Zbiórka Standing for Marakame! - zdjęcie główne

Standing for Marakame!

7 097 zł z 12 230 zł (Cel)
Wpłaciło 96 osób
Renata Sabela - awatar

Renata Sabela

Organizator zbiórki

[for english scroll down]

UPDATE na dzień 08.07.2019

Ogłaszamy ZAKOŃCZENIE ZBIÓRKI :)))

Brakującą kwotę - 2.000 zł - zdecydowała się dołożyć anonimowo jedna z Fundacji. Skaczemy z radości i czym prędzej ustalamy szczegóły operacji. My i Marakame jesteśmy ogromnie wdzięczni za Wasze wpłaty i wiarę w rzeczy ważne!!!

DZIĘKUJEMY Z CAŁEGO SERCA!!!


UPDATE na dzień 04.07.2019

Mamy wspaniałą wiadomość!

Już od kilku tygodni nie mogliśmy się doczekać, aby Wam to przekazać. Jednak pewne rzeczy musiały nabrać oficjalnego charakteru. W dniu urodzin Soul Travel 28.06.2019 jednym z naszych gości była Dominika Tuniewicz, która poinformowała nas o decyzjach zarządu kliniki Optegra.

Zatem nie trzymając Was dłużej w niepewności…. Klinika Optegra zdecydowała się dołączyć do zbiórki i pokryć całkowite koszty operacji naszego przyjaciela Marakame!

Bardzo nas poruszyło działanie i otwartość zarządu kliniki. Pozostajemy w kontakcie z dr Jarosławem Kuśmierczykiem,  specjalistą od chirurgii okuloplastycznej, by ustalić datę przylotu Marakame. Jesteśmy ogromnie wdzięczni za tak wielkie zaangażowanie! Cel już jest na wyciągnięcie ręki!

Dzięki wspaniałej społeczności wokół Soul Travel, na pomagam.pl zebraliśmy już 58% kwoty, czyli ponad 7.000 zł w przeciągu dwóch miesięcy. Dziękujemy wszystkim! To pokazuje, że razem możemy wiele zdziałać. 

EDIT na dzień 29.05.2019
Po  badaniach kwalifikacyjnych do operacji w profesjonalnej klinice Optegra w Warszawie oraz wizycie u dwóch specjalistów chorób oczu (Anna Walczak - zaćma oraz Jarosław Kuśmierczyk - skrzydlik), mamy dwie wiadomości. Jak to zazwyczaj bywa, jedna jest dobra, druga trochę mniej.

Dobra wiadomość jest taka, iż operowane potrzebuje być tylko jedno oko (operacja zaćmy nie jest niezbędna i może być wykonana za kilka lat dopiero). Natomiast operacja skrzydlinka na prawym oku jest pilna, nie możemy czekać do końca listopada. Skrzydlik rozrasta się, i potrzebujemy zdążyć nim wrośnie się w środkową cześć oka, komplikując opercaję, gdyż wówczas będzie musiała się odbyć wewnątrz rogówki. Wyznaczyliśmy wstępny czas operacji na koniec września/początek października. Operację poprowadzi ogólnoświatowy specjalista od skrzydlików - dr Jarosław Kuśmierczyk. Bardzo cenimy sobie osobiste i zawodowe zaangażowanie doktora.
Jak to wpływa na naszą zbiórkę?
 - Zmniejszamy cenę z 16 900 - 12 230, gdyż operacja będzie dotyczyła tylko skrzydlika (jedna operacja zamiast trzech)
- Przyśpieszamy działanie, by zebrać środki i już teraz zaplanować termin operacji (potrzebujemy to zrobić z wyprzedzeniem - doktor jest w Polsce w klinice Optegra tylko raz w miesiącu)
Dziękujemy Wszystkim, którzy wspierają tą akcję. Uzbieraliśmy już prawie 50% całej kwoty. Razem potrafimy zdziałać wiele. Marakame Wam dziękuje z całego serca! 

