Istnienie Schroniska Pegasus. Wywiad z Agatą Geilke, prezeską Instytutu Empatii

Adela
10 listopada 2021
Istnienie Schroniska Pegasus. Wywiad z Agatą Geilke, prezeską Instytutu Empatii.
Istnienie Schroniska Pegasus. Wywiad z Agatą Geilke, prezeską Instytutu Empatii.

Na naszym portalu pojawiła się zbiórka Istnienie Schroniska Pegasus, która ma na celu zabezpieczenie bytu zwierząt do końca 2021 roku. Schronisko położone w województwie mazowieckim ma już ponad dwadzieścia lat. Trafią do niego zwierzęta ocalone przed śmiercią i znęcaniem się, często chore i z traumami. Jak się łatwo domyślić praca z nimi nie należy do łatwych, a koszty leczenia są duże. To prawda, że to ludzie sprawili, że te zwierzęta są w stanie takim, jakim są. Ale też ludzie każdego dnia walczą o jego istnienie, bo jego być albo nie być zależy tylko wyłącznie od darczyńców i wolontariuszy.

Jesteśmy pewni, że jest jeszcze wiele osób chcących uratować to miejsce i sprawić, żeby zwierzęta miały tam życie najlepsze jakie mogą mieć. Każdy tak jak może, choćby wpłacając niewielką kwotę. Można to zrobić na stronie: https://pomagam.pl/pegasus2021


Zainteresowanych zachęcamy do przeczytania wywiadu z Agata Geilke, prezeska Instytutu Empatii, który prowadzi Schronisko Pegasus.

Opowiedz w kilku zdaniach o misji i najważniejszych projektach prowadzonych obecnie przez waszą organizację?

Agata Geilke: Zauważam cię, czuję razem z tobą, działam więc tak, by ci pomóc – pokazujemy spójność świata, dla którego najwłaściwszym kierunkowskazem rozwoju jest empatia, największa super moc! Działamy by zwrócić szczególną uwagę społeczeństwa na szacunek dla wszelkich istot czujących. Wspieramy każdą dziedzinę życia społecznego, która sprawia, że otaczający nas świat staje się lepszy. Bliskie naszym sercom są wszelkie akcje na rzecz praw dzieci, kobiet, mniejszości, środowiska i oczywiście zwierząt. Jesteśmy zwolennikami metody małych kroków, zmiana zaczyna się na poziomie jednostki, następnie rodziny, społeczności lokalnej, a dopiero później staje się globalną falą nie do zatrzymania!

Największym projektem Fundacji Instytut Empatii jest Schronisko Pegasus, które działa od ponad 20 lat. Jest to azyl dla zwierząt wykluczonych z realnej ochrony państwa. W pierwszych latach działalność skupiała się na ratowaniu koni. Rozwój ochrony zwierząt w Polsce, energia aktywistów, szerszy dostęp do wiedzy, szczególnie nt. losu zwierząt hodowlanych – to czynniki, które sprawiły, iż w azylu swój dom znalazło wiele gatunków zwierząt. Większości podopiecznych to zwierzęta gospodarskie - wykorzystywane przez ludzi do przeciążającej pracy, hodowane na mięso w okrutnych warunkach, zabijane na futra. Jeśli trafiają do nas zwierzaki domowe to głównie te, które traktowane są przez ludzi jak maszynki do zarabiania czyli psy z pseudohodowli i pseudo schronisk. Wszystkich podopiecznych łączy jedno – zostały ocalone przed ludzkim okrucieństwem. Ratując jedno zwierzę nie zmienimy świata, ale dla tego zwierzęcia zmieni się cały świat! – to pozornie proste hasło przyświeca nam od pierwszego dnia działalności schroniska. Każdy nasz podopieczny jest Kimś a nie Czymś i to staramy się pokazywać społeczeństwu prowadząc w placówce wiele akcji edukacyjnych, skierowanych szczególnie do dzieci i młodzieży zagrożonych wykluczeniem społecznym. 

W jaki sposób utrzymujecie swoją działalność?

AG: Polskie prawo nie przewiduje finansowania dla schronisk zajmujących się tzw. dużymi zwierzętami. Takie miejsca, jak Schronisko Pegasus, nie otrzymują zatem żadnych dotacji od aparatu państwowego. W 100% bezpieczeństwo i życie naszych podopiecznych zależy od pracy wolontariackich rąk i darowizn od ludzi, którzy uważają, że zwierzętom uratowanym przed znęcaniem się należy się godne życie, niezależnie od tego jakiego są gatunku.

Co crowdfunding na takim portalu jak Pomagam.pl wnosi do waszej strategii fundraisingowej?

AG: Portale crowdfundingowe cieszą się dużym społecznym zaufaniem. Internauci chętnie wpłacają środki na dany cel za ich pomocą, w niektórych przypadkach chętniej niż na na konto organizacji. Z rozmów z darczyńcami wiemy, że wynika to z tego, iż widzą postępy zbiórki a nowe osoby, które jeszcze nie znają danej fundacji, mają zaufanie do weryfikacji autentyczności zbiórki przez daną stronę. Portale crowdfundingowe odgrywają bardzo dużą rolę w finansowaniu organizacji i akcji NGO. My wykorzystujemy je do bardzo konkretnych zbiórek, kiedy łatwo określić cel i potrzebną kwotę np. zbiórka, która ma na celu opłacić operację zwierzęcia.

Jakie są wasze główne wyzwania w pozyskiwaniu funduszy?

AG: Głównym wyzwaniem w pozyskiwaniu funduszy dla Schroniska Pegasus jest ustabilizowanie sytuacji finansowej czyli pozyskanie wsparcia od osób, które będą wspierały azyl cyklicznie i ograniczenie czasu potrzebnego na dotarcie i kontakt z darczyńcami. Prowadzimy schronisko, mamy więc pod opieką żywe istoty, które są naszym priorytetem. Nie mamy biura ani rozbudowanej struktury organizacji. Nie zatrudniamy ani jednej osoby, która zajmowałaby się aspektem administracyjnym. Sprawia to, że nasz czas jest bardzo ograniczony. Jednocześnie zależy nam by darczyńcy czuli się docenieni, wiedzieli na co zostały wydane ich pieniądze i jak potoczyły się dalsze losy zwierzęcia czy projektu który wsparli. Głównym wyzwanie w pozyskiwaniu funduszy jest więc usprawnienie pozyskiwania i kontaktowania się z darczyńcami.

Dlaczego warto wspierać waszą działalność?

AG: Jesteśmy idealistami, wierzymy, że świat może być lepszy i taki lepszy wycinek rzeczywistości staramy się stworzyć w Schronisku Pegasus. Najważniejsza jest dla nas autentyczność, skuteczność i wiarygodność. Dlatego Schronisko Pegasus to niezwykle otwarta placówka. Każdy może przyjechać i zobaczyć jak opiekujemy się zwierzętami, w jaki sposób wydatkowane są darowizny i co najważniejsze - stać się osobą, która to miejsce współtworzy. Codziennie relacjonujemy życie azylu na FB i IG, nawet będą jedynie on-line można być na bieżąco świadkiem wszystkich wydarzeń. 

Wesprzyj Schronisko Pegasus wpłacając pieniądze na stronie zbiórki: 

https://pomagam.pl/pegasus2021


Chcesz założyć własną zbiórkę? Zbieraj pieniądze na dowolny cel!

Stwórz zbiórkę


Załóż swoją pierwszą zbiórkę

Zbieraj pieniądze na to, czego
najbardziej potrzebujesz już dziś!

Pomagam.pl wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej

Zamknij