Zbiórka Pomoc dla Ani Zenl - zdjęcie główne

Pomoc dla Ani Zenl

13 617 zł  z 20 000 zł (Cel)
Wpłaciły 252 osoby
Zbiórka zakończonaUdostępnij
 
Marcin Wieczorek - awatar

Marcin Wieczorek

Organizator zbiórki

 

W niedzielę 16 sierpnia 2020 na padoku przy stajni w miejscowości Budzów Kolonia (Dolny Śląsk, powiat Ząbkowice) został zastrzelony koń Egist, dwukrotny zwycięzca Mistrzostw Świata w Jeździe Konnej bez Ogłowia (2019, 2017), wyszkolony w ujeżdżeniu do poziomu Grand Prix  przez jego właścicielkę – Annę Zenl. Ten koń był dla Niej wszystkim, a jego relacja z Anną wymykała się definicjom. 

Nie wiadomo, kto to zrobił. Policja prowadzi dochodzenie.

My, przyjaciele Anny Zenl i miłośnicy jeździectwa, chcemy dziś pomóc Annie w tych trudnych chwilach. Wiemy, że żadne pieniądze nie zwrócą życia Egistowi, ani nie wynagrodzą Annie straty, jaką poniosła, ale pragniemy dopomóc w ujęciu przestępcy, który zastrzelił bestialsko tego wyjątkowego konia. Zbieramy więc pieniądze:

 • na opłacenie profesjonalnych prawników, których usługi są bardzo kosztowne, a konieczne dla skutecznego poprowadzenia tej sprawy

 • na opłacenie niezależnych biegłych sądowych (balistycznych, weterynaryjnych i innych), którzy muszą zostać powołani dla przeprowadzenia niezależnych ekspertyz

 • na pokrycie wszystkich innych ewentualnych kosztów sądowych, prawniczych i detektywistycznych

 • na wsparcie finansowe dla Anny, która, tracąc Egista, utraciła również istotne źródło utrzymania, jakim były pokazy jeździeckie z jego udziałem.

Świat Ani Zenl runął w ciągu kilku chwil. Nigdy o nic nikogo nie prosiła. Nigdy od nikogo niczego nie brała. Do wszystkiego doszła sama. Dziś potrzebuje naszej solidarności i  wsparcia, o które zwracamy się zarówno do środowiska jeździeckiego, jak i każdej osoby, w której systemie wartości nie mieści się dokonanie tak bestialskiego czynu. 

O Egiście 

Egist – koń czystej krwi arabskiej – został przez Annę Zenl kupiony, gdy był źrebakiem, a ona miała wtedy 15 lat. Ania układała go samodzielnie, pracując z ziemi i na cordeo. Ten koń nigdy nie został uderzony przez człowieka, nigdy nie został przez człowieka do niczego zmuszony i nigdy nie miał wędzidła w pysku. 


Szkolony metodami nietradycyjnymi osiągnął w ujeżdżeniu poziom Grand Prix – wykonywał w wysokich parametrach technicznych najtrudniejsze figury ujeżdżeniowe, takie jak: piaff, pasaż, piruet w galopie, lotne zmiany nogi co tempo. To wszystko bez ogłowia, bez wędzidła, jedynie ze sznureczkiem na szyi. 

Prezentował niepraktykowane dziś na czworobokach elementy haute ecole (wyższej szkoły jazdy), jak np. galop dwutaktowy, pesada czy kapriola. Figury te można dziś zobaczyć tylko w tak prestiżowych miejscach jak Hiszpańska Dworska Szkoła Jazdy w Wiedniu, kultywująca tradycje klasycznego jeździectwa. 


Para wykonywała również elementy kaskaderskie, wymagające ogromnego wzajemnego zaufania, takie jak: kładzenie konia, siadanie, piruet pod koniem w pesadzie (stojącym dęba) i wiele innych oraz woltyżerkę bez ogłowia. 

Każdy, kto choć raz widział na żywo pokaz Ani Zenl i Egista, nigdy go nie zapomni. Taniec baletnicy z koniem trzymającym różę w pyszczku i ubranym w muszkę, zapierał dech w piersiach i wyciskał z oczu łzy wzruszenia. Delikatność, z jaką Egist traktował Anię oraz to, jak był w nią wpatrzony i wsłuchany, wzbudzały zachwyt wśród publiczności. Nikt nie miał wątpliwości, że to prawdziwa miłość i jedność, nie zaś sztuczki. 

