Pomóż dzieciom w Rakce wrócić do szkoły

W kraju, w którym od siedmiu lat trwa krwawa wojna domowa, dorasta całe pokolenie dzieci, które nie pamiętają czasów pokoju. Odebrano im szansę na normalne dzieciństwo i na szkolną naukę. Tymczasem to na ich ramionach spocznie w przyszłości ciężar odbudowy zrujnowanego miasta i kraju. Nasi uczniowie i uczennice mieli wielkie szczęście. Przetrwali ogromne niebezpieczeństwa, doświadczyli potwornego cierpienia, ale udało im się przeżyć. Bez naszej pomocy i bez edukacji nie mają jednak szans na normalne życie.

Polskie Szkoły w Rakce

Położona nad brzegiem Eufratu Rakka w okresie między latem 2014 a latem 2017 roku była głównym ośrodkiem tzw. Państwa Islamskiego w Syrii. Okrutne i krwawe rządy ISIS doprowadziły między innymi do likwidacji szkół w mieście. Sytuację zmienił dopiero szturm Syryjskich Sił Demokratycznych i lotnictwa USA, który wyparł z miasta odziały ISIS kosztem ogromnych zniszczeń. Dziś Rakka jest miastem ruin i uchodźców wewnętrznych, którzy starają się z całych sił zbudować tam fundamenty nowego życia.

Wojna odcisnęła piętno na każdym dziecku w Syrii i choć na każde z nich wpłynęła nieco inaczej, to wszystkie łączy jedno: ogromny lęk. Poradzenie sobie z nim jest bardzo trudne, a bez odpowiedniej pomocy – czasem wręcz niemożliwe. Strach, brak chęci do kontaktów z rówieśnikami i współpracy z dorosłymi, to tylko niektóre objawy wojennej traumy. Pomóc takim maluchom można przede wszystkim umożliwiając im naukę w szkole: bezpiecznej, profesjonalnej, przyjaznej dziecku. Bardzo ważny jest przede wszystkim odpowiednio przygotowany program edukacyjny i wyszkolona kadra nauczycielska.

W Fundacji Wolna Syria mieliśmy pełną świadomość, że ratując to ciężko doświadczone pokolenie syryjskich dzieci trzeba działać jak najszybciej. Wiedzieliśmy, że trzeba czym prędzej zacząć leczyć ich psychiczne rany i pomóc odzyskać choć trochę tego, co zabrała wojna. Pierwszy kontakt z aktywistami syryjskimi próbującymi odtworzyć szkolnictwo w Rakce nawiązaliśmy już we wrześniu 2017 roku, mniej niż dwa miesiące po zakończeniu walk. W październiku pierwsze dzieci otrzymały sfinansowane przez nas wyprawki.

Po zdobyciu kontaktów i praktycznych doświadczeń na miejscu utworzyliśmy w Rakce wiosną 2018 dwie szkoły: Szkołę Podstawową Abd ar-Rahman al-Kawakbi i Szkołę Podstawową im. Mikołaja Kopernika. Pierwsza otworzyła drzwi dla uczniów już w kwietniu, a druga - dwa miesiące później. Szkoły finansowane są wyłącznie z darów polskich. Projekt objął szeroki zakres prac, od usunięcia gruzu i remontu pomieszczeń, przez wyposażenie sal, zakup materiałów i pomocy naukowych po rekrutację nauczycieli. Dziś w naszych szkołach łącznie uczy się ponad 800 dzieci.

Polskie szkoły wyróżnia bardzo wysoki poziom organizacyjny i merytoryczny, przez co szybko stały się wzorem dla innych uruchamianych w Rakce placówek. Zapewniamy wysokiej klasy program dydaktyczny, doskonale przygotowanych i profesjonalnych nauczycieli, skuteczne metody nadrabiania programu szkolnego i zajęcia dodatkowe. Rozpoczęliśmy organizację konkursów międzyszkolnych z różnych dziedzin wiedzy i zawody piłkarskie, podczas których drużyna SP im. Mikołaja Kopernika występuje w barwach biało-czerwonych. Takie zawody to ogromne wydarzenie dla mieszkańców miasta, które po sześciu latach wojny i czterech latach rządów ISIS leży w niemal całkowitej ruinie. Infrastruktura w mieście jest całkowicie zniszczona, większość osiedli nie ma ani bieżącej wody, ani prądu. Energia elektryczna wytwarzana jest głównie za pomocą prywatnych agregatów na ropę. Nie działa też kanalizacja. Mimo to miasto powoli odżywa, a ludzie, którzy uciekli przed okrucieństwem wojny, powoli wracają do swoich zniszczonych domostw.

