zbrojnymi, skutkami epidemii i klęsk żywiołowych oraz społecznościom wykluczonym z dostępu do opieki zdrowotnej. Jesteśmy tam, gdzie potrzeby są największe. W swoich działaniach kierujemy się etyką lekarską oraz zasadami bezstronności, niezależności i neutralności. Większość naszych projektów zlokalizowana jest w Afryce i na Bliskim Wschodzie, ale jesteśmy obecni również Azji, Amerykach i w Europie oraz na Morzu Śródziemnym, w kontekście migracji. Niesiemy pomoc medyczną pilnie potrzebującym jej ludziom na granicy polsko-białoruskiej. Pomagamy też uchodźcom i uchodźczyniom z Ukrainy w kontynuacji leczenia gruźlicy w Polsce oraz wspieramy pilotażowy program ambulatoryjnego leczenia gruźlicy lekoopornej.
W jaki sposób utrzymujecie swoją działalność?
Nasze działania nie byłyby możliwe bez wsparcia osób prywatnych, ponieważ aż 98% środków, którymi dysponujemy pochodzi z prywatnego sektora, czyli osób prywatnych i firm. Nie finansujemy naszych działań z pieniędzy otrzymanych od polskich instytucji rządowych, nie przyjmujemy również grantów od Unii Europejskiej i Organizacji Narodów Zjednoczonych. Pozwala nam to działać w pełni niezależnie, tam, gdzie widzimy potrzeby.
Co crowdfunding na takim portalu jak Pomagam.pl wnosi do Waszej strategii fundraisingowej?
Crowdfunding odgrywa bardzo dużą rolę w przypadku kryzysów humanitarnych, które wymagają szybkich działań. Platforma Pomagam.pl, sprawdziła się doskonale po trzęsieniu ziemi w Turcji i Syrii, a potem po wybuchu konfliktu w Strefie Gazy, kiedy potrzebowaliśmy uruchomić zbiórkę celową. Dzięki takiej zbiórce nasi darczyńcy mogli bezpośrednio wpłacać na wybrany cel. My zaś mogliśmy transparentnie rozliczyć się z zebranych pieniędzy i podziękować każdemu darczyńcy. Takie narzędzia bardzo usprawniają fundraising i pozwalają indywidualnym darczyńcom na dołożenie swojego wsparcia do wspólnego działania. Są przydatne dla takich organizacji jak Lekarze bez Granic, które szybko reagują na nagłe kryzysy.
Jakie są Wasze główne wyzwania w pozyskiwaniu funduszy?
Nasze wyzwania wynikają przede wszystkim z rosnącej częstotliwości i skali kryzysów, a zatem rosnących potrzeb i kosztów. M.in. kryzys klimatyczny sprawia, że nasze wsparcie potrzebne jest w nowych miejscach i przez coraz dłuższy czas. Skutkuje to tym, że aby działać skutecznie na dotychczasowym poziomie musimy kupować leki i środki medyczne za coraz większe kwoty i zatrudniać więcej osób w projektach. Musimy więc zbierać coraz więcej pieniędzy.
Równolegle wyzwaniem jest słabnące zainteresowanie międzynarodowej opinii publicznej i mediów długo trwającymi kryzysami. Przykładem może być wojna w Sudanie. Konflikt wybuchł z wielką siłą w marcu 2023, trwa do dziś, potrzeby humanitarne systematycznie rosną. Jednak zainteresowanie nim, a zatem ofiarność i gotowość ludzi do wspierania naszych działań w Sudanie z czasem zmalała. Co jest naturalnym zjawiskiem, dotyczącym większości kryzysów. Dlatego tak ważne jest dla nas zbieranie funduszy na cele statutowe i wsparcie od prywatnych darczyńców. Dzięki temu możemy uruchamiać pomoc tak szybko, jak to możliwe i pomagać tak długo, jak to jest potrzebne.
Dlaczego warto wspierać Waszą działalność?
Lekarze bez Granic pomagają najbardziej potrzebującym osobom, które nie mają dostępu do innej pomocy medycznej. Naszą pomoc jest zawsze bezpłatna. Sama organizacja ma ponad 50-letnią historię i olbrzymie doświadczenie wyniesione z setek projektów humanitarnych. Dzięki temu wiemy, jak skutecznie i mądrze pomagać i, jak najefektywniej wydawać pieniądze darczyńców. Pomaga nam w tym też skala działań – jesteśmy w ponad 70 krajach na świecie. Mamy unikalne kompetencje medyczne, przydatne w sytuacjach konfliktów zbrojnych czy katastrof naturalnych. Mamy też unikalne kompetencje logistyczne i organizacyjne.
Potrafimy dotrzeć z pomocą w miejsca i do potrzebujących, do których trudno dotrzeć innym organizacjom. Jak wspomniałam, prawie w całości nasze działania finansują prywatni darczyńcy. Nie przyjmujemy środków od rządów, nie polegamy na publicznych grantach. Daje nam to pełną niezależność od interesów politycznych i pozwala prowadzić działania w oparciu o własne rozpoznanie potrzeb. Jesteśmy organizacją neutralną i bezstronną. Nie opowiadamy się po żadnej ze stron konfliktu. Zdrowie i życie każdego pacjenta i pacjentki bez względu na ich pochodzenie, przynależność kulturową, religijną, kolor skóry czy orientację seksualną są dla nas tak samo ważne.
Niezależność daje nam również możliwość otwartego mówienia o tym, co obserwujemy w naszej pracy, nagłaśniania sytuacji osób i społeczności, które same nie są słyszane, a które potrzebują pomocy.
Jesteśmy transparentni. Raporty z naszych działań i ich finansowaniu są ogólnodostępne. Na stronie polskiego biura Lekarzy bez Granic pod adresem https://lekarze-bez-granic.pl/o-nas/raporty-i-finansowanie/ można znaleźć najnowsze dane jak działaliśmy na świecie w
2023 roku, ile pieniędzy zebraliśmy w Polsce i ile przeznaczyliśmy na pomoc w różnych krajach. Sposób, w jaki działamy, nasza bezkompromisowość i skuteczność została doceniona w 1999 roku, kiedy jako organizacja otrzymaliśmy Pokojową Nagrodę Nobla.
Wesprzyj Lekarzy Bez Granic na Pomagam.pl