olga gładykowska - awatar

olga gładykowska

Organizator zbiórki

Kim jesteśmy?

Jesteśmy czwórką studentów z Warszawy, która zainspirowana działaniami grupy Dobrowolki postanowiła podjąć się tego samego zadania co oni - wyjazdu na granicę serbsko- lub słoweńsko-chorwacką i udzieleniu pomocy uchodźcom na szlaku bałkańskim. Chcemy być w miejscu, gdzie ludzie pilnie potrzebują podstawowej pomocy – jedzenia, ciepłych napojów i ubrań. By dostać się do Europy musieli znieść trudną podróż, nie raz w fatalnych warunkach. Chcemy przywitać ich ciepło i życzliwie.

O co chodzi?

Dziesiątki tysięcy ludzi przemieszczają się w tej chwili przez Europę Południowo-Wschodnią, a prowizoryczne obozy organizowane przez wolontariuszy wkrótce mogą okazać się niewydolne. Dlatego we współpracy z grupą Dobrowolki postanowiliśmy pojechać na Bałkany z transportem najpotrzebniejszych artykułów i dołączyć do wolontariuszy, którzy oragnizują bezpośrednią pomoc.

Zdjęcie opisu zbiórki Pomóż uchodźcom!

Jak wygląda sytuacja na miejscu?

Uchodźcy przekraczający granicę są po długiej, często wielotygodniowej, podróży. Jest  wśród nich wiele matek z dziećmi, osób starszych lub okaleczonych w wyniku działań wojennych. Czesto nie posiadają podstawowych informacji: gdzie się znajdują, co ich teraz czeka, jak dużo marszu przed nimi. Nie są odpowiednio przygotowani na zimę, brakuje im ciepłych ubrań, butów, jedzenia i wody.

Zdjęcie opisu zbiórki Pomóż uchodźcom!

Jak będzie wyglądać nasza pomoc?

Na miejscu każda para rąk do pracy jest ważna. Sytuacja przerasta możliwości obecnych na miejscu organizacji pozarządowych (UNHCR, Czerwony Krzyż), którym nie starcza środków i zasobów ludzkich, żeby odpowiednio zająć się wszystkimi potrzebującymi. Dlatego pomoc niezależnych wolontariuszy jest niezbędna. 

Będziemy rozdzielać ciepłe ubrania i koce przywiezione z Polski, rozdawać ciepłą herbatę, jedzenie i wodę, w miarę możliwościu udzielać informacji oraz zapewnieniać schronienie najbardziej potrzebującym. Osoby w najgorszym stanie bedziemy kierować do UNHCRu i służb medycznych. 

Docelowe miejsce, w które się udamy, wybierzemy tuż przed samym wyjazdem. Dzięki temu będziemy miec pewność, że pojedziemy tam, gdzie nas najbardziej potrzebują. Na bieżąco śledzimy sytuacje na granicach i pozostajemy w kontakcie z wolontariuszami, którzy będą tam przed nami.

Zdjęcie opisu zbiórki Pomóż uchodźcom!

Na co przeznaczymy pieniądze?

Pieniądze w 85% będą przeznaczone na zakup na miejscu najpotrzebniejszych rzeczy, których nie dalibyśmy rady przywieźć z Polski: jedzenia, wody, produktów higienicznych.

Około 15% kwoty przeznaczymy na opłaty związane z logistyką wyjazdu - paliwo, winiety oraz ewentualne koszty związane z koniecznością opłaty za nocleg.

Zdjęcie opisu zbiórki Pomóż uchodźcom!

Dziękujemy

Dziękujemy Maksymilianowi Hryniewieckiemu i Fotomovimiento (CC) za udostępnienie zdjęć z granicy serbsko-chorwackiej.

Aktualności

 • olga gładykowska - awatar

  Zdjęcia z naszego wyjazdu

  11.12.15
  11.12.15

  Jeszcze raz dziękujemy wszystkim za wsparcie naszej wyprawy. Pod tym linkiem można obejrzeć zdjęcia z naszego pobytu w Presevi i Miratovcu. https://www.facebook.com/media/set/?set=a.10208209001891812.1073741833.1505073390&type=1&l=9a01453c9b

Komentarze

 • Ania - awatar

  Ania

  06.02.17
  06.02.17

  Pomagajmy ale tak żeby nie rozdzielać rodzin wyślijmy cegiełkę i niech pomagają na miejscu. My tez stworzyliśmy akcje. https://pomagam.pl/ce7u9og6

 • Piotr - awatar

  Piotr

  24.01.17
  24.01.17

  Piękna akcja.

 • Ewa - awatar

  Ewa

  19.11.15
  19.11.15

  Sama myślałam o takiej akcji, bardzo się cieszę, że ludzie wychodzą z takimi inicjatywami, że są jeszcze dobrzy ludzie chociaż tyle ostatnio wśród nas ksenofobii i nienawiści. Bardzo bym chciała sama pojechać do Preseva, niestety nie mogę wziąć wolnego w pracy. Życzę jednak powodzenia wszystkim tym, którzy zakasali rękawy i pomagają bezpośrednio. Pozdrawiam serdecznie!

  • olga gładykowska - awatar

   olga gładykowska - Organizator zbiórki

   19.11.15
   19.11.15

   Dziękujemy, dziś dołączyło do nas 4 wolontariuszy z Czech, także mamy nadzieję, że uda się nam utrzymac punkt, nawet kiedy my wyjedziemy.

 • Joanna - awatar

  Joanna

  17.11.15
  17.11.15

  dziekuje za to co robicie, kazdy z nas powinnien tam byc

  • olga gładykowska - awatar

   olga gładykowska - Organizator zbiórki

   18.11.15
   18.11.15

   Wszystkich serdecznie zachęcamy do dołączenia, pozwala to ujrzeć problem uchodzstwa z innej, tej ludzkiej strony.

 • Konrad - awatar

  Konrad

  16.11.15
  16.11.15

  Dziękuję. Nie mogę być z Wami ale mogę przekazać owoc kilku godzin pracy.

  • olga gładykowska - awatar

   olga gładykowska - Organizator zbiórki

   16.11.15
   16.11.15

   Dziękujemy, że jesteś z nami:)

olga gładykowska - awatar

olga gładykowska

Organizator zbiórki

Wpłaty - 80

Anonimowy Darczyńca - awatar
200
Anonimowy Darczyńca
Ania - awatar
1
Ania
Piotr - awatar
100
Piotr
Piotr - awatar
150
Piotr
Hanna - awatar
100
Hanna
Jolanta - awatar
100
Jolanta
Krystyna - awatar
200
Krystyna
Michal - awatar
150
Michal
Ewa - awatar
30
Ewa
Magdalena - awatar
10
Magdalena

Uważasz, że ta zbiórka zawiera niedozwolone treści ? Napisz do nas

Jak to działa?

1

Stwórz zbiórkę

Podaj kwotę, uzupełnij opis, gotowe!

2

Udostępnij

Zapraszaj do wsparcia zbiórki.

3

Zbierz pieniądze

Wykorzystaj najlepsze narzędzie w sieci.

Pomagam.pl wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej

Zamknij