Zbiórka Ratujemy Pomnik - samolot MIG - zdjęcie główne

Ratujemy Pomnik - samolot MIG

12 561 zł  z 60 000 zł (Cel)
Wpłaciło 212 osób
Wpłać teraz Udostępnij
 

Dołącz do naszej akcji i pomóż uratować samolot MiG 17 PF w Ostrowcu Świętokrzyskim.  

Autor filmu: Fotazdrona

Główny bohater naszej zbiórki  to myśliwiec MiG-17 PF, który stoi dumnie na postumencie od 1984 roku  w Ostrowcu Świętokrzyskim na os. Pułanki u zbiegu ulicy Iłżeckiej i Al. Jana Pawła II.  Samolot jest zabytkiem techniki, jednym z trzech zachowanych w Polsce oryginalnych samolotów MIG-17 PF o numerze fabrycznym 58310949 i numerze bocznym (taktycznym) 949.

Z ekspertyzy specjalistów wykonanej na początku 2021 roku wynika, iż cokół, mocowanie samolotu wymagają modernizacji, zarówno w części nadziemnej , jak i podziemnej. Obecna, w przypadku silniejszych wiatrów może nie wytrzymać. Lokalni aktywiści, którym zależy na zachowaniu samolotu odbywają szereg spotkań ze spółdzielnią, szukając rozwiązań jak wykonać remont obiektu, tak by temat był rozwiązany raz a dobrze i na lata. Presja lokalnego środowiska pomaga sprawie. Spółdzielnia zleca ekspertyzę oraz projekt remontu płatowca i podtrzymującej go konstrukcji. Dziś wiemy, że kwota jaką musimy posiadać na ten cel to około 60 tys zł.

Wspólnie z Fundacją Bo w nas jest moc proponujemy zorganizowanie zbiórki publicznej. Chcemy wspólnie mieć wkład w odnowienie naszego samolotu, chcemy aktywnie włączyć się w zebranie funduszy na ten cel. Do tego zachęcamy również Ciebie. Obywatela i obywatelkę, pasjonata i pasjonatkę historii, lotnictwa, każdego komu zależy na aktywizmie, na dobrze zaplanowanej przestrzeni publicznej.

Dołącz do naszej akcji. Liczy się każda suma, która przybliży nas do ostatecznego remontu samolotu MiG 17 PF w Ostrowcu Świętokrzyskim.  


ZNAMY DOBRZE HISTORIĘ NASZEGO MIGA.

MiG 17 PF jest jednym z trzech zachowanych w Polsce oryginalnych samolotów tego typu o numerze fabrycznym 58310949 i numerze bocznym (taktycznym) 949 wyprodukowany w Zakładzie nr 21 w Gorki został dostarczony do Polski w maju 1955 r. Myśliwiec to swoista ciekawostka historyczna i techniczna. Został on najpierw sprowadzony do 21 Samodzielnej Eskadry Lotnictwa Myśliwskiego w Warszawie. Po zmianie bazy na Mińsk Mazowiecki latał w układzie „Grot” podczas wojskowej defilady, jaka odbyła się 23 września 1957 roku. Później służył Wyższej Szkole Pilotażu w Modlinie oraz kolejno w 28, 41 i 26 Pułku Lotnictwa Myśliwskiego, odpowiednio w Słupsku, Malborku i Zegrzu Pomorskim, aż nastąpiła jego kasacja. Nalot płatowca to 5300 godzin. Silnik wymieniano w nim dwukrotnie. Pierwszym polskim pilotem „ostrowieckiego” MiG-a był Jan Czajka, a pierwszym technikiem por. Kurowski. Maszyną latało wielu pilotów, ale najbardziej znanym jest Władysław Hermaszewski - późniejszy generał brygady, pilot WP, wieloletni oficer Wojsk Obrony Powietrznej Kraju, doktor nauk wojskowych i starszy brat kosmonauty, gen. bryg. pil. Mirosława Hermaszewskiego.

