Zbiórka Ratujemy Pomnik - samolot MIG - zdjęcie główne

Ratujemy Pomnik - samolot MIG

23 062 zł  z 60 000 zł (Cel)
Wpłaciło 230 osób

Dołącz do naszej akcji i pomóż uratować samolot MiG 17 PF w Ostrowcu Świętokrzyskim.  

Autor filmu: Fotazdrona

Główny bohater naszej zbiórki  to myśliwiec MiG-17 PF, który stoi dumnie na postumencie od 1984 roku  w Ostrowcu Świętokrzyskim na os. Pułanki u zbiegu ulicy Iłżeckiej i Al. Jana Pawła II.  Samolot jest zabytkiem techniki, jednym z trzech zachowanych w Polsce oryginalnych samolotów MIG-17 PF o numerze fabrycznym 58310949 i numerze bocznym (taktycznym) 949.

Z ekspertyzy specjalistów wykonanej na początku 2021 roku wynika, iż cokół, mocowanie samolotu wymagają modernizacji, zarówno w części nadziemnej , jak i podziemnej. Obecna, w przypadku silniejszych wiatrów może nie wytrzymać. Lokalni aktywiści, którym zależy na zachowaniu samolotu odbywają szereg spotkań ze spółdzielnią, szukając rozwiązań jak wykonać remont obiektu, tak by temat był rozwiązany raz a dobrze i na lata. Presja lokalnego środowiska pomaga sprawie. Spółdzielnia zleca ekspertyzę oraz projekt remontu płatowca i podtrzymującej go konstrukcji. Dziś wiemy, że kwota jaką musimy posiadać na ten cel to około 60 tys zł.

Wspólnie z Fundacją Bo w nas jest moc proponujemy zorganizowanie zbiórki publicznej. Chcemy wspólnie mieć wkład w odnowienie naszego samolotu, chcemy aktywnie włączyć się w zebranie funduszy na ten cel. Do tego zachęcamy również Ciebie. Obywatela i obywatelkę, pasjonata i pasjonatkę historii, lotnictwa, każdego komu zależy na aktywizmie, na dobrze zaplanowanej przestrzeni publicznej.

Dołącz do naszej akcji. Liczy się każda suma, która przybliży nas do ostatecznego remontu samolotu MiG 17 PF w Ostrowcu Świętokrzyskim.  


ZNAMY DOBRZE HISTORIĘ NASZEGO MIGA.

MiG 17 PF jest jednym z trzech zachowanych w Polsce oryginalnych samolotów tego typu o numerze fabrycznym 58310949 i numerze bocznym (taktycznym) 949 wyprodukowany w Zakładzie nr 21 w Gorki został dostarczony do Polski w maju 1955 r. Myśliwiec to swoista ciekawostka historyczna i techniczna. Został on najpierw sprowadzony do 21 Samodzielnej Eskadry Lotnictwa Myśliwskiego w Warszawie. Po zmianie bazy na Mińsk Mazowiecki latał w układzie „Grot” podczas wojskowej defilady, jaka odbyła się 23 września 1957 roku. Później służył Wyższej Szkole Pilotażu w Modlinie oraz kolejno w 28, 41 i 26 Pułku Lotnictwa Myśliwskiego, odpowiednio w Słupsku, Malborku i Zegrzu Pomorskim, aż nastąpiła jego kasacja. Nalot płatowca to 5300 godzin. Silnik wymieniano w nim dwukrotnie. Pierwszym polskim pilotem „ostrowieckiego” MiG-a był Jan Czajka, a pierwszym technikiem por. Kurowski. Maszyną latało wielu pilotów, ale najbardziej znanym jest Władysław Hermaszewski - późniejszy generał brygady, pilot WP, wieloletni oficer Wojsk Obrony Powietrznej Kraju, doktor nauk wojskowych i starszy brat kosmonauty, gen. bryg. pil. Mirosława Hermaszewskiego.

