Muzeum Obrony Cywilnej - awatar

Muzeum Obrony Cywilnej

Organizator zbiórki

Zdjęcie opisu zbiórki Muzeum Schronów PRL-u i OC

O nas

Cześć!

Jesteśmy Trzecia Strona Wisły, nieformalna inicjatywa społeczno - historyczna z Warszawy, organizacja mającą na celu rozwijanie świadomości historycznej mieszkańców Warszawy i Mazowsza, walkę o zabytki regionu oraz obserwującą władze miasta w trosce o nasze wspólne dziedzictwo narodowe.

Część z Was na pewno nas kojarzy. Mamy na swoim koncie kilka głośniejszych wydarzeń, jak na przykład:

Akcję "Podaj bilet" - https://www.youtube.com/watch?v=l3WtQS-K-fc

"NIE dla wyburzenia Rotundy" - https://www.youtube.com/watch?v=7RChbNRCx4c

czy też aktywną obronę zabytków architektury obronnej Warszawy

https://www.facebook.com/maciej.witeska/videos/1097368480297466/

Jesteśmy też autorami Mapy niechcianych Zabytków oraz mapy Okopy Warszawy 1945, pierwszej, jaka powstała https://www.google.com/maps/d/viewer?mid=zBOJFIOkR73g.k6sauD2P04Vw&hl=en_US

Prowadzimy kilka stron tematycznych na Facebooku, w tym profil Schrony PRL-u, którego to dotyczy nasza prośba o wsparcie kierowana do Was https://www.facebook.com/schronyPRL/

Zdjęcie opisu zbiórki Muzeum Schronów PRL-u i OC

Na co zbieramy - czyli Muzeum Schronów PRL-u i Obrony Cywilnej

W ramach projektu Schrony PRL-u, chcemy z Waszą pomocą otworzyć w Warszawie pierwsze w Polsce Muzeum Schronów PRL-u i Obrony Cywilnej.

Tematem Schronów z czasów Zimnej Wojny zajmujemy się od kilku dobrych lat, gromadzimy eksponaty, pogłębiamy naszą wiedzę i dokumentujemy dla Was pozostałości po tym niespotykanym wcześniej w skali światowej konflikcie.

Pierwszy raz pomysł na otwarcie muzeum i ulokowanie w nim naszych zbiorów zrodził się w 2011 roku, gdy odwiedziliśmy przeznaczony do wynajmu schron w Warszawie. Niestety stawki, jakie Warszawa liczy sobie za wynajem obiektu o powierzchni ponad 110 m2, były dla nas nie do zaakceptowania.

Nie zapomnieliśmy jednak o tym projekcie i przez 5 lat staraliśmy się pozyskać taki obiekt dla celów muzeum. Dzisiaj, w czasach portali społecznościowych i rosnącej popularności crowdfundingu, wracamy do tematu, prosząc Was o pomoc w jego realizacji. 

Obiekt, który zamierzamy wynająć, mieści się w Warszawie, na Muranowie. Jest to schron z lat 50-tych o powierzchni 113 m2, pozbawiony większości osprzętu i wyposażenia. Stawka za wynajem wynosi 950 zł za miesiąc. Większość wyposażenia udało nam się uzbierać przez lata działalności w temacie schronów. Obecnie zalega ono w naszych piwnicach i garażach, czekając na odpowiednie miejsce ekspozycyjne.

Wszystkie prace w schronie będziemy wykonywać we własnym zakresie, część z nas ma wiedzę z zakresu budownictwa, elektryki itd. W części prac będą pomagać nam wolontariusze - tacy sami jak my, fani tej tematyki.

Zebrane pieniądze przeznaczymy na start placówki oraz pierwsze pół roku jej działania. Dalej muzeum będzie utrzymywać się przy wsparciu zwiedzających jak i firm i organizacje, z jakimi współpracujemy lub zaprosimy do współpracy.

Zdjęcie opisu zbiórki Muzeum Schronów PRL-u i OC

Działanie Muzeum

Poza ekspozycją stałą, czyli gamą sprzętu, wyposażenia i umundurowania, chcemy, by nasze muzeum działało również w formie miejsca aktywnego edukacyjnie - zamierzamy wyświetlać filmy o tematyce OC i Zimnej Wojny i jej tajemnic, ale nie tylko. Część pomieszczeń chcemy udostępnić Wam na warsztaty i pracownie, by każdy, kto potrzebuje kawałka przestrzeni, mógł zajmować się swoim hobby w odpowiednich warunkach. Kącik radiowy, czy modelarski to tylko niektóre z naszych pomysłów. Mamy nadzieje, że nasze muzeum przyciągnie do siebie szkoły w ramach zajęć z PO, czy grupy paramilitarne w ramach szkolenia w zakresie obrony przeciwchemicznej. Sprzętu raczej nam nie zabraknie.

Zdjęcie opisu zbiórki Muzeum Schronów PRL-u i OC

Bez Was się nie uda!

Jeśli zainteresował Was nasz projekt, serdecznie prosimy o wsparcie. Bez Was, ludzi o wielkich sercach, projekt będziemy realizować prze kolejne kilka lat. Z Wami może udać się już w tym roku. Nasze drzwi będą dla Was zawsze otwarte. Ponad wszystkie pieniądze tego świata liczy się dla nas przyjaźń, dlatego ludzie z wielkim sercem zawsze będą u nas na pierwszym miejscu. Dziękujemy!

Z najlepszymi życzeniami,

Maciej Stanisław Witeska

Inicjatywa Trzecia Strona Wisły

Aktualności

  • Muzeum Obrony Cywilnej - awatar

    Muzeum Obrony Cywilnej

    20.03.17
    20.03.17

    Muzeum OC to nie tylko eksponaty! Zobaczcie NOC Fortyfikacji, którą zorganizowaliśmy w styczniu 2017r. Następna edycja już 24 czerwca! Zapraszamy! GALERIA Nocy Fortyfikacji - https://www.facebook.com/pg/GrupaOcalalych/photos/?tab=album&album_id=1904191389815702 http://warszawa.eska.pl/poznaj-miasto/noc-fortyfikacji-2017-w-warszawie-poznaj-tajemnicze-i-niedostepne-na-co-dzien-miejsca-audio/347076 http://warszawa.naszemiasto.pl/artykul/noc-fortyfikacji-warszawa-otworza-tajne-obiekty-i-oprowadza,3976692,galop,t,id,tm.html MAPKA I Edycji Nocy Fortyfikacji: https://www.google.com/maps/d/viewer?mid=1DmgzfXKZrypcGr6_OovUejPgMqI&hl=en_US&ll=52.254334475642075%2C20.971792649999998&z=13

Muzeum Obrony Cywilnej - awatar

Muzeum Obrony Cywilnej

Organizator zbiórki

Wpłaty - 12

Jakub Orliński - awatar
10
Jakub Orliński
Marcin - awatar
32
Marcin
Marta - awatar
20
Marta
Iwona - awatar
100
Iwona
Anna - awatar
20
Anna
Tomasz - awatar
200
Tomasz
Krzysztof - awatar
3
Krzysztof
Adam - awatar
5
Adam
Rafał - awatar
50
Rafał
Robert - awatar
5
Robert

Uważasz, że ta zbiórka zawiera niedozwolone treści ? Napisz do nas

Jak to działa?

1

Stwórz zbiórkę

Podaj kwotę, uzupełnij opis, gotowe!

2

Udostępnij

Zapraszaj do wsparcia zbiórki.

3

Zbierz pieniądze

Wykorzystaj najlepsze narzędzie w sieci.

Pomagam.pl wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej

Zamknij