O czym jest ten projekt?

Kiedy we Francji ukazała się książka Virginie Despentes „Teoria King Konga”, natychmiast została okrzyknięta manifestem nowego feminizmu. To najlepsza książka feministyczna, jaką czytałyśmy od lat!Teraz chcemy się nią podzielić z Wami. Chcemy wydać ją w Polsce.Tak! Bo jak powietrza potrzebujemy świeżego powiewu feminizmu właśnie. Tego, który nie zna kompromisów, który wali prawdę prosto w oczy, który mówi naszym językiem o nas samych, prawdziwych kobietach. O Tobie, o Tobie, o Was, o nich i o mnie.

Zdjęcie opisu zbiórki Teoria King Konga

Na co zbieramy środki?

Mamy książkę! Mamy do niej prawa autorskie! I jest już przetłumaczona. Jednak żeby ją wydać, potrzebujemy Waszego finansowego wsparcia! Kiedy zbierzemy potrzebną sumę i „Teoria King Konga” Virginie Despentes już się ukaże, może i w Polsce przyniesie ona nową falę feminizmu.

Virginie Despentes napisała dotąd osiem książek. Na podstawie jej prozatorskiego debiutu „Baise-moi” powstał film „Gwałt”, głośny także w Polsce. Zanim Despentes została pisarką pracowała m. in. jako prostytutka, masażystka i sprzedawczyni w dużej paryskiej księgarni. W „Teorii King Konga” analizuje patriarchat, ale pisze także o swoim życiu. Ostro, celnie, bez znieczulenia. Przez wiele francuskich feministek jest uznawana za genialną pisarkę współczesną. Jedno jest pewne: jej proza nikogo nie pozostawia obojętnym.

Czym nas ta książka ujęła? To prawdziwy, współczesny feministyczny manifest! Napisany przez silną kobietę o sile kobiet. Ale nie tylko tych, które są u władzy,  robią karierę, czy mają pieniądze. O czym pisze? O tym, że ideał kobiety nie istnieje. Niepokorna, silna, wyznaczająca sobie i innym kobietom nową ścieżkę, pisze o swoich własnych doświadczeniach, gwałcie, prostytucji;  aktorkach porno,  wielkich feministycznych filozofkach i niedokończonej feministycznej rewolucji i o tym, kto ją przegrał, wreszcie o sile feminizmu i pisaniu książek, które nim stały się nagradzanymi bestsellerami, były tak niegrzeczne, niepokorne i wywrotowe, że nikt nie chciał ich wydawać. Dziś we Francji jej książki otrzymują prestiżowe nagrody i, co najważniejsze, zdaniem krytyków, niosą kolejną falę feminizmu…

Jej styl jest niepowtarzalny: bezkompromisowy, bezpardonowy, żywy, mocny i celny. Płomienny, bo „Teoria King Konga” to wielki feministyczny manifest u progu XXI wieku. Dzięki Tobie przeczytamy go także po polsku, dzięki Tobie może i w Polsce przyniesie on kolejną falę feminizmu!

Zdjęcie opisu zbiórki Teoria King Konga

Na co przeznaczymy zebrane środki?

Pieniądze z akcji przeznaczymy w całości na sfinansowanie wydania książki - druk, dystrybucję i promocję. Kupiłyśmy już prawa autorskie, książka jest już prrzetłumaczona i zredagowana. Jest okładka i layout. Właściwie jest niemal gotowa, by wypuścić ją do druku i oddać w Wasze ręce! Pomóż nam zrealizować ten cel! 

Pamiętajcie, że Pomagam.pl umożliwia dokonanie płatności także przy użyciu kart kredytowych, PayPal’a, tradycyjnych przelewów bankowych oraz w okienku na poczcie. Możecie też wesprzeć nas dowolną kwotą bez wybierania nagrody i bez rejestracji na portalu.

Kim jesteśmy?

Fundacja Feminoteka działa już 10 lat. Od 2009 roku jesteśmy Organizacją Pożytku Publicznego.

