Opowiedz w kilku zdaniach o misji i najważniejszych projektach prowadzonych obecnie przez Waszą organizację?
Słowo misja jest uznawane za martwy twór, który istnieje tylko na stronach internetowych firm, Natomiast w przypadku fundacji Girls Code Fun to nasza codzienność. Wyraża się w każdym działaniu. Naszą misją jest wspieranie kobiet i dziewczyn w wejściu do świata nowych technologii. Uczymy Digital Skills, które są szalenie istotne w dzisiejszym, tak szybko rozwijającym się, świecie. Tak się ciekawie składa, że z większych projektów akurat prowadzimy 3 do różnych grup.
GCF LAB Radom w Ogródku Jordanowskim. Projekt dla dzieci, dziewczyn i chłopców. Projekt prowadzimy w świetlicy socjoterapeutycznej, placówce dziennej opieki, gdzie uczymy dzieci programowania w Scratch. Mamy pod opieką 30 dzieci, które co tydzień w tym semestrze spotykają się i oswajają z technologią. Same tworzą gry, a my pokazujemy, że technologię można tworzyć, a nie tylko konsumować.
STEAM Academy — IV edycja — to projekt do nastolatek, które chcą rozwinąć swoje technologiczne kompetencje, które szukają ścieżki dalszego rozwoju. Maturzystki na przykład stoją przed wyborem studiów i projekt Fundacji Girls Code Fun jest dla nich ułatwieniem i drogowskazem. Dziewczyny zyskują 60 godzin warsztatów w kameralnych, 10-osobowych grupach i wspólnie poznają front end, back end, ale też UX czy SQL. Nieoceniony jest mentoring — wsparcie od innych doświadczonych kobiet z branży IT, które pokazują swoją drogę rozwoju.
Trzecim dużym projektem — do jeszcze innej grupy — do dorosłych kobiet, jest Java JUMP. Ruszamy z końcem listopada i oferujemy 90 godzin nauki z instruktorem, nie webinarów, nie nagrań — żywa praca z człowiekiem. Dla wygody 50 uczestniczek stworzyliśmy 2 grupy — weekendową i tygodniową. Rekrutacja jest już zamknięta, a ilość zgłoszeń przeszła nasze oczekiwania. Java JUMP dedykowany jest kobietom, które chcą poszerzy swoje kompetencje i zbliżyć je do pracy czy stażu. Generalnie chcą się przygotować do nowej zawodowej ścieżki.
W jaki sposób utrzymujecie swoją działalność?
To chyba najtrudniejsze pytanie i jednocześnie najtrudniejszy aspekt naszej codzienności. Jako fundacja, czyli organizacja pozarządowa, działamy wyłącznie dzięki współpracy z partnerami oraz dzięki darowiznom od osób indywidualnych – ludzi, którzy czują naszą misję i rozumieją, że rola kobiet w technologii jest równie istotna, co rola mężczyzn. Zespoły bardziej zrównoważone osiągają znacznie lepsze wyniki w swoich działaniach – to dotyczy zarówno grup szkolnych, jak i zespołów projektowych w pracy.
Niestety, odsetek kobiet w technologii wciąż jest niski. Wiemy, jak stereotypy negatywnie wpływają na dziewczyny, które przechodzą z podstawówki do szkoły ponadpodstawowej, liceum lub technikum, a później na studia. Już na etapie szkoły podstawowej dziewczynom często „podcina się skrzydła” – wierzę, że niecelowo, ale poprzez utrwalanie stereotypów przez rodziców czy nauczycieli niestety dziewczyny wciąż często o sobie mówią, że informatyka nie jest dla nich. Stereotypy te głoszą, że dziewczyny „nie nadają się” lub „są słabsze w kwestiach technicznych” niż chłopcy. To oczywiście nieprawda.
Wszystkie osoby, które wierzą, że można walczyć z tymi stereotypami poprzez konkretne projekty i wdrożenia, tak jak my to robimy, są naszym wsparciem. Dlatego zarówno indywidualne kooperacje, jak i współpraca z dużymi firmami, które mają budżet na takie inicjatywy, są podstawą naszej działalności.
Dodam jeszcze, choć zabrzmi to jak truizm, ale to nie przyszłość jest o technologii, ale teraźniejszość. Technologia nas otacza. Dlatego motywowanie dziewczyn do kształcenia w tym kierunku jest szalenie ważne, gdyż tu będzie ich praca - w technologii szeroko pojętej. Na jakim stanowisku? Nie mam bladego pojęcia. Mądre raporty mówią, że dziś nie znamy zawodów, jakie będą za 10 lat. Wiemy zaś, że do odnalezienia się na rynku pracy niezbędna jest elastyczność i gotowość do nauki. Wiedzą to panie, które dziś na rynek pracy wchodzą lub od dawna na nim są i chcą szukać swojego miejsca zawodowego, poszerzać kompetencje. To mądre podejście.
Co crowdfunding na takim portalu jak Pomagam.pl wnosi do Waszej strategii fundraisingowej?
