Cześć Mam na imię Marta i jestem mamą Zuzi, która jest wulkanem energii. A raczej bywa. Czasem bowiem ten wulkan gasi potężna lawa. Lawa hejtu.
Właśnie dlatego Zuzia postanowiła wziąć udział projekcie Wole Dzieci Gdańska. To historie dzieci hejtowanych w szkołach z uwagi na to, że .. są inne. Autorka projektu pokazując portrety tych dzieci ujęte w fotografie dowodzi, że różnice nie są niczym złym. Opowiadając o nich zwraca uwagę na to, że hejt z jakim stykają się w szkołach, często rodzi się w domach dzieci, które się go dopuszczają. Na sesji Zuzia marzyła o tym, by zatrzymać to zjawisko przy każdej migawce. Jednak… cudów nie ma.
Za to jest cudowna dziewczyna. Która niestety choruje na łysienie plackowate. Alopecja to choroba autoimmunologiczna, która polega na utracie włosów. W przypadku Zuzi - całkowitej. To najrzadsza postać tej choroby. W jej wyniku Zuzia utraciła nie tylko włosy, ale nawet rzęsy i brwi. Dlatego nie rozumie, kiedy pani na biologii tłumaczy, że lęk objawia się stroszeniem się włosów na ciele. Co nie znaczy, że Zuzia żyje bez lęku. Bynajmniej. Bo choć bez włosów można żyć - żyje się trudniej. Zwłaszcza dorastającej dziewczynce.
Gdybyście zapytali Zuzie o najbardziej traumatyczne wspomnienie dotyczące włosów .. wysypały się z niej historie. Mielibyście wrażenie, że zaczynają pełzać po podłodze niczym węże. Często już kilkuletnie, wszystkie jadowite. Słyszelibyście je nawet wówczas, kiedy Zuzia by już umilkła. Mi w uszach wciąż szumi jak mówiła:
Idąc rano do szkoły zobaczyłam na jej murach napis:
Raki zimują w hospicjum, Zuza* też”!
To nie znikało z moich oczu przez kilka kolejnych tygodni! Bałam się tam wracać. Bałam się, że znów ktoś ściągnie mi perukę na szkolnym korytarzu i rzuci nią o podłogę. Wiedziałam, że nie umyje jej sama w domu i będę musiała czekać kilka dni aż wróci z salonu. Wiedziałam, że jeśli mi ją zniszczą kopiąc po podłodze.. na następną mama będzie zbierała pieniążki dwa lata. Myślałam o tym, żeby zniknąć. Ale wszystko trwało. Świat się nie zatrzymywał. Napis nie znikał…
Są peruki, które można kleić do skóry głowy. Zuzia wie, jak boli ich zrywanie. Jak długo goją się rany na niezabezpieczonej włosami głowie. Są przepiękne tanie sztuczne włosy, które można sobie zamówić w chińskim sklepie. Zuzia tak czasem robi, żeby nie zniszczyć na ognisku jedynej peruki którą ma. Są wreszcie takie, o których Zuzia marzy. Systemy z prawdziwych włosów sięgających za ramiona. Takie, które nie spadną przy szarpnięciu, czy kiedy jeździ na rolkach w wietrzny dzień. Takie, które mogłyby być jej włosami , a nie tylko peruką. Te niestety kosztują blisko 15.000 zł.
Tak . Zuzia żyje i będzie żyła. Dziś ma 16 lat. Choruje od lat sześciu. Ma przyjaciół, z którymi lubi aktywnie spędzać czas . Jeździ konno, na rowerze, lubi szybką jazdę na rolkach. Dziś możesz ją zobaczyć w peruce z Shein kupionej za 60zł. Ta za 5 tysięcy, która miała wytrzymać rok, popsuła się po dziewięciu miesiącach. Zwykle długość życia peruki to dwa lata. Na fajną rzecz trzeba czekać kilka miesięcy..
Nie – Zuzia nie choruje na ciężką chorobę i ta zbiórka nie ma na celu podtrzymania jej przy życiu. Chciałabym tylko zadbać o jego komfort przy Twoim wsparciu. Chciałabym żebyśmy razem dali jej włosy, o których marzy.
Twoje słowa mają moc pomagania! Wpłać darowiznę i przekaż kilka słów wsparcia 🤲
Uważasz, że ta zbiórka zawiera niedozwolone treści ? Napisz do nas
Pomagam.pl to największy i najpopularniejszy w Polsce serwis do tworzenia internetowych zbiórek pieniędzy. To narzędzie, które umożliwia każdemu i całkowicie za darmo założenie zbiórki w kilka chwil.
