Shehyni Humanitarian Aid Centre

201 254 zł  z 300 000 zł (Cel)
Wpłaciło 188 osób
Marcin Kowalski - awatar

Marcin Kowalski

Organizator zbiórki

The Story

The Shehyni Humanitarian Aid Centre was founded by a group of volunteers who joined their forces with a common goal: to provide heat to Ukrainians escaping from war, waiting in long lines at the border crossing. 

When we arrived at the Ukrainian side of the border crossing on March the 5th, the situation was dramatic. People were suffering from cold, distress, and medical conditions. 

Within only the first 10 hours of operations, we served over 300 liters of hot drinks, hosted around 40 refugees in a heated shelter, and provided medical help to a few dozens of people (a pregnant woman with contractions, an older man with a heart attack, people in poor physical and mental condition). 

Within the first month, we helped almost 100,000 people by providing food, drinks, shelter, and medical help. 

A one-off idea turned into an impactful, long-term initiative not limited to the local help in Shehyni. We adopted an inactive foundation to formalize our operations as a legal entity. Now we are acting as Fundacja My z Wami. 

Our Mission

Support Ukraine by providing food and accommodation to the regions affected by war, which are beyond the reach of large humanitarian organizations. 


Current projects

Maintain the Shehyni HAC

The situation at the border is not as dramatic as at the beginning of the war, although we want to maintain the Centre and keep readiness to support new waves of refugees. 

Create 2000 sleeping places

We support displaced people by turning schools and private buildings in Ukraine into shelters. We have a process to find existing places that can be adopted. Upon successful verification, we supply them with beds and essential equipment.

This goal is also essential in the context of the upcoming summer. In Poland, many hotel owners depend on the summer season, and they would have to stop providing accommodation to Ukrainians to run their businesses. We expect many refugees to be forced to return to Ukraine. 

Food supply

We created standardized boxes with a one-week, nutrient-rich food supply that we ship to bunkers and regions affected by war. 

Mobile Medical Unit

In cooperation with a local Voluntary Rescue Service, we want to turn our stationary medical unit in Shehyni into a mobile unit that can move to regions where medical help is needed.

Our Centre in numbers - data for the period March 5th - April 20th, 2022

- Over 150,000 people who received support in our Centre
- 100,000+ kg of food and supplies shipped to Ukraine
- 3000+ people stayed overnight in our Centre. Up to 100 people sleep every day in the first school we equipped.
- 150+ Volunteers have been working with us to help Ukraine.

What makes us unique?

- We focus on the most impactful initiatives.
- We choose cooperation over competition. We use existing infrastructure and work side by side with other organizations.
- We are extremely effective and financially savvy, with a minimal administrative cost.
- We work closely with people affected by war, so we perfectly understand their needs.

The purpose of this fundraiser:

We commit to delivering on our promise to supply the affected regions with food and create 2000 sleeping places in Ukraine. We need funding to maintain the Shehyni Centre, two transportation hubs located in Poland and Ukraine, maintain two of our trucks, hire a small team of coordinators, and cover operational expenses. We will spend any surplus on food supply to Ukraine. 

Thank you for supporting us!

Aktualizacje


 • Marcin Kowalski - awatar

  Marcin Kowalski

  31.12.2022
  31.12.2022

  Dear Friends,

  This is the last day of this challenging year, and before it ends, I would like to share my words of appreciation and respect for people like you. When I launched this campaign over nine months ago, I hoped to help a few people escaping from war. But then, something I couldn't even dream of happened. Thanks to your donations, we've managed to help 250,000 people whose life path went through Shehyni/Medyka border crossing. We provided them with blankets, hand warmers, hot drinks, and food. Over 3000 people found a shelter in our small Humanitarian Aid Centre in Shehyni, and another 56,000 people living in places affected by war received packages with humanitarian aid.

  It is hard to believe that all this effort was not made by a professional organization but by a group of people with big hearts who even didn't know each other. People who were there, in Shehyni, and people like you, who made it possible thanks to your generous donations.

  I want to thank you wholeheartedly and wish you a wonderful and peaceful New Year.