W Ostrowcu Świętokrzyskim samolot ustawiono w 1984 roku wysiłkiem ówczesnych pasjonatów lotnictwa, hutników i inżynierów, by upamiętnić poległych w czasie II Wojny Światowej polskich lotników, ale także po to by upamiętnić ówczesnym zwyczajem 40 lecie PRL. W kolejnych latach samolot wpisuje się w przestrzeń osiedla i miasta. Jest miejscem spotkań i charakterystycznym punktem dla przejeżdżających przez nasze miasto podróżnych.

Do lat 90-tych samolot jest jeszcze podświetlony. Dzieci i młodzież mieszkająca na osiedlu Pułanki bawi się i spotyka w cieniu jego skrzydeł. Wówczas przyjmuje się powiedzenie „pod samolotem”. W ciągu kolejnych lat polskiego turpokapitalizmu, miejsce to niszczeje. Brak jest środków i woli wykonania remontu płatowca i najbliższego otoczenia.

W 2008 r. to właśnie tutaj po tragicznej w skutkach katastrofie samolotu Casa C 295 M, delegacje różnych organizacji, samorządowcy i lokalni politycy składają kwiaty i palą znicze. Pomimo, że dla wielu było to miejsce kojarzące się z poprzednim systemem, przestało tej nocy przeszkadzać.

W roku 2010, pojawia się w prasie wzmianka o likwidacji samolotu. Należy zaznaczyć, że samolot nigdy nie był odrestaurowywany, nie były prowadzone żadne prace remontowe. Do akcji wkraczają młodzi aktywiści, którzy piszą petycję i zbierają wiele głosów za pozostawieniem samolotu na swoim miejscu. Mieszkańcy Ostrowca Świętokrzyskiego nie wyobrażają sobie by myśliwiec mógł zniknąć z przestrzeni miasta i osiedla. Ówczesne władze miasta obiecują pomoc w utrzymaniu samolotu - sprawa likwidacji pomnika ucicha. W 2012 r. spółdzielnia mieszkaniowa, która jest właścicielem terenu i obiektu wykonuje ekspertyzę obiektu, która potwierdza dobry stan techniczny samolotu i przedłuża okres jego bytności do listopada 2014 r. Teren wokół samolotu jest już ogrodzony.

Autor zdjęcia: Łukasz LukSpy

W marcu 2014 r. temat wraca, znów lokalna prasa pisze o tym, że samolot będzie jednak zlikwidowany i wywieziony. Wówczas ponownie do działania wkraczają lokalni aktywiści. Powstaje ankieta internetowa, w której w ciągu niespełna 48 h pojawia się blisko 800 głosów, odpowiedzi, opinii, w tym również mocno sentymentalnych, gdzie po raz kolejny mieszkańcy miasta i osiedla wyrażają swoje zdanie i nie wyobrażają sobie  Ostrowca Świętokrzyskiego bez samolotu.

Zorganizowana zostaje kampania "Ratujmy Samolot Migiem". Odbywa się spotkanie pod samolotem, a lokalne organizacje Stowarzyszeniem AVIATOR, Krzywa Kultury i Przestrzeń Inicjatyw Społeczno Kulturalnych, piszą pisma do ówczesnego prezydenta i przewodniczącego Rady Miasta. Szukają pomocy na zewnątrz. Za sprawą dobrych ludzi, pasjonatów lotnictwa i kilku instytucji udaje się wykonać bezpłatną ekspertyzę, a w roku 2015 pierwszy od lat remont obiektu. 

W całej historii docieramy do roku 2020, kiedy to właściciel terenu, na którym stoi pomnik,  Ostrowiecka Spółdzielnia Mieszkaniowa musi wykonać obligatoryjnie ponowną ekspertyzę mocowania MIGa. Dokument wykazuje, że cokół, mocowanie samolotu wymagają konkretnego remontu.


NASZ CEL

Naszym zasadniczym celem jest ocalenie symbolu naszego pięknego miasta Ostrowca Świętokrzyskiego - samolotu MIG -17 PF. Bez potrzebnych na jego remont funduszy, niestety to się nie uda...