W Ostrowcu Świętokrzyskim samolot ustawiono w 1984 roku wysiłkiem ówczesnych pasjonatów lotnictwa, hutników i inżynierów, by upamiętnić poległych w czasie II Wojny Światowej polskich lotników, ale także po to by upamiętnić ówczesnym zwyczajem 40 lecie PRL. W kolejnych latach samolot wpisuje się w przestrzeń osiedla i miasta. Jest miejscem spotkań i charakterystycznym punktem dla przejeżdżających przez nasze miasto podróżnych.

Do lat 90-tych samolot jest jeszcze podświetlony. Dzieci i młodzież mieszkająca na osiedlu Pułanki bawi się i spotyka w cieniu jego skrzydeł. Wówczas przyjmuje się powiedzenie „pod samolotem”. W ciągu kolejnych lat polskiego turpokapitalizmu, miejsce to niszczeje. Brak jest środków i woli wykonania remontu płatowca i najbliższego otoczenia.

W 2008 r. to właśnie tutaj po tragicznej w skutkach katastrofie samolotu Casa C 295 M, delegacje różnych organizacji, samorządowcy i lokalni politycy składają kwiaty i palą znicze. Pomimo, że dla wielu było to miejsce kojarzące się z poprzednim systemem, przestało tej nocy przeszkadzać.

W roku 2010, pojawia się w prasie wzmianka o likwidacji samolotu. Należy zaznaczyć, że samolot nigdy nie był odrestaurowywany, nie były prowadzone żadne prace remontowe. Do akcji wkraczają młodzi aktywiści, którzy piszą petycję i zbierają wiele głosów za pozostawieniem samolotu na swoim miejscu. Mieszkańcy Ostrowca Świętokrzyskiego nie wyobrażają sobie by myśliwiec mógł zniknąć z przestrzeni miasta i osiedla. Ówczesne władze miasta obiecują pomoc w utrzymaniu samolotu - sprawa likwidacji pomnika ucicha. W 2012 r. spółdzielnia mieszkaniowa, która jest właścicielem terenu i obiektu wykonuje ekspertyzę obiektu, która potwierdza dobry stan techniczny samolotu i przedłuża okres jego bytności do listopada 2014 r. Teren wokół samolotu jest już ogrodzony.

Autor zdjęcia: Łukasz LukSpy

W marcu 2014 r. temat wraca, znów lokalna prasa pisze o tym, że samolot będzie jednak zlikwidowany i wywieziony. Wówczas ponownie do działania wkraczają lokalni aktywiści. Powstaje ankieta internetowa, w której w ciągu niespełna 48 h pojawia się blisko 800 głosów, odpowiedzi, opinii, w tym również mocno sentymentalnych, gdzie po raz kolejny mieszkańcy miasta i osiedla wyrażają swoje zdanie i nie wyobrażają sobie  Ostrowca Świętokrzyskiego bez samolotu.

Zorganizowana zostaje kampania "Ratujmy Samolot Migiem". Odbywa się spotkanie pod samolotem, a lokalne organizacje Stowarzyszeniem AVIATOR, Krzywa Kultury i Przestrzeń Inicjatyw Społeczno Kulturalnych, piszą pisma do ówczesnego prezydenta i przewodniczącego Rady Miasta. Szukają pomocy na zewnątrz. Za sprawą dobrych ludzi, pasjonatów lotnictwa i kilku instytucji udaje się wykonać bezpłatną ekspertyzę, a w roku 2015 pierwszy od lat remont obiektu. 

W całej historii docieramy do roku 2020, kiedy to właściciel terenu, na którym stoi pomnik,  Ostrowiecka Spółdzielnia Mieszkaniowa musi wykonać obligatoryjnie ponowną ekspertyzę mocowania MIGa. Dokument wykazuje, że cokół, mocowanie samolotu wymagają konkretnego remontu.


