Joanna Filipczak-Zaród - awatar

Joanna Filipczak-Zaród

Organizator zbiórki

Kim jesteśmy?

Zwykłymi kobietami, które wkurzyły się na próbę zabierania nam podstawowych praw człowieka. Zebrałyśmy się spontanicznie na Facebooku 1 kwietnia 2016 roku w reakcji na medialne doniesienia o planowanym drastycznym zaostrzeniu przepisów dotyczących przerywania ciąży. 

Gdyby planowana ustawa weszła w życie, kobiety byłyby zmuszone do rodzenia nawet w sytuacjach, gdy ciąża jest wynikiem gwałtu czy kazirodztwa, gdy zagraża ich życiu, gdy płód jest tak uszkodzony, że po narodzinach będzie umierać w męczarniach. Kobiety trafiałyby do więzień za poronienie, a lekarze przestaliby wykonywać badania prenatalne. Sejm odrzucił projekt tej drakońskiej ustawy, ale rząd już zapowiedział, że przygotuje kolejny projekt zaostrzenia przepisów. Dlatego musimy dalej protestować, organizować się i działać!

Grupa Dziewuchy Dziewuchom, która powstała 1 kwietnia, już pierwszego dnia liczyła 30 tysięcy użytkowniczek, a po dziesięciu dniach – ponad 100 tysięcy! Tak duży ruch potrzebuje koordynacji i tym od początku zajmuje się Matecznik Dziewuch – grupa opiekunek i koordynatorek całego ruchu.

Od sześciu miesięcy tworzą się również kolejne grupy regionalne w Polsce i na świecie. Działamy lokalnie, organizujemy demonstracje, marsze i protesty. Edukujemy. Współpracujemy z lokalnymi organizacjami.


Co robimy?

Grupy Dziewuchy organizują działania lokalne. W naszych regionach prowadzimy akcje edukacyjne, organizujemy demonstracje, protesty i manifestacje. Możecie nas spotkać w swoich miastach, kiedy informujemy o kolejnych projektach zaostrzania prawa. Wiele Dziewuch współorganizowało Ogólnopolski Strajk Kobiet 3 października 2016. Dzień wcześniej, w niedzielę, 2 października, w Łodzi odbył się organizowany przez Łódzkie Dziewuchy prawie dziesięciotysięczny Marsz w Obronie Praw Kobiet — największy strajk w tym mieście od czasu protestów łódzkich włókniarek. Wcześniejsze dziewuchowe akcje, to m.in. Requiem dla Praw Kobiet w Trójmieście, wielodniowa pikieta pod siedzibą PiS na Śląsku, Milczący Protest i Czarne Poniedziałki w Szczecinie i kilkadziesiąt innych. Za granicą najczęściej możecie nas spotkać pod konsulatami i ambasadami: wspieramy w walce nasze rodaczki nawet na innych kontynentach.

Współpracę grup koordynuje Matecznik Dziewuch, w którym prowadzimy facebookową grupę główną Dziewuchy Dziewuchom, współpracujemy przy organizacji marszów i protestów, dbamy o strategię, czuwamy nad pracą prawie 40 lokalnych oddziałów Dziewuch (Regionów), koordynujemy przepływ informacji, monitorujemy działania mediów i polityków, opracowujemy materiały edukacyjne i mobilizujemy do działania kobiety – zwłaszcza te, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z aktywizmem obywatelskim.

Działamy społecznie, opierając się na pomocy i dobrej woli osób, które tak jak my sprzeciwiają się odbieraniu kobietom prawa do wyboru, do decydowania o swoim zdrowiu i życiu. Jednak aby podnieść skuteczność i poszerzyć zasięg akcji Dziewuch oraz mobilizować kolejne kobiety do działania, potrzebne są fundusze. Dlatego zwracamy się do Was z prośbą o wsparcie Dziewuch.

Na co zbieramy?

+ Przygotowanie materiałów dotyczących nowego projektu zaostrzenia ustawy antyaborcyjnej.

+ Przygotowanie materiałów edukacyjnych dotyczących biologii ciąży i jej przerywania, procesu i współczesnych metod przerywania ciąży, przepisów obowiązujących w Polsce i na świecie, wpływu zapisów prawnych na życie i zdrowie kobiet.

+ Promocja i reklama, żeby nasz przekaz dotarł do jak największej liczby Dziewuch w Polsce.

