owner

olga gładykowska

Organizator zbiórki

Zbiórka

Kim jesteśmy?

Jesteśmy czwórką studentów z Warszawy, która zainspirowana działaniami grupy Dobrowolki postanowiła podjąć się tego samego zadania co oni - wyjazdu na granicę serbsko- lub słoweńsko-chorwacką i udzieleniu pomocy uchodźcom na szlaku bałkańskim. Chcemy być w miejscu, gdzie ludzie pilnie potrzebują podstawowej pomocy – jedzenia, ciepłych napojów i ubrań. By dostać się do Europy musieli znieść trudną podróż, nie raz w fatalnych warunkach. Chcemy przywitać ich ciepło i życzliwie.

O co chodzi?

Dziesiątki tysięcy ludzi przemieszczają się w tej chwili przez Europę Południowo-Wschodnią, a prowizoryczne obozy organizowane przez wolontariuszy wkrótce mogą okazać się niewydolne. Dlatego we współpracy z grupą Dobrowolki postanowiliśmy pojechać na Bałkany z transportem najpotrzebniejszych artykułów i dołączyć do wolontariuszy, którzy oragnizują bezpośrednią pomoc.

Photo

Jak wygląda sytuacja na miejscu?

Uchodźcy przekraczający granicę są po długiej, często wielotygodniowej, podróży. Jest  wśród nich wiele matek z dziećmi, osób starszych lub okaleczonych w wyniku działań wojennych. Czesto nie posiadają podstawowych informacji: gdzie się znajdują, co ich teraz czeka, jak dużo marszu przed nimi. Nie są odpowiednio przygotowani na zimę, brakuje im ciepłych ubrań, butów, jedzenia i wody.

Photo

Jak będzie wyglądać nasza pomoc?

Na miejscu każda para rąk do pracy jest ważna. Sytuacja przerasta możliwości obecnych na miejscu organizacji pozarządowych (UNHCR, Czerwony Krzyż), którym nie starcza środków i zasobów ludzkich, żeby odpowiednio zająć się wszystkimi potrzebującymi. Dlatego pomoc niezależnych wolontariuszy jest niezbędna. 

Będziemy rozdzielać ciepłe ubrania i koce przywiezione z Polski, rozdawać ciepłą herbatę, jedzenie i wodę, w miarę możliwościu udzielać informacji oraz zapewnieniać schronienie najbardziej potrzebującym. Osoby w najgorszym stanie bedziemy kierować do UNHCRu i służb medycznych. 

Docelowe miejsce, w które się udamy, wybierzemy tuż przed samym wyjazdem. Dzięki temu będziemy miec pewność, że pojedziemy tam, gdzie nas najbardziej potrzebują. Na bieżąco śledzimy sytuacje na granicach i pozostajemy w kontakcie z wolontariuszami, którzy będą tam przed nami.

Photo

Na co przeznaczymy pieniądze?

Pieniądze w 85% będą przeznaczone na zakup na miejscu najpotrzebniejszych rzeczy, których nie dalibyśmy rady przywieźć z Polski: jedzenia, wody, produktów higienicznych.

Około 15% kwoty przeznaczymy na opłaty związane z logistyką wyjazdu - paliwo, winiety oraz ewentualne koszty związane z koniecznością opłaty za nocleg.

Photo

Dziękujemy

Dziękujemy Maksymilianowi Hryniewieckiemu i Fotomovimiento (CC) za udostępnienie zdjęć z granicy serbsko-chorwackiej.

Aktualności

 • olga gładykowska

  Zdjęcia z naszego wyjazdu

  11.12.15
  11.12.15

  Jeszcze raz dziękujemy wszystkim za wsparcie naszej wyprawy. Pod tym linkiem można obejrzeć zdjęcia z naszego pobytu w Presevi i Miratovcu. https://www.facebook.com/media/set/?set=a.10208209001891812.1073741833.1505073390&type=1&l=9a01453c9b

Komentarze

 • Ania

  06.02.17
  06.02.17

  Pomagajmy ale tak żeby nie rozdzielać rodzin wyślijmy cegiełkę i niech pomagają na miejscu. My tez stworzyliśmy akcje. https://pomagam.pl/ce7u9og6

 • Piotr

  24.01.17
  24.01.17

  Piękna akcja.

 • Ewa

  19.11.15
  19.11.15

  Sama myślałam o takiej akcji, bardzo się cieszę, że ludzie wychodzą z takimi inicjatywami, że są jeszcze dobrzy ludzie chociaż tyle ostatnio wśród nas ksenofobii i nienawiści. Bardzo bym chciała sama pojechać do Preseva, niestety nie mogę wziąć wolnego w pracy. Życzę jednak powodzenia wszystkim tym, którzy zakasali rękawy i pomagają bezpośrednio. Pozdrawiam serdecznie!

  • olga gładykowska

   olga gładykowska - Organizator zbiórki

   19.11.15
   19.11.15

   Dziękujemy, dziś dołączyło do nas 4 wolontariuszy z Czech, także mamy nadzieję, że uda się nam utrzymac punkt, nawet kiedy my wyjedziemy.

 • Joanna

  17.11.15
  17.11.15

  dziekuje za to co robicie, kazdy z nas powinnien tam byc

  • olga gładykowska

   olga gładykowska - Organizator zbiórki

   18.11.15
   18.11.15

   Wszystkich serdecznie zachęcamy do dołączenia, pozwala to ujrzeć problem uchodzstwa z innej, tej ludzkiej strony.

 • Konrad

  16.11.15
  16.11.15

  Dziękuję. Nie mogę być z Wami ale mogę przekazać owoc kilku godzin pracy.

  • olga gładykowska

   olga gładykowska - Organizator zbiórki

   16.11.15
   16.11.15

   Dziękujemy, że jesteś z nami:)

owner

olga gładykowska

Organizator zbiórki

Wpłaty - 80

 • Avatar Anonimowy Darczyńca
  200
  Anonimowy Darczyńca
 • Avatar Ania
  1
  Ania
 • Avatar Piotr
  100
  Piotr
 • Avatar Piotr
  150
  Piotr
 • Avatar Hanna
  100
  Hanna
 • Avatar Jolanta
  100
  Jolanta
 • Avatar Krystyna
  200
  Krystyna
 • Avatar Michal
  150
  Michal
 • Avatar Ewa
  30
  Ewa
 • Avatar Magdalena
  10
  Magdalena

Uważasz, że ta zbiórka zawiera niedozwolone treści ? Napisz do nas

Jak to działa?

1

Stwórz zbiórkę

Podaj kwotę, uzupełnij opis, gotowe !

2

Udostępnij

Zapraszaj do wsparcia zbiórki.

3

Zbierz pieniądze

Wykorzystaj najlepsze narzędzie w sieci.

Pomagam.pl wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej

Zamknij

Obróć, aby zobaczyć stronę