Gród średniowieczny

11 900 zł  z 50 000 zł (Cel)
Wpłaciło 130 osób
Wpłać terazUdostępnij
 
Thorstein Piotr Wideryński - awatar

Thorstein Piotr Wideryński

Organizator zbiórki

A gdyby stworzyć miejsce spotkań, w którym każdy będzie mógł dotknąć historii, poczuć się jak Ragnar i Lagertha albo po prostu skosztować pachnących dymem podpłomyków? Pomyśl tylko - takie miejsce, gdzie dzieci na świeżym powietrzu będą bawić się w dawnych wojów, podejrzą, jak kiedyś wykuwano miecze albo tworzono gliniane garnki, stworzą własne tradycyjnie motane zabawki i zobaczą, jak z ziarna powstaje chleb a z wełny tkanina. A dorośli? Dorośli odpoczną w cieniu średniowiecznej wiaty, napiją się herbaty gotowanej na ogniu i skosztują tradycyjnej zupy z pokrzyw.

Może spotkamy się na warsztatach przywracających do życia dawne rzemiosła? Albo takich, podczas których w kobiecym kręgu stworzymy tradycyjne słowiańskie lalki i poznamy magię ziół i roślin, które rosną dokoła? Możemy też w męskim gronie ojców i synów spędzić prawdziwie ekstremalny weekend, ucząc się pracy z drewnem, rozpalania ognisk i strzelania z łuku, ale przede wszystkim zacieśniając tę prawdziwie męską przyjaźń... Pomysłów jest tyle, że czasem brakuje nam kartki, by je spisać. I wciąż brakuje grodu, który z Twoją pomocą i wsparciem może powstać znacznie szybciej!

 Jesteśmy grupą miłośników wczesnego średniowiecza działającą od ponad 15 lat jako stowarzyszenie Drengowie znad Górnej Odry. Naszym celem jest nie tylko odtwarzanie dawnej, często już zapomnianej historii Słowian i Wikingów, ale też propagowanie wiedzy o niej. Chcemy pokazać, jak wiele możemy nauczyć się od naszych przodków i jak dawne zwyczaje i umiejętności, np. zielarstwo czy garncarstwo, wykorzystywać dzisiaj.

Od samego początku wspieramy wszelkiego rodzaju charytatywne inicjatywy. Od wielu lat z ogromnym zaangażowaniem "gramy" dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy oraz wspieramy osoby niepełnosprawne i wszystkich, którym nasza pomoc może być przydatna. Budowa grodu pozwoli nam na realizację projektów i przedsięwzięć, dzięki którym pomaganie bedzie jeszcze skuteczniejsze: zajęcia manualne dla dzieci o specjalnych potrzebach, warsztaty pomagające odkryć swój potencjał i pasje oraz organizacja aktywnego zwiedzania grodu dla seniorów to tylko kilka z projektów, które nam się marzą!

Od dawna współpracujemy z miastem Racibórz, co do tej pory zaowocowało dziewięcioma edycjami Raciborskiego Festiwalu Średniowiecznego. Ta impreza, która na stałe wpisała się już w kalendarz miasta, sprawia, że mieszkańcy oraz turyści mogą zetknąć się ze światem wczesnego średniowiecza: podziwiać walki wojów, spróbować swoich sił w strzelaniu z łuku, nabyć średniowieczną ceramikę i biżuterię czy skosztować tradycyjnych potraw jadanych tysiąc lat temu na terenie Skandynawii i Słowiańszczyzny. 

Festiwal to także doskonała okazja, by przyjrzeć się kolejnym etapom  budowy grodu średniowiecznego. Do tej pory udało nam się sfinalizować budowę średniowiecznej bramy, wiaty, średniowiecznej chaty oraz części palisady. Nadal jednak potrzebujemy Twojego wsparcia, abyśmy mogli kontynuować budowę palisady, która ma otoczyć teren całego grodu.

To dobry początek! Budowa palisady to jednak pierwszy etap prac.  Naszym celem jest budowa całego średniowiecznego grodu, który będzie zlokalizowany w Raciborzu. Na terenie przyszłego grodu chcemy organizować lekcje historyczne, warsztaty rzemieślnicze, półkolonie dla dzieci oraz kolejne edycje Raciborskiego Festiwalu Średniowiecznego. 

W ostatnim czasie udało nma się wybudować warsztat narzędziowy, który ułatwi nam dalsze prace na Grodzie. W najbliższym czasie chcemy dokończyć budowę palisady, wybudować bezpieczny krąg ogniskowy i stworzyć średniowieczną kuchnię, do której mamy nadzieję zaprosić Was już późną wiosną

W przyszłości zostaną wybudowane kolejne atrakcje które pozwolą w sposób niecodzienny i namacalny spotkać się z "żywą" lekcją historii wczesnego średniowiecza. Chcemy postawić kuźnię, średniowieczny tor łuczniczy, chatę garncarza, chatę kaletnika i wikliniarza, studnie, tardycyjny piec chlebowy i inne obiekty, bez których prawdziwy średniowieczny bgród nie mógł się obejść.  Aby te śmiałe plany móc zrealizować, koniecznie musimy ogrodzić teren drewnianą palisadą. I właśnie w jej budowie liczymy na Twoją pomoc!