Chcemy dążyć do tego, aby miejsce "pod samolotem"mogło służyć mieszkańcom miasta i przyjezdnym. By nadal pozostało charakterystycznym punktem orientacyjnym, by w cieniu skrzydeł samolotu można było odpocząć i przysiąść na ławce.  Z czasem będzie można zaaranżować zielony skwer i ustawić tablicę informacyjną, na której znajdą się najważniejsze informacje techniczne i historyczne dotyczące naszego MiGa.

Dołącz do naszej zbiórki!!! 

Wierzymy, że nawet największe trudności da się pokonać jeśli będziemy współdziałać. Wesprzyj nasze przedsięwzięcie - wspólnie uratujmy fragment lokalnej historii, pomnik MIGa 17 PF.


Aktualizacje


 • Fundacja Bo w Nas jest Moc - awatar

  Fundacja Bo w Nas jest Moc

  27.07.2022
  27.07.2022

  Z przykrością informujemy, iż zawieszamy zbiórkę funduszy na remont konstrukcji wsporczej samolotu na os. Pułanki. Nasza decyzja wynika z licznych doniesień w mediach społecznościowych ( niestety takiej informacji nie otrzymaliśmy z bezpośredniego źródła czyli Ostrowieckiej Spółdzielni Mieszkaniowej w Ostrowcu Świętokrzyskim) oraz po ukazaniu się w dniu 25.07.2022 na internetowej stronie Spółdzielni ogłoszenia oferty sprzedaży ww. samolotu.
  Pragniemy poinformować, iż WSZYSTKIE zebrane środki na cel jakim był remont konstrukcji wsporczej samolotu znajdują się na subkoncie Fundacji. Co do ich dalszego przeznaczenia będziemy Państwa informować.

Słowa wsparcia

Twoje słowa mają moc pomagania! Wpłać darowiznę i przekaż kilka słów wsparcia 🤲


 • Piotr Karcz - awatar

  Piotr Karcz

  25.07.2022
  25.07.2022

  Trudno sobie wyobrazić Ostrowiec bez "samolotu". To jakaś smutna abstrakcja! Mam nadzieję, że Prezydent Miasta włączy się w akcję skoro pieniądze na remont podpory i samego MIG'a nie mogą pochodzić z OSM Pułanki.

 • Anonimowy Darczyńca - awatar

  Anonimowy Darczyńca

  18.07.2022
  18.07.2022

  Niech chociaż samolot pozostanie tam gdzie jest. Jedna z niewielu rzeczy które można pokazać dziecku gdy przyjeżdża do babci.

 • MichalKsiaze - awatar

  MichalKsiaze

  06.12.2021
  06.12.2021

  Powodzenia!

 • Kamil Szczygieł - awatar

  Kamil Szczygieł

  10.11.2021
  10.11.2021

  Powodzenia!

23 062 zł  z 60 000 zł (Cel)
Wpłaciło 230 osób

Wpłaty: 230

Środki do zwrotu Darczyńcom - awatar
Środki do zwrotu Darczyńcom
14
Środki do zwrotu Darczyńcom - awatar
Środki do zwrotu Darczyńcom
9 742
Piotr Karcz - awatar
Piotr Karcz
50
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
100
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
20
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
20
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
20
Grzegorz Kwasnik - awatar
Grzegorz Kwasnik
100
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
20
Monika N - awatar
Monika N
40

Uważasz, że ta zbiórka zawiera niedozwolone treści ? Napisz do nas

Załóż swoją pierwszą zbiórkę

Zbieraj pieniądze na to, czego
najbardziej potrzebujesz już dziś!

Jak założyć zbiórkę na Pomagam.pl

Pomagam.pl to największy i najpopularniejszy w Polsce serwis do tworzenia internetowych zbiórek pieniędzy. To narzędzie, które umożliwia każdemu i całkowicie za darmo założenie zbiórki w kilka chwil.