  Marcin

  Zdjęcie aktualizacji 109 205

Komentarze


 • Natalia - awatar

  Natalia

  13.05.2022
  13.05.2022

  MOJE MALEŃSTWO UMRZE NIE POTRAFIĘ SPOJRZEĆ W OCZY MOJEGO MALEŃSTWA I POWIEDZIEĆ, ŻE UMRZE BO NIE STAĆ MNIE NA JEGO LECZENIE. W PORTFELU MAM DOSŁOWNIE 37 ZŁOTYCH. W PIĄTEK SKOŃCZĄ SIĘ NAM LEKI I KARMA. https://dotuje.pl/moje-malenstwo-umiera

 • Ania sierdzinska - awatar

  Ania sierdzinska

  26.04.2022
  26.04.2022

  Dzieki ze jestescie

 • Anonimowy Darczyńca - awatar

  Anonimowy Darczyńca

  15.03.2022
  15.03.2022

  BŁAGAM NA KOLANACH. JUTRO KOŃCZĄ SIĘ NAM LEKI, NIE MAM ZA CO KUPIĆ KOTCE KOLEJNYCH. PRZEZE MNIE UMRZE, BŁAGAM O POMOC, BŁAGAM. NIE MAM NAWET NA JEDNĄ WIZYTĘ U WETERYNARZA. https://naszefutrzaki.eu/blagam-czy-ktos-nam-pomoze,474

 • Anonimowy Darczyńca - awatar

  Anonimowy Darczyńca

  13.03.2022
  13.03.2022

  dziękuję również

 • Anonimowy Darczyńca - awatar

  Anonimowy Darczyńca

  11.03.2022
  11.03.2022

  JA PRZEPRASZAM, ŻE ZEBRAM TERAZ GDY JEST WOJNA I TYLU LUDZI JEST POTRZEBUJACYCH. MAM NAIMIE DANUTA, MAM 56 LAT, OD LAT CHORUJE. WSTYDZĘ SIĘ TEGO JAK ŻYJE ALE OD 3 DNI NIC NIE ZNALAZŁAM DO JEDZENIA W KOSZU ZA SKLEPEM I PROSZĘ CHOCIAZ O KILKA GROSZY ZEBYM MOGŁA KUPIC CHLEB DLA SIEBIE I PUSZKE KARMY DLA MOJEGO PIESKA. pomagam.pl/nefcey

201 254 zł  z 300 000 zł (Cel)
Wpłaciło 188 osób
Marcin Kowalski - awatar

Marcin Kowalski

Organizator zbiórki

Zadaj pytanie

Wpłaty: 188

Dawid pawlak - awatar
Dawid pawlak
1
Spotkania z Muzyką - awatar
Spotkania z Muzyką
1 000
Spotkania z Muzyką - awatar
Spotkania z Muzyką
500
Spotkania z Muzyką - awatar
Spotkania z Muzyką
500
Spotkania z Muzyką - awatar
Spotkania z Muzyką
500
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
5
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
50
Spotkania z Muzyką - awatar
Spotkania z Muzyką
1 000
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
1
Spotkania z Muzyką - awatar
Spotkania z Muzyką
1 000

Uważasz, że ta zbiórka zawiera niedozwolone treści ? Napisz do nas

People
Logo Fundacji Pomagam.pl

Wspieraj inicjatywy bliskie Twojemu sercu. Wystarczy, że wpiszesz nasz numer KRS przy rozliczaniu podatku dochodowego PIT, by nieść pomoc tam, gdzie jest ona najbardziej potrzebna razem z nami.

Dzięki Tobie możemy zmieniać świat na lepsze. Dziękujemy ❤️

KRS 0000353888

Sprawdź, jak przekazać 1,5% podatku

Jak założyć zbiórkę na Pomagam.pl

Pomagam.pl to największy i najpopularniejszy w Polsce serwis do tworzenia internetowych zbiórek pieniędzy. To narzędzie, które umożliwia każdemu i całkowicie za darmo założenie zbiórki w kilka chwil.

