Zbiórka Wesprzyj Dziewuchy! - zdjęcie główne

Wesprzyj Dziewuchy!

35 105 zł  z 25 000 zł (Cel)
Wpłaciło 429 osób
Zbiórka zakończonaUdostępnij
 
Joanna Filipczak-Zaród - awatar

Joanna Filipczak-Zaród

Organizator zbiórki

Uaktualnienie!

Po roku zbiórki chcemy opowiedzieć Wam na co wydałyśmy środki, którymi nas wspieracie i co udao nam się w tym czasie osiągnąć. W planach mamy jeszcze więcej i jeszcze lepiej. Pod opisem zbiórki możecie przeczytać nasz dotychczasowy raport i poznać część naszych planów! 

Kim jesteśmy?

Zwykłymi kobietami, które wkurzyły się na próbę zabierania nam podstawowych praw człowieka. Zebrałyśmy się spontanicznie na Facebooku 1 kwietnia 2016 roku w reakcji na medialne doniesienia o planowanym drastycznym zaostrzeniu przepisów dotyczących przerywania ciąży.

Gdyby planowana ustawa weszła w życie, kobiety byłyby zmuszone do rodzenia nawet w sytuacjach, gdy ciąża jest wynikiem gwałtu czy kazirodztwa, gdy zagraża ich życiu, gdy płód jest tak uszkodzony, że po narodzinach będzie umierać w męczarniach. Kobiety trafiałyby do więzień za poronienie, a lekarze przestaliby wykonywać badania prenatalne. Sejm odrzucił projekt tej drakońskiej ustawy, ale rząd już zapowiedział, że przygotuje kolejny projekt zaostrzenia przepisów. Dlatego musimy dalej protestować, organizować się i działać!

Grupa Dziewuchy Dziewuchom, która powstała 1 kwietnia, już pierwszego dnia liczyła 30 tysięcy użytkowniczek, a po dziesięciu dniach – ponad 100 tysięcy! Tak duża grupa potrzebuje stałej opieki, monitoringu, moderacji, administrowania, sprawdzania wiarygodności informacji, jak również dostarczania najświeższych wiadomości i ich redakcji. 

Tym właśnie od początku zajmują się założycielki Dziewuch.

Co robią Dziewuchy?

Dziewuchy, czyli członkinie naszej fejsbukowej grupy  z różnych miast i krajów, prowadzą akcje edukacyjne, organizują demonstracje, protesty i manifestacje. Możecie je spotkać w swoich miastach informujące o kolejnych projektach zaostrzania prawa. Wiele Dziewuch współorganizowało Ogólnopolski Strajk Kobiet 3 października 2016 oraz brało udział w kolejnych turach protestu. Dla wielu kobiet grupa Dziewuchy Dziewuchom była impulsem do podjęcia pierwszej aktywności feministycznej i stała się wstępem do dalszego aktywizmu obywatelskiego.

Grupą FB Dziewuchy Dziewuchom wciąż zajmują się jej założycielki. Grupa założycielska koordynuje przepływ informacji w swoich mediach społecznościowych, monitoruje działania mediów i polityków, opracowuje materiały edukacyjne i mobilizuje kobiety do działania współpracując przy organizacji marszów i protestów. Współtworzymy też kampanie społeczne, współpracujemy z instytucjami kulturalnymi i promujemy wartości feministyczne w społeczeństwie.

Działamy społecznie, opierając się na pomocy i dobrej woli osób, które tak jak my sprzeciwiają się odbieraniu kobietom prawa do wyboru, do decydowania o swoim zdrowiu i życiu. Jednak aby podnieść skuteczność i poszerzyć zasięg Dziewuch oraz mobilizować kolejne kobiety do działania, potrzebne są fundusze. 

Dlatego zwracamy się do Was z prośbą o wsparcie.

Co zrobiłyśmy dotąd?


Drogie Wspierające i Wspierający!