Jest jednym z aktywnych działaczy na rzecz ochrony świętej ziemi Wirikuty, a także praw ludności rdzennej m.in. w Meksyku, USA, Kolumbii i Boliwii. Marakame Jose Luis „Katira” Ramirez to przedstawiciel starszyzny Indian Wixáritari z Sierra Madre Occidental w Meksyku. Lider ceremonialny i uzdrowiciel. Prywatnie: nasz przyjaciel. Marakame staje teraz wobec poważnego problemu. Jego wzrok ulega szybkiemu pogorszeniu. Oprócz schorzeń w postaci astygmatyzmu i zaćmy oraz dalekowzroczności,  w prawym oku pojawił się skrzydlik (https://pl.wikipedia.org/wiki/Skrzydlik). Może to spowodować całkowita utratę wzroku w krótkim czasie. Skrzydlik (łac. pterygium) to zmiana chorobowa oka, która występuje głównie u osób przebywających większą część czasu na otwartej przestrzeni, narażonych na długotrwałe ekspozycje słoneczne oraz stałe drażnienie oczu przez suche powietrze i pył. W takich warunkach na co dzień mieszka i działa Marakame, ale właśnie to miejsce na ziemi jest jego domem.

Bez operacji Marakame straci wzrok.

Marakame prosi nas teraz o pomoc w zbiórce na operację jego oby dwu oczu. Ma przed sobą wiele działań i zobowiązań wobec swojej społeczności i innych Marakate (wielu Marakame) związane z ochroną ziem w Boliwii i Ekwadorze oraz Meksyku. Operacja pozwoli mu pracować i dzielić się swoim doświadczeniem w działaniu na rzecz naszej planety.

Według wstępnych badań w czerwcu 2018 roku lekarze orzekli, iż pomoc medyczna w Polsce pozwala na całkowite wyleczenie problemów z siatkówką. W miejscowości Laguna, skąd pochodzi Marakame, takie działania lekarskie i szpitalne byłyby niemożliwe.

Koszt operacji, badań, transportu do Polski oraz wydatków na rekonawalescencję i leki w Polsce przez okres 3 tygodni to 12 230 PLN. Będziemy wdzięczni za Twoją pomoc zarówno finansową jak i tą w rozpropagowaniu informacji o zbiórce. Zaangażuj się. 

Stańmy razem dla Marakame!


MEKSYK I POLSKA

Marakame, lider społeczności, członek starszyzny Wixáritari z centralnego Meksyku, odwiedza Polskę w maju tego roku po raz piąty. Podczas podróży po Europie i Ameryce Południowej poszukuje on sojuszników do działań na rzecz Wirikuty, a sam dzieli się swoją sztuką, tradycjami i rytuałami. Choć geograficznie nasz kraj nie jest po drodze z Meksyku, to właśnie dzięki ogromnej ilości zebranych podpisów w 2012 roku w Polsce, oraz w innych zakątkach globu mogliśmy na kilka lat zatrzymać projekt budowy kopalni odkrywkowej. Walka o Wirikutę to nie tylko zmagania 40 tysięcy Indian o kawałek ziemi. To walka o przyrodę oraz o prawo do własnej kultury i wolności. Ta sprawa jest równie ważna co dla Europejczyków ochrona Puszczy Białowieskiej, lub dla Indian Północy obrona wody pod Standing Rock. To nie od Wixáritari zależy jaki będzie świat. To zależy od Nas wszystkich.

„Musimy być jak jeden materiał utkany z pojedynczych nici. Tylko tak będziemy stanowić siłę, która pozwoli ochronić naszą planetę” - powiedział Markame stojąc za społecznością w Kolumbii, Boliiwi, Zapatystów w Meksyku i innych rdzennych lultur.  Teraz czas by stanąć za Marakame! 

CEL I PLAN

Celem kampanii jest zbiórka funduszy  w wysokości 12 230 PLN na operację oczu dla Marakame Jose Luisa „Katiry” Ramirez’a.

Cały proces składa się z trzech części. Przygotowania, samej operacji i rekonwalescencji. Przygotowanie chcemy rozpocząć już podczas majowego pobytu Marakame w Polsce (od 1 - 31 maja 2019). Drugi etap wymagałby przylotu Marakame do Polski na okres jednego miesiąca - planowany jest listopad 2019. Wówczas Marakame potrzebowałby całkowitego odpoczynku i czasu na rekonwalescencję w Polsce (około 3 tygodni po operacji). Po stronie Soul Travel oraz zaangażowanych osób są koszty zakwaterowania i opieki oraz tłumacza.

