Zbiórka Gracjan pogryziony przez psa - miniaturka zdjęcia

Gracjan pogryziony przez psa

Zbiórka Gracjan pogryziony przez psa - zdjęcie główne

Gracjan pogryziony przez psa

11 649 zł z 90 000 zł (Cel)
Wpłaciło 327 osób
Wpłać teraz
 

O chłopcu, który chciał zostać policjantem


Zimowy dzień. 9-letni Gracjan bawi się na podwórku swojego domu. W jednej chwili jego życie zmienia się w koszmar.  Nie wiadomo skąd na posesji pojawia się duży pies, który atakuje chłopca. Rzuca się na niego, kąsa po całym ciele i dosłownie wygryza mu rękę. Wlecze chłopca po podwórku. Dziecko płacze i woła o pomoc. Pies puszcza na chwilę, a swój atak kieruje na biegające po posesji kury, po czym wraca i ponownie rzuca się na Gracjana.   

Desperacka pomoc

Przeraźliwy krzyk chłopca słyszy jego dziadek i spieszy z pomocą. Starszy schorowany człowiek mobilizuje swoje siły i odgania psa. Dziecko krwawi. Obraz jest przerażający. Dziadek próbuje zanieść zapłakanego wnuka do domu, w bezpieczne miejsce. Na pomoc również przybiega mama Gracjana, będąca w szóstym miesiącu ciąży. Widok syna jest dla niej porażający. Z relacji dziadka wiemy, że ręka dziecka została prawie wyjedzona, gdyż od łokcia po dłoń, była widoczna sama kość. Chłopiec płakał czując przeraźliwy ból i strach. Ze względu na poważne obrażenia natychmiast wezwano helikopter LPR.

Pierwszy pobyt w szpitalu

Gracjan zostaje przetransportowany śmigłowcem do Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi. Stąd trafił do specjalistycznej kliniki transplantologicznej w szpitalu im. św. Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy (woj. dolnośląskie). 

Tam lekarze potwierdzają, iż Gracjan ma rany na całym ciele. Najbardziej ucierpiała lewa ręka, przedramię ma wygryziony mięsień do kości. Do tego miejscami chłopak jest poobdzierany ze skóry, gdyż pies ciągnął go kilkadziesiąt metrów.

I choć dziecko już od tej pory przebywa bezpieczne pod czujnym okiem lekarzy, to jego koszmar trwa dalej. Przechodzi trzygodzinną operację, która polega na oczyszczeniu rozległych tkanek, tych uszkodzonych oraz tych martwych. Następnie ubytek na ręce zostaje okryty płatem skóry, pobranym z przedniej ściany płata jamy brzusznej. Chłopiec  cierpi, a przy jego boku cały czas czuwa ciężarna mama. Mimo, że wspiera syna troskliwą opieką, to sama przeżywa ogromny stres, zapewne mający wpływ na ciążę.

Drugi pobyt w szpitalu

 

Po pierwszym pobycie w szpitalu obolały Gracjan wychodzi do domu na 2. tygodniowy urlop. Po powrocie poddany zostaje kolejnej operacji, podczas której lekarze oddzielają rękę od brzucha, pozostawiając na niej skórę z brzucha, a na sam brzuch dokonują przeszczepów skóry z uda dziecka. Gracjan niewątpliwie jest bardzo dzielny, jednak jego cierpienie trwa. A ból przy zmianie opatrunków staje się nie do zniesienia.

Powrót do domu: początek rehabilitacji

 

Po długim pobycie w szpitalu Gracjan zostaje wypisany do domu. Lekarze uważają, że chłopiec nigdy już nie odzyska pełnej sprawności. Rehabilitacja połączona z zabiegami wtórnymi może sprawić, że po dwóch latach dziecko odzyska możliwość częściowego korzystania z ręki. Rehabilitacja może pozwolić na utrzymanie chwytności dłoni, pomniejszyć przykurcz. Ubytek nerwów i ścięgien wyklucza odzyskanie sprawności.

Reakcja właściciela psa

A skąd się wziął pies na prywatnej posesji rodziny Gracjana? Do ataku na dziecko doszło 13 stycznia 2018 roku.  Okazało się, że 11 stycznia pies uciekł swoim właścicielom, zamieszkałym od miejsca pogryzienia o około 20 km. Owczarek Niemiecki błąkał się 2 dni poza domem, a jego opiekunowie nawet go nie szukali. Być może przywykli do częstych ucieczek swojego psa? Aktualnie zwierzak przebywa w schronisku w Bełchatowie, właściciel po obserwacji chciał odebrać podopiecznego, jednak prokurator się temu sprzeciwił i przedłużył pobyt psa w schronisku na czas postępowania.