Obecność na platformie Pomagam.pl to kolejna możliwość dotarcia do grup, które podzielają nasze wartości. Obecność w serwisie zwiększa grono odbiorców naszych inicjatyw, a także beneficjentów naszych projektów. Środki zbierane poprzez tę platformę przeznaczamy na realizację naszej misji i cieszymy się, że takie serwisy istnieją. Promują one organizacje non-profit, które – jak wiadomo – działają wyłącznie w oparciu o to, co uda im się zebrać.
Aktualnie na Pomagam.pl prowadzimy projekt organizacji warsztatów dla kobiet. Dzięki nim uczestniczki zdobywają nowe kompetencje cyfrowe, wzmacniają swoją pozycję na rynku pracy, zmieniają swoją aktywność zawodową, rozwijają twarde umiejętności, ale także wzmacniają wiarę w siebie. Nasza społeczność jest bardzo wspierająca, a udział w takich warsztatach pomaga w sieciowaniu, nawiązywaniu kontaktów i ustaleniu dalszej ścieżki edukacyjnej.
Jakie są Wasze główne wyzwania w pozyskiwaniu funduszy?
Największym wyzwaniem jest realne pozyskiwanie wsparcia. Od rozmowy do współpracy dzieli nas długa droga. Wiele firm deklaruje zgodność z naszą misją i aprobatę naszych celów, ale jednocześnie wskazuje, że aktualnie nie mają możliwości wsparcia. Często słyszymy, że „to nie jest dobry moment” na podejmowanie decyzji, i jesteśmy proszeni o kontakt w późniejszym terminie. Niestety, ten „dobry czas” nigdy nie nadchodzi. Tym większe podziękowania ślemy do naszych partnerów, którzy są z nami od lat lub zdecydowali się do tego grona dołączyć widząc i znając realia tak NGO, jak i wsparcia kobiet w sektorze IT.
Wsparcie osób indywidualnych w Polsce, w naszym przypadku, jest praktycznie niezauważalne. Ludzie chętnie wspierają potrzebujących natychmiastowej pomocy lub zwierzęta, których cierpienie jest bliskie ich sercom. Nasze działania, choć ważne, są postrzegane jako mniej pilne – koncentrujemy się na tworzeniu wartościowych pracowników, przełamywaniu barier społecznych, a nie na działaniach pierwszej potrzeby.
Prosze mi wierzyć, że każda drobna wpłata buduje konkretną wartość. Jeśli 50 osób wpłaci nawet niewielkie kwoty, to przekłada się to na realne możliwości działania naszej fundacji. Nie wartościujemy wielkości wkładów – każda osoba, która wspiera naszą misję, jest dla nas niezwykle cenna. Ludziom czasem wydaje się, że drobne kwoty nie mają znaczenia, ale to nieprawda. Efekt synergii i wiele małych wpłat pięknie dokłada cegiełkę do tego, co budujemy.
Dlaczego warto wspierać Waszą działalność?
Nasza fundacja pomogła już tysiącom kobiet, uczennic i uczniów, wyposażyła ich w kompetencje technologiczne. Wspieramy różne grupy – od dzieci zagrożonych wykluczeniem społecznym po nastolatki stojące przed wyborem dalszej ścieżki edukacyjnej. Dla nich wsparcie technologiczne i mentoringowe ma ogromne znaczenie. Sama jako młoda osoba nie miałam dostępu do takich działań, dlatego dziś z przyjemnością przekazuję je młodszym pokoleniom.
Wspieramy również kobiety, które chcą zmiany zawodowej i wiedzą, że technologia to przyszłość. Potrzebują jednak drogowskazu, który pomoże im przejść przez ten proces, i kompetencji, które uczynią je wartościowymi kandydatkami na rynku pracy.
Działamy w sposób transparentny – wszystkie nasze projekty są dostępne w mediach społecznościowych oraz na naszej stronie internetowej, która właśnie przechodzi lifting. Liczymy, że w 2025 roku na początku roku będzie już dostępna w nowej odsłonie.
Przykładem naszego sukcesu jest projekt dla dzieci w świetlicach socjoterapeutycznych, który trwa już od 2018 roku. W ramach 13 edycji tego projektu aż 400 dzieci poczuło, że mają sprawczość w swoim życiu, a dzięki pracy i technologii mogą przezwyciężyć wykluczenie społeczne. Również 4 edycja STEAM Academy to dowód na to, że 300 nastoletnich młodych kobiet znalazło swoją ścieżkę rozwoju w sektorze IT i myśli o studiach lub już studiuje kierunki informatyczne i pokrewne.
Wesprzyj Fundacja Girls Code Fun na Pomagam.pl
Zapoznaj się również z naszymi wywiadami z innymi Fundacjami:
Wywiad Fundacja Animals Mielec
Wywiad z Fundacją "Dom w Łodzi "
Wywiad z Namysłowskim Stowarzyszeniem Pomocy Zwierzętom „Cztery Łapy”