Łysek, zwykły wiejski koń. Miał dobre życie. Całe u boku starszego człowieka - to coś, co dziś rzadko jest koniom dane.  

Tak minęła cała młodość, dorosłość, aż nadeszła ta, której wszyscy się obawiają - starość, czyli jesień łyskowego życia. Może i sam Łysek, choć wolniej i chwiejniej, dałby radę jeszcze pracować. A to wyjazd w pole, a to do lasu - chętnie by dreptał, mimo swych siwych skroni i czasem obolałych nóg. Wszak znał te ścieżki na pamięć. Ludzkie nogi bolą tak samo, jak i końskie. Łysek lubił swoją pracę, był potrzebny, był cenny dla kogoś. 

Ale starszy Pan nie miał już siły ani zajmować się starym koniem, ani tym bardziej wspólnymi pracami w gospodarstwie. Nadszedł czas, kiedy obydwoje musieli się rozstać. 

Tak właśnie stary Łysek trafił do nas na Zwierzęcy Folwark. Mimo że starych drzew się nie przesadza, czasem nie ma wyjścia - i nasz Łysek, dziadek Łysek, minął w listopadowe popołudnie bramy naszego folwarku.

Zapewne to jego ostatni dom. Łysek ma ponad 20 lat. Takich koni nikt nie bierze w adopcje, nikt do nich nie przyjeżdża. Łysek całe dnie stoi na nowym padoku wśród swych nowych końskich braci, ale wpatruje się gdzieś w dal. Zapewne tęskni, może wspomina - tego nie wiemy. Na razie jest bardzo smutnym koniem, który spędza czas w samotności. Nie szuka przyjaciół - najlepszego właśnie stracił.

Nie zmienimy pewnych rzeczy i kolei losu - tak być musiało i to bardzo częsty dramat starszych ludzi i ich zwierząt, szczególnie na wsi. Możemy jedynie ulżyć Łyskowi i zapewnić mu taki komfort życia, aby nie odczuwał fizycznych dolegliwości. Jego dusza potrzebuje widocznie czasu, o ile kiedykolwiek Łysek przestanie tęsknić.

Prosimy o wsparcie w imieniu Łyska - potrzebne są witaminy i suplementy dla starych koni (na serce i stawy, które szwankują), ciepła zimowa derka, a przede wszystkim pasza dla staruszków, której chcemy zrobić Łyskowi zapas na całą zimę. Przyda się też komplet badań, komplet szczotek i kompletny zestaw marchewek. To tyle, co możemy zrobić, aby wesprzeć Łyska. 

Będziemy wdzięczni za każde, najmniejsze nawet wsparcie dla staruszka. 

Aktualności

 • Fundacja Centaurus - awatar

  Fundacja Centaurus

  10.01.19
  10.01.19

  Kochani, Łysek nadal prosi o wsparcie ale i serdecznie zaprasza do odwiedzin już w najbliższą sobotę 12.01.2019 na godzinę 13:00. Uwaga! Jeśli pogoda będzie deszczowa, lub roztopowa - kalosze obowiązkowe!

  Zdjęcie aktualności 24 122

Wpłaty - 7

Ilona - awatar
20
Ilona
Anonimowy Darczyńca - awatar
50
Anonimowy Darczyńca
Anonimowy Darczyńca - awatar
20
Anonimowy Darczyńca
Anonimowy Darczyńca - awatar
20
Anonimowy Darczyńca
Anonimowy Darczyńca - awatar
20
Anonimowy Darczyńca
Anonimowy Darczyńca - awatar
20
Anonimowy Darczyńca
Anonimowy Darczyńca - awatar
20
Anonimowy Darczyńca

Uważasz, że ta zbiórka zawiera niedozwolone treści ? Napisz do nas

Jak to działa?

1

Stwórz zbiórkę

Podaj kwotę, uzupełnij opis, gotowe!

2

Udostępnij

Zapraszaj do wsparcia zbiórki.

3

Zbierz pieniądze

Wykorzystaj najlepsze narzędzie w sieci.

Pomagam.pl wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej

Zamknij