Zbiórka Pomoc dla Ani Zenl - zdjęcie główne

Pomoc dla Ani Zenl

13 617 zł  z 20 000 zł (Cel)
Wpłaciły 252 osoby
Zbiórka zakończonaUdostępnij
 
Marcin Wieczorek - awatar

Marcin Wieczorek

Organizator zbiórki

 

W niedzielę 16 sierpnia 2020 na padoku przy stajni w miejscowości Budzów Kolonia (Dolny Śląsk, powiat Ząbkowice) został zastrzelony koń Egist, dwukrotny zwycięzca Mistrzostw Świata w Jeździe Konnej bez Ogłowia (2019, 2017), wyszkolony w ujeżdżeniu do poziomu Grand Prix  przez jego właścicielkę – Annę Zenl. Ten koń był dla Niej wszystkim, a jego relacja z Anną wymykała się definicjom. 

Nie wiadomo, kto to zrobił. Policja prowadzi dochodzenie.

My, przyjaciele Anny Zenl i miłośnicy jeździectwa, chcemy dziś pomóc Annie w tych trudnych chwilach. Wiemy, że żadne pieniądze nie zwrócą życia Egistowi, ani nie wynagrodzą Annie straty, jaką poniosła, ale pragniemy dopomóc w ujęciu przestępcy, który zastrzelił bestialsko tego wyjątkowego konia. Zbieramy więc pieniądze:

 • na opłacenie profesjonalnych prawników, których usługi są bardzo kosztowne, a konieczne dla skutecznego poprowadzenia tej sprawy

 • na opłacenie niezależnych biegłych sądowych (balistycznych, weterynaryjnych i innych), którzy muszą zostać powołani dla przeprowadzenia niezależnych ekspertyz

 • na pokrycie wszystkich innych ewentualnych kosztów sądowych, prawniczych i detektywistycznych

 • na wsparcie finansowe dla Anny, która, tracąc Egista, utraciła również istotne źródło utrzymania, jakim były pokazy jeździeckie z jego udziałem.

Świat Ani Zenl runął w ciągu kilku chwil. Nigdy o nic nikogo nie prosiła. Nigdy od nikogo niczego nie brała. Do wszystkiego doszła sama. Dziś potrzebuje naszej solidarności i  wsparcia, o które zwracamy się zarówno do środowiska jeździeckiego, jak i każdej osoby, w której systemie wartości nie mieści się dokonanie tak bestialskiego czynu. 

O Egiście 

Egist – koń czystej krwi arabskiej – został przez Annę Zenl kupiony, gdy był źrebakiem, a ona miała wtedy 15 lat. Ania układała go samodzielnie, pracując z ziemi i na cordeo. Ten koń nigdy nie został uderzony przez człowieka, nigdy nie został przez człowieka do niczego zmuszony i nigdy nie miał wędzidła w pysku. 


Szkolony metodami nietradycyjnymi osiągnął w ujeżdżeniu poziom Grand Prix – wykonywał w wysokich parametrach technicznych najtrudniejsze figury ujeżdżeniowe, takie jak: piaff, pasaż, piruet w galopie, lotne zmiany nogi co tempo. To wszystko bez ogłowia, bez wędzidła, jedynie ze sznureczkiem na szyi. 

Prezentował niepraktykowane dziś na czworobokach elementy haute ecole (wyższej szkoły jazdy), jak np. galop dwutaktowy, pesada czy kapriola. Figury te można dziś zobaczyć tylko w tak prestiżowych miejscach jak Hiszpańska Dworska Szkoła Jazdy w Wiedniu, kultywująca tradycje klasycznego jeździectwa. 


Para wykonywała również elementy kaskaderskie, wymagające ogromnego wzajemnego zaufania, takie jak: kładzenie konia, siadanie, piruet pod koniem w pesadzie (stojącym dęba) i wiele innych oraz woltyżerkę bez ogłowia. 

