Oczy Afryki

167 901 zł  z 50 000 zł (Cel)
Wpłaciło 1 328 osób

W najbiedniejszym kraju świata - Republice Środkowoafrykańskiej od wielu lat toczy się wojna domowa. Wokół misji w Ngaundaye zamieszkało ponad 200 niewidomych osób.  To najbiedniejsi z biednych, tutaj czują się bezpieczniej. Mają od 16 do 60 lat i żyją w skrajnie trudnych warunkach, w rozpadających się glinianych chatach, zdani na łaskę swoich najbliższych. Wszyscy oni pragną tylko jednego - móc znowu pracować i poczuć się kimś potrzebnym.
O odzyskaniu wzroku nawet nie marzą...

A wystarczy tylko 500 złotych, aby móc przeprowadzić przywracającą wzrok operację zaćmy. Tyle kosztują leki i soczewki potrzebne do wyleczenia jednej osoby. Tego zadania podjęli się wolontariusze Fundacji "Redemptoris Missio". Wolontariusze mają już zakupione bilety lotnicze, dysponują zdobytym w Kamerunie doświadczeniem (stamtąd pochodzi film, który mogą Państwo zobaczyć wyżej), a całość sprzętu zabiorą ze sobą z Polski.  

W 2018 roku Fundacja zorganizowała wyprawę pilotażową, podczas której zdiagnozowano pacjentów z zaćmą i przygotowano zaplecze dla planowanych operacji. Podczas wizyty w Republice Środkowoafrykańskiej poznaliśmy wiele wzruszających historii... 

Na zdjęciu widzicie jedną z chorych- Christine z Ngaounday. Oto jak jej historię opisuje misjonarka - siostra Eliza Michalak "Christine jest samotną mamą wychowującą dwójkę dorastających dzieci. Zanim straciła wzrok była nauczycielką w katolickiej szkole krawieckiej. Jej jedynym wsparciem są dzieci, to one opiekują się swoją ukochaną mamą, a zaraz po powrocie ze szkoły idą pracować w pole. W tym czasie mama zajmuje się przygotowaniem skromnego posiłku. W swojej rozpadającej się chacie nie mają łóżek, krzeseł ani stołu. Mają tylko jeden garnek i jedzą raz dziennie. Pomimo tego Christine jest pełną nadziei i pogodną osobą." 

Christine wraz z innymi niewidomymi osobami czekają na naszą pomoc.

Dawid z Kore (miesjcowość oddalona o 15 km od Ngaounday). Obecnie mieszka w Ngaounday. Musiał opuścić swoją wioskę, gdzie żył z żoną i 2 dzieci. Kore to teren grabieży rebeliantów, którzy mają tam swój obóz. Jako osoba niewidoma nie mógł chronić się ucieczką tak jak ci którzy widzą. W Ngaounday pomogła mu dalsza rodzina. Jednak nie stać go na wybudowanie własnego domu. Mieszka tera sam w małej rozpadającej się chacie ofiarowanej mu przez kuzyna. Odzyskanie wzroku pozwoliłoby na scalenie rodziny i zmianę warunków życia. 

Pierre były katechista z wioski o nazwie Nzapoye (5 km od Ngaounday). Kiedy widział służył wspólnocie wiernych w swojej wiosce był przedłużeniem rąk kapłana. Był odpowiedzialny za prowadzenie katechezy z dziećmi, animował liturgię Słowa kiedy w niedzielę kapłan nie mógł dotrzeć by odprawić Mszę Świętą. Dziś nie widzi. Jego żona sama pracuje w polu, by utrzymać rodzinę. Ma 5 dzieci.

Gaston z Bolelele. Ze wszystkich niewidomych radzi sobie najlepiej ale to dla tego że obok mieszka jego już dorosły syn z żoną. Wykonuje kapelusze ze słomy, tak próbuje pomóc rodzinie.

