Zbiórka Wyremontujmy szkołę w Gambii! - miniaturka zdjęcia

Wyremontujmy szkołę w Gambii!

Zbiórka Wyremontujmy szkołę w Gambii! - zdjęcie główne

Wyremontujmy szkołę w Gambii!

8 165 zł z 60 000 zł (Cel)
Wpłaciło 90 osób
Wpłać teraz
 
Paulina Muszyńska - awatar

Paulina Muszyńska

Organizator zbiórki

1 szkoła, 417 zwiększonych szans! Pomóż wyremontować szkołę dla dzieci w Gambii!

Gdziekolwiek chodziłeś do szkoły, możemy się założyć, że podczas lekcji miałeś dach nad głową, a w jednym pomieszczeniu nie musiało się mieścić po 50 osób. Być może dlatego, że miałeś optymalne warunki do nauki dzisiaj możesz uczyć się dalej, pracować i… pomagać. 

Pomóż 417-stu dzieciom wyrównać szanse. Zbieramy na remont szkoły w Kasa Kunda. Dla Ciebie to jeden obiad na mieście mniej - dla Lamina, Hady, Alphy, Adamy, Marthy to możliwość kontynuacji nauki. 

Potrzebujemy przede wszystkim materiałów: cegieł, blachy, zaprawy, ale koszty ich zakupu w Gambii są bardzo wysokie. Pomożesz?

Dzieci chodzą do szkoły w systemie zmianowym. Przychodzą na piechotę, przyjeżdżają zbiorowo rowerkami lub łapią okazję przy drodze. Klasy, w których się uczą to zwykłe betonowe pomieszczenie, czasami ze standardowymi oknami, czasami z małymi otworami, które wpuszczają do środka trochę światła dziennego. Nie ma tam prądu, ogrzewania czy oświetlenia. Niektóre klasy mają drzwi. W każdym pomieszczeniu stoi trochę zniszczonych ławek i krzesełka o różnych wymiarach. Dzieci "upycha się" po kilka w jednej ławce, bo inaczej nie wystarczy miejsca dla wszystkich. Klasy są mieszane, nie tylko pod względem płci, ale również religii. Wszyscy tu uczą się razem, co bardzo podkreśla dyrektor Touray. Niektórych rodziców stać na mundurek, niestety zdecydowana większość nie może pozwolić sobie na taki wydatek. Co prawda, w zasadach obowiązujących w szkole wyszczególnione jest noszenie mundurka, ale przestano na to zwracać uwagę. Ważne, że dzieci przychodzą do szkoły i mają szansę czegoś się nauczyć. Często przychodzą bez butów, bez jakichkolwiek zeszytów i ołówków, o książkach nie ma tu mowy. Nikt nie widział również pomocy naukowych dla uczniów czy nauczycieli. W Kasa Kunda wszystko przygotowywane jest ręcznie. Maluje się plakaty edukacyjne, które pomagają dzieciom w nauce angielskiego i rozbudowywaniu słownictwa. Nie ma innej możliwości, szkoła drukarki nie posiada. Dzieci uczą się również języka lokalnego, matematyki, geografii, mają zajęcia sportowe. Jeden nauczyciel specjalizuje się we wszystkich przedmiotach, ma swoją klasę pod opieką przez cały czas. 

Dzieci przez cały czas trwania zajęć nie dostają żadnego posiłku. Kiedyś nie było z tym problemu, ale dzieci ciągle przybywa, a z funduszami jest coraz ciężej.  Koszt posiłków dla 417 dzieci to 38.250,00 GMD, czyli jakieś 3000,00 zł. 

Przez zniszczenie konstrukcji jednego z budynków sytuacja szkoły w Kasa Kunda wygląda jeszcze gorzej. Dla bezpieczeństwa, kilka klas wyłączono z użytku, dzieci dołączono do innych grup. Budynek od dawna stoi zamknięty, wali się i czeka na lepsze czasy. Te nie nadchodzą, a dyrektor Touray nie ma nikogo, kto mógłby pomóc. 

Pomagamy tej szkole już od listopada. Co jakiś czas dowozimy przybory szkolne i zostawiamy darowizny, kupujemy buty dla najbiedniejszych dzieci. Podczas ostatniej wizyty dyrektor pokazał nam całą szkołę (jest pięknie położona, na dużym terenie, w otoczeniu palm i baobabów) i stwierdziliśmy, że nasze transporty są kroplą w morzu potrzeb. Trzeba tę pomoc przenieść na wyższy poziom!


Dyrektor Bakary Touray: "Szkoła została założona w 1978 roku. Większość dzieci pochodzi z bardzo biednych rodzin i nie mają praktycznie żadnych szans na rozwój w godnych warunkach... Jesteśmy bardzo wdzięczni za Waszą pomoc i bardzo na Was liczymy. Przesyłam ogromne podziekowania dla wszystkich znajomych i rodzin za niesienie pomocy- za to co już od Was dostaliśmy i za to co zrobicie dla nas w przyszłości. Bez Was sobie nie poradzimy."

Ja: "Bakary, powiedz czego najbardziej potrzebujecie? Butów i ubrań dla dzieci, przyborów szkolnych? Mamy Ci pomóc z pompą, żeby dzieci miały chociaż wodę pitną podczas lekcji? Mamy zbierać na obiady dla dzieciaków czy remontujemy ten rozpadający się budynek?"