Dzieci syryjskie rwą się do nauki. Po latach przerwy i grozie wojny wiele z nich ma jedynie mgliste wspomnienia o tym, czym jest szkoła. Wiedzą jednak od starszych, że nie ma dla dziecka lepszego miejsca na świecie. Nasza misja to spełnić to marzenie.

Celem Fundacji jest prowadzenie otwartych przez nas szkół w Rakce do czasu, gdy władze miasta odzyskają zdolność ich finansowania i zarządzania szkołami jako placówkami oświatowymi. Obecnie w Rakce działają 43 szkoły prowadzone przez Radę Miejską i 8 szkół prowadzonych przez międzynarodowe organizacje pomocowe.

Łącznie do dwóch szkół finansowanych ze środków pochodzących z Polski uczęszcza 815 uczniów w wieku 7-12 lat.

Zespół odpowiedzialny za projekt:

Koordynator finansowy: Salam Salti (Warszawa).

Koordynatorka merytoryczna: Rim Al-Naser (Rakka),

Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika: Aid Al-Muhammad (Rakka),

Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Abd ar-Rahman al-Kawakibi: Mohammad Saleh Al-Jumma (Rakka)

Władze Fundacji:
 Samer Masri, Marta Górska, Michał Kurpiński

O Fundacji

Fundacja Wolna Syria skupia osoby pragnące nieść pomoc ofiarom wojny w Syrii. Zarejestrowana w roku 2013 Fundacja powstała wokół osiadłej w Polsce społeczności syryjskiej, która pierwsze projekty pomocy humanitarnej realizowała już w 2011 roku. Od tego czasu Fundacja wysyła do Syrii transporty z pomocą humanitarną, wspiera projekty medyczne, obejmuje opieką uchodźców syryjskich na Bałkanach. Dzięki środkom programu Polska Pomoc w roku 2016 Fundacja współtworzyła w Jordanii ośrodek pomocy psychologicznej dla kobiet i dzieci.

Naczelnym hasłem Fundacji są cztery podstawowe wolności stanowiące fundament praw człowieka: wolność słowa, wolność wyznania, wolność od lęku i wolność od niedostatku.

Aktualności

 • Fundacja Wolna Syria - awatar

  Fundacja Wolna Syria

  13.12.18
  13.12.18

  Dzieciaki i zespół ze szkoły al Kawakbi pozdrawiają.

  Zdjęcie aktualności 22 951

Komentarze

 • AgaS - awatar

  AgaS

  09.12.18
  09.12.18

  Gratuluję akcji i życzę powodzenia :-)

  • Fundacja Wolna Syria - awatar

   Fundacja Wolna Syria - Organizator zbiórki

   10.12.18
   10.12.18

   Dziękujemy serdecznie.

 • Anonimowy Darczyńca - awatar

  Anonimowy Darczyńca

  04.12.18
  04.12.18

  Keep going 💕

Wpłaty - 72

Anonimowy Darczyńca - awatar
50
Anonimowy Darczyńca
Anonimowy Darczyńca - awatar
50
Anonimowy Darczyńca
Anonimowy Darczyńca - awatar
100
Anonimowy Darczyńca
Anonimowy Darczyńca - awatar
50
Anonimowy Darczyńca
Anonimowy Darczyńca - awatar
50
Anonimowy Darczyńca
Anonimowy Darczyńca - awatar
50
Anonimowy Darczyńca
ŁUKASZ LEWIŃSKI - awatar
10
ŁUKASZ LEWIŃSKI
Anonimowy Darczyńca - awatar
100
Anonimowy Darczyńca
Anonimowy Darczyńca - awatar
20
Anonimowy Darczyńca
Anonimowy Darczyńca - awatar
34
Anonimowy Darczyńca

Uważasz, że ta zbiórka zawiera niedozwolone treści ? Napisz do nas

Jak to działa?

1

Stwórz zbiórkę

Podaj kwotę, uzupełnij opis, gotowe!

2

Udostępnij

Zapraszaj do wsparcia zbiórki.

3

Zbierz pieniądze

Wykorzystaj najlepsze narzędzie w sieci.

Pomagam.pl wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej

Zamknij