To dla nas zupełnie fantastyczna rzecz, że na naszej zbiórce udało się dotąd zgromadzić ponad 85% kwoty, która była naszym celem! Dzięki Waszej hojności mogłyśmy w tym i ubiegłym roku zrealizować pomysły, akcje i projekty przygotowane z myślą o popularyzowaniu kwestii praw kobiet, edukacji seksualnej i zdrowia reprodukcyjnego. 

Poniżej wymieniamy nasze dotychczasowe dokonania, które – mamy taką nadzieję – zachęcą Was do wspierania kolejnych inicjatyw, które będziemy konsekwentnie przygotowywać. W ostatnim roku wykorzystałyśmy powierzone przez Was środki w następujący sposób:

Edukacja i promocja naszych postulatów:

+ przygotowałyśmy, uruchomiłyśmy i prowadzimy stronę www, prowadzimy fanpage na FB i grupę Dziewuchy Dziewuchom; zamieszczamy tam informacje dotyczące dostępności aborcji i polityki w kwestii praw prokreacyjnych, oraz inne wiadomości łączące się z tą tematyką i prawami kobiet; 

+ selekcjonujemy materiały prasowe i doniesienia i informujemy Was o wydarzeniach możliwie szybko i dokładnie; stworzyłyśmy masę memów i grafik, które pomagają w dotarciu do innych osób na FB i w Internecie;

+ stworzyłyśmy spójną identyfikację graficzną Dziewuch, uzyskałyśmy licencje na grafiki z których korzystamy i wciąż staramy się być jednocześnie trochę retro i bardzo współczesne;

+ dokumentujemy wydarzenia od 1 kwietnia 2016 roku, prowadzimy archiwum, zbieramy dokumentację fotograficzną, dbamy o to, żeby Wasza energia i wysiłek nigdy nie poszły w zapomnienie;

+ brałyśmy udział w zbiórce podpisów pod projektem Ratujmy Kobiety w 2016 i 2017 roku; współorganizowałyśmy stacjonarne punkty zbiórek podpisów; osobiście brałyśmy udział w akcji ich zbierania;  


Tworzenie materiałów:

+ stworzyłyśmy od podstaw materiały identyfikacyjne (flagi, przypinki) dla lokalnych działaczek i rozesłałyśmy je do Dziewuch w całej Polsce;

+ przygotowałyśmy masę materiałów edukacyjnych i promocyjnych, takich jak przypinki, ulotki, wizytówki i plakaty, które wykorzystujemy w codziennej działalności i rozdajemy na wydarzeniach w których uczestniczymy; wyprodukowałyśmy dziewuchowe koszulki, w których możemy występować publicznie i w mediach;

+ z okazji pierwszych urodzin Dziewuch wydrukowałyśmy m.in. ulotki opisujące dotychczasową działalność grupy oraz historię naszych protestów i działań politycznych dotyczących praw reprodukcyjnych, plakaty informacyjne i materiały graficzne dotyczące Dziewuch, ich celów i kobiet, które je inspirują;

+ przygotowałyśmy też plansze edukacyjne dotyczące herstorii polskich feministek i sufrażystek, które wykorzystujemy w trakcie spotkań i wydarzeń, w których uczestniczymy.


Sieciowanie w Polsce i za granicą:

+ uczestniczyłyśmy w dziesiątkach demonstracji, marszy i protestów w całej Polsce;

+ brałyśmy udział w masie wydarzeń, konferencjach i zlotach, między innymi:
    - VIII i IX Kongres Kobiet w Warszawie i Poznaniu i wiele regionalnych Kongresów Kobiet,
    - Rejs Kobiet Nawigracje 2017 w Szczecinie,
    - międzynarodowa konferencja "Courage" w Berlinie (na zaproszenie Aktion Sühnezeichen Friedensdienste),
    - obchody Międzynarodowego Dnia Przeciw Przemocy Wobec Kobiet w Lubece (na zaproszenie Frauen helfen Frauen Lübeck)
    oraz w wielu innych lokalnych spotkaniach i wydarzeniach w całej Polsce;

+ nawiązałyśmy kontakty z wieloma organizacjami feministycznymi i prokobiecymi w całej Polsce i Europie; pozostajemy z nimi w kontakcie, współpracujemy, korzystamy z ich doświadczeń, a z częścią planujemy kolejne wspólne akcje;

+ szukałyśmy innych dróg finansowania dalszej działalności; nawiązujemy kontakt z polskimi firmami, które mogłyby nas wspomóc oraz z zagranicznymi firmami i organizacjami pozarządowymi.