Każdy, kto choć raz widział na żywo pokaz Ani Zenl i Egista, nigdy go nie zapomni. Taniec baletnicy z koniem trzymającym różę w pyszczku i ubranym w muszkę, zapierał dech w piersiach i wyciskał z oczu łzy wzruszenia. Delikatność, z jaką Egist traktował Anię oraz to, jak był w nią wpatrzony i wsłuchany, wzbudzały zachwyt wśród publiczności. Nikt nie miał wątpliwości, że to prawdziwa miłość i jedność, nie zaś sztuczki. 

O Annie Zenl

Anna Zenl zaczęła jeździć konno jako dziecko. Decydujący wpływ na jej jeździectwo wywarły negatywne przykłady, z jakimi spotykała się w stajniach. Uświadomiła sobie wówczas, jaką osobą nigdy nie chciałaby być. Zdecydowała, że jej sposób pracy z końmi nigdy nie będzie tak wyglądać. Praca z Egistem była rodzajem wyzwania i długoterminowego projektu, którego celem było sprawdzenie, jak wiele można z koniem osiągnąć, nie stosując żadnego rodzaju przymusu. Pracując niekonwencjonalnie z Egistem przez kilkanaście lat, w sposób nieprawdopodobny rozwinęła jego inteligencję tak, że koń: pomagał jej z własnej inicjatywy wieszać pranie, podnosił i odstawiał na miejsce przedmiot, który upadł, a jeśli biegł do niej – to pasażem. Każdy jeździec wie, że wypracowanie takiej więzi ze zwierzęciem jest niesłychanie trudne. Profesjonaliści zdają sobie sprawę, że wyszkolenie konia do poziomu Grand Prix (z użyciem ogłowia i wędzidła) to jakieś 8-10 lat intensywnej pracy, połączonej nierzadko z kosztownymi konsultacjami u specjalistów. Większość koni prezentujących figury ujeżdżeniowe bez ogłowia wcześniej była ich uczona na ogłowiu. Zupełnie inaczej było jednak w przypadku  Egista i Ani Zenl, która dokonała czegoś wręcz niemożliwego. 

Egist i Anna – sukcesy 

Koń Egist udowodnił swą sportową wartość, dwukrotnie wygrywając Mistrzostwa Świata w Jeździe Konnej bez Ogłowia. Para skradła serca sędziów i publiczności w ubiegłym roku, wykonując zapierający dech w piersiach program dowolny. Łzy wzruszenia płynęły po twarzach osób na widowni, bo nie był to pokaz cyrkowych sztuczek, lecz prawdziwej JEDNOŚCI człowieka z koniem. W 2019 r. Anna Zenl jako jedyna Polka otrzymała prestiżowy tytuł ambasadora międzynarodowej organizacji World Bitless Association. Sukcesy pary:

 • 2019 – złoty medal w Mistrzostwach Świata w Ujeżdżeniu bez Ogłowia

 • 2019 – srebrny medal w Mistrzostwach Świata w Trailu bez Ogłowia

 • 2018 – srebrny medal w Mistrzostwach Świata w Ujeżdżeniu bez Ogłowia

 • 2017 – złoty medal w Mistrzostwach Świata w Ujeżdżeniu bez Ogłowia


Dziś Egist nie żyje, zastrzelony przez nieznanego sprawcę.Wierzymy, że podejmując wspólne działanie, możemy pomóc Annie Zenl w tych trudnych chwilach i przyczynić do ujęcia sprawcy tego bestialskiego czynu.

Prosimy Was o wsparcie. 

Razem damy radę!

PS. Jeśli ktokolwiek z Was, kto to czyta, może przyczynić się w jakikolwiek sposób do ujęcia sprawcy, prosimy o kontakt z nami [email protected] lub najbliższą jednostką policji.Komentarze


 • Jakubowicz_E - awatar

  Jakubowicz_E

  15.09.2020
  15.09.2020

  Łączymy się w smutku - to ogromna tragedia. Oby choć sprawiedliwości stało się zadość...

 • Asia Jagienka - awatar

  Asia Jagienka

  01.09.2020
  01.09.2020

  Symboliczna cegiełka do zbiórki. Oby sprawiedliwość wygrała. Ku pamięci Egista.

