Zbiórka Zimowe dokarmianie łabędzi - zdjęcie główne

Zimowe dokarmianie łabędzi

575 zł z 8 700 zł (Cel)
Wpłaciło 19 osób
Joanna Wójcik - awatar

Joanna Wójcik

Organizator zbiórki

Akcja dokarmiania łabędzi. Zima2016/2017. Wisła-Kraków.

Jestem Prezeską Fundacji Dzika Klinika- Centrum Pomocy dla Dzikich Zwierząt z Krakowa. Od kilku lat zajmowaliśmy się pomaganiem dzikim zwierzętom udzielając corocznie pomocy 1000-2000 dzikim pacjentom. Od tego roku nie mamy już finansowania,  gdyż przegraliśmy konkurencję o środki  pieniężne z firmą oferującą swoje usługi miastu taniej. Wstrzymaliśmy więc przyjmowanie nowych pacjentów.  

Niestety nowa firma nie podeszła do tematu ratowania dzikich zwierząt w Krakowie z takim poświeceniem jak my i w efekcie poprzedniej zimy  kilka łabędzi zamarzło na Wiśle pod Wawelem. Były to zapewne osobniki chore lub ranne,  ale ponieważ nie udzielono im pomocy,  nie przeżyły najgorszych styczniowych mrozów. Dopiero po zaalarmowaniu mediów,  owa firma odłowiła kilka łabędzi, ale co się z nimi dalej stało nie wiemy.

Dla porównania nasza Fundacja w 2015 roku odłowiła 33 łabędzi,  którym udzielono pomocy weterynaryjnej. Spośród nich 5 trzeba było uśpić ze względu na poważne obrażenia, 6 odwieźliśmy do Leśnego Pogotowia na dalszą rehabilitację, zaś 22 łabędzi po leczeniu wróciło na wolność. Dzięki temu żaden łabędź nie umierał  na lodzie za naszej „kadencji”. 

W tym roku podobno szykuje się ponownie mroźna zima i najprawdopodobniej znowu łabędzie nad Wisłą pozostaną bez pomocy. Dlatego organizujemy tą akcję, aby móc  je chociażby podokarmiać i umożliwić przetrwanie najgorszych mrozów. W zależności od zebranych środków chcielibyśmy dokarmiać łabędzie i inne ptaki wodne zimujące na Wiśle pod Wawelem, w dni najmroźniejsze. Oznacza to, że będziemy wyruszać z karmą w dni, w które będzie najzimniej, a więc kiedy mieszkańcy nie będą wychodzić na spacery nad Wisłę i nie będą sami dokarmiać. W takich dniach rzeka jest skuta lodem, co utrudnia łabędziom dostęp do naturalnego pokarmu (glonów i roślin wodnych).

Szacujemy, że największe mrozy przypadną na ok 16 dni w styczniu (tak było zeszłej zimy i poprzedniej również). Na jednorazowe karminie schodzi ok 250-300 kg ziarna, które kosztuje ok 550 zł z transportem. 

Prosimy o wsparcie naszej akcji. Mamy tylko miesiąc na uzbieranie potrzebnej kwoty. Jeśli zima okaże się łagodna i styczeń nie będzie mroźny, to i tak nakarmimy ptaki aby wzmocnić ich kondycję. Niestety  przebywanie na zanieczyszczonych wodach i jedzenie chleba przynoszonego przez mieszkańców odbija się źle na zdrowiu łabędzi.

Ta akcja to jedyny sposób w jaki możemy wesprzeć łabędzie nadchodzącej zimy, gdyż na ich odłów i leczenie po prostu nas nie stać. Leczenie 1 łabędzia to koszt 500-2000 zł,  czyli kwota całkowicie poza naszym zasięgiem, gdyż średnio w czasie zimy ok 15 łabędzi wymaga leczenia.

Zapraszamy do kontaktu osoby, które mają pomysł na to, jak wesprzeć naszą akcję lub będą chciały pomóc podczas dokarmiania. Nasz mail: dzika.klinika@op.pl.

Pozdrawiam

Joanna D. Wójcik


O naszej zbiórce w Dzienniku Polskim

http://www.dziennikpolski24.pl/region/kronika-krakowska/a/potrzeba-az-piec-ton-ziarna-dla-labedzi-wideo,11542866/

A poniżej kilka fotek łabędzi ratowanych przez nas w 2015 roku (powyższe zdjęcia to też "nasze" ptaki).

Aktualności ze stycznia 2017.

W styczniu karmiliśmy łabędzie kilkakrotnie, zużywając łącznie 1.3 tony ziarna paszowego (owies, kukurydza, słonecznik, pszenica). Niestety z końcem stycznia uderzyła zła wiadomość- stwierdzono ptasia grypę i łabędzie w całej Polsce zaczęły nagle padać. Karmienie musieliśmy wstrzymać, zgodnie z zaleceniem Inspektora Weterynarii, aby ptaki nie skupiały się i przez to nie zarażały od siebie. Czekamy na rozwój sytuacji. Jednak mamy nadzieje podkarmić ptaki jeszcze pod koniec lutego, licząc że epidemia ustąpi do tego czasu.  Dalej prosimy o wsparcie finansowe ponieważ do tej pory na karmę dla łabędzi wydaliśmy dokładnie 1177.58 zł.

Dziękujemy

 


Aktualności z lutego 2017.

Wróciliśmy do kamienia pod koniec lutego, kiedy zakazy dotyczące ptasiej grypy zostały zniesione. Wysypaliśmy ptakom resztę ziarna, która została nam na stanie. Poniżej parę fotek. Niestety wyszedł debet w związku z zakupem ziarna. Po uwzględnieniu wpłat na konto fundacji oraz na tym portalu, jak i po odjęciu prowizji, wychodzi ze jesteśmy prawie 400 zł na minusie. Dlatego prosimy o pomoc w wyrównaniu tego debetu. 

Aktualności


 • Joanna Wójcik - awatar

  Joanna Wójcik

  04.02.17
  04.02.17

  W styczniu karmiliśmy łabędzie kilkakrotnie, zużywając łącznie 1.3 tony ziarna paszowego (owies, kukurydza, słonecznik, pszenica). Niestety z końcem stycznia uderzyła zła wiadomość- stwierdzono ptasia grypę i łabędzie w całej Polsce zaczęły nagle padać. Karmienie musieliśmy wstrzymać, zgodnie z zaleceniem Inspektora Weterynarii, aby ptaki nie skupiały się i przez to nie zarażały od siebie. Czekamy na rozwój sytuacji. Jednak mamy nadzieje podkarmić ptaki jeszcze pod koniec lutego, licząc że epidemia ustąpi do tego czasu. Dalej prosimy o wsparcie finansowe ponieważ do tej pory na karmę dla łabędzi wydaliśmy dokładnie 1177.58 zł. Dziękujemy

  Zdjęcie aktualności 2 733

575 zł z 8 700 zł (Cel)
Wpłaciło 19 osób
Joanna Wójcik - awatar

Joanna Wójcik

Organizator zbiórki

Zadaj pytanie

Wpłaty: 19

Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
20
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
20
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
20
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
30
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
20
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
40
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
50
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
30
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
50
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
50

Uważasz, że ta zbiórka zawiera niedozwolone treści ? Napisz do nas

Stwórz swoją
pierwszą zbiórkę

Nie czekaj, weź sprawy w
swoje ręce teraz!

Pomagam.pl wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej

Zamknij