Zarządzanie i administracja. Nie wszystko jesteśmy w stanie zrobić same albo dostać od przyjaznych nam osób, miewamy więc koszty, które finansują zaplecze naszej działalności:

+ kupujemy materiały i sprzęt, potrzebne do bieżących działań, np. do stworzenia transparentów na demonstracje, przeprowadzenia spotkań, prowadzenia zbiórki podpisów itp; czasem też trzeba wypożyczyć część sprzętu na protesty; musimy też czasem dojechać na zlot czy konferencję albo kupić/wypożyczyć materiały i sprzęt tam potrzebny;

+ opłacamy też czasem wynajem sal czy przestrzeni na wydarzenia i inne dotyczące ich koszty;

+ wśród kosztów naszej działalności internetowej są między innymi hosting, wykuopwanie licencji do części zdjęć, wsparcie w obsłudze strony i FB, wsparcie z zakresu ochrony i bezpieczeństwa w sieci;

Cele zbiórki

Dziewuchy mają już półtora roku. Wiemy już dobrze co jest nam potrzebne i co zamierzamy robić. Dlatego w kolejnym etapie zbiórki wyznaczamy sobie nowe cele.

Chcemy, aby było nas dobrze widać i słychać, abyśmy mogły skutecznie wprowadzać wartości feministyczne do powszechnej świadomości. Nasza fejsbukowa grupa Dziewuchy Dziewuchom liczy już co prawda dawno ponad 100 tys. członkiń, ale wiemy, że będzie nadal rosła. Dlatego zależy nam na udoskonaleniu obiegu informacji, aby najważniejsze wiadomości trafiały do Was na bieżąco, bo wierzymy, że naszą siłą w walce o prawa kobiet jest pełna wiedza o aktualnej sytuacji i synchronizacja działań. 

Mamy zamiar nadal lobbować za przyznaniem pełni praw reprodukcyjnych kobietom w Polsce, biorąc udział w debacie publicznej i wspierając inne organizacje prokobiece. Zależy nam na organizacji wykładów, spotkań, szkoleń i warsztatów, które przyczynią się do rozpowszechnienia wiedzy na temat biologii ciąży i współczesnych metod jej przerywania, przepisów obowiązujących w Polsce i na świecie oraz wpływu tych zapisów prawnych na życie i zdrowie kobiet. 

Pracujemy właśnie nad kampanią dotyczącą edukacji seksualnej, ale niezależnie od tego marzymy o własnej publikacji o tej tematyce. Nadal będziemy też przygotowywać mniejsze materiały dotyczące praw kobiet w Polsce, prawa do aborcji, fizjologii zapłodnienia i ciąży, edukacji seksualnej oraz współczesnych ruchów kobiecych i ich walki o pełnię praw.

Oczywiście nadal mamy zamiar wspierać zarówno protesty i manifestacje, jak i inne organizacje, które robią masę wspaniałych rzeczy na rzecz praw kobiet.

Nasz przekaz ma być jasny, klarowny i konstruktywny

Również od Was zależy, czy uda nam się zrealizować te cele. 


Dziękujemy Wam za zaufanie!

Z dziewuchowym pozdrowieniem,

Agata, Barbara, Joanna – założycielki grupy DziewuchyDziewuchom


Solidarność jest Dziewuchą!

Jeśli chcecie włączyć się w działania, piszcie na [email protected]


www: http://dziewuchydziewuchom.pl/

Facebook:
- grupa: http://bit.ly/DziewuchyDziewuchom
- fanpage: https://www.facebook.com/dziewuchydziewuchom

Twitter: https://twitter.com/Dziewuchy

Instagram: https://www.instagram.com/dziewuchy_dziewuchom/

YouTube: http://bit.ly/DziewuchyDziewuchomYT


Zbiórkę w imieniu Grupy Założycielskiej Dziewuch (Agata, Basia i Joanna) prowadzi Joanna.