W całej tej historii to właśnie postawa właścicieli psa jest najbardziej szokująca. Do dzisiaj nie skontaktowali się z rodziną, nie zapytali o stan dziecka, ani nie zaproponowali wsparcia.

Słony rachunek za pogryzienie

A Gracjan potrzebuje go bardzo. Sama rehabilitacja będzie długim i kosztownym procesem. Koszty dbania o rany i zmiany opatrunków wynoszą dziennie 50- 60 zł. W skład tej ceny wchodzą: plastry, kompresy jałowe, gaza jałowa, bandaże, rękawiczki jednorazowe, środki myjące i dezynfekujące, maści (m.in. octenisan, octenisept, nadmanganian potasu, mikrodacyn, alantan, linomag, maxibiotic).

Do tego dochodzi zalecona odpowiednia dieta wspomagająca rekonwalescencje. Koszty samej suplementacji białkowej (protifar, nutricia medyczna) to ok. 600 zł miesięcznie.


Kolejne operacje i wakacje w bólu

W lutym Gracjan przeszedł kolejną operację, w sierpniu odbędzie się kolejna. Wszystkie są przeprowadzane w czasie wolnym od szkoły, by Gracjan nie powiększał zaległości.
 Wypadek zabrał mu także wakacje… 

Gdy dzieci wypoczywają, bawią się, biegają i grają w piłkę, Gracjan przechodzi ból kolejnych operacji i czeka na wygojenie się ran.

Operacje są płatne i przeprowadzane prywatnie. Podczas pobytu w szpitalu towarzyszą mu rodzice, dojeżdża rodzina, wszystko, by chłopiec w tej ciężkiej dla niego sytuacji nie czuł się samotny i opuszczony, by wesprzeć go w cierpieniu.

Najbliższe operacje odbywają się w sierpniu i wrześniu w Dolnośląskim Centrum Chirurgii Ręki i Medycyny Estetycznej CHIROPLASTICA. Sierpniowa pozwoli wszyć do powłok brzusznych ekspander, który pozwoli na rozszerzenie skóry Gracjana j pozyskanie materiału koniecznego do przeszczepu. Ekspander zostanie usunięty we wrześniu.

Rany, których nie widać, są najgorsze do wyleczenia

Gracjan potrzebuje również opieki psychologicznej. Należy pamiętać, że dziecko ucierpiało nie tylko fizycznie. Do tej pory radosny, ufny chłopczyk, lubiący zwierzęta, z dnia na dzień zostaje brutalnie pozbawiony poczucia bezpieczeństwa. Marzył by zostać policjantem. Dziś ze łzami w oczach pyta czy jego marzenia się spełnią, czy jego ręka odzyska sprawność…

Wybierz kwotę


20 
50 
100 
200 
1 000 
Inna
Wpłać teraz
 Bezpieczne płatności online

Aktualności


 • Pomorska Fundacja Rottka - awatar

  Pomorska Fundacja Rottka

  03.09.19
  03.09.19

  Sytuacja dzisiaj stała się alarmowa! Nastąpił nagły, niespodziewany zwrot! podczas cotygodniowej wizyty i zmiany opatrunku okazało si, że rana Gracjana na brzuchu pękła i otworzyła się! :( Nikt, nikt się tego nie spodziewał, sytuacja stała się bardzo poważna i grozi infekcją! Z tego powodu operacja jest niezbędna NAGLE, i gdyby mogła się odbyć już dzisiaj, pewnie tak się by stało, odbędzie si zatem jutro! W związku z tym otrzymaliśmy fakturę do zapłaty na 6000 zł (sześć tysięcy złotych) na już właśnie dzisiaj. Pomoc jest potrzebna na CITO i dużo dobrej energii dla Gracjana! Serdecznie dziękujemy za dotychczasową pomoc, pozostańcie z nami, będziemy Was informować o bieżących działaniach.

  Zdjęcie aktualności 36 655

Komentarze


 • Anonimowy Darczyńca - awatar

  Anonimowy Darczyńca

  24.04.20
  24.04.20

  Dużo siły dzielny Rycerzu!