Z Twoim wsparciem dzieci poczują się wojownikami, kowalami, garncarzami czy kaletnikami. Pasjonaci dobrej kuchni będą mogli spróbować dań przygotowanych według dawno zapomnianych przepisów. Odwiedzając nasz gród będziesz mógł zrealizować swoje marzenia z dziecięcych lat... Chociaż na krótką chwilę zostać Ragnarem, Lagertą, Biornem, Flokim i wieloma innymi bohaterami, których doskonale znasz i pewnie czasem podziwiasz.

Nasz cel, a zarazem marzenie, które ma uatrakcyjnić ofertę turystyczną miasta, pozwolić na pokazanie, jak wyglądały realia wczesnego średniowiecza, wymaga sporych środków finansowych. Dlatego postanowiliśmy zwrócić się z prośbą o wsparcie do CIEBIE! 

Jeśli więc podoba Ci się nasza inicjatywa, widzisz sens w naszej codziennej działalności, a przede wszystkim – chciałbyś w przyszłości odwiedzić w Raciborzu prawdziwy średniowieczny gród i skorzystać z propozycji, które w nim przygotujemy – prosimy o Twoją pomoc. Każda, nawet drobna wpłata jest dla nas cenna i pokazuje, że to co robimy ma sens. 

Dzięki Twojemu wsparciu, powstanie miejsce spotkań z historią, kulturą, w którym każdy będzie mile widziany. Mamy nadzieję, że każdy ofiarodawca odwiedzi nasz gród i zagości na naszym średniowiecznym festiwalu.  Każdy z fundatorów może liczyć na swój zapis w tworzonej przez nas Księdze Grodu 

Osoby, które zechcą nas wspomóc kwotą od 200 pln otrzymają wyjątkowy, niepowtarzalny, ręcznie wykonany i wypalony w ogniu medal.

Wszystcy, którzy wesprą nas kwotą od 500 pln otrzymają wyjątkowy, niepowtarzalny, ręcznie wykonany i wypalony w ogniu kubek.

Postęp prac związanych z budową grodu oraz wszelkie przedsięwzięcia realizowane przez nasze stowarzyszenie można śledzić pod tym linkiem:

https://www.facebook.com/drengowie/

Dziękujemy DRENGOWIE ZNAD GÓRNEJ ODRY!Wybierz kwotę


20 
50 
100 
200 
1 000 
Inna
Wpłać teraz
 Bezpieczne płatności online

Aktualizacje


 • Thorstein Piotr Wideryński - awatar

  Thorstein Piotr Wideryński

  10.04.21
  10.04.21

  Na Grodzie praca wre! Jesteśmy coraz bliżej ukończenia budowy grodowej kuchni i kręgu ogniskowego. Mamy nadzieję, że już niedługo bedziemy mogli zaprosić Was na pyszną polewkę i podpłomyki!

  Zdjęcie aktualizacji 66 558

Komentarze


 • Anonimowy Darczyńca - awatar

  Anonimowy Darczyńca

  17.02.21
  17.02.21

  Do sukcesu nie ma windy, trzeba iść po schodach, a Wy prężnie pokonujecie kolejne stopnie...👍 💛

  • Thorstein Piotr Wideryński - awatar

   Thorstein Piotr Wideryński - Organizator zbiórki

   17.02.21
   17.02.21

   Bardzo dziękujemy za kolejne wsparcie - jest dla nas bezcenne, Walczymy i walczyć będziemy bo byt nasz podniebny ciągłym bojowaniem.

 • Anonimowy Darczyńca - awatar

  Anonimowy Darczyńca

  08.01.21
  08.01.21

  Sukces to nie przypadek, to ciężka praca, wytrwałość, poświęcenie, a przede wszystkim miłość do tego co robisz... Trzymam kciuki za kolejne sukcesy 👍

  • Thorstein Piotr Wideryński - awatar

   Thorstein Piotr Wideryński - Organizator zbiórki

   08.01.21
   08.01.21

   Nasz sukces jest Twoim. Nasz sukces jest Dzięki takim osobą jak Ty. Bardzo dziękujemy i wierzymy że z czasem wspólnie będziemy dumni z dzieła które tworzymy.

 • Paweł Papiński - Sigvard z Hirdy Południa - awatar

  Paweł Papiński - Sigvard z Hirdy Południa

  06.01.21
  06.01.21

  Do zobaczenia na grodzie i na treningach :)

  • Thorstein Piotr Wideryński - awatar

   Thorstein Piotr Wideryński - Organizator zbiórki

   06.01.21
   06.01.21

   Dziękujemy - i do zobaczenia :)

 • Piotr Kursatzky - awatar

  Piotr Kursatzky

  18.11.20
  18.11.20

  Naród bez historii nie jest narodem. Warto pomagać ludziom zdolnym do odtworzenia korzeni dziejów. Pozdrawiam.