NASZ CEL

Naszym zasadniczym celem jest ocalenie symbolu naszego pięknego miasta Ostrowca Świętokrzyskiego - samolotu MIG -17 PF. Bez potrzebnych na jego remont funduszy, niestety to się nie uda...

Chcemy dążyć do tego, aby miejsce "pod samolotem"mogło służyć mieszkańcom miasta i przyjezdnym. By nadal pozostało charakterystycznym punktem orientacyjnym, by w cieniu skrzydeł samolotu można było odpocząć i przysiąść na ławce.  Z czasem będzie można zaaranżować zielony skwer i ustawić tablicę informacyjną, na której znajdą się najważniejsze informacje techniczne i historyczne dotyczące naszego MiGa.

Dołącz do naszej zbiórki!!! 

Wierzymy, że nawet największe trudności da się pokonać jeśli będziemy współdziałać. Wesprzyj nasze przedsięwzięcie - wspólnie uratujmy fragment lokalnej historii, pomnik MIGa 17 PF.


Wybierz kwotę


20 
50 
100 
200 
1 000 
Inna
Wpłać teraz
 Bezpieczne płatności online

Komentarze


 • Anonimowy Darczyńca - awatar

  Anonimowy Darczyńca

  07.05.2022
  07.05.2022

  NIKT NIE CHCE NAM POMÓC. OSTATNI RAZ JADŁAM 2 DNI TEMU, ZA OSTANIE PIENIĄŻKI KUPIŁAM KARME DLA ZWIERZĄT. BŁAGAM ZLITUJCIE SIĘ. NIE MAM JUŻ NIC DO JEDZENIA DLA SIEBIE I MOICH ZWIERZĄTEK. MUSZĘ TUTAJ BŁAGAĆ BY ZJEŚĆ COKOLWIEK, WYKUPIĆ RECEPTĘ, KUPIĆ JEDZONKO DLA MOICH KOCHANYCH ZWIERZĄTEK. Bardzo się boję o kolejne dni i z tego strachu odważyłam się napisać. Nie mam co zjeść, chodzę do jadłodajni, nie mam w ogóle środków na podstawowe rzeczy. BŁAGAM O LITOŚĆ NADE MNĄ. https://zbieram.pl/9xkf2ve

 • Kasiaczka - awatar

  Kasiaczka

  19.12.2021
  19.12.2021

  Ciepła bluza dla gorącego serca! Walcz, nie poddawaj się nigdy! Jesteśmy z Tobą ❤

 • MichalKsiaze - awatar

  MichalKsiaze

  06.12.2021
  06.12.2021

  Powodzenia!

 • Kamil Szczygieł - awatar

  Kamil Szczygieł

  10.11.2021
  10.11.2021

  Powodzenia!

12 561 zł  z 60 000 zł (Cel)
Wpłaciło 212 osób
Wpłać teraz Udostępnij
 

Wpłaty: 212

Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
1
Kamil - awatar
Kamil
6
zbiórka w THM - awatar
zbiórka w THM
64
Iron - awatar
Iron
19
Marek Osmala - awatar
Marek Osmala
100
BeataB - awatar
BeataB
50
HGC GROUP - awatar
HGC GROUP
1 000
Łukasz Kowalczyk - awatar
Łukasz Kowalczyk
50
A i J - awatar
A i J
50
Dominik Kwiatkowski - awatar
Dominik Kwiatkowski
50

Uważasz, że ta zbiórka zawiera niedozwolone treści ? Napisz do nas

Przekaż 1% Fundacji Pomagam.pl i pomóż nam pomagać!
Wspierasz zbiórki i akcje charytatywne? Wesprzyj nas za darmo!

Przekaż 1% podatku na Fundację Pomagam.pl - wystarczy, że przy wypełnianiu rocznego zeznania podatkowego PIT podasz w odpowiednim polu nasz numer KRS: 0000353888

Chcemy zmieniać świat na lepsze i przywracać wiarę w ludzi. Angażujemy się w pomoc potrzebującym i pomagamy organizacjom działać skuteczniej. Organizujemy i wspieramy zbiórki na ważne cele.

