owner

Joanna Filipczak-Zaród

Organizator zbiórki

Zbiórka


Kim jesteśmy?

Zwykłymi kobietami, które wkurzyły się na próbę zabierania nam podstawowych praw człowieka. Zebrałyśmy się spontanicznie na Facebooku 1 kwietnia 2016 roku w reakcji na medialne doniesienia o planowanym drastycznym zaostrzeniu przepisów dotyczących przerywania ciąży. 

Gdyby planowana ustawa weszła w życie, kobiety byłyby zmuszone do rodzenia nawet w sytuacjach, gdy ciąża jest wynikiem gwałtu czy kazirodztwa, gdy zagraża ich życiu, gdy płód jest tak uszkodzony, że po narodzinach będzie umierać w męczarniach. Kobiety trafiałyby do więzień za poronienie, a lekarze przestaliby wykonywać badania prenatalne. Sejm odrzucił projekt tej drakońskiej ustawy, ale rząd już zapowiedział, że przygotuje kolejny projekt zaostrzenia przepisów. Dlatego musimy dalej protestować, organizować się i działać!

Grupa Dziewuchy Dziewuchom, która powstała 1 kwietnia, już pierwszego dnia liczyła 30 tysięcy użytkowniczek, a po dziesięciu dniach – ponad 100 tysięcy! Tak duży ruch potrzebuje koordynacji i tym od początku zajmuje się Matecznik Dziewuch – grupa opiekunek i koordynatorek całego ruchu.

Od sześciu miesięcy tworzą się również kolejne grupy regionalne w Polsce i na świecie. Działamy lokalnie, organizujemy demonstracje, marsze i protesty. Edukujemy. Współpracujemy z lokalnymi organizacjami.Co robimy?

Grupy Dziewuchy organizują działania lokalne. W naszych regionach prowadzimy akcje edukacyjne, organizujemy demonstracje, protesty i manifestacje. Możecie nas spotkać w swoich miastach, kiedy informujemy o kolejnych projektach zaostrzania prawa. Wiele Dziewuch współorganizowało Ogólnopolski Strajk Kobiet 3 października 2016. Dzień wcześniej, w niedzielę, 2 października, w Łodzi odbył się organizowany przez Łódzkie Dziewuchy prawie dziesięciotysięczny Marsz w Obronie Praw Kobiet — największy strajk w tym mieście od czasu protestów łódzkich włókniarek. Wcześniejsze dziewuchowe akcje, to m.in. Requiem dla Praw Kobiet w Trójmieście, wielodniowa pikieta pod siedzibą PiS na Śląsku, Milczący Protest i Czarne Poniedziałki w Szczecinie i kilkadziesiąt innych. Za granicą najczęściej możecie nas spotkać pod konsulatami i ambasadami: wspieramy w walce nasze rodaczki nawet na innych kontynentach.

Współpracę grup koordynuje Matecznik Dziewuch, w którym prowadzimy facebookową grupę główną Dziewuchy Dziewuchom, współpracujemy przy organizacji marszów i protestów, dbamy o strategię, czuwamy nad pracą prawie 40 lokalnych oddziałów Dziewuch (Regionów), koordynujemy przepływ informacji, monitorujemy działania mediów i polityków, opracowujemy materiały edukacyjne i mobilizujemy do działania kobiety – zwłaszcza te, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z aktywizmem obywatelskim.

Działamy społecznie, opierając się na pomocy i dobrej woli osób, które tak jak my sprzeciwiają się odbieraniu kobietom prawa do wyboru, do decydowania o swoim zdrowiu i życiu. Jednak aby podnieść skuteczność i poszerzyć zasięg akcji Dziewuch oraz mobilizować kolejne kobiety do działania, potrzebne są fundusze. Dlatego zwracamy się do Was z prośbą o wsparcie Dziewuch.Na co zbieramy?

+ Przygotowanie materiałów dotyczących nowego projektu zaostrzenia ustawy antyaborcyjnej.