  • Thorstein Piotr Wideryński - awatar

   Thorstein Piotr Wideryński - Organizator zbiórki

   20.11.20
   20.11.20

   To prawda

 • Lidia z grodu zwanym Piekary😂 - awatar

  Lidia z grodu zwanym Piekary😂

  08.10.20
  08.10.20

  Trzymam bardzo mocno za Was kciuki! Oby dla harcerzy znalazł się u Was kiedyś jakiś kącik😀 Sława!

  • Thorstein Piotr Wideryński - awatar

   Thorstein Piotr Wideryński - Organizator zbiórki

   09.10.20
   09.10.20

   Dla naszych przyjaciół zawsze jest miejsce w naszym grodzie :)

11 900 zł  z 50 000 zł (Cel)
Wpłaciło 130 osób
Wpłać terazUdostępnij
 
Thorstein Piotr Wideryński - awatar

Thorstein Piotr Wideryński

Organizator zbiórki

Zadaj pytanie

Wpłaty: 130

Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
20
Aldis - awatar
Aldis
100
Daga J. - awatar
Daga J.
50
EDOREM - awatar
EDOREM
1 000
Dawid - awatar
Dawid
100
Radosław lewandowski - awatar
Radosław lewandowski
50
Aldis - awatar
Aldis
100
Cieszyński Ród z Golęszyc - awatar
Cieszyński Ród z Golęszyc
330
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
50
Kram Szepczące Kruki - awatar
Kram Szepczące Kruki
100

Uważasz, że ta zbiórka zawiera niedozwolone treści ? Napisz do nas

Stwórz swoją
pierwszą zbiórkę

Nie czekaj, weź sprawy w
swoje ręce teraz!

Jak założyć zbiórkę na Pomagam.pl

Pomagam.pl to największy i najpopularniejszy w Polsce serwis do tworzenia internetowych zbiórek pieniężnych. Dzięki Pomagam. pl w łatwy i bezpieczny sposób zbierzesz pieniądze na dowolny cel, np. pokrycie kosztów leczenia, wsparcie znajomych i rodziny w ciężkich chwilach, realizację projektów społecznych, kulturalnych i biznesowych albo spełnianie marzeń.

Krok 1:Obejrzyj krótki film poniżej, który tłumaczy, jak działa Pomagam.pl.

Krok 2:Zbiórkę na Pomagam.pl przygotowujesz i publikujesz samodzielnie. Nie przejmuj się - założenie zbiórki trwa dosłownie kilka chwil i jest prostsze, niż myślisz (zobacz krótki film poniżej).

Krok 3:Dla swojej zbiórki wybierasz adres internetowy, pod którym będzie ona dostępna dla każdego, np. pomagam.pl/nazwazbiorki. Zbieranie pieniędzy polega na zapraszaniu jak największej liczby osób do odwiedzenia tej strony. Pomagam.pl pozwala automatycznie rozesłać zaproszenia e-mailowe, udostępnić zbiórkę na Facebooku, Twitterze itd. Od razu możesz przyjmować wpłaty. Konto do wypłat wskażesz później.

Krok 4:Wszystkie osoby odwiedzające Twoją zbiórkę mogą szybko i bezpiecznie wpłacać na nią pieniądze, np. przy użyciu przelewów internetowych, kart kredytowych, tradycyjnych przelewów bankowych, a nawet na poczcie! Wpłaty księgują się natychmiast. Wszyscy widzą, jaką kwotę udało się już zebrać, i mogą zapraszać do zbiórki kolejne osoby. Dzięki Pomagam.pl udostępnianie zbiórki na Facebooku, Twitterze lub e-mailowo jest niezwykle proste. Zbiórkę odwiedzają i udostępniają kolejne osoby i tak tworzy się efekt kuli śnieżnej.

Krok 5:Pieniądze ze zbiórki możesz wypłacać na konto bankowe w każdej chwili i tak często, jak chcesz. Wypłata pieniędzy trwa na ogół 1 dzień roboczy. Wypłata nie spowoduje zmiany stanu licznika wpłat na stronie Twojej zbiórki. Możesz dalej zbierać pieniądze, a zbiórka będzie trwać aż do momentu, gdy zdecydujesz się ją zamknąć.

Opłaty:Założenie i prowadzenie zbiórki w serwisie jest darmowe, jednak od zebranej przez Ciebie kwoty potrącimy niewielki procent na pokrycie kosztów promocji serwisu i kosztów operatorów płatności (łącznie - 7,5 % od zebranej kwoty). Są to jedyne opłaty, jakie poniesiesz ! Dzięki nim Pomagam.pl jest najskuteczniejszym narzędziem do tworzenia zbiórek pieniężnych w internecie. Nigdy nie pobieramy dodatkowych lub ukrytych opłat.

Prawda, że proste? To właśnie dlatego dziesiątki tysięcy osób prowadzi już swoje zbiórki na Pomagam.pl. Nie czekaj. Dołącz do nich teraz! Aby założyć zbiórkę, kliknij tutaj lub w przycisk poniżej:

Pomagam.pl wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej

Zamknij