Zakup instrumentu

26 966 zł  z 30 000 zł (Cel)
Wpłaciło 518 osób
Łukasz Płonka - awatar

Łukasz Płonka

Organizator zbiórki

Grzegorz PŁONKA - od urodzenia nie słyszał. Poprawną diagnozę dopiero w 14 roku życia postawił Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu. Traktowany jako dziecko autystyczne. Poważna wada wzroku. 

Źle zdiagnozowany, sponiewierany i wypluty przez system edukacji zamknięty w swoim świecie. Po otrzymaniu aparatu i implantu słuchowego jego światem była muzyka klasyczna. szczególnie Beethovena. Kompozytora z uszkodzonym słuchem. Sam nauczył się Sonaty Księżycowej ze słuchu. Nie znał nut. "Rozmawiał" z fortepianem, zniszczonym, po przejściach. Dał radę. Ale fortepian już się "skończył" technicznie. Był po matce, która zginęła tragicznie - nauczycielce gry na fortepianie po PWST w Krakowie. 

Do wszystkiego doszedł sam tytaniczną pracą, mimo upokorzeń i wbrew systemowi. 

Jako dziecku z poważną wadą wzroku (brak tęczówek, oczopląs) zdiagnozowanego ze znacznym upośledzeniem intelektualnym (karygodnie błędnie) system zaoferował mu ośrodek dla takich dzieci. Po zorientowaniu się, że ta diagnoza była "oszustwem" okropnie krzywdzącym Go i rodzinę był w szkole dla niesłyszących. Już były podejrzenia co do słuchu. Zaraz po tej szkole przez system został wysłany do "wybitnego" ośrodka w Bydgoszczy. Klęska. Po miesiącu przyjęła go szkoła dla niewidzących w Krakowie. Kolno - Laski, gimnazjum, szkoła muzyczna bo właśnie nauczył się Sonaty Księżycowej. Po gimnazjum SOSW w Nowym Targu na poziomie zawodowej szkoły. Kierunki zawodowe w systemie edukacyjnym nie uwzględniają nauczania ani informatyki ani muzycznego kształcenia. Był w klasie tkactwa (!?) chcąc zakończyć ten etap edukacji. Nie dane mu było bo przekroczył w ostatniej klasie 24-ty rok życia i system ponownie go zlekceważył, poniżył i wypluł.

Możliwość wykształcenia, osiągnięcia ekonomicznej samodzielności - wyuczenia się jakiegoś zawodu - została zaprzepaszczona. Państwo woli wypłacać mu rentę socjalną niż mieć pełnowartościowego obywatela. Grzegorz jest świadomy tego, że system go oszukał. System nie wywiązał się ze społecznej umowy o obowiązku kształcenia. Grzegorz poddał się temu obowiązkowi a państwo z tego obowiązku się nie wywiązało. Ta gorzka świadomość będzie z nim do końca.

Kształci się jedynie w płatnych szkołach muzycznych za własne pieniądze z renty rodzinnej. Matka zginęła tragicznie w wypadku samochodowym, w którym i on uczestniczył. Fortepian też po matce odziedziczył. Ale ten instrument to staruszek, po "przejściach" też ze strony Grzegorza jak był mały. 

Fortepian się już "zużył". A to najbliższy przyjaciel, "przekaźnik" między Grzegorzem a innymi.

Niezwykła, fascynująca interpretacja muzyczna w Jego wydaniu jest formą kontaktu i przekazu z otoczeniem. 

MIMO WSZYSTKO:

Laureat Festiwalu Ślimakowe Rytmy IFiPS w Kajetanach. Wybrany jednogłośnie "Człowiekiem bez barier" w 2016 r na Gali organizowanej przez Integracja.pl. 

Ma własną stronę na Facebooku i sporo muzyki na Youtube. 

Zebrane środki pomogą w spełnieniu marzeń o nowym instrumencie i możliwość wydania własnej płyty. Również w poprawieniu pisowni, gramatyki i wysławianiu się. Te braki to "spadek" po publicznej edukacji, niewydolnej, niszczącej jednostki. Jest tego świadomy i pozostaje w poczuciu odrzucenia i lekceważenia.

"Nikifor fortepianu" - Gość Niedzielny, Agata Puścikowska.

"Beethoven z Murzasichla" - Duży Format, Justyna Kopińska; "Polska odwraca oczy" - zbiór reportaży. 