Koszt operacji oczu - 2 500 PLN

Badania przed operacją - 1 300 PLN

Kosztów biletów lotniczych Meksyk – Polska – Meksyk – ok. 4 500 PLN

Koszty organizacyjne przez miesiąc pobytu (benzyna, zaświadczenia, lekarstwa) - 3 000 PLN

Koszty portalu pomagam.pl oraz za płatności kartami - 930 PLN

KIM JESTEŚMY

Jesteśmy grupą osób, która postanowiła użyć swojej przedsiębiorczości, wykształcenia i możliwości cywilizacyjnych, by dać głos tym, których prośby nie są słyszane. Od kilku lat prywatnie i zawodowo działamy na rzecz ochrony bioróżnorodnej pustyni - Wirikuty, będącej jednocześnie miejscem pielgrzymek jedną z najlepiej zachowanych kultur rdzennych na świecie. Podróżujemy do Meksyku i społeczności, dzielimy się naszą wiedzą, łączymy. Pytacie nas o to, co możemy zrobić? Ważnym jest, by pomagając wspólnocie Wixaritari działać za ich pełną (!) zgodą i mieć pewność, iż zebrane środki trafiają na wybrany przez społeczność cel. 

Teraz proszą nas o pomoc. Ich lider społeczności, Marakame, człowiek zaangażowany w ochronę kolebki ich kultury i miejsca pielgrzymek  - Wirkiuty, traci wzrok. Nie chcemy biernie patrzeć, działamy i wierzymy, w siłę społeczności i przyjaciół samego Marakame w Polsce.

Renata Sabela

podróżniczka, filolożka, zwolenniczka odpowiedzialnej turystyki, organizatorka wypraw do kultur rdzennych, założycielka Soul Travel. Wspiera lokalne projekty związane z ochroną kultury i polepszeniem życia mieszkańców odwiedzanych rejonów. Współprowadziła w 2014 roku zakończoną sukcesem zbiórkę 18 tysięcy złotych na rzecz szkoły w obozie dla uchodźców z Sahary Zachodniej w Algierii. Od 2012 roku działa na rzecz Wirikuty, przyjaciółka rodziny Ramirez z La Laguna, podróżuje na pustynię z Wixaritari.

Ola Synowiec

Latynoamerykanistka, dziennikarka oraz współzałożycielka fundacji Totutotam, zajmującej się organizacją wydarzeń kulturalnych w Warszawie. Organizowała m.in.festiwale Urodziny Pragi i Sylwester Bałkański, imprezę Dzień Niepodległości Meksyku, a także cotygodniowe slajdowiska podróżnicze Totutotam. Pracowała przy Festiwalu Azji i Oceanii Mandragon oraz przy akcji charytatywnej Piekarnia w Nepalu. Obecnie od sześciu lat w Meksyku, o którym pisze dla polskiej prasy oraz na blogu Mexico Magico. Pracuje nad książką o współczesnych wierzeniach w Meksyku.

Iwona Klemczak

Podróżniczka, pilotka wycieczek, iberystka. Związana z turystyką od dziesięciu lat, od siedmiu mieszka w Meksyku, gdzie pracuje jako przewodnik lokalny. Na co dzień prowadzi bloga “Meksyk po polsku”. Współpracowała z kilkoma organizacjami pozarządowymi w zakresie aktywizacji i ochrony społeczności lokalnej zarówno w Polsce, jak i za granicą. Kulturę i tradycję Wixaritari poznała bliżej podczas tegorocznej pielgrzymki na pustynię Wirikuta.

Soul Travel  http://soultravel.pl/

Powstało po to, by towarzyszyć innym w poznawaniu odmiennych kultur, a przez to i samego siebie. Jako biuro podróży, jesteśmy zwolennikami odpowiedzialnej turystyki i tworzymy podróże do kultur rdzennych, które poszerzają świadomość i inspirują do etycznego działania w biznesie oraz życiu codziennym. Wspieramy lokalne projekty związane z ochroną kultury i polepszeniem życia mieszkańców odwiedzanych rejonów. Fundujemy stypendia, i działamy na rzecz polepszenia życia społeczności do których podróżujemy. Od 2012 roku wraz z kilkoma prywatnymi osobami działamy na rzecz zachowania Wirikuty – ziemi świętej dla Indian Wixaritari i współuczestniczymy w niekomercyjnym projekcie „Standing for Wirikuta” - https://www.facebook.com/Standing-for-Wirikuta-1654884877868995/?epa=SEARCH_BOX.

