Damian Janicki - awatar

Damian Janicki

Organizator zbiórki

Dzień 19 listopada 2018r. zapamiętamy do końca życia. W tym dniu miał miejsce pożar naszej ukochanej sali, która uległa całkowitemu zniszczeniu. Razem z budynkiem, ogień zabrał nam wszystko co się w niej znajdowało, pamiątki rodzinne, zabytkowe meble, zegary, kryształowe żyrandole nietuzinkowe eksponaty, pianino, oraz wyposażenie kuchenne... dosłownie wszystko. Dziś już wiemy, że przyczyną pożaru było zdarzenie losowe, które mogło spotkać każdego. Prace ubezpieczyciela wciąż trwają i mamy nadzieję, że zakończą się dla nas pomyślnie.

Dla naszej rodziny to ogromna tragedia. Dopiero teraz jesteśmy wstanie rozmawiać o tym       co się wydarzyło. Spłonęło serce naszego Skansenu, które nazywaliśmy naszym drugim domem. Skansen Bicz powstał z marzeń o wyjątkowym miejscu, które zabiera nas w podróż do przeszłości        i daje możliwość poznania źródeł kultury ludowej, jak również do organizowania spotkań rodzinnych w niepowtarzalnym klimacie. Wiele pracy, szkoleń, ale przede wszystkim determinacji w dążeniu do celu, pozwoliło na otwarcie obiektu w 2017r.

W ciągu kilku godzin żywioł pozbawił nas ukochanej sali. Na szczęście nic się nikomu nie stało.     W momencie powstania pożaru w obiekcie nie było gości i pracowników, dzięki czemu to wydarzenie nie naraziło nikogo na niebezpieczeństwo. Pozostałe obiekty naszego resortu pozostały nienaruszone przez ogień. Na szczęście naszym skansenowym zwierzętom również nic się nie stało.

Skansen Bicz to nie tylko przyjęcia weselne oraz imprezy okolicznościowe. Dla nas to także uśmiech dzieci, który jest bezcenny, dlatego też stworzyliśmy dla naszych najmniejszych gości Wioskę Świętego Mikołaja. Pamiętam jak po zakończeniu grania kolęd na pianinie, jedno z dzieci podbiegło do mnie i objęło mocno mówiąc: „tu jest super, dziękuję ciociu Marto“. Pomyślałam wtedy, że ta praca ma sens, a gest tej dziewczynki był taki naturalny, bo przecież kto inny, jak nie dzieci są ̨najbardziej szczere i otwarte. Niestety Wioska Świętego Mikołaja trwała jedynie 4 dni, ponieważ ogień zabrał ze sobą wszystkie dekoracje, aranżacje, nad którymi pracowaliśmy już od września. Jest nam niezmiernie przykro z powodu zawodu, jaki przeżyły dzieci. Kolejnym niezrealizowanym wydarzeniem był Bal Andrzejkowy, na który wszyscy czekali z niecierpliwością. Chcieliśmy, aby był niezapomniany, stąd też pomysł na motto przewodnie „Alicja w krainie czarów“. Wydarzenie do, którego również starannie się przygotowaliśmy. Dekoracje były piękne i zjawiskowe. Niestety,   nie zdążyliśmy pokazać ich naszym Gościom.

Prowadzimy obiekt jako rodzina i chyba dzięki temu nasi pracownicy, czują się u nas jak w domu. Skansen Bicz to nie tylko dla nas drugi dom, ale również dla nich. To właśnie ta tragedia pokazała nam jak bardzo byliśmy i jesteśmy zgranym teamem. To jakie wsparcie otrzymaliśmy od naszych pracowników jest nieocenione. Dziękujemy Wam bardzo! 

Wyrazy wsparcia płynęły z całej Polski, jak również i spoza naszych granic. Dziś wiemy, że otaczają nas wspaniali ludzie. 

Na szczęście, jedyne czego nam nie zabrał ogień to marzeń. To wydarzenie było dla nas ogromną lekcją o rodzinie, sile, wsparciu,jaka w nas tkwi, gdy jesteśmy wszyscy razem. 

Jesteśmy zmotywowani do działania i nie poddajemy się. Pasji do tego co robimy,                         nie da się skopiować, wyuczyć́, naśladować́, to trzeba czuć́. Cóż ̇wspanialszego może być             niż miłość  do tego co się robi. Zbyt wiele serca i energii włożyliśmy w Skansen Bicz. W ostatnim czasie otrzymaliśmy wiele nagród m.in. III miejsce w konkursie na najpiękniejszy obiekt w Wielkopolsce, a także zostaliśmy wyróżnieni „Gwiazdą Regionu” przez jeden z prestiżowych portali weselnych. Nie po to krok po kroku budowaliśmy Skansen Bicz, aby teraz ta sytuacja nas złamała. Podjęliśmy więc decyzję o odbudowaniu naszego ukochanego miejsca. Od 2020 roku wracamy do organizacji przyjęć weselnych, ślubów oraz przyjęć okolicznościowych. Bardzo dziękujemy wszystkim Parom Młodym, które zdecydowały się przełożyć swój najważniejszy dzień na następny rok, tłumacząc, że nie wyobrażają sobie zorganizować przyjęcia weselnego w innym miejscu niż Skansen Bicz. Wielkie podziękowania również dla Par Młodych, które zaplanowały w Skansenie swoje przyjęcia w 2020 i 2021 roku, a pomimo tego zdarzenia zostajecie Państwo z nami. Dziękujemy za zaufanie, którym nas Państwo obdarzyliście. Nie zawiedziemy Was.