+ Przygotowanie materiałów edukacyjnych dotyczących biologii ciąży i jej przerywania, procesu i współczesnych metod przerywania ciąży, przepisów obowiązujących w Polsce i na świecie, wpływu zapisów prawnych na życie i zdrowie kobiet.

+ Promocja i reklama, żeby nasz przekaz dotarł do jak największej liczby Dziewuch w Polsce.

+ Organizacja niewielkich lokalnych wydarzeń i ogromnych ogólnopolskich protestów.Dziękujemy wszystkim osobom, które zdecydują się wesprzeć Dziewuchy. Każda wpłata, nawet niewielka, to realna pomoc w walce o prawa kobiet!


Solidarność jest Dziewuchą!

Jeśli chcecie włączyć się w działania, skontaktować się z lokalną grupą (Regionem) Dziewuch lub upewnić się, że grupa, którą znajdziecie w Internecie to faktycznie Dziewuchy – piszcie na dziewuchydziewuchom@gmail.com


www: http://dziewuchydziewuchom.pl/

Facebook:
- grupa: http://bit.ly/DziewuchyDziewuchom
- fanpage: https://www.facebook.com/dziewuchydziewuchom

Twitter: https://twitter.com/Dziewuchy

Instagram: https://www.instagram.com/dziewuchy_dziewuchom/

YouTube: http://bit.ly/DziewuchyDziewuchomYT


Jeśli chcesz bezpośrednio wesprzeć Łódzkie Dziewuchy: https://pomagam.pl/lodzkiedziewuchyZbiórkę w imieniu Matecznika Dziewuch (Agata, Agnieszka, Basia, Joanna i Kasia) prowadzi Joanna.


[zdjęcia z łódzkiego Marszu w Obronie Praw Kobiet: Stef Brajter]

Komentarze

 • Monika

  24.10.16
  24.10.16

  Mam nadzieję, że akcja się powiedzie - trzymam kciuki! :) Pozdrawiam!

 • Anonimowy Darczyńca

  24.10.16
  24.10.16

  powodzenia

 • Anonimowy Darczyńca

  23.10.16
  23.10.16

  Popieram Waszą mądrą akcję. Jesteście wspaniałe!!!

 • Ryszard Byrka

  23.10.16
  23.10.16

  Jestem głęboko przekonany, iż, możliwie szybki i bezstresowy, rozkład patriarchalizmu jest niezbędny dla rozwoju kultury ludzkiej. Dalsze utrzymywanie dogmatyki militarnej, wraz z wykluczaniem połowy społeczeństwa, tej, która w naturalny sposób jest głównym źródłem empatii, jest zbyt niebezpieczne w warunkach, gdy zgromadzone środki bojowe wystarczą do zniszczenia całego życia na Ziemi.

 • Monika

  23.10.16
  23.10.16

  trzeba walczyć i nasze prawa

owner

Joanna Filipczak-Zaród

Organizator zbiórki

Wpłaty - 203

 • Avatar Michał Suski
  25
  Michał Suski
 • Avatar Anonimowy Darczyńca
  50
  Anonimowy Darczyńca
 • Avatar Katarzyna Jeż
  20
  Katarzyna Jeż
 • Avatar Beata Blizińska
  10
  Beata Blizińska
 • Avatar Monika
  20
  Monika
 • Avatar Anonimowy Darczyńca
  20
  Anonimowy Darczyńca
 • Avatar Anonimowy Darczyńca
  10
  Anonimowy Darczyńca
 • Avatar Kinga Stanek
  150
  Kinga Stanek
 • Avatar Anonimowy Darczyńca
  50
  Anonimowy Darczyńca
 • Avatar Anonimowy Darczyńca
  25
  Anonimowy Darczyńca

Uważasz, że ta zbiórka zawiera niedozwolone treści ? Napisz do nas

Pomagam.pl wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej

Obróc, aby zobaczyć stronę