Skazano je na piekło.

7 159 zł  z 30 000 zł (Cel)
Wpłaciło 156 osób
Zbiórka zakończonaUdostępnij
 

Ufałyśmy Tobie, a skazałeś nas na piekło.

Przez kilkanaście miesięcy widziały świat przez mały otwór w ścianie. Nie skubały latem trawy, a ich grzbiety nie czuły gorących promieni słońca . 

Poniedziałkowy poranek. Inspektorzy OTOZ Animals jadą do podwarszawskiej miejscowości, aby wspomóc fundację Pegasus w ciężkiej interwencji.

Z daleka posesja jak każda inna. Wchodzimy na jej teren, za domem stoi prowizoryczny budynek bez dachu - otwieramy zaryglowane na 10 sposobów drzwi… Uderza nas ściana smrodu amoniaku. Jest ciemno. Mimo, że jest 10 rano musimy użyć latarki aby zobaczyć warunki w jakich przebywają konie , oraz ocenić w jakim są stanie. Konie są przerażone, zapadają się na pół metra we własnych odchodach. Nie ma szans by ocenić stan kopyt - w niektórych przypadkach ciężko określić nawet maść konia. Są całe mokre bo z niskiego, dziurawego dachu skrapla się woda. W pomieszczeniach nie ma ściółki, nie ma nawet dostępu do wody i brak jakiejkolwiek paszy. Niektóre z koni są przywiązane do ścian. Inne tak stłoczone pomiędzy ostrymi przegrodami zrobionymi z prętów, że ciężko im się nawet poruszyć. Emocje w nas buzują. Każdy kto kiedyś pracował z końmi wie że dla konia ruch, przestrzeń i światło oznaczają życie. Natomiast jeśli z jakiegokolwiek powodu miałoby istnieć PIEKŁO dla koni… to wyglądałoby właśnie tak…

Wyprowadzamy 4 klacze, które mają trafić pod opiekę OTOZ Animals. Pojadą do naszego przytuliska dla zwierząt gospodarskich Rogate Ranczo. Poddane tam zostaną leczeniu - ich kopyta, sierść , widoczne przykurcze i pozostałości po ochwatach wymagają natychmiastowej konsultacji weterynaryjnej i wizyty kowala.

Klacze są przerażone, w końcu nie wychodziły z "więzienia" od kilkunastu miesięcy. Jedna z nich upada na widok światła - z przerażenia mięśnie odmawiają posłuszeństwa. Miała problem z podniesieniem się. Nasi inspektorzy musieli pomóc jej wstać i wprowadzić do samochodu do przewozu zwierząt. Nasz cały zespół zaangażował się w załadunek klaczy. Jedna z klaczy była tak przerażona, że zamarła w bezruchu. Mimo, że jej matka stała już w przyczepie, klacz była sparaliżowana strachem, nie była w stanie zrobić nawet kroku. Nie było z nią żadnego kontaktu – jej umysł przeszedł w stan katatonii. Klacz zamknęła się w sobie tak bardzo, że uodporniła się na bodźce zewnętrzne. Prowadziliśmy ją, przestawiając nogi. W połowie drogi klacz zapadła się głęboko w zalegający obornik i błoto, upadła. Przez ponad 15 minut nie była w stanie wstać. W 5 osób udało nam się ją podnieść i znów krok po kroku wyprowadzić z komórki. Klacz uspokoiła się dopiero gdy znowu stanęła obok matki. Po kilku minutach sięgnęła po siano.

Klacze po długiej podróży, wieczorem dotarły do Rogatego Ranczo. Początkowo przestraszone, tuliły się do siebie nawzajem w boksach. Ze zdziwieniem wąchały świeżą słomę, poskubywały siano, zupełnie jakby robiły to pierwszy raz w życiu. Opuściliśmy stajnię, klacze były bezpieczne a my zajęliśmy się umówieniem weterynarza i kowala do nich - w trybie natychmiastowym.

Następnego dnia z rana pojawiła się nasza pani weterynarz wraz z kowalem. Tak jak się spodziewaliśmy, nie jest dobrze. Konie mają poprzerastane i przegnite kopyta, są zarobaczone, mają wszystkie możliwe pasożyty skórne i grzybice, sierść jest tak zaklejona, że koni nie można nawet dotknąć, skóra jest napięta i ma duży odczyn zapalny, widoczne są także odleżyny. Jedna z klaczy przechodziła ochwat, dwie są bardzo wycofane, panicznie boją się człowieka. Czwarta klacz jest w najgorszym stanie. Jej prawa przednia noga na wysokości stawu pęcinowego jest dosłownie zwinięta w ślimak. Cierpi ona na przykurcz ścięgna zginacza głębokiego kończyny przedniej prawej , w obrazie rtg zwyrodnienie stawu koronowego. Konieczna będzie operacja , której koszt to prawie 7 000 zł!!! Dodatkowo ma bardzo zły stan uzębienia , ostre krawędzie powodują nadżerki, siekacze są bardzo mocno starte.

