Zbiórka Badania łabędzi krzykliwych - zdjęcie główne

Badania łabędzi krzykliwych

2 296 zł z 820 zł (Cel)
Wpłaciło 38 osób
Krzysztof Dudzik - awatar

Krzysztof Dudzik

Organizator zbiórki

Nazywam się Krzysiek Dudzik – jestem ornitologiem i przyrodnikiem.

CEL

Moim celem jest zebranie funduszy na zakup 30 specjalnych obrączek ornitologicznych, które tego lata zostaną założone na bardzo rzadki gatunek łabędzia występujący od niedawna w Polsce.

KIM JESTEM I CO OSIĄGNĄŁEM

Obserwacje i badania ptaków są moją największą pasją, której poświęcam każdy wolny czas od ponad 15 lat. Mniej więcej w tym samym czasie po raz pierwszy obserwowałem łabędzie krzykliwe – rzadki gatunek, który dopiero od niedawna gnieździ się w Polsce. Rozpocząłem wtedy badania nad procesem zasiedlania kolejnych stanowisk w południowej części kraju przez tego ptaka, który jeszcze w połowie 20. wieku był w niektórych częściach Europu zagrożony wymarciem. Kolonizowanie zupełnie nowych miejsc to unikalna w czasie sytuacja i obserwacja tego zjawiska jest możliwa w relatywnie krótkim okresie czasu. Do badań nowej populacji, w tym przeżywalności potomstwa, wędrówek i zasiedlania kolejnych miejsc wykorzystuję specjalne obrączki o niepowtarzalnej numeracji, zakładane na szyje ptaków. Nie wyrządzają im one jakiejkolwiek krzywdy, pozwalają natomiast przez wiele lat śledzić losy poszczególnych osobników. W ten sposób wzbogacają naszą wiedzę o tym skrajnie nielicznym gatunku, który w Polsce jest o wiele mniej znany, niż powszechnie występujący łabędź niemy i około 10-krotnie rzadszy od orła bielika. W chwytaniu i obrączkowaniu tego gatunku od lat pomagają mi Przyjaciele.

Pomimo, że nie jestem zawodowo związany z żadnym ośrodkiem naukowym (na co dzień pracuję w administracji), współdziałam, wymieniam doświadczenia i publikuję wyniki oryginalnych badań z zawodowymi naukowcami. Tutaj znajdziesz przykładowe wyniki naszych prac:

https://www.researchgate.net/publication/287217469_Unusual_migratory_behaviour_in_a_newly_established_subpopulation_of_Whooper_Swan_Cygnus_cygnus_breeding_in_the_highlands_of_Poland

https://www.researchgate.net/publication/260425809_Incestuous_broods_of_the_Whooper_Swan_Cygnus_cygnus_in_Poland

https://www.researchgate.net/publication/305000918_Polish_Black_Storks_Ciconia_nigra_along_the_western_migration_route_and_the_first_cases_of_their_wintering_on_the_Iberian_Peninsula_Polskie_bociany_czarne_Ciconia_nigra_na_zachodnim_szlaku_wedrowkowym

Niedawno ukazała się monografia poświęcona łabędziowi krzykliwemu, której jestem autorem:

http://www.kp.org.pl/index.php?page=shop.product_details&category_id=15&flypage=flypage.tpl&product_id=507&option=com_virtuemart&Itemid=171

W poniższym linku znajdziesz także ogólne informacje o dotychczasowych działaniach podejmowanych przez nasz nieformalny zespół:

http://ecopress.pl/art/badania-labedzi-krzykliwych-polsce-poludniowej-3274/

DLACZEGO POMOC JEST TAK WAŻNA

Stosowane obrączki (obroże typu A) są dość kosztowne, cena jednej z nich wynosi 27,08 zł: http://www.stornit.gda.pl/download/kcop/CennikObraczekKolorowych_2016_05_01.pdf

Dzięki przekazanej przez Ciebie wpłacie możliwy będzie ich zakup i kontynuacja badań w roku bieżącym. W sytuacji, gdy suma wpłat przekroczy oczekiwaną, pieniądze zostaną przeznaczone na zakup obrączek na rok przyszły. Dofinansowanie z Twojej strony to tylko część środków, których potrzebuję. Zdecydowaną większość pokrywam z własnej kieszeni. Bardzo liczę na Twoje wsparcie. Będę wdzięczny za każdą wpłatę!

CO MOGĘ ZAOFEROWAĆ ZA OKAZANĄ PRZEZ CIEBIE POMOC?

Osobie, która wpłaci 50 zł lub więcej i ujawni się, chętnie przekażę autorski egzemplarz mojej książki ze specjalną dedykacją.

Niezależnie od kwoty przekazanej darowizny, zainteresowane osoby zaproszę do udziału w odłowach ptaków, gdzie podczas obrączkowania będzie można spotkać się oko w oko z tym wyjątkowym gatunkiem.