Celina z Ngaounday skromna 25 letnia dziewczyna dwa miesiące temu zmarła jej mama. Została zupełnie sama na łasce dalszej rodziny. Odzyskanie wzroku pozwoliłoby jej się usamodzielnić i nie być traktowaną przez rodzinę jak zbędny ciężar, którego nie można się pozbyć.


Możesz im pomóc! Ci wszyscy ludzie mogą dzięki Tobie znowu widzieć. Podaruj dowolną kwotę na operację przywracającą wzrok.


www.facebook.com/fundacja.redemptorismissio/  

Aktualizacje


 • Fundacja Redemptoris Missio - awatar

  Fundacja Redemptoris Missio

  18.12.2019
  18.12.2019

  Szanowni Państwo,

  Chcę Państwu serdecznie podziękować za wielkie wsparcie jakiego Państwo udzielili naszym pacjentom.

  Niektórzy z nich przeszli piechotą wiele kilometrów, aby móc odzyskać dawno utracony wzrok. Po wstępnych badaniach lekarze rozpoczęli operacje. Pacjenci spędzili noc w szpitalu, a rano zdjęto im opatrunki i mogli rozejść się do domów. Wraz z odzyskaniem wzroku zmieniło się całe ich życie. Z czasem będą widzieć coraz lepiej...

  Przez cały pobyt doświadczaliśmy wielkiej wdzięczności od pacjentów. Podczas jednej z operacji nasza pacjentka powiedziała „Moi przyjaciele dziękuję za Waszą piękną pracę…”.

  Zebrane pieniądze wystarczą na dwie kolejne wyprawy!

  To wszystko nie byłoby możliwe gdyby nie Państwa ogromne serca! Przekazuję Państwu te podziękowania z wielkim wzruszeniem i dumą z Polaków. Dziękuję!

  Zostańcie z nami. Razem możemy zrobić jeszcze wiele dobrego.
  www.facebook.com/fundacja.redemptorismissio/

  Justyna Janiec-Palczewska

  Zdjęcie aktualizacji 41 509

Komentarze


 • Anonimowy Darczyńca - awatar

  Anonimowy Darczyńca

  16.12.2019
  16.12.2019

  Słuchacz O. Szustaka :)

 • Roman - awatar

  Roman

  14.12.2019
  14.12.2019

  Bardzo dziękuję Wszystkim Osobom, które organizują i leczą biednych ludzi w Afryce za ich wielki dar serca!

 • Anonimowy Darczyńca - awatar

  Anonimowy Darczyńca

  09.12.2019
  09.12.2019

  Pomnażanie dobra daje radość życia.

 • Anonimowy Darczyńca - awatar

  Anonimowy Darczyńca

  08.12.2019
  08.12.2019

  Trzymam kciuki za zbiórkę! OM

 • Kamil - awatar

  Kamil

  07.12.2019
  07.12.2019

  Warto pomagać, bo dobro wraca!

167 901 zł  z 50 000 zł (Cel)
Wpłaciło 1 328 osób

Wpłaty: 1 328

Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
500
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
50
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
500
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
20
Marcin La - awatar
Marcin La
100
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
100
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
50
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
50
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
30
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
20

Uważasz, że ta zbiórka zawiera niedozwolone treści ? Napisz do nas

People
Logo Fundacji Pomagam.pl

Wspieraj inicjatywy bliskie Twojemu sercu. Wystarczy, że wpiszesz nasz numer KRS przy rozliczaniu podatku dochodowego PIT, by nieść pomoc tam, gdzie jest ona najbardziej potrzebna razem z nami.

Dzięki Tobie możemy zmieniać świat na lepsze. Dziękujemy ❤️

KRS 0000353888

Sprawdź, jak przekazać 1,5% podatku

Jak założyć zbiórkę na Pomagam.pl

Pomagam.pl to największy i najpopularniejszy w Polsce serwis do tworzenia internetowych zbiórek pieniędzy. To narzędzie, które umożliwia każdemu i całkowicie za darmo założenie zbiórki w kilka chwil.