Na co zbieramy pieniądze:

- operacja przykurczu ścięgna zginacza głębokiego kończyny przedniej prawej oraz transport klaczy do kliniki i z powrotem oraz późniejsza rehabilitacja (14 000 zł);

- wizyty kowala co 2 tygodnie do czasu poprawy stanu kopyt u wszystkich 4 klaczy (jedna wizyta to koszt 200 zł) - szacowany koszt wizyt 3 000 zł.

- opieka weterynaryjna (odrobaczanie, leki przeciwgrzybiczne i przeciw pasożytom, tarnikowanie zębów, kontrole) miesięcznie 3 000 zł - odebrane przez nas klacze muszą być leczone na świerzb oraz nużyce, które wymagają stałej kontroli weterynarzy oraz wielu tygodni leczenia. 

- specjalne pasze i witaminy dla wszystkich klaczy, suplementy wzmacniające stawy oraz poprawiające odporność - półroczny koszt - ok. 10 000 zł

Klaczki z każdym dniem nabierają zaufania do nas i pomału przyzwyczajają się do obecności człowieka. To i tak bardzo dużo, biorąc pod uwagę to ile przeszły i jak ogromnej krzywdy zaznały od człowieka.

Prosimy serdecznie o pomoc w przywracaniu wiary w człowieka naszym kobyłkom.


Aktualizacje


  • OTOZ Animals - awatar

    OTOZ Animals

    15.05.2017
    15.05.2017

    Przedstawiamy Wam kolejne dwie klacze, które trafiły do przytuliska dla zwierząt gospodarskich Rogate Ranczo.
    Okazało się, że są nierozłączne.
    Po wyleczeniu i opiece kowala wróciły do zdrowia. I stało się to na czekaliśmy - obydwie klacze nie musiały zostać rozdzielone. Trafiły do jednego, wspólnego domu!

    Zdjęcie aktualizacji 4 952

Komentarze


  • Kicia - awatar

    Kicia

    05.02.2017
    05.02.2017

    Pieniążki wpłacone... powodzenia !!!!

    • OTOZ Animals - awatar

      OTOZ Animals - Organizator zbiórki

      15.05.2017
      15.05.2017

      Dziękujemy!

  • Natanas - awatar

    Natanas

    29.12.2016
    29.12.2016

    Przede wszystkim trzeba ukarać tych którzy dopuścili się znęcania nad końmi! Czy zostały podjęte prawne działania przeciwko nim? Nasze prawo jest za łagodne w stosunku do ludzi którzy zlecają się nad zwierzętami, wyroki są śmieszne.

    • OTOZ Animals - awatar

      OTOZ Animals - Organizator zbiórki

      30.12.2016
      30.12.2016

      Będziemy walczyć o karę dla oprawcy. Niestety sprawy sądowe ciągną się miesiącami, a nawet latami. Na wyrok przyjdzie nam długo czekać. A klaczom potrzebna jest pomoc tu i teraz. Niestety dopóki działa tak prawo, tak i my mamy często ograniczenia i związane ręce.

  • Anna Kostrzewska - awatar

    Anna Kostrzewska

    26.12.2016
    26.12.2016

    Pomagajmy zwierzętom ale żeby tak się nie działo należy ukarać właścicieli, na niektórych ludzi nic innego nie działa jak tylko strach przed karą :(

    • OTOZ Animals - awatar

      OTOZ Animals - Organizator zbiórki

      30.12.2016
      30.12.2016

      Będziemy walczyć o karę dla oprawcy. Niestety sprawy sądowe ciągną się miesiącami, a nawet latami. Na wyrok przyjdzie nam długo czekać. A klaczom potrzebna jest pomoc tu i teraz. Niestety dopóki działa tak prawo, tak i my mamy często ograniczenia i związane ręce

  • Jola Kol - awatar

    Jola Kol

    26.12.2016
    26.12.2016

    Nasi przyjaciele potrzebują pomocy. Ja pomogłam, a Ty

    • OTOZ Animals - awatar

      OTOZ Animals - Organizator zbiórki

      30.12.2016
      30.12.2016

      Dziękujemy za pomoc!

  • Michał Wanio - awatar

    Michał Wanio

    25.12.2016
    25.12.2016

    wpłacajcie!!! wpłacaj i nie gadaj

    • OTOZ Animals - awatar

      OTOZ Animals - Organizator zbiórki

      30.12.2016
      30.12.2016

      Dziękujemy za wsparcie!

7 159 zł  z 30 000 zł (Cel)
Wpłaciło 156 osób
Zbiórka zakończonaUdostępnij
 

Wpłaty: 156

Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
15
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
30
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
50
Kicia - awatar
Kicia
50
Joanna - awatar
Joanna
3
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
100
Tomasz - awatar
Tomasz
300
Kinga Zbucka - awatar
Kinga Zbucka
100
Alicja Paszczak - awatar
Alicja Paszczak
50
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
20

Uważasz, że ta zbiórka zawiera niedozwolone treści ? Napisz do nas

Animals
Logo Fundacji Pomagam.pl

Wspieraj inicjatywy bliskie Twojemu sercu. Wystarczy, że wpiszesz nasz numer KRS przy rozliczaniu podatku dochodowego PIT, by nieść pomoc tam, gdzie jest ona najbardziej potrzebna razem z nami.

