Zbiórka Proteza nogi dla 16- latka - miniaturka zdjęcia

Proteza nogi dla 16- latka

16-latek przez raka stracił nogę. Potrzebuje protezy, by wrócić do życia

W dniu 16. urodzin amputowano mu nogę, powyżej kolana. Kilka miesięcy wcześniej usłyszał diagnozę: osteosarcoma – kostniakomięsak – najcięższy nowotwór kości u dzieci. Nastoletni Piotrek Żakowicz z Kalisza przyjmuje cios za ciosem. Ale jest sportowcem, ma silny hart ducha i nie poddaje się. Chce normalnie funkcjonować i pokazać innym, że mimo choroby, mimo kalectwa, można cieszyć się życiem. Potrzebuje do tego profesjonalnej, nowoczesnej protezy nogi i intensywnej rehabilitacji. Fundacja Klucz działająca przy Stowarzyszeniu „Samorządny Kalisz” uruchomiła właśnie zbiórkę na rzecz Piotrka. Liczy się każda złotówka!

Walka trwa. Przed Piotrkiem jeszcze trzy wlewy chemioterapii. Przeszedł już bardzo wiele. I trzyma się dzielnie.  - Tylko czasami są takie upadki, że źle się czuję, ale potem przechodzi i jest git – uśmiecha się 16-latek.

Amputacja. Przerzuty na płucach

Jeszcze kilka miesięcy temu był okazem zdrowia i sprawności. Jego pasją był i jest sport. Grał w piłkę nożną, uprawiał karate i to z sukcesami. Otrzymał wiele medali i wyróżnień.

W wakacje zaczęła boleć go prawa noga. W sierpniu w okolicach kolana pojawił się niewielki guz. Początkowo wydawało się, że to drobny uraz, być może w wyniku uderzenia podczas treningu. Niestety diagnoza okazała się fatalna. To kostniakomięsak - najczęstszy nowotwór złośliwy kości u dzieci.

U Piotrka zaatakował nogę i płuca. Zmiana na nodze była tak rozległa, że konieczna była amputacja kończyny. Powyżej kolana. Wykonano ją 8 stycznia, w dniu 16. urodzin Piotrka. – Teraz walczymy o płuca. Wykryto na nich pięć guzów. Chemia je zwapniła, stały się mniejsze i nieaktywne, ale nie zanikły – mówi mama chłopca, Katarzyna Pinczak.  Lekarze nie wykluczają operacji płuc.

Cel: proteza

Pomimo wyniszczającej jego organizm walki i amputacji nogi, Piotrek nie załamuje się. Chce wrócić w miarę swoich możliwości do sportu. - Myślałem, jeśli wszystko dobrze wyjdzie z protezą, nad piłką nożną albo nad siatkówką – mówi 16-latek.

Proteza – to obecnie największa potrzeba Piotrka. Nowoczesna, komfortowa, umożliwiająca normalne funkcjonowanie. Do tego intensywna rehabilitacja, by nauczyć się na nowo chodzić i obsługiwać sztuczną nogę. – Musimy kupić dwie protezy: jedną tymczasową, na której syn musi nauczyć się chodzić, a drugą już stałą, w której będzie chodził i wykonywał codzienne czynności. Piotrek musi mieć też zapewnioną profesjonalną rehabilitację. Na razie ćwiczę z nim sama – opowiada mama 16-latka.

Na dwie protezy i rehabilitację potrzeba blisko 100 tysięcy zł. NFZ daje jedynie 1600 zł dofinansowania. Kwota absolutnie przewyższa możliwości finansowe matki samotnie wychowującej dwójkę dzieci. Ponad półroczna walka z ciężkim nowotworem jest olbrzymim obciążeniem dla domowego budżetu. Z pomocą ponownie przychodzi Fundacja Klucz, która w listopadzie koordynowała zbiórkę na leczenie Piotrka. - Nasze pierwsze działania dla Piotra odbiły się olbrzymim echem. Jesteśmy bardzo, bardzo wdzięczni wszystkim, którzy włączyli się w pomoc dla chłopca. Liczymy na to, że teraz również wspólnie ruszymy dalej i doprowadzimy do szczęśliwego zakończenia tej sprawy. Piotr jest już po amputacji. To silny, młody chłopak, chcący wrócić do życia sportowego. Chce udowodnić, że z protezą też można żyć, funkcjonować, rozwijać się – mówi Aneta Staniszewska, prezes Fundacji Klucz.

Duma

- Jestem bardzo dumna z syna. Że walczy. Że potrafi walczyć. Wspieram go cały czas, jak mogę. Piotrek chce jak najszybciej pracować nad swoją sprawnością. Chce inspirować inne osoby w podobnej sytuacji, by się nie poddawały i realizowały swoje pasje, pomimo ograniczeń –mówi mama Piotrka.

16-latek rozgrywa swój najważniejszy pojedynek, z bardzo nierównym przeciwnikiem. Pokazuje nam wszystkim, że w trudnych, kryzysowych sytuacjach trzeba skupiać się na jasnych, dobrych stronach. – Nie mam marzeń, mam cele. Oprócz powrotu do sportu, chciałbym spróbować swoich sił jako raper. Ale moim głównym celem jest zdrowie – przyznaje Piotrek. Bo cel to marzenie z datą wykonania. Pomóżmy Piotrkowi go osiągnąć.

 

Wybierz kwotę

20
50
100
200
1 000
Inna

Komentarze

 • Agatka - awatar

  Agatka

  18.06.19
  18.06.19

  Zdrowia i wytrwałości !!!

 • Anonimowy Darczyńca - awatar

  Anonimowy Darczyńca

  18.06.19
  18.06.19

  Powodzenia życzę

 • Joanna Magdalena - awatar

  Joanna Magdalena

  17.06.19
  17.06.19

  Walcz Piotrek!

 • Rafał Grzymski (Warszawa) - awatar

  Rafał Grzymski (Warszawa)

  14.06.19
  14.06.19

  Jesteśmy z Tobą!

 • Mama Stasia, który też ma mięsaka - awatar

  Mama Stasia, który też ma mięsaka

  14.06.19
  14.06.19

  Dasz radę chłopaku !

Wpłaty - 1 334

Izabela Sobala - awatar
20
Izabela Sobala
Agatka - awatar
100
Agatka
Monika - awatar
100
Monika
Anonimowy Darczyńca - awatar
20
Anonimowy Darczyńca
Dawid Słomian - awatar
8
Dawid Słomian
Anonimowy Darczyńca - awatar
1 000
Anonimowy Darczyńca
kasia - awatar
50
kasia
Kasia - awatar
10
Kasia
Anonimowy Darczyńca - awatar
50
Anonimowy Darczyńca
Liliana - awatar
30
Liliana

Uważasz, że ta zbiórka zawiera niedozwolone treści ? Napisz do nas

Jak to działa?

1

Stwórz zbiórkę

Podaj kwotę, uzupełnij opis, gotowe!

2

Udostępnij

Zapraszaj do wsparcia zbiórki.

3

Zbierz pieniądze

Wykorzystaj najlepsze narzędzie w sieci.

Pomagam.pl wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej

Zamknij