DLACZEGO TO WAŻNE DLA NAS?

Polska jest geograficznie odległa od Wirikuty położonej w Centralnym Meksyku. Jednak już wiele razy gościliśmy członka starszyzny Wixáritari Marakame Jose Luis „Katira” Ramirez'a . Przez te lata staliśmy się nie tylko aktywnymi działaczami w obronie świętej ziemi, ale również przyjaciółmi społeczności Wixaritari. Dlatego teraz stajemy za człowiekiem, który kocha swoją ziemię i walczy o zachowanie wiekowych tradycji swojej społeczności. Pomagamy mu, bo nas poprosił o pomoc. Wierzymy, że każdy może się do tego przyczynić, by tak wspaniały człowiek, mógł dalej działać na rzecz ochrony naszej planety. Będziemy wdzięczni za Twoją pomoc. Stańmy razem dla Marakame!

---------------------------------------------------------------------------------------------------------

ENGLISH VERSION - Standing For Marakame – Rescue for the eyes


UPDATE 08.07.2019

We announce THE END OF THE COLLECTION :)))

The missing amount - PLN 2,000 - will be anonymously paid by one of the Foundation. We jump for joy and quickly determine the details of the operation. We and Marakame are very grateful for your donations and faith in important things !!!

THANK YOU FROM ALL OVER THE HEART !!!


UPDATE 04.07.2019

We have some great news! 

We have been looking forward to sharing it with you for a couple of weeks now. However, we wanted to make sure that it's official. On the "birthday party" of Soul Travel on 28.06.2019, one of our guests, Dominika Tuniewicz, informed us about the decision of the Optegra clinic. 

Therefore, not holding you in uncertainty anymore... Optegra Clinic has decided to join the collection and cover the total surgery cost of our friend Marakame! We are moved by the action and openness of the Optegra clinic. We stay in touch with Dr. Jarosław Kuśmierczyk, a specialist in Pterygium, to set the date of Marakame's arrival. We are very grateful for so much commitment! 

Thanks to the wonderful community around Soul Travel, we have already collected 58% of the amount on pomagam.pl, that is PLN 7,000 within two months. We would like to thank everyone who supported this action! This shows, that together we can achieve a lot!

EDIT 29.05.2019.

After qualifying tests for surgery at a professional Optegra clinic in Warsaw and after the visit of two specialists (Anna Walczak - cataract and Jaroslaw Kuśmierczyk - pterygium), we have two information. As usually happens, one is good, the other is not so good.

The good news is that only one eye needs to be operated (cataract surgery is not necessary and can only be done in a few years). However, the operation of the pterygium on the right eye is urgent and we can not wait until the end of November. The pterygium is growing, and we must stop it before it grows into the central part of the cornea, complicating the surgery. We set the initial time of surgery at the end of September / beginning of October. The operation will be conducted by a worldwide pterygium specialist - Dr. Jarosław Kuśmierczyk. We value the doctor's personal and professional commitment.

How does this affect our fundraising?

- We reduce the price from 16 900 to 12 230, because the surgery will only affect the right eye (one surgery instead of three)

- We are accelerating the action to collect funds and plan the date of the surgery as quickly as possible (we need to do it in advance - the doctor is in Poland at the Optegra clinic only once a month)

Thank you all who support this action. We have already collected almost 50% of the entire amount. Together, we can do a lot. Marakame sends you thanks from all his heart!

 Marakame is one of the activists working to protect the sacred lands of Wirikuta, as well as the rights of indigenous people of Mexico, USA, Columbia, and Bolivia. Marakame Jose Luis “Katira” Ramirez represents the elders of Wixáritari tribe of Sierra Madre Occidental in Mexico. He is a leader of ceremonies and a healer. Privately: our friend. Marakame is facing a serious problem. His eyesight is deteriorating. Besides such afflictions as astigmatism, cataract, and farsightedness, pterygium was discovered in his right eye. It can mean losing eyesight in a short amount of time. Pterygium is a condition that usually affects people who spend most of their time outside, exposed to long days of sunshine, and constant irritation of the eyes through dry air and dust. Those are the conditions under which Marakame lives, but this place on the earth is his home.