Historia Grzegorza to nie "wyciskacz łez". To nie nagłe nieszczęście. To historia niesłychanego uporu w dążeniu normalnej egzystencji, historia pracowitości, wytrwałości. Historia niezasłużonych upokorzeń, odrzuceń, braku życzliwości. Historia wieloletniej walki rodziny z systemem o Grzegorza. Walki w sumie przegranej. A mimo to Grzegorz zachował niesłychaną pogodę ducha. Słychać ją w Jego wykonaniu i Jego kompozycjach. Przeplata się z melancholią i zadumą.

Facebook jest dla Grzegorza najważniejszym narzędziem kontaktu z innymi. Choć i tu był odrzucany, niezrozumiany przez innych - niejednokrotnie w bardzo przykry i czasem wręcz obraźliwy sposób.

Może odzew na tę zbiórkę pokaże Mu, że jednak ci, którzy go nie rozumieją, lekceważą i obrażają - są w zdecydowanej mniejszości. Grzegorz udostępniając swoją muzykę chce się jednak odwdzięczyć wszystkim za akceptowanie Go takim jakim jest. 

Szczególną wdzięczność ma do Profesora Skarżyńskiego z Kajetan za otwarcie świata dźwięków, możliwość wyrażenia siebie poprzez muzykę.

Grzegorz sam nie mając śmiałości zaakceptował zorganizowanie tej zbiórki na Jego rzecz, na możliwość zakupu nowego fortepianu i opłacanie lekcji muzyki.


  

Aktualizacje


  • Łukasz Płonka - awatar

    Łukasz Płonka

    28.08.2018
    28.08.2018

    Dzięki za wsparcie dla Grzegorza. Jeszcze daleka droga przed nami

Komentarze


  • Anonimowy Darczyńca - awatar

    Anonimowy Darczyńca

    21.01.2022
    21.01.2022

    Wszystkiego dobrego :)

  • Anonimowy Darczyńca - awatar

    Anonimowy Darczyńca

    30.11.2021
    30.11.2021

    wszystkiego dobrego, niezmiennie trzymam kciuki

  • Anonimowy Darczyńca - awatar

    Anonimowy Darczyńca

    01.07.2021
    01.07.2021

    Trzymam kciuki

  • Urszula Keczma - awatar

    Urszula Keczma

    22.06.2021
    22.06.2021

    Dlugo juz trwa zbiorka - trzymam kciuki , coraz blizej konca

    • Łukasz Płonka - awatar

      Łukasz Płonka - Organizator zbiórki

      25.06.2021
      25.06.2021

      Dziękujemy za zainteresowanie i wpłatę. Jeśli Pani sobie życzy możemy wysłać Pani płytę Grzegorza "Słyszę światło księżyca" oczywiście po podaniu adresu wysyłki. Może być na adres [email protected]

  • Anonimowy Darczyńca - awatar

    Anonimowy Darczyńca

    16.10.2020
    16.10.2020

    Pan Grzegorz pomnaża talenty za tysiące tych co je dawno zakopali ... za to właśnie należy się ogromny szacunek i wsparcie. Na pewno za małe ... ale może nie pierwsze ... Kibicuję dalej ... Proszę o przekazanie tego Panu Grzegorzowi ...

26 966 zł  z 30 000 zł (Cel)
Wpłaciło 518 osób
Łukasz Płonka - awatar

Łukasz Płonka

Organizator zbiórki

Zadaj pytanie

Wpłaty: 518

Oliwia - awatar
Oliwia
15
Mateusz Hedzielski - awatar
Mateusz Hedzielski
20
Iwona - awatar
Iwona
50
Biuro Usług Projektowych i Inwestycyjnych Grzegorz Staniszewski - awatar
Biuro Usług Projektowych i Inwestycyjnych Grzegorz Staniszewski
20
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
50
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
20
Wiktoria Z - awatar
Wiktoria Z
1
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
20
Zuza - awatar
Zuza
50
Zuza - awatar
Zuza
50

Uważasz, że ta zbiórka zawiera niedozwolone treści ? Napisz do nas

People
Logo Fundacji Pomagam.pl

Wspieraj inicjatywy bliskie Twojemu sercu. Wystarczy, że wpiszesz nasz numer KRS przy rozliczaniu podatku dochodowego PIT, by nieść pomoc tam, gdzie jest ona najbardziej potrzebna razem z nami.

