owner

Joanna Filipczak-Zaród

Organizator zbiórki

Zbiórka


Kim jesteśmy?

Zwykłymi kobietami, które wkurzyły się na próbę zabierania nam podstawowych praw człowieka. Zebrałyśmy się spontanicznie na Facebooku 1 kwietnia 2016 roku w reakcji na medialne doniesienia o planowanym drastycznym zaostrzeniu przepisów dotyczących przerywania ciąży. 

Gdyby planowana ustawa weszła w życie, kobiety byłyby zmuszone do rodzenia nawet w sytuacjach, gdy ciąża jest wynikiem gwałtu czy kazirodztwa, gdy zagraża ich życiu, gdy płód jest tak uszkodzony, że po narodzinach będzie umierać w męczarniach. Kobiety trafiałyby do więzień za poronienie, a lekarze przestaliby wykonywać badania prenatalne. Sejm odrzucił projekt tej drakońskiej ustawy, ale rząd już zapowiedział, że przygotuje kolejny projekt zaostrzenia przepisów. Dlatego musimy dalej protestować, organizować się i działać!

Grupa Dziewuchy Dziewuchom, która powstała 1 kwietnia, już pierwszego dnia liczyła 30 tysięcy użytkowniczek, a po dziesięciu dniach – ponad 100 tysięcy! Tak duży ruch potrzebuje koordynacji i tym od początku zajmuje się Matecznik Dziewuch – grupa opiekunek i koordynatorek całego ruchu.

Od sześciu miesięcy tworzą się również kolejne grupy regionalne w Polsce i na świecie. Działamy lokalnie, organizujemy demonstracje, marsze i protesty. Edukujemy. Współpracujemy z lokalnymi organizacjami.Co robimy?

Grupy Dziewuchy organizują działania lokalne. W naszych regionach prowadzimy akcje edukacyjne, organizujemy demonstracje, protesty i manifestacje. Możecie nas spotkać w swoich miastach, kiedy informujemy o kolejnych projektach zaostrzania prawa. Wiele Dziewuch współorganizowało Ogólnopolski Strajk Kobiet 3 października 2016. Dzień wcześniej, w niedzielę, 2 października, w Łodzi odbył się organizowany przez Łódzkie Dziewuchy prawie dziesięciotysięczny Marsz w Obronie Praw Kobiet — największy strajk w tym mieście od czasu protestów łódzkich włókniarek. Wcześniejsze dziewuchowe akcje, to m.in. Requiem dla Praw Kobiet w Trójmieście, wielodniowa pikieta pod siedzibą PiS na Śląsku, Milczący Protest i Czarne Poniedziałki w Szczecinie i kilkadziesiąt innych. Za granicą najczęściej możecie nas spotkać pod konsulatami i ambasadami: wspieramy w walce nasze rodaczki nawet na innych kontynentach.

Współpracę grup koordynuje Matecznik Dziewuch, w którym prowadzimy facebookową grupę główną Dziewuchy Dziewuchom, współpracujemy przy organizacji marszów i protestów, dbamy o strategię, czuwamy nad pracą prawie 40 lokalnych oddziałów Dziewuch (Regionów), koordynujemy przepływ informacji, monitorujemy działania mediów i polityków, opracowujemy materiały edukacyjne i mobilizujemy do działania kobiety – zwłaszcza te, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z aktywizmem obywatelskim.

Działamy społecznie, opierając się na pomocy i dobrej woli osób, które tak jak my sprzeciwiają się odbieraniu kobietom prawa do wyboru, do decydowania o swoim zdrowiu i życiu. Jednak aby podnieść skuteczność i poszerzyć zasięg akcji Dziewuch oraz mobilizować kolejne kobiety do działania, potrzebne są fundusze. Dlatego zwracamy się do Was z prośbą o wsparcie Dziewuch.Na co zbieramy?

+ Przygotowanie materiałów dotyczących nowego projektu zaostrzenia ustawy antyaborcyjnej.

+ Przygotowanie materiałów edukacyjnych dotyczących biologii ciąży i jej przerywania, procesu i współczesnych metod przerywania ciąży, przepisów obowiązujących w Polsce i na świecie, wpływu zapisów prawnych na życie i zdrowie kobiet.