Without surgery, Marakame will lose his eyesight

Marakame asks us to help him collect money to perform surgery in both of his eyes. He is facing many actions and responsibilities towards his society and many other Marakames involved in the protection of the land in Bolivia and Ecuador, as well as Mexico. The surgery will help him to work and share his experience in acting on behalf of our planet. During preliminary medical tests conducted in June 2018, the doctors stated that medical help in Poland can completely cure meniscus. In Laguna, where Marakame comes from, this medical and hospital help is impossible. The cost of surgery, tests, transportation to Poland and expenses in Poland during three weeks of recovery amounts to 12 230 PLN.

MEXICO AND POLAND

Marakame, a community leader and elder of Wixáritari from central Mexico will be visiting Poland for the fifth time in May. During his travels through Europe and South America, he is looking for allies who would join his actions on behalf of Wirikuta and he shares his art, traditions, and rituals. Although our country is not geographically related to Mexico, it is thanks to a great number of signatures collected in 2012 in Poland and other corners of the globe, that we were able to halt, for a few years, the building of an open-pit mine. The battle for Wirikuta is not only a struggle of forty thousand Indian people for a piece of land. It is also a battle for nature and the right to their own culture and freedom. It is equally as important as the protection of Bialowieza Wilderness is for Europeans and protection of water at Standing Rock for the native people of North America. The state of the world is not up to Wixáritari. It is up to all of us.

GOAL AND PLAN

The goal of this campaign is to collect 12 230 PLN for Marakame Jose Luis “Katira” Ramirez's eye surgery. The process consists of three parts: preparations, the surgery itself, and recovery. We want to start the preparation during Marakame's visit to Poland (1-31 of May 2019). The second phase would require Marakame to fly back to Poland for one month, in November 2019, when he will need time to fully rest and recover in Poland (around three weeks after the surgery). Soul Travel and other people who are involved in the project will cover the cost of accommodation, care, and a translator.

The cost of surgery - 2 500 PLN

The tests before surgery - 1 300 PLN

Cost of the plane tickets Mexico-Poland-Mexico – around 4 500 PLN

Organizational costs (gasoline, medicaments, certificates) - 3 000 PLN

Cost of pomagam.pl platform and bank payements - 930 PLN

 WHAT CAN WE DO TOGETHER?

 We appreciate your financial help, as well as your help in promoting this fundraiser. Let's stand together for Marakame! We have to be like one fabric woven from individual threads. It is the only way for us to be the strength that will enable us to protect our planet” -words of  Marakame while helping the community in Columbia, Bolivia, Zapatistas in Mexico and much more.

 WHO ARE WE AND WHY ARE WE DOING THIS?

We are a group of people who have decided to use their entrepreneur skills, education, and advantage of civilization to give voice to those whose requests are not heard. For the last few years, privately and professionally, we have been trying to protect desert bio-diversity – Wirikuta, which is the destination of pilgrimages. We travel to Mexico and its communities, share our knowledge, bridge cultures. You ask what can we do? While helping the Wixaritari community, it is important to act with their full-permission and be certain that collected funds will be spent on the goal chosen by the community. As of yet, Wixáritari tribe has not created any project that would concern Wirikuta. Now they are asking us for help. The leader of the community, Marakame, a person involved in the protection of the cradle of their culture and pilgrimage destination – Wirikuta – is losing sight. We do not want to passively look at what is happening. We take action and have faith in the strength of community and Marakame's friends in Poland.

 Renata Sabela

A traveler, philologist, supporter of responsible tourism, an organizer of journeys to indigenous cultures, founder of Soul Travel. She supports local projects involved in protecting the culture and the betterment of the people inhabiting the visited region. In 2014 she co-organized a successful fundraiser of 18 000 PLN on behalf of the school for refugees from Western Sahara in Algeria. Since 2012 she has worked on behalf of Wirikuta. She is a friend of the Ramirez family from La Laguna and travels to the desert with Wixaritari tribe.

 Ola Synowiec

A graduate of Latin American studies, journalist, and co-founder of Totutotam Foundation involved in organizing cultural events in Warsaw. She organized such festivals as Urodziny Pragi (Prague's Birthday) and Sylwester Bałkański (Balkan New Year's Eve), Mexico Independence Day, as well as weekly travel slideshows, Totutotam. She worked with the Festival of Asia and Oceania Mondragon, as well as the charity drive Piekarnia in Nepal. For the last six years, she has lived in Mexico. She writes about Mexico for the Polish press and on her blog, Mexico Magico. She is working on a book about modern beliefs in Mexico.