O Annie Zenl

Anna Zenl zaczęła jeździć konno jako dziecko. Decydujący wpływ na jej jeździectwo wywarły negatywne przykłady, z jakimi spotykała się w stajniach. Uświadomiła sobie wówczas, jaką osobą nigdy nie chciałaby być. Zdecydowała, że jej sposób pracy z końmi nigdy nie będzie tak wyglądać. Praca z Egistem była rodzajem wyzwania i długoterminowego projektu, którego celem było sprawdzenie, jak wiele można z koniem osiągnąć, nie stosując żadnego rodzaju przymusu. Pracując niekonwencjonalnie z Egistem przez kilkanaście lat, w sposób nieprawdopodobny rozwinęła jego inteligencję tak, że koń: pomagał jej z własnej inicjatywy wieszać pranie, podnosił i odstawiał na miejsce przedmiot, który upadł, a jeśli biegł do niej – to pasażem. Każdy jeździec wie, że wypracowanie takiej więzi ze zwierzęciem jest niesłychanie trudne. Profesjonaliści zdają sobie sprawę, że wyszkolenie konia do poziomu Grand Prix (z użyciem ogłowia i wędzidła) to jakieś 8-10 lat intensywnej pracy, połączonej nierzadko z kosztownymi konsultacjami u specjalistów. Większość koni prezentujących figury ujeżdżeniowe bez ogłowia wcześniej była ich uczona na ogłowiu. Zupełnie inaczej było jednak w przypadku  Egista i Ani Zenl, która dokonała czegoś wręcz niemożliwego. 

Egist i Anna – sukcesy 

Koń Egist udowodnił swą sportową wartość, dwukrotnie wygrywając Mistrzostwa Świata w Jeździe Konnej bez Ogłowia. Para skradła serca sędziów i publiczności w ubiegłym roku, wykonując zapierający dech w piersiach program dowolny. Łzy wzruszenia płynęły po twarzach osób na widowni, bo nie był to pokaz cyrkowych sztuczek, lecz prawdziwej JEDNOŚCI człowieka z koniem. W 2019 r. Anna Zenl jako jedyna Polka otrzymała prestiżowy tytuł ambasadora międzynarodowej organizacji World Bitless Association. Sukcesy pary:

 • 2019 – złoty medal w Mistrzostwach Świata w Ujeżdżeniu bez Ogłowia

 • 2019 – srebrny medal w Mistrzostwach Świata w Trailu bez Ogłowia

 • 2018 – srebrny medal w Mistrzostwach Świata w Ujeżdżeniu bez Ogłowia

 • 2017 – złoty medal w Mistrzostwach Świata w Ujeżdżeniu bez Ogłowia


Dziś Egist nie żyje, zastrzelony przez nieznanego sprawcę.Wierzymy, że podejmując wspólne działanie, możemy pomóc Annie Zenl w tych trudnych chwilach i przyczynić do ujęcia sprawcy tego bestialskiego czynu.

Prosimy Was o wsparcie. 

Razem damy radę!

PS. Jeśli ktokolwiek z Was, kto to czyta, może przyczynić się w jakikolwiek sposób do ujęcia sprawcy, prosimy o kontakt z nami [email protected] lub najbliższą jednostką policji.Słowa wsparcia

Twoje słowa mają moc pomagania! Wpłać darowiznę i przekaż kilka słów wsparcia 🤲


 • Jakubowicz_E - awatar

  Jakubowicz_E

  15.09.2020
  15.09.2020

  Łączymy się w smutku - to ogromna tragedia. Oby choć sprawiedliwości stało się zadość...

 • Asia Jagienka - awatar

  Asia Jagienka

  01.09.2020
  01.09.2020

  Symboliczna cegiełka do zbiórki. Oby sprawiedliwość wygrała. Ku pamięci Egista.

 • Maria Czarnecka - awatar

  Maria Czarnecka

  30.08.2020
  30.08.2020

  Bardzo , bardzo mi przykro

 • Ewka - awatar

  Ewka

  28.08.2020
  28.08.2020

  Jestem zdruzgotana, jak można być tak okrutnym. A więź Ani z Egistem była naprawdę niespotykana.

 • Jacek Sz. - awatar

  Jacek Sz.

  27.08.2020
  27.08.2020

  Trudno wytłumaczyć takie okrucieństwo...Powodzenia!

13 617 zł  z 20 000 zł (Cel)
Wpłaciły 252 osoby
Zbiórka zakończonaUdostępnij
 
Marcin Wieczorek - awatar

Marcin Wieczorek

Organizator zbiórki

Zadaj pytanie

Wpłaty: 252

Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
20
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
100
Aleksandra Niemczyk - awatar
Aleksandra Niemczyk
20
Jakubowicz_E - awatar
Jakubowicz_E
100
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
50
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
50
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
10
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
100
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
10
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
10

Uważasz, że ta zbiórka zawiera niedozwolone treści ? Napisz do nas

Załóż swoją pierwszą zbiórkę

Zbieraj pieniądze na to, czego
najbardziej potrzebujesz już dziś!