Dzięki Pomagam.pl w łatwy i bezpieczny sposób zbierzesz fundusze na to, co dla Ciebie ważne m.in. pokrycie kosztów leczenia, wsparcie bliskich w trudnych chwilach i na inicjatywy bliskie Twojemu sercu.

Krok 1:Chcesz założyć zbiórkę, ale nie wiesz od czego zacząć? Nie martw się! Obejrzyj krótki film poniżej, który tłumaczy, jak działa Pomagam.pl.

Krok 2:Zbiórkę na Pomagam.pl przygotowujesz i publikujesz samodzielnie. Nie przejmuj się - założenie zbiórki trwa dosłownie kilka chwil i jest prostsze, niż myślisz. Sprawdź poniższy poradnik.

W momencie tworzenia zbiorki możesz wybrać, czy chcesz ją prowadzić samodzielnie czy ze wsparciem Pomagam.pl. Pierwsza opcja jest całkowicie darmowa. Jeśli natomiast zdecydujesz się na promowanie zbiórki z naszym wsparciem, będziemy przypominać o Twojej zbiórce i zachęcać do wpłat osoby, które ostatnio odwiedziły stronę Twojej zbiórki (tzw. retargeting).

W tym celu będziemy wyświetlać Twoją zbiórkę zarówno na stronie głównej Pomagam.pl jak i w reklamach internetowych. Zwiększa to szanse na to, że więcej odwiedzających Twoją zbiórkę osób zdecyduje się ostatecznie na wpłatę lub udostępnienie zbiórki. W zamian za to dodatkowe, nieobowiązkowe wsparcie w promocji od każdej wpłaty potrącimy automatycznie 12%.

Krok 3:Twoja zbiórka jest gotowa, czas zacząć działać! Nikt nie wypromuje Twojej zbiórki tak jak Ty, dlatego pamiętaj, żeby udostępniać ją we wszystkich mediach społecznościowych: Facebook, Instagram, Twitter, LinkedIn czy YouTube i TikTok. Zacznij od rodziny i przyjaciół - poproś ich o udostępnienie i zachęć do wpłat. Wyślij znajomym linka do zbiórki z krótkim opisem na Messengerze, SMSem lub mailowo. Następnie skontaktuj się z lokalnymi mediami z prośbą o publikację Twojej zbiórki oraz zaangażuj w promocję okoliczne organizacje społeczne, władze samorządowe, instytucje oraz osoby znane w Twojej okolicy.

Pamiętaj, im więcej osób dowie się o Twojej zbiórce, tym większa szansa na osiągniecie celu! Więcej porad znajdziesz w ebooku, jak założyć i prowadzić skuteczną zbiórkę. Znajdziesz go w swoim panelu zarządzania zbiórką po jej stworzeniu. Sprawdź również naszego bloga, w którym dzielimy się praktycznymi poradami i wskazówkami.

Krok 4:Wszystkie osoby odwiedzające Twoją zbiórkę mogą szybko i bezpiecznie wpłacać na nią pieniądze, np. przy użyciu przelewów internetowych, kart kredytowych, tradycyjnych przelewów bankowych, a nawet na poczcie! Wpłaty księgują się natychmiast. Wszyscy widzą, jaką kwotę udało się już zebrać i mogą zapraszać do zbiórki kolejne osoby.

Krok 5:Pieniądze ze zbiórki możesz wypłacać na konto bankowe w każdej chwili i tak często, jak chcesz. Wypłata pieniędzy trwa na ogół 1 dzień roboczy. Wypłata nie spowoduje zmiany stanu licznika wpłat na stronie Twojej zbiórki. Możesz dalej zbierać pieniądze, a zbiórka będzie trwać aż do momentu, gdy zdecydujesz się ją zamknąć.

Prawda, że proste? To właśnie dlatego dziesiątki tysięcy osób prowadzi już swoje zbiórki na Pomagam.pl. Nie czekaj. Dołącz do nich teraz! Aby założyć zbiórkę, kliknij tutaj lub w przycisk poniżej:

Pomagam.pl wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej

Zamknij