Dziękujemy wszystkim osobom, które zdecydują się wesprzeć Dziewuchy. Każda wpłata, nawet niewielka, to realna pomoc w walce o prawa kobiet!

Aktualizacje


 • Joanna Filipczak-Zaród - awatar

  Joanna Filipczak-Zaród

  21.04.2018
  21.04.2018

  Rozliczenie wydatków ze zbiórki na stronie DD tutaj (plik pdf): https://bit.ly/2F5aVRI

Komentarze


 • Kasia - awatar

  Kasia

  14.01.2018
  14.01.2018

  Długa droga za nami Kobietami a niestety chyba jeszcze dłuższa przed nami. Proszę, nie poddawajcie się! Życzę siły i wytrwałości!

  • Joanna Filipczak-Zaród - awatar

   Joanna Filipczak-Zaród - Organizator zbiórki

   03.02.2018
   03.02.2018

   Bardzo dziękujemy!

 • Anonimowy Darczyńca - awatar

  Anonimowy Darczyńca

  09.10.2017
  09.10.2017

  Piona!

  • Joanna Filipczak-Zaród - awatar

   Joanna Filipczak-Zaród - Organizator zbiórki

   11.10.2017
   11.10.2017

   Dziękujemy, każda złotówka się przyda!

 • Agnieszka Linkiewicz-Zegan - awatar

  Agnieszka Linkiewicz-Zegan

  04.10.2017
  04.10.2017

  Solidarność naszą bronią!

  • Joanna Filipczak-Zaród - awatar

   Joanna Filipczak-Zaród - Organizator zbiórki

   06.10.2017
   06.10.2017

   Tak! Serdecznie dziękujemy za wsparcie!

 • Anonimowy Darczyńca - awatar

  Anonimowy Darczyńca

  13.09.2017
  13.09.2017

  ❤️

  • Joanna Filipczak-Zaród - awatar

   Joanna Filipczak-Zaród - Organizator zbiórki

   06.10.2017
   06.10.2017

   <3 <3 <3 Dziękujemy!

 • Anonimowy Darczyńca - awatar

  Anonimowy Darczyńca

  25.07.2017
  25.07.2017

  Poznalam Wasza sile na protestach w sprawie wolnych sadow. Jestescie niesamowite! Takich glosow nam trzeba! Dziekuje za to co robicie

  • Joanna Filipczak-Zaród - awatar

   Joanna Filipczak-Zaród - Organizator zbiórki

   06.10.2017
   06.10.2017

   Bardzo dziękujemy za wsparcie i wiarę w nas!

35 105 zł  z 25 000 zł (Cel)
Wpłaciło 429 osób
Zbiórka zakończonaUdostępnij
 
Joanna Filipczak-Zaród - awatar

Joanna Filipczak-Zaród

Organizator zbiórki

Zadaj pytanie

Wpłaty: 429

Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
20
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
20
Ela Maj - awatar
Ela Maj
50
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
20
Andrea - awatar
Andrea
100
Kasia - awatar
Kasia
30
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
10
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
50
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
4 388
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
30

Uważasz, że ta zbiórka zawiera niedozwolone treści ? Napisz do nas

People
Logo Fundacji Pomagam.pl

Wspieraj inicjatywy bliskie Twojemu sercu. Wystarczy, że wpiszesz nasz numer KRS przy rozliczaniu podatku dochodowego PIT, by nieść pomoc tam, gdzie jest ona najbardziej potrzebna razem z nami.

Dzięki Tobie możemy zmieniać świat na lepsze. Dziękujemy ❤️

KRS 0000353888

Sprawdź, jak przekazać 1,5% podatku

Jak założyć zbiórkę na Pomagam.pl

Pomagam.pl to największy i najpopularniejszy w Polsce serwis do tworzenia internetowych zbiórek pieniędzy. To narzędzie, które umożliwia każdemu i całkowicie za darmo założenie zbiórki w kilka chwil.