Jak założyć zbiórkę na Pomagam.pl

Pomagam.pl to największy i najpopularniejszy w Polsce serwis do tworzenia internetowych zbiórek pieniędzy. To narzędzie, które umożliwia każdemu i całkowicie za darmo założenie zbiórki w kilka chwil.

Dzięki Pomagam.pl w łatwy i bezpieczny sposób zbierzesz fundusze na to, co dla Ciebie ważne m.in. pokrycie kosztów leczenia, wsparcie bliskich w trudnych chwilach i na inicjatywy bliskie Twojemu sercu.

Krok 1:Chcesz założyć zbiórkę, ale nie wiesz od czego zacząć? Nie martw się! Obejrzyj krótki film poniżej, który tłumaczy, jak działa Pomagam.pl.

Krok 2:Zbiórkę na Pomagam.pl przygotowujesz i publikujesz samodzielnie. Nie przejmuj się - założenie zbiórki trwa dosłownie kilka chwil i jest prostsze, niż myślisz. Sprawdź poniższy poradnik.

W momencie tworzenia zbiorki możesz wybrać, czy chcesz ją prowadzić samodzielnie czy ze wsparciem Pomagam.pl. Pierwsza opcja jest całkowicie darmowa. Jeśli natomiast zdecydujesz się na promowanie zbiórki z naszym wsparciem, będziemy przypominać o Twojej zbiórce i zachęcać do wpłat osoby, które ostatnio odwiedziły stronę Twojej zbiórki (tzw. retargeting).

W tym celu będziemy wyświetlać Twoją zbiórkę zarówno na stronie głównej Pomagam.pl jak i w reklamach internetowych. Zwiększa to szanse na to, że więcej odwiedzających Twoją zbiórkę osób zdecyduje się ostatecznie na wpłatę lub udostępnienie zbiórki. W zamian za to dodatkowe, nieobowiązkowe wsparcie w promocji od każdej wpłaty potrącimy automatycznie 12%.

Krok 3:Twoja zbiórka jest gotowa, czas zacząć działać! Nikt nie wypromuje Twojej zbiórki tak jak Ty, dlatego pamiętaj, żeby udostępniać ją we wszystkich mediach społecznościowych: Facebook, Instagram, Twitter, LinkedIn czy YouTube i TikTok. Zacznij od rodziny i przyjaciół - poproś ich o udostępnienie i zachęć do wpłat. Wyślij znajomym linka do zbiórki z krótkim opisem na Messengerze, SMSem lub mailowo. Następnie skontaktuj się z lokalnymi mediami z prośbą o publikację Twojej zbiórki oraz zaangażuj w promocję okoliczne organizacje społeczne, władze samorządowe, instytucje oraz osoby znane w Twojej okolicy.

Pamiętaj, im więcej osób dowie się o Twojej zbiórce, tym większa szansa na osiągniecie celu! Więcej porad znajdziesz w ebooku, jak założyć i prowadzić skuteczną zbiórkę. Znajdziesz go w swoim panelu zarządzania zbiórką po jej stworzeniu. Sprawdź również naszego bloga, w którym dzielimy się praktycznymi poradami i wskazówkami.

Krok 4:Wszystkie osoby odwiedzające Twoją zbiórkę mogą szybko i bezpiecznie wpłacać na nią pieniądze, np. przy użyciu przelewów internetowych, kart kredytowych, tradycyjnych przelewów bankowych, a nawet na poczcie! Wpłaty księgują się natychmiast. Wszyscy widzą, jaką kwotę udało się już zebrać i mogą zapraszać do zbiórki kolejne osoby.

Krok 5:Pieniądze ze zbiórki możesz wypłacać na konto bankowe w każdej chwili i tak często, jak chcesz. Wypłata pieniędzy trwa na ogół 3 dni robocze. Wypłata nie spowoduje zmiany stanu licznika wpłat na stronie Twojej zbiórki. Możesz dalej zbierać pieniądze, a zbiórka będzie trwać aż do momentu, gdy zdecydujesz się ją zamknąć.

Prawda, że proste? To właśnie dlatego dziesiątki tysięcy osób prowadzi już swoje zbiórki na Pomagam.pl. Nie czekaj. Dołącz do nich teraz! Aby założyć zbiórkę, kliknij tutaj lub w przycisk poniżej:

Pomagam.pl wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej

Zamknij