Zbiórka Badania łabędzi krzykliwych - zdjęcie główne

Badania łabędzi krzykliwych

2 296 zł  z 820 zł (Cel)
Wpłaciło 38 osób
Krzysztof Dudzik - awatar

Krzysztof Dudzik

Organizator zbiórki

Nazywam się Krzysiek Dudzik – jestem ornitologiem i przyrodnikiem.

CEL

Moim celem jest zebranie funduszy na zakup 30 specjalnych obrączek ornitologicznych, które tego lata zostaną założone na bardzo rzadki gatunek łabędzia występujący od niedawna w Polsce.

KIM JESTEM I CO OSIĄGNĄŁEM

Obserwacje i badania ptaków są moją największą pasją, której poświęcam każdy wolny czas od ponad 15 lat. Mniej więcej w tym samym czasie po raz pierwszy obserwowałem łabędzie krzykliwe – rzadki gatunek, który dopiero od niedawna gnieździ się w Polsce. Rozpocząłem wtedy badania nad procesem zasiedlania kolejnych stanowisk w południowej części kraju przez tego ptaka, który jeszcze w połowie 20. wieku był w niektórych częściach Europu zagrożony wymarciem. Kolonizowanie zupełnie nowych miejsc to unikalna w czasie sytuacja i obserwacja tego zjawiska jest możliwa w relatywnie krótkim okresie czasu. Do badań nowej populacji, w tym przeżywalności potomstwa, wędrówek i zasiedlania kolejnych miejsc wykorzystuję specjalne obrączki o niepowtarzalnej numeracji, zakładane na szyje ptaków. Nie wyrządzają im one jakiejkolwiek krzywdy, pozwalają natomiast przez wiele lat śledzić losy poszczególnych osobników. W ten sposób wzbogacają naszą wiedzę o tym skrajnie nielicznym gatunku, który w Polsce jest o wiele mniej znany, niż powszechnie występujący łabędź niemy i około 10-krotnie rzadszy od orła bielika. W chwytaniu i obrączkowaniu tego gatunku od lat pomagają mi Przyjaciele.

Pomimo, że nie jestem zawodowo związany z żadnym ośrodkiem naukowym (na co dzień pracuję w administracji), współdziałam, wymieniam doświadczenia i publikuję wyniki oryginalnych badań z zawodowymi naukowcami. Tutaj znajdziesz przykładowe wyniki naszych prac:

https://www.researchgate.net/publication/287217469_Unusual_migratory_behaviour_in_a_newly_established_subpopulation_of_Whooper_Swan_Cygnus_cygnus_breeding_in_the_highlands_of_Poland

https://www.researchgate.net/publication/260425809_Incestuous_broods_of_the_Whooper_Swan_Cygnus_cygnus_in_Poland

https://www.researchgate.net/publication/305000918_Polish_Black_Storks_Ciconia_nigra_along_the_western_migration_route_and_the_first_cases_of_their_wintering_on_the_Iberian_Peninsula_Polskie_bociany_czarne_Ciconia_nigra_na_zachodnim_szlaku_wedrowkowym

Niedawno ukazała się monografia poświęcona łabędziowi krzykliwemu, której jestem autorem:

http://www.kp.org.pl/index.php?page=shop.product_details&category_id=15&flypage=flypage.tpl&product_id=507&option=com_virtuemart&Itemid=171

W poniższym linku znajdziesz także ogólne informacje o dotychczasowych działaniach podejmowanych przez nasz nieformalny zespół:

http://ecopress.pl/art/badania-labedzi-krzykliwych-polsce-poludniowej-3274/

DLACZEGO POMOC JEST TAK WAŻNA

Stosowane obrączki (obroże typu A) są dość kosztowne, cena jednej z nich wynosi 27,08 zł: http://www.stornit.gda.pl/download/kcop/CennikObraczekKolorowych_2016_05_01.pdf

Dzięki przekazanej przez Ciebie wpłacie możliwy będzie ich zakup i kontynuacja badań w roku bieżącym. W sytuacji, gdy suma wpłat przekroczy oczekiwaną, pieniądze zostaną przeznaczone na zakup obrączek na rok przyszły. Dofinansowanie z Twojej strony to tylko część środków, których potrzebuję. Zdecydowaną większość pokrywam z własnej kieszeni. Bardzo liczę na Twoje wsparcie. Będę wdzięczny za każdą wpłatę!

CO MOGĘ ZAOFEROWAĆ ZA OKAZANĄ PRZEZ CIEBIE POMOC?

Osobie, która wpłaci 50 zł lub więcej i ujawni się, chętnie przekażę autorski egzemplarz mojej książki ze specjalną dedykacją.

Niezależnie od kwoty przekazanej darowizny, zainteresowane osoby zaproszę do udziału w odłowach ptaków, gdzie podczas obrączkowania będzie można spotkać się oko w oko z tym wyjątkowym gatunkiem.