Dzięki Pomagam.pl w łatwy i bezpieczny sposób zbierzesz fundusze na to, co dla Ciebie ważne m.in. pokrycie kosztów leczenia, wsparcie bliskich w trudnych chwilach i na inicjatywy bliskie Twojemu sercu.

Krok 1:Chcesz założyć zbiórkę, ale nie wiesz od czego zacząć? Nie martw się! Obejrzyj krótki film poniżej, który tłumaczy, jak działa Pomagam.pl.

Krok 2:Zbiórkę na Pomagam.pl przygotowujesz i publikujesz samodzielnie. Nie przejmuj się - założenie zbiórki trwa dosłownie kilka chwil i jest prostsze, niż myślisz. Sprawdź poniższy poradnik.

W momencie tworzenia zbiorki możesz wybrać, czy chcesz ją prowadzić samodzielnie czy ze wsparciem Pomagam.pl. Pierwsza opcja jest całkowicie darmowa. Jeśli natomiast zdecydujesz się na promowanie zbiórki z naszym wsparciem, będziemy przypominać o Twojej zbiórce i zachęcać do wpłat osoby, które ostatnio odwiedziły stronę Twojej zbiórki (tzw. retargeting).

W tym celu będziemy wyświetlać Twoją zbiórkę zarówno na stronie głównej Pomagam.pl jak i w reklamach internetowych. Zwiększa to szanse na to, że więcej odwiedzających Twoją zbiórkę osób zdecyduje się ostatecznie na wpłatę lub udostępnienie zbiórki. W zamian za to dodatkowe, nieobowiązkowe wsparcie w promocji od każdej wpłaty potrącimy automatycznie 12%.

Krok 3:Twoja zbiórka jest gotowa, czas zacząć działać! Nikt nie wypromuje Twojej zbiórki tak jak Ty, dlatego pamiętaj, żeby udostępniać ją we wszystkich mediach społecznościowych: Facebook, Instagram, Twitter, LinkedIn czy YouTube i TikTok. Zacznij od rodziny i przyjaciół - poproś ich o udostępnienie i zachęć do wpłat. Wyślij znajomym linka do zbiórki z krótkim opisem na Messengerze, SMSem lub mailowo. Następnie skontaktuj się z lokalnymi mediami z prośbą o publikację Twojej zbiórki oraz zaangażuj w promocję okoliczne organizacje społeczne, władze samorządowe, instytucje oraz osoby znane w Twojej okolicy.

Pamiętaj, im więcej osób dowie się o Twojej zbiórce, tym większa szansa na osiągniecie celu! Więcej porad znajdziesz w ebooku, jak założyć i prowadzić skuteczną zbiórkę. Znajdziesz go w swoim panelu zarządzania zbiórką po jej stworzeniu. Sprawdź również naszego bloga, w którym dzielimy się praktycznymi poradami i wskazówkami.

Krok 4:Wszystkie osoby odwiedzające Twoją zbiórkę mogą szybko i bezpiecznie wpłacać na nią pieniądze, np. przy użyciu przelewów internetowych, kart kredytowych, tradycyjnych przelewów bankowych, a nawet na poczcie! Wpłaty księgują się natychmiast. Wszyscy widzą, jaką kwotę udało się już zebrać i mogą zapraszać do zbiórki kolejne osoby.

Krok 5:Pieniądze ze zbiórki możesz wypłacać na konto bankowe w każdej chwili i tak często, jak chcesz. Wypłata pieniędzy trwa na ogół 1 dzień roboczy. Wypłata nie spowoduje zmiany stanu licznika wpłat na stronie Twojej zbiórki. Możesz dalej zbierać pieniądze, a zbiórka będzie trwać aż do momentu, gdy zdecydujesz się ją zamknąć.

Prawda, że proste? To właśnie dlatego dziesiątki tysięcy osób prowadzi już swoje zbiórki na Pomagam.pl. Nie czekaj. Dołącz do nich teraz! Aby założyć zbiórkę, kliknij tutaj lub w przycisk poniżej:

Pomagam.pl wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej

Zamknij