Dzięki Tobie możemy zmieniać świat na lepsze. Dziękujemy ❤️

KRS 0000353888

Sprawdź, jak przekazać 1,5% podatku

Jak założyć zbiórkę na Pomagam.pl

Pomagam.pl to największy i najpopularniejszy w Polsce serwis do tworzenia internetowych zbiórek pieniędzy. To narzędzie, które umożliwia każdemu i całkowicie za darmo założenie zbiórki w kilka chwil.

Dzięki Pomagam.pl w łatwy i bezpieczny sposób zbierzesz fundusze na to, co dla Ciebie ważne m.in. pokrycie kosztów leczenia, wsparcie bliskich w trudnych chwilach i na inicjatywy bliskie Twojemu sercu.

Krok 1:Chcesz założyć zbiórkę, ale nie wiesz od czego zacząć? Nie martw się! Obejrzyj krótki film poniżej, który tłumaczy, jak działa Pomagam.pl.

Krok 2:Zbiórkę na Pomagam.pl przygotowujesz i publikujesz samodzielnie. Nie przejmuj się - założenie zbiórki trwa dosłownie kilka chwil i jest prostsze, niż myślisz. Sprawdź poniższy poradnik.

W momencie tworzenia zbiorki możesz wybrać, czy chcesz ją prowadzić samodzielnie czy ze wsparciem Pomagam.pl. Pierwsza opcja jest całkowicie darmowa. Jeśli natomiast zdecydujesz się na promowanie zbiórki z naszym wsparciem, będziemy przypominać o Twojej zbiórce i zachęcać do wpłat osoby, które ostatnio odwiedziły stronę Twojej zbiórki (tzw. retargeting).

W tym celu będziemy wyświetlać Twoją zbiórkę zarówno na stronie głównej Pomagam.pl jak i w reklamach internetowych. Zwiększa to szanse na to, że więcej odwiedzających Twoją zbiórkę osób zdecyduje się ostatecznie na wpłatę lub udostępnienie zbiórki. W zamian za to dodatkowe, nieobowiązkowe wsparcie w promocji od każdej wpłaty potrącimy automatycznie 12%.

Krok 3:Twoja zbiórka jest gotowa, czas zacząć działać! Nikt nie wypromuje Twojej zbiórki tak jak Ty, dlatego pamiętaj, żeby udostępniać ją we wszystkich mediach społecznościowych: Facebook, Instagram, Twitter, LinkedIn czy YouTube i TikTok. Zacznij od rodziny i przyjaciół - poproś ich o udostępnienie i zachęć do wpłat. Wyślij znajomym linka do zbiórki z krótkim opisem na Messengerze, SMSem lub mailowo. Następnie skontaktuj się z lokalnymi mediami z prośbą o publikację Twojej zbiórki oraz zaangażuj w promocję okoliczne organizacje społeczne, władze samorządowe, instytucje oraz osoby znane w Twojej okolicy.

Pamiętaj, im więcej osób dowie się o Twojej zbiórce, tym większa szansa na osiągniecie celu! Więcej porad znajdziesz w ebooku, jak założyć i prowadzić skuteczną zbiórkę. Znajdziesz go w swoim panelu zarządzania zbiórką po jej stworzeniu. Sprawdź również naszego bloga, w którym dzielimy się praktycznymi poradami i wskazówkami.

Krok 4:Wszystkie osoby odwiedzające Twoją zbiórkę mogą szybko i bezpiecznie wpłacać na nią pieniądze, np. przy użyciu przelewów internetowych, kart kredytowych, tradycyjnych przelewów bankowych, a nawet na poczcie! Wpłaty księgują się natychmiast. Wszyscy widzą, jaką kwotę udało się już zebrać i mogą zapraszać do zbiórki kolejne osoby.

Krok 5:Pieniądze ze zbiórki możesz wypłacać na konto bankowe w każdej chwili i tak często, jak chcesz. Wypłata pieniędzy trwa na ogół 1 dzień roboczy. Wypłata nie spowoduje zmiany stanu licznika wpłat na stronie Twojej zbiórki. Możesz dalej zbierać pieniądze, a zbiórka będzie trwać aż do momentu, gdy zdecydujesz się ją zamknąć.

Prawda, że proste? To właśnie dlatego dziesiątki tysięcy osób prowadzi już swoje zbiórki na Pomagam.pl. Nie czekaj. Dołącz do nich teraz! Aby założyć zbiórkę, kliknij tutaj lub w przycisk poniżej:

Pomagam.pl wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej

Zamknij