Aktualizacje


 • Krzysztof Dudzik - awatar

  Krzysztof Dudzik

  13.08.2017
  13.08.2017

  Podziękowania składam wszystkim uczestnikom, którzy pomagali w odłowach ptaków, co niekiedy miało miejsce w trudnych warunkach terenowych i pogodowych. Jednak znów UDAŁO SIĘ! A liczba oznakowanych w tym roku łabędzi krzykliwych jest znacząca. Wasza pomoc pozwoli lepiej poznać proces zajmowania kolejnych stanowisk, jak również losy poszczególnych osobników.
  Osoby, które jeszcze nie otrzymały książki, proszę o podanie danych do wysyłki na mojego maila [email protected] Serdecznie pozdrawiam, Krzysiek Dudzik.

  Zdjęcie aktualizacji 7 005

Komentarze


 • Łukasz Tomasik - awatar

  Łukasz Tomasik

  22.06.2017
  22.06.2017

  ;)

  • Krzysztof Dudzik - awatar

   Krzysztof Dudzik - Organizator zbiórki

   27.06.2017
   27.06.2017

   Dzięki za wsparcie!

2 296 zł  z 820 zł (Cel)
Wpłaciło 38 osób
Krzysztof Dudzik - awatar

Krzysztof Dudzik

Organizator zbiórki

Zadaj pytanie

Wpłaty: 38

Michal - awatar
Michal
50
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
200
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
50
Andrzej Chwierut - awatar
Andrzej Chwierut
20
Paweł Kubiak - awatar
Paweł Kubiak
50
zbigniew woźniak - awatar
zbigniew woźniak
50
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
20
Bartłomiej Kusal - awatar
Bartłomiej Kusal
60
Łukasz Tomasik - awatar
Łukasz Tomasik
50
Paweł Grzegorczyk - awatar
Paweł Grzegorczyk
55

Uważasz, że ta zbiórka zawiera niedozwolone treści ? Napisz do nas

Przekaż 1,5% Fundacji Pomagam.pl i pomóż nam pomagać!

Wystarczy, że przy wypełnianiu rocznego zeznania podatkowego PIT podasz w odpowiednim polu nasz numer KRS: 0000353888

Chcemy dalej zmieniać świat na lepsze i przywracać wiarę w ludzi. Angażujemy się w pomoc potrzebującym i pomagamy organizacjom działać skuteczniej. Organizujemy i wspieramy zbiórki charytatywne na ważne cele.

Pomożesz nam? To nic nie kosztuje!
Dziękujemy, że jesteś z nami!

Zapraszamy również na stronę Fundacji Pomagam.pl

Jak założyć zbiórkę na Pomagam.pl

Pomagam.pl to największy i najpopularniejszy w Polsce serwis do tworzenia internetowych zbiórek pieniężnych. Dzięki Pomagam.pl w łatwy i bezpieczny sposób zbierzesz pieniądze na dowolny cel, np. pokrycie kosztów leczenia, wsparcie znajomych i rodziny w ciężkich chwilach, realizację projektów społecznych, kulturalnych i biznesowych albo spełnianie marzeń.

Krok 1:Obejrzyj krótki film poniżej, który tłumaczy, jak działa Pomagam.pl.

Krok 2:Zbiórkę na Pomagam.pl przygotowujesz i publikujesz samodzielnie. Nie przejmuj się - założenie zbiórki trwa dosłownie kilka chwil i jest prostsze, niż myślisz (zobacz krótki film poniżej).

Krok 3:Dla swojej zbiórki wybierasz adres internetowy, pod którym będzie ona dostępna dla każdego, np. pomagam.pl/nazwazbiorki. Zbieranie pieniędzy polega na zapraszaniu jak największej liczby osób do odwiedzenia tej strony. Pomagam.pl pozwala automatycznie rozesłać zaproszenia e-mailowe, udostępnić zbiórkę na Facebooku, Twitterze itd. Od razu możesz przyjmować wpłaty. Konto do wypłat wskażesz później.

Krok 4:Wszystkie osoby odwiedzające Twoją zbiórkę mogą szybko i bezpiecznie wpłacać na nią pieniądze, np. przy użyciu przelewów internetowych, kart kredytowych, tradycyjnych przelewów bankowych, a nawet na poczcie! Wpłaty księgują się natychmiast. Wszyscy widzą, jaką kwotę udało się już zebrać, i mogą zapraszać do zbiórki kolejne osoby. Dzięki Pomagam.pl udostępnianie zbiórki na Facebooku, Twitterze lub e-mailowo jest niezwykle proste. Zbiórkę odwiedzają i udostępniają kolejne osoby i tak tworzy się efekt kuli śnieżnej.

Krok 5:Pieniądze ze zbiórki możesz wypłacać na konto bankowe w każdej chwili i tak często, jak chcesz. Wypłata pieniędzy trwa na ogół 1 dzień roboczy. Wypłata nie spowoduje zmiany stanu licznika wpłat na stronie Twojej zbiórki. Możesz dalej zbierać pieniądze, a zbiórka będzie trwać aż do momentu, gdy zdecydujesz się ją zamknąć.

Prawda, że proste? To właśnie dlatego dziesiątki tysięcy osób prowadzi już swoje zbiórki na Pomagam.pl. Nie czekaj. Dołącz do nich teraz! Aby założyć zbiórkę, kliknij tutaj lub w przycisk poniżej:

Pomagam.pl wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej

Zamknij