Dzięki Pomagam.pl w łatwy i bezpieczny sposób zbierzesz fundusze na to, co dla Ciebie ważne m.in. pokrycie kosztów leczenia, wsparcie bliskich w trudnych chwilach i na inicjatywy bliskie Twojemu sercu.

Krok 1:Chcesz założyć zbiórkę, ale nie wiesz od czego zacząć? Nie martw się! Obejrzyj krótki film poniżej, który tłumaczy, jak działa Pomagam.pl.

Krok 2:Zbiórkę na Pomagam.pl przygotowujesz i publikujesz samodzielnie. Nie przejmuj się - założenie zbiórki trwa dosłownie kilka chwil i jest prostsze, niż myślisz. Sprawdź poniższy poradnik.

W momencie tworzenia zbiorki możesz wybrać, czy chcesz ją prowadzić samodzielnie czy ze wsparciem Pomagam.pl. Pierwsza opcja jest całkowicie darmowa. Jeśli natomiast zdecydujesz się na promowanie zbiórki z naszym wsparciem, będziemy przypominać o Twojej zbiórce i zachęcać do wpłat osoby, które ostatnio odwiedziły stronę Twojej zbiórki (tzw. retargeting).

W tym celu będziemy wyświetlać Twoją zbiórkę zarówno na stronie głównej Pomagam.pl jak i w reklamach internetowych. Zwiększa to szanse na to, że więcej odwiedzających Twoją zbiórkę osób zdecyduje się ostatecznie na wpłatę lub udostępnienie zbiórki. W zamian za to dodatkowe, nieobowiązkowe wsparcie w promocji od każdej wpłaty potrącimy automatycznie 12%.

Krok 3:Twoja zbiórka jest gotowa, czas zacząć działać! Nikt nie wypromuje Twojej zbiórki tak jak Ty, dlatego pamiętaj, żeby udostępniać ją we wszystkich mediach społecznościowych: Facebook, Instagram, Twitter, LinkedIn czy YouTube i TikTok. Zacznij od rodziny i przyjaciół - poproś ich o udostępnienie i zachęć do wpłat. Wyślij znajomym linka do zbiórki z krótkim opisem na Messengerze, SMSem lub mailowo. Następnie skontaktuj się z lokalnymi mediami z prośbą o publikację Twojej zbiórki oraz zaangażuj w promocję okoliczne organizacje społeczne, władze samorządowe, instytucje oraz osoby znane w Twojej okolicy.

Pamiętaj, im więcej osób dowie się o Twojej zbiórce, tym większa szansa na osiągniecie celu! Więcej porad znajdziesz w ebooku, jak założyć i prowadzić skuteczną zbiórkę. Znajdziesz go w swoim panelu zarządzania zbiórką po jej stworzeniu. Sprawdź również naszego bloga, w którym dzielimy się praktycznymi poradami i wskazówkami.

Krok 4:Wszystkie osoby odwiedzające Twoją zbiórkę mogą szybko i bezpiecznie wpłacać na nią pieniądze, np. przy użyciu przelewów internetowych, kart kredytowych, tradycyjnych przelewów bankowych, a nawet na poczcie! Wpłaty księgują się natychmiast. Wszyscy widzą, jaką kwotę udało się już zebrać i mogą zapraszać do zbiórki kolejne osoby.

Krok 5:Pieniądze ze zbiórki możesz wypłacać na konto bankowe w każdej chwili i tak często, jak chcesz. Wypłata pieniędzy trwa na ogół 1 dzień roboczy. Wypłata nie spowoduje zmiany stanu licznika wpłat na stronie Twojej zbiórki. Możesz dalej zbierać pieniądze, a zbiórka będzie trwać aż do momentu, gdy zdecydujesz się ją zamknąć.

Prawda, że proste? To właśnie dlatego dziesiątki tysięcy osób prowadzi już swoje zbiórki na Pomagam.pl. Nie czekaj. Dołącz do nich teraz! Aby założyć zbiórkę, kliknij tutaj lub w przycisk poniżej:

Pomagam.pl wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej

Zamknij