 • Maria Czarnecka - awatar

  Maria Czarnecka

  30.08.2020
  30.08.2020

  Bardzo , bardzo mi przykro

 • Ewka - awatar

  Ewka

  28.08.2020
  28.08.2020

  Jestem zdruzgotana, jak można być tak okrutnym. A więź Ani z Egistem była naprawdę niespotykana.

 • Jacek Sz. - awatar

  Jacek Sz.

  27.08.2020
  27.08.2020

  Trudno wytłumaczyć takie okrucieństwo...Powodzenia!

13 617 zł  z 20 000 zł (Cel)
Wpłaciły 252 osoby
Zbiórka zakończonaUdostępnij
 
Marcin Wieczorek - awatar

Marcin Wieczorek

Organizator zbiórki

Zadaj pytanie

Wpłaty: 252

Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
20
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
100
Aleksandra Niemczyk - awatar
Aleksandra Niemczyk
20
Jakubowicz_E - awatar
Jakubowicz_E
100
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
50
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
50
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
10
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
100
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
10
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
10

Uważasz, że ta zbiórka zawiera niedozwolone treści ? Napisz do nas

Załóż swoją pierwszą zbiórkę

Zbieraj pieniądze na to, czego
najbardziej potrzebujesz już dziś!

Jak założyć zbiórkę na Pomagam.pl

Pomagam.pl to największy i najpopularniejszy w Polsce serwis do tworzenia internetowych zbiórek pieniężnych. Dzięki Pomagam.pl w łatwy i bezpieczny sposób zbierzesz pieniądze na dowolny cel, np. pokrycie kosztów leczenia, wsparcie znajomych i rodziny w ciężkich chwilach, realizację projektów społecznych, kulturalnych i biznesowych albo spełnianie marzeń.

Krok 1:Obejrzyj krótki film poniżej, który tłumaczy, jak działa Pomagam.pl.

Krok 2:Zbiórkę na Pomagam.pl przygotowujesz i publikujesz samodzielnie. Nie przejmuj się - założenie zbiórki trwa dosłownie kilka chwil i jest prostsze, niż myślisz (zobacz krótki film poniżej).

Krok 3:Dla swojej zbiórki wybierasz adres internetowy, pod którym będzie ona dostępna dla każdego, np. pomagam.pl/nazwazbiorki. Zbieranie pieniędzy polega na zapraszaniu jak największej liczby osób do odwiedzenia tej strony. Pomagam.pl pozwala automatycznie rozesłać zaproszenia e-mailowe, udostępnić zbiórkę na Facebooku, Twitterze itd. Od razu możesz przyjmować wpłaty. Konto do wypłat wskażesz później.

Krok 4:Wszystkie osoby odwiedzające Twoją zbiórkę mogą szybko i bezpiecznie wpłacać na nią pieniądze, np. przy użyciu przelewów internetowych, kart kredytowych, tradycyjnych przelewów bankowych, a nawet na poczcie! Wpłaty księgują się natychmiast. Wszyscy widzą, jaką kwotę udało się już zebrać, i mogą zapraszać do zbiórki kolejne osoby. Dzięki Pomagam.pl udostępnianie zbiórki na Facebooku, Twitterze lub e-mailowo jest niezwykle proste. Zbiórkę odwiedzają i udostępniają kolejne osoby i tak tworzy się efekt kuli śnieżnej.

Krok 5:Pieniądze ze zbiórki możesz wypłacać na konto bankowe w każdej chwili i tak często, jak chcesz. Wypłata pieniędzy trwa na ogół 1 dzień roboczy. Wypłata nie spowoduje zmiany stanu licznika wpłat na stronie Twojej zbiórki. Możesz dalej zbierać pieniądze, a zbiórka będzie trwać aż do momentu, gdy zdecydujesz się ją zamknąć.

Prawda, że proste? To właśnie dlatego dziesiątki tysięcy osób prowadzi już swoje zbiórki na Pomagam.pl. Nie czekaj. Dołącz do nich teraz! Aby założyć zbiórkę, kliknij tutaj lub w przycisk poniżej:

Pomagam.pl wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej

Zamknij