 • Kornelia - awatar

  Kornelia

  02.03.20
  02.03.20

  Trzymaj się! Nie poddawaj się! Wszystko przed Tobą!

 • Kamila Grenowicka - awatar

  Kamila Grenowicka

  19.12.19
  19.12.19

  Powodzenia i dużo sił kochany!

 • Anonimowy Darczyńca - awatar

  Anonimowy Darczyńca

  05.09.19
  05.09.19

  Powodzenia!

 • Wojtek - awatar

  Wojtek

  04.09.19
  04.09.19

  Trzymaj się młody :)

11 649 zł z 90 000 zł (Cel)
Wpłaciło 327 osób
Wpłać teraz
 

Wpłaty: 327

Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
10
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
90
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
50
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
20
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
10
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
20
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
20
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
50
Noemi Garbowska - awatar
Noemi Garbowska
5
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
20

Uważasz, że ta zbiórka zawiera niedozwolone treści ? Napisz do nas

Stwórz swoją
pierwszą zbiórkę

Nie czekaj, weź sprawy w
swoje ręce teraz!

Jak założyć zbiórkę na Pomagam.pl

Pomagam.pl to największy i najpopularniejszy w Polsce serwis do tworzenia internetowych zbiórek pieniężnych. Dzięki Pomagam. pl w łatwy i bezpieczny sposób zbierzesz pieniądze na dowolny cel, np. pokrycie kosztów leczenia, wsparcie znajomych i rodziny w ciężkich chwilach, realizację projektów społecznych, kulturalnych i biznesowych albo spełnianie marzeń.

Krok 1:Obejrzyj krótki film poniżej, który tłumaczy, jak działa Pomagam.pl.

Krok 2:Zbiórkę na Pomagam.pl przygotowujesz i publikujesz samodzielnie. Nie przejmuj się - założenie zbiórki trwa dosłownie kilka chwil i jest prostsze, niż myślisz (zobacz krótki film poniżej).

Krok 3:Dla swojej zbiórki wybierasz adres internetowy, pod którym będzie ona dostępna dla każdego, np. pomagam.pl/nazwazbiorki. Zbieranie pieniędzy polega na zapraszaniu jak największej liczby osób do odwiedzenia tej strony. Pomagam.pl pozwala automatycznie rozesłać zaproszenia e-mailowe, udostępnić zbiórkę na Facebooku, Twitterze itd. Od razu możesz przyjmować wpłaty. Konto do wypłat wskażesz później.

Krok 4:Wszystkie osoby odwiedzające Twoją zbiórkę mogą szybko i bezpiecznie wpłacać na nią pieniądze, np. przy użyciu przelewów internetowych, kart kredytowych, tradycyjnych przelewów bankowych, a nawet na poczcie! Wpłaty księgują się natychmiast. Wszyscy widzą, jaką kwotę udało się już zebrać, i mogą zapraszać do zbiórki kolejne osoby. Dzięki Pomagam.pl udostępnianie zbiórki na Facebooku, Twitterze lub e-mailowo jest niezwykle proste. Zbiórkę odwiedzają i udostępniają kolejne osoby i tak tworzy się efekt kuli śnieżnej.

Krok 5:Pieniądze ze zbiórki możesz wypłacać na konto bankowe w każdej chwili i tak często, jak chcesz. Wypłata pieniędzy trwa na ogół 1 dzień roboczy. Wypłata nie spowoduje zmiany stanu licznika wpłat na stronie Twojej zbiórki. Możesz dalej zbierać pieniądze, a zbiórka będzie trwać aż do momentu, gdy zdecydujesz się ją zamknąć.

Za darmo:Zbiórki opublikowane w dniach 15 kwietnia - 15 czerwca zwolnione są z wszelkich opłat! Pomagam.pl pokrywa wszelkie koszty prowadzenia Twojej zbiórki (w tym także opłaty naliczane przez operatorów płatności). 100% zebranej kwoty trafia do Ciebie. #zostanwdomu

Prawda, że proste? To właśnie dlatego dziesiątki tysięcy osób prowadzi już swoje zbiórki na Pomagam.pl. Nie czekaj. Dołącz do nich teraz! Aby założyć zbiórkę, kliknij tutaj lub w przycisk poniżej:

Pomagam.pl wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej

Zamknij