Pomożesz nam? To nic nie kosztuje!
Dziękujemy, że jesteś z nami!

Zapraszamy również na stronę fundacji: fundacja-pomagam.pl

Jak założyć zbiórkę na Pomagam.pl

🇺🇦🇵🇱 Zakładasz zbiórkę na pomoc dla Ukraińców - kliknij tutaj. Informacje dla firm - kliknij tutaj

Pomagam.pl to największy i najpopularniejszy w Polsce serwis do tworzenia internetowych zbiórek pieniężnych. Dzięki Pomagam.pl w łatwy i bezpieczny sposób zbierzesz pieniądze na dowolny cel, np. pokrycie kosztów leczenia, wsparcie znajomych i rodziny w ciężkich chwilach, realizację projektów społecznych, kulturalnych i biznesowych albo spełnianie marzeń.

Krok 1:Obejrzyj krótki film poniżej, który tłumaczy, jak działa Pomagam.pl.

Krok 2:Zbiórkę na Pomagam.pl przygotowujesz i publikujesz samodzielnie. Nie przejmuj się - założenie zbiórki trwa dosłownie kilka chwil i jest prostsze, niż myślisz (zobacz krótki film poniżej).

Krok 3:Dla swojej zbiórki wybierasz adres internetowy, pod którym będzie ona dostępna dla każdego, np. pomagam.pl/nazwazbiorki. Zbieranie pieniędzy polega na zapraszaniu jak największej liczby osób do odwiedzenia tej strony. Pomagam.pl pozwala automatycznie rozesłać zaproszenia e-mailowe, udostępnić zbiórkę na Facebooku, Twitterze itd. Od razu możesz przyjmować wpłaty. Konto do wypłat wskażesz później.

Krok 4:Wszystkie osoby odwiedzające Twoją zbiórkę mogą szybko i bezpiecznie wpłacać na nią pieniądze, np. przy użyciu przelewów internetowych, kart kredytowych, tradycyjnych przelewów bankowych, a nawet na poczcie! Wpłaty księgują się natychmiast. Wszyscy widzą, jaką kwotę udało się już zebrać, i mogą zapraszać do zbiórki kolejne osoby. Dzięki Pomagam.pl udostępnianie zbiórki na Facebooku, Twitterze lub e-mailowo jest niezwykle proste. Zbiórkę odwiedzają i udostępniają kolejne osoby i tak tworzy się efekt kuli śnieżnej.

Krok 5:Pieniądze ze zbiórki możesz wypłacać na konto bankowe w każdej chwili i tak często, jak chcesz. Wypłata pieniędzy trwa na ogół 1 dzień roboczy. Wypłata nie spowoduje zmiany stanu licznika wpłat na stronie Twojej zbiórki. Możesz dalej zbierać pieniądze, a zbiórka będzie trwać aż do momentu, gdy zdecydujesz się ją zamknąć.

Opłaty:Założenie i prowadzenie zbiórki w serwisie jest darmowe, jednak od zebranej przez Ciebie kwoty potrącimy niewielki procent na pokrycie kosztów promocji serwisu i kosztów operatorów płatności (łącznie - 7,5 % od zebranej kwoty). Są to jedyne opłaty, jakie poniesiesz ! Dzięki nim Pomagam.pl jest najskuteczniejszym narzędziem do tworzenia zbiórek pieniężnych w internecie. Nigdy nie pobieramy dodatkowych lub ukrytych opłat.

Prawda, że proste? To właśnie dlatego dziesiątki tysięcy osób prowadzi już swoje zbiórki na Pomagam.pl. Nie czekaj. Dołącz do nich teraz! Aby założyć zbiórkę, kliknij tutaj lub w przycisk poniżej:

Pomagam.pl wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej

Zamknij