Prace porządkowe już trwają. Głowy pełne pomysłów, kolejnych marzeń. Jaki charakter będzie miała nasza nowa sala? Dziesiątki spotkań z naszymi Gośćmi oraz wiadomości, które otrzymaliśmy, uświadomiły nas, jak bardzo Skansen jest dla Państwa wyjątkowy. Chcielibyśmy w jak największym stopniu odtworzyć naszą Salę Diamentową i Kominkową.  Jednak wiemy, że to bardzo trudne zadanie, bo niektórych przedmiotów nie da się odtworzyć. To były niepowtarzalne rzeczy, tak jak np. drzwi Pałacowe, służące jako ścianka dla Par Młodych i wiele innych zabytków. Ale my się nie poddajemy, będziemy dzielnie walczyć!

Pomagają nam przyjaciele i pracownicy. Z całą pewnością sami byśmy bez Was nie dali rady. Dziękujemy Wam za silne wsparcie. Dom to miejsce, które kojarzymy z ciepłem ogniska domowego, dobrym smakiem, poczuciem bezpieczeństwa. Taki właśnie był Skansen. Nie możemy się poddać. Musimy odbudować nasz utracony dom.

Postanowiliśmy powołać akcję charytatywną za pośrednictwem portalu: www.pomagam.pl.         Celem akcji jest zbiórka funduszy na odbudowę Skansenu oraz zakup wyposażenia, które uległo zniszczeniu w wyniku pożaru i prowadzonych akcji gaśniczych. Będziemy wdzięczni za każdą przesłaną złotówkę. 

Od tej chwili będziemy informować Państwa na bieżąco, co się u nas dzieje. Jesteśmy bardzo zdumieni skalą okazanego nam współczucia i wsparcia. Los nie oszczędził nam cierpienia, ale za to wiemy, że nie jesteśmy sami. Razem osiągniemy znacznie więcej i odbudujemy serce naszego Skansenu. Wierzymy, że nie ma rzeczy niemożliwych.

Dziękujemy i pozdrawiamy Was z całego serca !

Wybierz kwotę

Komentarze

 • OSP Lisiec Wielki - awatar

  OSP Lisiec Wielki

  30.01.19
  30.01.19

  Dokładamy cegiełkę do odbudowy Skansenu Bicz.

 • Rada Rodziców szkoły w Liścu Wielkim - awatar

  Rada Rodziców szkoły w Liścu Wielkim

  29.01.19
  29.01.19

  Wspieramy.

 • Sszkoła w Liścu Wielkim - awatar

  Sszkoła w Liścu Wielkim

  29.01.19
  29.01.19

  Wspieramy.

 • Rada Sołecka w Liścu Wielkim - awatar

  Rada Sołecka w Liścu Wielkim

  29.01.19
  29.01.19

  Rada Sołecka w Liścu Wielkim w imieniu mieszkańców sołectwa wspiera skromną kwotą odbudowę obiektu Skansenu Bicz.

 • Koło Gospodyń Wiejskich w Liścu Wielkim - awatar

  Koło Gospodyń Wiejskich w Liścu Wielkim

  29.01.19
  29.01.19

  Wspieramy i motywujemy do działania.

Damian Janicki - awatar

Damian Janicki

Organizator zbiórki

Wpłaty - 18

OSP Lisiec Wielki - awatar
350
OSP Lisiec Wielki
Rada Rodziców szkoły w Liścu Wielkim - awatar
350
Rada Rodziców szkoły w Liścu Wielkim
Sszkoła w Liścu Wielkim - awatar
350
Sszkoła w Liścu Wielkim
Rada Sołecka w Liścu Wielkim - awatar
350
Rada Sołecka w Liścu Wielkim
Koło Gospodyń Wiejskich w Liścu Wielkim - awatar
350
Koło Gospodyń Wiejskich w Liścu Wielkim
Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Lisiec Wielki i Okolic - awatar
350
Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Lisiec Wielki i Okolic
matt - awatar
50
matt
azxx - awatar
200
azxx
Anonimowy Darczyńca - awatar
10
Anonimowy Darczyńca
Anonimowy Darczyńca - awatar
50
Anonimowy Darczyńca

Uważasz, że ta zbiórka zawiera niedozwolone treści ? Napisz do nas

Jak to działa?

1

Stwórz zbiórkę

Podaj kwotę, uzupełnij opis, gotowe!

2

Udostępnij

Zapraszaj do wsparcia zbiórki.

3

Zbierz pieniądze

Wykorzystaj najlepsze narzędzie w sieci.

Pomagam.pl wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej

Zamknij