 Iwona Klemczak

A traveler, tour guide, and a graduate of Hispanic studies. For the last ten years involved in tourism. For the last six years, she has been living in Mexico, where she works as a local guide. She writes the blog “Mexico in Polish.” She has worked with a few NGOs on mobilization and protection of the local communities in Poland and abroad. She has learned more about the culture and tradition of Wixaritari during the pilgrimage to the Wirikuta desert this year.

 Soul Travel http://soultravel.pl/

It was created to assist their audience in learning about other cultures and through that learning, about themselves. As a travel agency, we are supporters of responsible tourism, and we create journeys to indigenous cultures that promote consciousness and inspire ethical actions in business and everyday life. We support local projects around the protection of cultures and betterment of life of people inhabiting regions that we visit. We fund stipends, and we work on the betterment of life of visited communities. Since 2012, with other participants, we work on helping to protect Wirikuta – the sacred land for the Wixaritari tribe—and we participate in the non-profit project, "Standing for Wirikuta" - https://www.facebook.com/Standing-for-Wirikuta-1654884877868995/?epa=SEARCH_BOX.

 WHY IS IT IMPORTANT?

 Geographically Poland is far from Wirikuta, which is located in Central Mexico. However, many times we have hosted the elder of Wixáritari tribe, Marakame Jose Luis “Katira” Ramirez. During that time we not only have become activists on behalf of the sacred land but also friends of the Wixaritari community. That is why right now we are standing behind a man who loves his land and fights to protect his tribe's ancient traditions. We help him because he has asked us for help. We believe that everyone can contribute to help this wonderful man in his work on protecting our planet. We will be grateful for your help! Let's stand together for Marakame!

 

Aktualności


 • Renata Sabela - awatar

  Renata Sabela

  21.08.19
  21.08.19

  Mamy nową porcję dobrych wieści :) Operacja Marakame została wyznaczona na 28 września. Nasz przyjaciel ma już bilet lotniczy do Polski i za niecały miesiąc znów będzie gościł w naszych progach. Ogromnie się cieszymy! To wspaniałe, że otrzymaliśmy od Was tak duże wsparcie. Dziękujemy raz jeszcze Klinice Optegra, która aktywnie bierze udział w naszych działaniach. Dobro powraca, zatem niech wróci i do Was :)

  Zdjęcie aktualności 36 081

Komentarze


 • Anonimowy Darczyńca - awatar

  Anonimowy Darczyńca

  14.06.19
  14.06.19

  Życzę dużo zdrowia i wytrwałości :-)

 • Anonimowy Darczyńca - awatar

  Anonimowy Darczyńca

  07.06.19
  07.06.19

  zdrowia!

 • Anna Trzaska - awatar

  Anna Trzaska

  01.06.19
  01.06.19

  To moja forma "dziękuję" dla Meksyku, który kocham :) trzymam kciuki bardzo mocno!

  • Renata Sabela - awatar

   Renata Sabela - Organizator zbiórki

   04.06.19
   04.06.19

   Dziękujemy za to połaczenie. I za działanie na rzecz społeczności.

 • Magda Bębenek - awatar

  Magda Bębenek

  24.05.19
  24.05.19

  Gracias por todo!

  • Renata Sabela - awatar

   Renata Sabela - Organizator zbiórki

   04.06.19
   04.06.19

   I vice versa! Pamparios za Twoją obecność w tych dniach.

 • Ania B. - awatar

  Ania B.

  22.05.19
  22.05.19

  Powodzenia!!!!!! Ziemia potrzebuje takich ludzi!!!!!! <3 <3 <3

7 097 zł z 12 230 zł (Cel)
Wpłaciło 96 osób
Renata Sabela - awatar

Renata Sabela

Organizator zbiórki

Zadaj pytanie

Wpłaty: 96

Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
1
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
1
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
20
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
20
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
20
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
30
Anna Molodzinska - awatar
Anna Molodzinska
50
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
20
Michał Sobczyk - awatar
Michał Sobczyk
30
Michał Majewski - awatar
Michał Majewski
200

Uważasz, że ta zbiórka zawiera niedozwolone treści ? Napisz do nas

Stwórz swoją
pierwszą zbiórkę

Nie czekaj, weź sprawy w
swoje ręce teraz!

Pomagam.pl wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej

Zamknij