Opodatkowanie zbiórek internetowych – kluczowe kwestie podatkowe

Marta
10 lipca 2023
Razem z Fundacją CRIDO przygotowaliśmy dla Was poradnik, który odpowie na kluczowe pytanie na temat opodatkowania zbiórek online.
Razem z Fundacją CRIDO przygotowaliśmy dla Was poradnik, który odpowie na kluczowe pytanie na temat opodatkowania zbiórek online.

Zbieranie pieniędzy za pośrednictwem Pomagam.pl to doskonały sposób na pozyskanie dodatkowych środków np. na działalność statutową w przypadku organizacji pozarządowych (NGO) czy na potrzeby osób fizycznych związanych np. z kosztami leczenia medycznego.Warto pamiętać, że założenie zbiórki i otrzymanie środków z jej tytułu może wiązać się z konsekwencjami podatkowymi dla zbierającego. Co do zasady środki wpłacane na zbiórki traktowane są jako darowizna (o ile pieniądze przekazywane są bez świadczenia wzajemnego). Opodatkowanie darowizny będzie jednak różne w zależności od tego kto jest obdarowanym. 

  • Jeśli obdarowanym jest NGO – wówczas otrzymane środki co do zasady podlegają opodatkowaniu 19% podatkowi od osób prawnych (CIT), jednak mogą być zwolnione z CIT jeśli zostaną przeznaczone i wydatkowane na cele statutowe. Nie powinno mieć przy tym znaczenia czy zbiórkę na rzecz NGO prowadzi osoba fizyczna czy zbiera sama organizacja na swoją rzecz.

  • Z kolei jeśli pieniądze na swoje konto zbiera osoba fizyczna, wówczas darowizny podlegają podatkowi od spadków i darowizn. W tym przypadku, wysokość podatku i kwota od jakiej go zapłacimy zależeć będzie od „więzów krwi” pomiędzy obdarowanym a darczyńcą – im bliższe tym niższy podatek lub wręcz zwolnienie (patrz tabelka niżej). Z kolei jeśli osoba fizyczna prowadzi zbiórkę na rzecz NGO to wówczas otrzymane przez nią środki nie powinny być dla niej traktowane jako darowizna i u niej opodatkowane (osoba fizyczna pełni zasadniczo funkcję pośrednika). 

  • Jeśli darowizny otrzymuje osoba prawna nie mająca statusu NGO wówczas darowizny opodatkowane są 19% CIT.

Warto pamiętać i również zadbać o kwestie dokumentacyjne dla celów podatkowych.

  • Jeśli chodzi o NGO to zwolnienie z CIT ma zastosowanie w przypadku wydatkowania środków na cele statutowe – uwaga jednak na osobny katalog celów statutowych wskazany w ustawie o CIT (art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy). Wydatkowane ze zbiórki pieniądze muszą być przeznaczone właśnie na jeden z tych celów. Jeśli będzie to cel niewymieniony w ustawie o CIT, wówczas zebrane kwoty będą opodatkowane na zasadach ogólnych 19% CIT.

  • W przypadku osób fizycznych – organy podatkowe mogą wymagać przestawienia listy darczyńców tak aby móc udokumentować zwolnienie z PSD otrzymanych kwot (dla tzw. grupy 0) lub brak opodatkowania / zastosowaną stawkę podatku w przypadku pozostałych grup.

Z kolei po stronie darczyńców, dobroczynność może być premiowana podatkowo. Przekazanie darowizny na rzecz organizacji pozarządowej realizującej cele społeczne pozwala na odliczenie kwoty darowizny od podstawy opodatkowania w zeznaniu rocznym. Co ważne, darowizna nie musi być przekazana wyłącznie na rzecz organizacji mającej status OPP aby dokonać odliczenia. 

Dokonując odliczenia należy przy tym pamiętać o ustawowych limitach (ramka):

Wysokość odliczenia = dokonana darowizna, nie więcej niż:

  • Podatnicy PIT* -  6% dochodu  

  • Podatnicy CIT – 10% dochodu 

 (od jednej darowizny i wszystkich łącznie)

* odliczenie możliwe jest tylko dla podatników opodatkowanych wg. skali lub na ryczałcie!

Chcesz wiedzieć więcej na temat prawa i podatków w organizacjach pozarządowych? 

Pobierz przewodnik Fundacji CRIDO

Załóż swoją pierwszą zbiórkę

Zbieraj pieniądze na to, czego
najbardziej potrzebujesz już dziś!

Pomagam.pl wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej

Zamknij