+ Organizacja niewielkich lokalnych wydarzeń i ogromnych ogólnopolskich protestów.


Dziękujemy wszystkim osobom, które zdecydują się wesprzeć Dziewuchy. Każda wpłata, nawet niewielka, to realna pomoc w walce o prawa kobiet!


Solidarność jest Dziewuchą!

Jeśli chcecie włączyć się w działania, piszcie na dziewuchydziewuchom@gmail.com


www: http://dziewuchydziewuchom.pl/

Facebook:
- grupa: http://bit.ly/DziewuchyDziewuchom
- fanpage: https://www.facebook.com/dziewuchydziewuchom

Twitter: https://twitter.com/Dziewuchy

Instagram: https://www.instagram.com/dziewuchy_dziewuchom/

YouTube: http://bit.ly/DziewuchyDziewuchomYT


Zbiórkę w imieniu Matecznika Dziewuch (Agata, Basia i Joanna) prowadzi Joanna.


[zdjęcie z protestu: Anna Juszkiewicz; film: Agnieszka Sokołowska]

Aktualności

 • Joanna Filipczak-Zaród - awatar

  Joanna Filipczak-Zaród

  04.11.16
  04.11.16

  Drogie Dziewuchy i Przyjaciele! Dzieki Waszej pomocy uzbierałyśmy już połowę zakładanej na początku kwoty! Dziękujemy serdecznie wszystkim wpłacającym, ale też wszystkim tym, którzy i które udostępniły naszą zbiórkę i przekazały dalej informację o niej. Wciąż prosimy Was o pomoc. Udostępniajcie, wpłacajcie, wysyłajcie informację o zbiórce znajomym, pomóżcie nam działać dalej! Jeśli zaś chcecie się włączyć w działania Dziewuch, zapraszamy do grupy na FB, grup regionalnych i kontaktu mailowego. Jesteśmy już na półmetku!

  Zdjęcie aktualności 1 573

Komentarze

 • Anonimowy Darczyńca - awatar

  Anonimowy Darczyńca

  13.09.17
  13.09.17

  ❤️

 • Anonimowy Darczyńca - awatar

  Anonimowy Darczyńca

  25.07.17
  25.07.17

  Poznalam Wasza sile na protestach w sprawie wolnych sadow. Jestescie niesamowite! Takich glosow nam trzeba! Dziekuje za to co robicie

 • Tow. Latko - awatar

  Tow. Latko

  31.03.17
  31.03.17

  Korumpuję Dziewuchy!

 • Sylwia Urbanek - awatar

  Sylwia Urbanek

  28.01.17
  28.01.17

  Wspieram! :)

  • Joanna Filipczak-Zaród - awatar

   Joanna Filipczak-Zaród - Organizator zbiórki

   21.03.17
   21.03.17

   Dziękujemy!

 • Anonimowy Darczyńca - awatar

  Anonimowy Darczyńca

  11.01.17
  11.01.17

  Dzięki że jesteście! Życzę wytrwałości i siły! Wspieram jak tylko mogę.

  • Joanna Filipczak-Zaród - awatar

   Joanna Filipczak-Zaród - Organizator zbiórki

   21.03.17
   21.03.17

   Dziękujemy serdecznie!

Joanna Filipczak-Zaród - awatar

Joanna Filipczak-Zaród

Organizator zbiórki

Wpłaty - 393

Asia - awatar
10
Asia
Anonimowy Darczyńca - awatar
5
Anonimowy Darczyńca
Anonimowy Darczyńca - awatar
10
Anonimowy Darczyńca
Andrzej Piasecki - awatar
45
Andrzej Piasecki
Agnieszka Fijałkowska - awatar
25
Agnieszka Fijałkowska
Anonimowy Darczyńca - awatar
50
Anonimowy Darczyńca
Monika Ś. - awatar
20
Monika Ś.
Marta - awatar
10
Marta
Jagna - awatar
50
Jagna
Anonimowy Darczyńca - awatar
50
Anonimowy Darczyńca

Uważasz, że ta zbiórka zawiera niedozwolone treści ? Napisz do nas

Jak to działa?

1

Stwórz zbiórkę

Podaj kwotę, uzupełnij opis, gotowe!

2

Udostępnij

Zapraszaj do wsparcia zbiórki.

3

Zbierz pieniądze

Wykorzystaj najlepsze narzędzie w sieci.

Pomagam.pl wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej

Zamknij