Dzięki Pomagam.pl w łatwy i bezpieczny sposób zbierzesz fundusze na to, co dla Ciebie ważne m.in. pokrycie kosztów leczenia, wsparcie bliskich w trudnych chwilach i na inicjatywy bliskie Twojemu sercu.

Krok 1:Chcesz założyć zbiórkę, ale nie wiesz od czego zacząć? Nie martw się! Obejrzyj krótki film poniżej, który tłumaczy, jak działa Pomagam.pl.

Krok 2:Zbiórkę na Pomagam.pl przygotowujesz i publikujesz samodzielnie. Nie przejmuj się - założenie zbiórki trwa dosłownie kilka chwil i jest prostsze, niż myślisz. Sprawdź poniższy poradnik.

W momencie tworzenia zbiorki możesz wybrać, czy chcesz ją prowadzić samodzielnie czy ze wsparciem Pomagam.pl. Pierwsza opcja jest całkowicie darmowa. Jeśli natomiast zdecydujesz się na promowanie zbiórki z naszym wsparciem, będziemy przypominać o Twojej zbiórce i zachęcać do wpłat osoby, które ostatnio odwiedziły stronę Twojej zbiórki (tzw. retargeting).

W tym celu będziemy wyświetlać Twoją zbiórkę zarówno na stronie głównej Pomagam.pl jak i w reklamach internetowych. Zwiększa to szanse na to, że więcej odwiedzających Twoją zbiórkę osób zdecyduje się ostatecznie na wpłatę lub udostępnienie zbiórki. W zamian za to dodatkowe, nieobowiązkowe wsparcie w promocji od każdej wpłaty potrącimy automatycznie 12%.

Krok 3:Twoja zbiórka jest gotowa, czas zacząć działać! Nikt nie wypromuje Twojej zbiórki tak jak Ty, dlatego pamiętaj, żeby udostępniać ją we wszystkich mediach społecznościowych: Facebook, Instagram, Twitter, LinkedIn czy YouTube i TikTok. Zacznij od rodziny i przyjaciół - poproś ich o udostępnienie i zachęć do wpłat. Wyślij znajomym linka do zbiórki z krótkim opisem na Messengerze, SMSem lub mailowo. Następnie skontaktuj się z lokalnymi mediami z prośbą o publikację Twojej zbiórki oraz zaangażuj w promocję okoliczne organizacje społeczne, władze samorządowe, instytucje oraz osoby znane w Twojej okolicy.

Pamiętaj, im więcej osób dowie się o Twojej zbiórce, tym większa szansa na osiągniecie celu! Więcej porad znajdziesz w ebooku, jak założyć i prowadzić skuteczną zbiórkę. Znajdziesz go w swoim panelu zarządzania zbiórką po jej stworzeniu. Sprawdź również naszego bloga, w którym dzielimy się praktycznymi poradami i wskazówkami.

Krok 4:Wszystkie osoby odwiedzające Twoją zbiórkę mogą szybko i bezpiecznie wpłacać na nią pieniądze, np. przy użyciu przelewów internetowych, kart kredytowych, tradycyjnych przelewów bankowych, a nawet na poczcie! Wpłaty księgują się natychmiast. Wszyscy widzą, jaką kwotę udało się już zebrać i mogą zapraszać do zbiórki kolejne osoby.

Krok 5:Pieniądze ze zbiórki możesz wypłacać na konto bankowe w każdej chwili i tak często, jak chcesz. Wypłata pieniędzy trwa na ogół 3 dni robocze. Wypłata nie spowoduje zmiany stanu licznika wpłat na stronie Twojej zbiórki. Możesz dalej zbierać pieniądze, a zbiórka będzie trwać aż do momentu, gdy zdecydujesz się ją zamknąć.

Prawda, że proste? To właśnie dlatego dziesiątki tysięcy osób prowadzi już swoje zbiórki na Pomagam.pl. Nie czekaj. Dołącz do nich teraz! Aby założyć zbiórkę, kliknij tutaj lub w przycisk poniżej:

Pomagam.pl wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej

Zamknij