Warszawa Czyta - awatar

Warszawa Czyta

Organizator zbiórki

WARSZAWA CZYTA to seria wydarzeń, których celem jest dyskusja, interpretacja lub twórcze rozwinięcie wątków jednej książki. Stolica na kilka dni zmienia się w dyskusyjny klub czytelniczy. W tym roku punktem wyjścia do działania jest "Pani Stefa" Magdaleny Kicińskiej. Janusz Korczak nie poradziłby sobie z prowadzeniem Domu Sierot bez Stefanii Wilczyńskiej. WARSZAWA CZYTA 2017 nie poradzi sobie bez was!

Wydarzenia w ramach Warszawa Czyta odbywają się już od pięciu lat. W tym roku w dniach 10-14 maja.

Na co zbieramy?

W ramach tegorocznego maratonu wydarzeń planujemy między innymi czytanie fragmentów "Pani Stefy" przez aktorów Teatru Figur z Krakowa, herstoryczny spacer i wycieczkę rowerową, debaty i mikrowykłady inspirowane "Panią Stefą", koncert Patryka Zakrockiego z udziałem Magdaleny Czerwińskiej, warsztaty komiksowe Olgi Wróbel, wyszywanie makatek zaangażowanych i symboliczne upamiętnienie Stefanii Wilczyńskiej w przestrzeni miasta. 

Dlaczego „Pani Stefa”?

„Pani Stefa” to nasza warszawska „herstoria”, wydobycie z cienia kobiety, której osiągnięcia przez lata pozostawały szerzej nieznane. Mimo skąpej dokumentacji autorka stworzyła pełnowymiarowy portret tej niezwykłej postaci. Ze źródeł wyłania się obraz znakomitej organizatorki, ale też – co szczególnie poruszające – kobiety nękanej wątpliwościami, czy jej praca oraz życie mają sens. Lektura „Pani Stefy” to okazja do skonfrontowania się z aktualnością idei wychowawczych Korczaka i Wilczyńskiej, ale też problemu, z jakim się mierzyli – ponad 70 lat po ich śmierci musimy sobie ze wstydem zdać sprawę, że państwo wciąż nie umie odpowiednio zadbać o dzieci wychowujące się bez rodziców. W ten sposób książka historyczna staje się punktem wyjścia do zupełnie współczesnej debaty. Debaty, którą mamy zamiar prowadzić w ramach piątej edycji naszej akcji.

Po raz drugi akcji będzie towarzyszyła Mała Warszawa Czyta – blok wydarzeń dla niedorosłych czytelników i czytelniczek przygotowana przez Polską Sekcję IBBY. Jej bohaterką będzie książka korespondująca tematycznie z "Panią Stefą" - "Pamiętnik Blumki" Iwony Chmielewskiej

Kto stoi za WARSZAWA CZYTA?

WARSZAWA CZYTA to akcja nieformalnej grupy miejskich czytelniczek i czytelników. Nie mamy struktury ani hierarchii, nie działamy dla zysku ani na zamówienie żadnych prywatnych czy publicznych instytucji. Jesteśmy otwarci i otwarte na różne formy współpracy zarówno z instytucjami, jak i osobami fizycznymi.

Dlaczego WARSZAWA CZYTA?

Czytanie najfajniejsze jest wtedy, kiedy jest wstępem do dyskusji i działania. Dlatego w 2013 roku zainicjowaliśmy akcję WARSZAWA CZYTA – aby rozmawiać o książce, dzielić się wrażeniami, ale też odczytywać na różne sposoby współczesną Warszawę, jej problemy i stojące przed nią wyzwania. Porozmawiajmy, czego naszemu miastu brakuje, a czego w nim za dużo, jak chciałybyśmy je zmieniać, jak chcielibyśmy w nim żyć.

Dlaczego tylko jedna książka?

Dlatego, że dyskusyjne kluby książki z reguły omawiają na swoich spotkaniach jedną książkę, a my chcemy na czas akcji zmienić Warszawę w taki klub. I dlatego, że jedna książka pozwala połączyć liczne i różnorodne wydarzenia naszej akcji w spójną całość.

Warszawa Czyta już piąty raz

W tym roku akcja Warszawa Czyta odbywa się po raz piąty. Wszystkie edycje również były współfinansowane przez społeczność.

Bohaterką pierwszej akcji były "Cwaniary" Sylwii Chutnik. Rok później do działania zainspirowały nas "Niewidzialne miasta" Italo Calvino, a trzecia edycja Warszawa Czyta zogniskowana byłą wokół "Chamowa" Mirona Białoszewskiego. W ubiegłym roku czytaliśmy "13 pięter" Filipa Springera.

Warszawa Czyta - awatar

Warszawa Czyta

Organizator zbiórki

Wpłaty - 68

Karolina - awatar
50
Karolina
Anonimowy Darczyńca - awatar
50
Anonimowy Darczyńca
ludmiła laskowska - awatar
42
ludmiła laskowska
Królowa Karolina - awatar
20
Królowa Karolina
Mińsk Mazowiecki czyta razem z Wami! :-) - awatar
500
Mińsk Mazowiecki czyta razem z Wami! :-)
czeremcha na stendbaju - awatar
23
czeremcha na stendbaju
Anonimowy Darczyńca - awatar
10
Anonimowy Darczyńca
Anonimowy Darczyńca - awatar
10
Anonimowy Darczyńca
Aleksandra Krugły - awatar
50
Aleksandra Krugły
Joanna Kubicka - awatar
30
Joanna Kubicka

Uważasz, że ta zbiórka zawiera niedozwolone treści ? Napisz do nas

Jak to działa?

1

Stwórz zbiórkę

Podaj kwotę, uzupełnij opis, gotowe!

2

Udostępnij

Zapraszaj do wsparcia zbiórki.

3

Zbierz pieniądze

Wykorzystaj najlepsze narzędzie w sieci.

Pomagam.pl wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej

Zamknij