+ Promocja i reklama, żeby nasz przekaz dotarł do jak największej liczby Dziewuch w Polsce.

+ Organizacja niewielkich lokalnych wydarzeń i ogromnych ogólnopolskich protestów.Dziękujemy wszystkim osobom, które zdecydują się wesprzeć Dziewuchy. Każda wpłata, nawet niewielka, to realna pomoc w walce o prawa kobiet!


Solidarność jest Dziewuchą!

Jeśli chcecie włączyć się w działania, skontaktować się z lokalną grupą (Regionem) Dziewuch lub upewnić się, że grupa, którą znajdziecie w Internecie to faktycznie Dziewuchy – piszcie na dziewuchydziewuchom@gmail.com


www: http://dziewuchydziewuchom.pl/

Facebook:
- grupa: http://bit.ly/DziewuchyDziewuchom
- fanpage: https://www.facebook.com/dziewuchydziewuchom

Twitter: https://twitter.com/Dziewuchy

Instagram: https://www.instagram.com/dziewuchy_dziewuchom/

YouTube: http://bit.ly/DziewuchyDziewuchomYT


Jeśli chcesz bezpośrednio wesprzeć Łódzkie Dziewuchy: https://pomagam.pl/lodzkiedziewuchyZbiórkę w imieniu Matecznika Dziewuch (Agata, Agnieszka, Basia, Joanna i Kasia) prowadzi Joanna.


[zdjęcia z łódzkiego Marszu w Obronie Praw Kobiet: Stef Brajter]

Aktualności

 • Joanna Filipczak-Zaród

  Joanna Filipczak-Zaród

  04.11.16
  04.11.16

  Drogie Dziewuchy i Przyjaciele! Dzieki Waszej pomocy uzbierałyśmy już połowę zakładanej na początku kwoty! Dziękujemy serdecznie wszystkim wpłacającym, ale też wszystkim tym, którzy i które udostępniły naszą zbiórkę i przekazały dalej informację o niej. Wciąż prosimy Was o pomoc. Udostępniajcie, wpłacajcie, wysyłajcie informację o zbiórce znajomym, pomóżcie nam działać dalej! Jeśli zaś chcecie się włączyć w działania Dziewuch, zapraszamy do grupy na FB, grup regionalnych i kontaktu mailowego. Jesteśmy już na półmetku!

  Photo

Komentarze

 • Sylwia Urbanek

  28.01.17
  28.01.17

  Wspieram! :)

 • Anonimowy Darczyńca

  11.01.17
  11.01.17

  Dzięki że jesteście! Życzę wytrwałości i siły! Wspieram jak tylko mogę.

 • Radek

  27.12.16
  27.12.16

  Wytrwałości!

 • Anonimowy Darczyńca

  16.12.16
  16.12.16

  trzeba zatrzymać fanatyków chroniących oprawców z hasłami o staropolskiej tradycyjnej rodzinie na ustach

 • Anonimowy Darczyńca

  11.12.16
  11.12.16

  Like!

owner

Joanna Filipczak-Zaród

Organizator zbiórki

Wpłaty - 352

 • Avatar Anonimowy Darczyńca
  10
  Anonimowy Darczyńca
 • Avatar Aleksandra Peplińska
  10
  Aleksandra Peplińska
 • Avatar Olga Drozd
  10
  Olga Drozd
 • Avatar Sylwia Urbanek
  20
  Sylwia Urbanek
 • Avatar Anonimowy Darczyńca
  30
  Anonimowy Darczyńca
 • Avatar Radek
  50
  Radek
 • Avatar Anonimowy Darczyńca
  40
  Anonimowy Darczyńca
 • Avatar Anonimowy Darczyńca
  50
  Anonimowy Darczyńca
 • Avatar Magdalena Swianiewicz
  50
  Magdalena Swianiewicz
 • Avatar Marta Kubiś
  55
  Marta Kubiś

Uważasz, że ta zbiórka zawiera niedozwolone treści ? Napisz do nas

Jak to działa?

1

Stwórz zbiórkę

Podaj kwotę, uzupełnij opis, gotowe !

2

Udostępnij

Zapraszaj do wsparcia zbiórki.

3

Zbierz pieniądze

Wykorzystaj najlepsze narzędzie w sieci.

Pomagam.pl wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej

Obróć, aby zobaczyć stronę