Dzięki Pomagam.pl w łatwy i bezpieczny sposób zbierzesz fundusze na to, co dla Ciebie ważne m.in. pokrycie kosztów leczenia, wsparcie bliskich w trudnych chwilach i na inicjatywy bliskie Twojemu sercu.
Krok 1:Chcesz założyć zbiórkę, ale nie wiesz od czego zacząć? Nie martw się! Obejrzyj krótki film poniżej, który tłumaczy, jak działa Pomagam.pl.
Krok 2:Zbiórkę na Pomagam.pl przygotowujesz i publikujesz samodzielnie. Nie przejmuj się - założenie zbiórki trwa dosłownie kilka chwil i jest prostsze, niż myślisz. Sprawdź poniższy poradnik.
W momencie tworzenia zbiorki możesz wybrać, czy chcesz ją prowadzić samodzielnie czy ze wsparciem Pomagam.pl. Pierwsza opcja jest całkowicie darmowa. Jeśli natomiast zdecydujesz się na promowanie zbiórki z naszym wsparciem, będziemy przypominać o Twojej zbiórce i zachęcać do wpłat osoby, które ostatnio odwiedziły stronę Twojej zbiórki (tzw. retargeting).
W tym celu będziemy wyświetlać Twoją zbiórkę zarówno na stronie głównej Pomagam.pl jak i w reklamach internetowych. Zwiększa to szanse na to, że więcej odwiedzających Twoją zbiórkę osób zdecyduje się ostatecznie na wpłatę lub udostępnienie zbiórki. W zamian za to dodatkowe, nieobowiązkowe wsparcie w promocji od każdej wpłaty potrącimy automatycznie 12%.
Krok 3:Twoja zbiórka jest gotowa, czas zacząć działać! Nikt nie wypromuje Twojej zbiórki tak jak Ty, dlatego pamiętaj, żeby udostępniać ją we wszystkich mediach społecznościowych: Facebook, Instagram, Twitter, LinkedIn czy YouTube i TikTok. Zacznij od rodziny i przyjaciół - poproś ich o udostępnienie i zachęć do wpłat. Wyślij znajomym linka do zbiórki z krótkim opisem na Messengerze, SMSem lub mailowo. Następnie skontaktuj się z lokalnymi mediami z prośbą o publikację Twojej zbiórki oraz zaangażuj w promocję okoliczne organizacje społeczne, władze samorządowe, instytucje oraz osoby znane w Twojej okolicy.
Pamiętaj, im więcej osób dowie się o Twojej zbiórce, tym większa szansa na osiągniecie celu! Więcej porad znajdziesz w ebooku, jak założyć i prowadzić skuteczną zbiórkę. Znajdziesz go w swoim panelu zarządzania zbiórką po jej stworzeniu. Sprawdź również naszego bloga, w którym dzielimy się praktycznymi poradami i wskazówkami.
Krok 4:Wszystkie osoby odwiedzające Twoją zbiórkę mogą szybko i bezpiecznie wpłacać na nią pieniądze, np. przy użyciu przelewów internetowych, kart kredytowych, tradycyjnych przelewów bankowych, a nawet na poczcie! Wpłaty księgują się natychmiast. Wszyscy widzą, jaką kwotę udało się już zebrać i mogą zapraszać do zbiórki kolejne osoby.
Krok 5:Pieniądze ze zbiórki możesz wypłacać na konto bankowe w każdej chwili i tak często, jak chcesz. Wypłata pieniędzy trwa na ogół 3 dni robocze. Wypłata nie spowoduje zmiany stanu licznika wpłat na stronie Twojej zbiórki. Możesz dalej zbierać pieniądze, a zbiórka będzie trwać aż do momentu, gdy zdecydujesz się ją zamknąć.
Prawda, że proste? To właśnie dlatego dziesiątki tysięcy osób prowadzi już swoje zbiórki na Pomagam.pl. Nie czekaj. Dołącz do nich teraz! Aby założyć zbiórkę, kliknij tutaj lub w przycisk poniżej:
Wpłata nie jest możliwa po końcu zbiórki.
Zrób jeszcze jeden mały krok.
Nawet 1 zł może pomóc!
Monika
Trzymam kciuki 😊
Kasia Danielewicz-Makaruk
Uśmiechnij się i ciesz się nowymi pięknymi włoskami już nie długo, nie wszyscy ludzie są źli, tych dobrych jest zdecydowanie więcej.