Dyrektor: "Nie chciałbym, żeby pomoc nam przeszkadzała Ci w Twoim życiu, więc wybierz coś sama. Wiesz, że za wszystko będziemy bardzo wdzięczni."

Ja: "Dobra, to próbujemy z remontem budynku!"

Dyrektor: "Byłoby świetnie! To bardzo dobry pomysł. Dziękuję i trzymam kciuki za powodzenie misji!"

Dyrektor Touray, poza zajęciami, prowadzi z ze swoimi uczniami ogródek warzywny. Rosną w nim pomidory, papryka, marchew, kilka drzewek bananowych i mnóstwo cebuli. Dzieciaki mają swoje dyżury, dzielnie podlewają rośliny i cieszą się każdym nowym listkiem czy kwiatem. Od razu widać, że sprawia im to wiele radości. 

SMS od dyrektora: "Cześć Paulina, spotkałem się właśnie z mężczyzną, który oszacował koszty remontu. Wychodzi 786290,00 GMD. Za tę kwotę kupimy wszystkie materiały, naprawimy pompę i zapłacimy fachowcom."

786290,00 GMD, czyli prawie 60.000,00 PLN! Wyremontujmy tę szkołę razem! 

Z pierwszą turą darów i Waszych wpłat wylatuję 15 marca! Bilet do Bandżulu kupiony, razem ze mną polecą paczki z przyborami szkolnymi. Na miejscu będą już czekały materiały budowlane i murarze, ale przede wszystkim dzieci! Przemierzające kilometry na piechotę, bez butów, bez posiłku w czasie zajęć i bez dostępu do wody. 


Zbieramy dalej! Aż do 60 000 zł! :)

Wybierz kwotę


20 
50 
100 
200 
1 000 
Inna
Wpłać teraz
 Bezpieczne płatności online

Aktualności


 • Paulina Muszyńska - awatar

  Paulina Muszyńska

  23.10.19
  23.10.19

  Uwaga, uwaga! Od ostatniej wiadomości minęło trochę czasu, ale nie myślcie, że akcja jest zakończona! :) Wręcz przeciwnie! Już za tydzień wyruszam do Gambii i zostanę tam kilka miesięcy. Będę mogła na bieżąco pomagać w Kasa Kundzie i doglądać czy szkole niczego nie brakuje. Dyrektor Bakary już wie, że niedługo się zobaczymy. Dzieciaki będą miały niespodziankę :)

  Zdjęcie aktualności 38 858

Komentarze


 • Paulina i Dawid - awatar

  Paulina i Dawid

  10.03.19
  10.03.19

  Wspieramy i trzymamy kciuki :)

  • Paulina Muszyńska - awatar

   Paulina Muszyńska - Organizator zbiórki

   12.03.19
   12.03.19

   Dziękuję!!!

 • Justyna i Przemek - awatar

  Justyna i Przemek

  08.03.19
  08.03.19

  Cudowna Rezydentko z wielkim sercem wspieramy i trzymamy kciuki !!!

  • Paulina Muszyńska - awatar

   Paulina Muszyńska - Organizator zbiórki

   12.03.19
   12.03.19

   Dziękuję bardzooooo! <3

 • Anonimowy Darczyńca - awatar

  Anonimowy Darczyńca

  26.02.19
  26.02.19

  Gratuluję pomysłu i zaangażowania!!! Powodzenia!!

  • Paulina Muszyńska - awatar

   Paulina Muszyńska - Organizator zbiórki

   12.03.19
   12.03.19

   Dziękuję pięknie! :)

 • Anonimowy Darczyńca - awatar

  Anonimowy Darczyńca

  25.02.19
  25.02.19

  Walcz i działaj! Jesteś wielka :D

  • Paulina Muszyńska - awatar

   Paulina Muszyńska - Organizator zbiórki

   25.02.19
   25.02.19

   Dzięki kochana! <3

 • Anonimowy Darczyńca - awatar

  Anonimowy Darczyńca

  14.02.19
  14.02.19

  👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍

  • Paulina Muszyńska - awatar

   Paulina Muszyńska - Organizator zbiórki

   25.02.19
   25.02.19

   Dziękuję! :)

8 165 zł z 60 000 zł (Cel)
Wpłaciło 90 osób
Wpłać teraz
 
Paulina Muszyńska - awatar

Paulina Muszyńska

Organizator zbiórki

Zadaj pytanie

Wpłaty: 90

Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
300
Ania - awatar
Ania
20
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
200
Aldona - awatar
Aldona
100
Szkolny Wolontariat SP JPII Łagiewniki - awatar
Szkolny Wolontariat SP JPII Łagiewniki
298
S.P. Żórawina - awatar
S.P. Żórawina
166
SP im. Bolesława Chrobrego w Żórawinie - awatar
SP im. Bolesława Chrobrego w Żórawinie
628
Patrycja Czechowicz - awatar
Patrycja Czechowicz
20
Kinga - awatar
Kinga
20
SP Żórawina - awatar
SP Żórawina
139

Uważasz, że ta zbiórka zawiera niedozwolone treści ? Napisz do nas

Stwórz swoją
pierwszą zbiórkę

Nie czekaj, weź sprawy w
swoje ręce teraz!

Pomagam.pl wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej

Zamknij