Dzięki Tobie możemy zmieniać świat na lepsze. Dziękujemy ❤️

KRS 0000353888

Sprawdź, jak przekazać 1,5% podatku

Jak założyć zbiórkę na Pomagam.pl

Pomagam.pl to największy i najpopularniejszy w Polsce serwis do tworzenia internetowych zbiórek pieniędzy. To narzędzie, które umożliwia każdemu i całkowicie za darmo założenie zbiórki w kilka chwil.

Dzięki Pomagam.pl w łatwy i bezpieczny sposób zbierzesz fundusze na to, co dla Ciebie ważne m.in. pokrycie kosztów leczenia, wsparcie bliskich w trudnych chwilach i na inicjatywy bliskie Twojemu sercu.

Krok 1:Chcesz założyć zbiórkę, ale nie wiesz od czego zacząć? Nie martw się! Obejrzyj krótki film poniżej, który tłumaczy, jak działa Pomagam.pl.

Krok 2:Zbiórkę na Pomagam.pl przygotowujesz i publikujesz samodzielnie. Nie przejmuj się - założenie zbiórki trwa dosłownie kilka chwil i jest prostsze, niż myślisz. Sprawdź poniższy poradnik.

W momencie tworzenia zbiorki możesz wybrać, czy chcesz ją prowadzić samodzielnie czy ze wsparciem Pomagam.pl. Pierwsza opcja jest całkowicie darmowa. Jeśli natomiast zdecydujesz się na promowanie zbiórki z naszym wsparciem, będziemy przypominać o Twojej zbiórce i zachęcać do wpłat osoby, które ostatnio odwiedziły stronę Twojej zbiórki (tzw. retargeting).

W tym celu będziemy wyświetlać Twoją zbiórkę zarówno na stronie głównej Pomagam.pl jak i w reklamach internetowych. Zwiększa to szanse na to, że więcej odwiedzających Twoją zbiórkę osób zdecyduje się ostatecznie na wpłatę lub udostępnienie zbiórki. W zamian za to dodatkowe, nieobowiązkowe wsparcie w promocji od każdej wpłaty potrącimy automatycznie 12%.

Krok 3:Twoja zbiórka jest gotowa, czas zacząć działać! Nikt nie wypromuje Twojej zbiórki tak jak Ty, dlatego pamiętaj, żeby udostępniać ją we wszystkich mediach społecznościowych: Facebook, Instagram, Twitter, LinkedIn czy YouTube i TikTok. Zacznij od rodziny i przyjaciół - poproś ich o udostępnienie i zachęć do wpłat. Wyślij znajomym linka do zbiórki z krótkim opisem na Messengerze, SMSem lub mailowo. Następnie skontaktuj się z lokalnymi mediami z prośbą o publikację Twojej zbiórki oraz zaangażuj w promocję okoliczne organizacje społeczne, władze samorządowe, instytucje oraz osoby znane w Twojej okolicy.

Pamiętaj, im więcej osób dowie się o Twojej zbiórce, tym większa szansa na osiągniecie celu! Więcej porad znajdziesz w ebooku, jak założyć i prowadzić skuteczną zbiórkę. Znajdziesz go w swoim panelu zarządzania zbiórką po jej stworzeniu. Sprawdź również naszego bloga, w którym dzielimy się praktycznymi poradami i wskazówkami.

Krok 4:Wszystkie osoby odwiedzające Twoją zbiórkę mogą szybko i bezpiecznie wpłacać na nią pieniądze, np. przy użyciu przelewów internetowych, kart kredytowych, tradycyjnych przelewów bankowych, a nawet na poczcie! Wpłaty księgują się natychmiast. Wszyscy widzą, jaką kwotę udało się już zebrać i mogą zapraszać do zbiórki kolejne osoby.

Krok 5:Pieniądze ze zbiórki możesz wypłacać na konto bankowe w każdej chwili i tak często, jak chcesz. Wypłata pieniędzy trwa na ogół 1 dzień roboczy. Wypłata nie spowoduje zmiany stanu licznika wpłat na stronie Twojej zbiórki. Możesz dalej zbierać pieniądze, a zbiórka będzie trwać aż do momentu, gdy zdecydujesz się ją zamknąć.

Prawda, że proste? To właśnie dlatego dziesiątki tysięcy osób prowadzi już swoje zbiórki na Pomagam.pl. Nie czekaj. Dołącz do nich teraz! Aby założyć zbiórkę, kliknij tutaj lub w przycisk poniżej:

Pomagam.pl wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej

Zamknij