Naszą misję w pełni oddają słowa znanej francuskiej filozofki Simone de Beauvoir:
„NIKT NIE RODZI SIĘ KOBIETĄ, TYLKO SIĘ NIĄ STAJE”
Uważamy, że to, co postrzegane jest jako kobiece, jakie oczekiwania społeczeństwo ma wobec kobiet, nie wywodzi się z natury, lecz z kultury.

Dlatego:
• prowadzimy wydawnictwo i księgarnię promując literaturę feministyczną, książki pisane przez kobiety, ciekawe, nowoczesne lektury, myśl współczesną, ale także pisma naszych prababek,
• działamy na rzecz likwidacji dyskryminacji ze względu na płeć we wszystkich sferach życia społecznego, publicznego i kulturalnego. Prowadzimy szkolenia, warsztaty, organizujemy spotkania, promocje książek, dyskusje i wydajemy książki,
• uważamy, że nie byłoby nas, gdyby nie nasze poprzedniczki – kultywujemy tradycje polskich emancypantek, przypominamy o historii kobiet,
• przeciwdziałanie przemocy wobec kobiet i dziewcząt jest dla nas jednym z priorytetowych działań. Realizujemy projekty dotyczące przeciwdziałania przemocy zarówno w mieście, jak i na wsi, w szkole i w pracy.

Fundacja Feminoteka
ul. Mokotowska 29a
00-560 Warszawa
KRS: 0000242885,
NIP: 521-33-699-15,
REGON: 140308264
www.feminoteka.pl 

Aktualności

 • Fundacja Feminoteka - awatar

  Wysyłamy książki!

  22.10.15
  22.10.15

  "Teoria King Konga" została już wydrukowana i dotarła do naszej fundacji. Teraz my pakujemy i wysyłamy wszystkim wspierającym nas osobom. Zgodnie z obietnicą do książki dokładamy zakładkę. Raz jeszcze bardzo dziękujemy i pozdrawiamy. Zespół Fundacji

  Zdjęcie aktualności 121

Komentarze

 • Anna - awatar

  Anna

  11.10.15
  11.10.15

  Świetna inicjatywa! Cieszę się , że będę mogła przeczytać kolejną wspaniałą książkę z biblioteki Feminoteki.

 • Agnieszka - awatar

  Agnieszka

  10.10.15
  10.10.15

  Nie mogę się doczekać :)

 • Basia - awatar

  Basia

  09.10.15
  09.10.15

  wspieranie - pomaganie to istota bycia, zwłaszcza, jeśli taka potrzeba wynika z chęci wydania książki, która sama może pomóc, więc pomoc jest zwielokrotniona

 • Ewa - awatar

  Ewa

  07.10.15
  07.10.15

  I Ty możesz zostać wydawcą "Teorii Kong Konga" po polsku. Wesprzyj nas.

 • Justyna - awatar

  Justyna

  02.10.15
  02.10.15

  Juz sie nie moge doczekac na ksiazke. Dzieki Ci Feminoteka za te inicjatywe i trzymam kciuki za podobne akcje w przyszlosci. :)

  • Fundacja Feminoteka - awatar

   Fundacja Feminoteka - Organizator zbiórki

   03.10.15
   03.10.15

   My też dziękujemy i pozdrawiamy :-)

Wpłaty - 235

Marianna - awatar
40
Marianna
Tomasz - awatar
40
Tomasz
Anna - awatar
40
Anna
Katarzyna - awatar
40
Katarzyna
Agatka - awatar
60
Agatka
Agnieszka - awatar
40
Agnieszka
Kamila - awatar
250
Kamila
Elżbieta - awatar
40
Elżbieta
Joanna - awatar
100
Joanna
Natalia - awatar
40
Natalia

Uważasz, że ta zbiórka zawiera niedozwolone treści ? Napisz do nas

Jak to działa?

1

Stwórz zbiórkę

Podaj kwotę, uzupełnij opis, gotowe!

2

Udostępnij

Zapraszaj do wsparcia zbiórki.

3

Zbierz pieniądze

Wykorzystaj najlepsze narzędzie w sieci.

Pomagam.pl wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej

Zamknij