Aktualizacje


 • Krzysztof Dudzik - awatar

  Krzysztof Dudzik

  13.08.17
  13.08.17

  Podziękowania składam wszystkim uczestnikom, którzy pomagali w odłowach ptaków, co niekiedy miało miejsce w trudnych warunkach terenowych i pogodowych. Jednak znów UDAŁO SIĘ! A liczba oznakowanych w tym roku łabędzi krzykliwych jest znacząca. Wasza pomoc pozwoli lepiej poznać proces zajmowania kolejnych stanowisk, jak również losy poszczególnych osobników. Osoby, które jeszcze nie otrzymały książki, proszę o podanie danych do wysyłki na mojego maila [email protected] Serdecznie pozdrawiam, Krzysiek Dudzik.

  Zdjęcie aktualizacji 7 005

Komentarze


 • Łukasz Tomasik - awatar

  Łukasz Tomasik

  22.06.17
  22.06.17

  ;)

  • Krzysztof Dudzik - awatar

   Krzysztof Dudzik - Organizator zbiórki

   27.06.17
   27.06.17

   Dzięki za wsparcie!

2 296 zł z 820 zł (Cel)
Wpłaciło 38 osób
Krzysztof Dudzik - awatar

Krzysztof Dudzik

Organizator zbiórki

Zadaj pytanie

Wpłaty: 38

Michal - awatar
Michal
50
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
200
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
50
Andrzej Chwierut - awatar
Andrzej Chwierut
20
Paweł Kubiak - awatar
Paweł Kubiak
50
zbigniew woźniak - awatar
zbigniew woźniak
50
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
20
Bartłomiej Kusal - awatar
Bartłomiej Kusal
60
Łukasz Tomasik - awatar
Łukasz Tomasik
50
Paweł Grzegorczyk - awatar
Paweł Grzegorczyk
55

Uważasz, że ta zbiórka zawiera niedozwolone treści ? Napisz do nas

Stwórz swoją
pierwszą zbiórkę

Nie czekaj, weź sprawy w
swoje ręce teraz!

Jak założyć zbiórkę na Pomagam.pl

Pomagam.pl to największy i najpopularniejszy w Polsce serwis do tworzenia internetowych zbiórek pieniężnych. Dzięki Pomagam. pl w łatwy i bezpieczny sposób zbierzesz pieniądze na dowolny cel, np. pokrycie kosztów leczenia, wsparcie znajomych i rodziny w ciężkich chwilach, realizację projektów społecznych, kulturalnych i biznesowych albo spełnianie marzeń.

Krok 1:Obejrzyj krótki film poniżej, który tłumaczy, jak działa Pomagam.pl.

Krok 2:Zbiórkę na Pomagam.pl przygotowujesz i publikujesz samodzielnie. Nie przejmuj się - założenie zbiórki trwa dosłownie kilka chwil i jest prostsze, niż myślisz (zobacz krótki film poniżej).

Krok 3:Dla swojej zbiórki wybierasz adres internetowy, pod którym będzie ona dostępna dla każdego, np. pomagam.pl/nazwazbiorki. Zbieranie pieniędzy polega na zapraszaniu jak największej liczby osób do odwiedzenia tej strony. Pomagam.pl pozwala automatycznie rozesłać zaproszenia e-mailowe, udostępnić zbiórkę na Facebooku, Twitterze itd. Od razu możesz przyjmować wpłaty. Konto do wypłat wskażesz później.

Krok 4:Wszystkie osoby odwiedzające Twoją zbiórkę mogą szybko i bezpiecznie wpłacać na nią pieniądze, np. przy użyciu przelewów internetowych, kart kredytowych, tradycyjnych przelewów bankowych, a nawet na poczcie! Wpłaty księgują się natychmiast. Wszyscy widzą, jaką kwotę udało się już zebrać, i mogą zapraszać do zbiórki kolejne osoby. Dzięki Pomagam.pl udostępnianie zbiórki na Facebooku, Twitterze lub e-mailowo jest niezwykle proste. Zbiórkę odwiedzają i udostępniają kolejne osoby i tak tworzy się efekt kuli śnieżnej.

Krok 5:Pieniądze ze zbiórki możesz wypłacać na konto bankowe w każdej chwili i tak często, jak chcesz. Wypłata pieniędzy trwa na ogół 1 dzień roboczy. Wypłata nie spowoduje zmiany stanu licznika wpłat na stronie Twojej zbiórki. Możesz dalej zbierać pieniądze, a zbiórka będzie trwać aż do momentu, gdy zdecydujesz się ją zamknąć.

Za darmo:Zbiórki opublikowane w dniach 15 kwietnia - 30 września zwolnione są z wszelkich opłat! Pomagam.pl pokrywa wszelkie koszty prowadzenia Twojej zbiórki (w tym także opłaty naliczane przez operatorów płatności). 100% zebranej kwoty trafia do Ciebie. #zostanwdomu

Prawda, że proste? To właśnie dlatego dziesiątki tysięcy osób prowadzi już swoje zbiórki na Pomagam.pl. Nie czekaj. Dołącz do nich teraz! Aby założyć zbiórkę, kliknij tutaj lub w przycisk poniżej:

Pomagam.pl wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej

Zamknij