Zbieramy na nadajniki GPS dla dwóch sokołów wędrownych
Reintrodukcja sokoła wędrownego
Małopolskie Towarzystwo Ornitologiczne- Pomagamy sokołom!
W roku 1990 w Polsce rozpoczęto program reintrodukcji sokoła wędrownego (reintrodukcja to wprowadzenie na stary obszar bytowania gatunku, który wyginął). Młode ptaki wyhodowane przez sokolników po odpowiednim przygotowaniu wypuszczane są w miejscach, w których będą mogły podjąć samodzielne życie. Ich tereny naturalne to lasy i góry, ale też wysokie budynki i obiekty miejskie.
Sokół wędrowny (Falco peregrinus) to ptak drapieżny średniej wielkości, uważany za najszybsze zwierzę świata. Kiedyś był gatunkiem rozpowszechnionym w całym kraju. W drugiej połowie XX wieku jego populacja drastycznie zmniejszyła się. Doszło niemal do całkowitej zagłady gatunku, spowodowanej przede wszystkim przez stosowanie pestycydów.
Dziś walczymy o jego powrót w okolice Krakowa.
Małopolskie Towarzystwo Ornitologiczne włączyło się w program reintrodukcji sokoła wędrownego. Dwa lata temu we współpracy ze Stowarzyszeniem Na Rzecz Dzikich Zwierząt „Sokół” przeprowadziliśmy akcję wsiedlenia 4młodych sokołów do sztucznego gniazda na kominie elektrowni w Skawinie. Dzięki zainstalowanym kamerom mogliśmy obserwować dorastanie młodych, uczenie się samodzielności. Na początku ptaki były dokarmiane i po kilku tygodniach osiągnęły samodzielność. Jeden z sokołów z numerem na obrączce 5DC został wyposażony w nadajnik GPS. Mogliśmy i nadal możemy śledzić jego dalekie wędrówki. Przesyłane dane pozwalają też ocenić jego formę fizyczną. Gdyby doszło do wypadku i zagrożenia życia ptaka, mamy szansę odnaleźć go i udzielić pomocy. W przyszłym roku młody sokół wędrowny 5DC stanie się ptakiem dojrzałym do założenia swojej sokolej rodziny. I wiele wskazuje na to, że będzie to w okolicy Krakowa. Poniżej widoczny jeden z odczytów obecności naszego sokoła w 3 roku życia w Krakowie i okolicach.
Przygotowujemy się do kolejnej reintrodukcji w Skawinie. Wsparcie Dyrekcji CEZ Skawina jest, gniazdo na kominie przygotowane, dwaj zaprzyjaźnieni sokolnicy - pasjonaci hodują dla nas pisklęta. Chcielibyśmy znów zainstalować przynajmniej dwóm młodym nadajnik GPS. Dlatego bardzo prosimy o pomoc i wsparcie finansowe zakupu potrzebnych urządzeń do lokalizacji ptaków. Apelujemy gorąco do wszystkich miłośników ptaków o wpłaty, każda kwota się przyda!
Więcej informacji nahttps://mto-kr.pl/wp/2023/05/08/uwaga-reintrodukcja-sokola-wedrownego/
I oczywiście zapraszamy potem do obserwacji on-line na stronie MTO i peregrinus.pl.
Twoje słowa mają moc pomagania! Wpłać darowiznę i przekaż kilka słów wsparcia 🤲
Uważasz, że ta zbiórka zawiera niedozwolone treści ? Napisz do nas
Pomagam.pl to największy i najpopularniejszy w Polsce serwis do tworzenia internetowych zbiórek pieniędzy. To narzędzie, które umożliwia każdemu i całkowicie za darmo założenie zbiórki w kilka chwil.
Dzięki Pomagam.pl w łatwy i bezpieczny sposób zbierzesz fundusze na to, co dla Ciebie ważne m.in. pokrycie kosztów leczenia, wsparcie bliskich w trudnych chwilach i na inicjatywy bliskie Twojemu sercu.
Krok 1:Chcesz założyć zbiórkę, ale nie wiesz od czego zacząć? Nie martw się! Obejrzyj krótki film poniżej, który tłumaczy, jak działa Pomagam.pl.
Krok 2:Zbiórkę na Pomagam.pl przygotowujesz i publikujesz samodzielnie. Nie przejmuj się - założenie zbiórki trwa dosłownie kilka chwil i jest prostsze, niż myślisz. Sprawdź poniższy poradnik.
W momencie tworzenia zbiorki możesz wybrać, czy chcesz ją prowadzić samodzielnie czy ze wsparciem Pomagam.pl. Pierwsza opcja jest całkowicie darmowa. Jeśli natomiast zdecydujesz się na promowanie zbiórki z naszym wsparciem, będziemy przypominać o Twojej zbiórce i zachęcać do wpłat osoby, które ostatnio odwiedziły stronę Twojej zbiórki (tzw. retargeting).
W tym celu będziemy wyświetlać Twoją zbiórkę zarówno na stronie głównej Pomagam.pl jak i w reklamach internetowych. Zwiększa to szanse na to, że więcej odwiedzających Twoją zbiórkę osób zdecyduje się ostatecznie na wpłatę lub udostępnienie zbiórki. W zamian za to dodatkowe, nieobowiązkowe wsparcie w promocji od każdej wpłaty potrącimy automatycznie 12%.
Krok 3:Twoja zbiórka jest gotowa, czas zacząć działać! Nikt nie wypromuje Twojej zbiórki tak jak Ty, dlatego pamiętaj, żeby udostępniać ją we wszystkich mediach społecznościowych: Facebook, Instagram, Twitter, LinkedIn czy YouTube i TikTok. Zacznij od rodziny i przyjaciół - poproś ich o udostępnienie i zachęć do wpłat. Wyślij znajomym linka do zbiórki z krótkim opisem na Messengerze, SMSem lub mailowo. Następnie skontaktuj się z lokalnymi mediami z prośbą o publikację Twojej zbiórki oraz zaangażuj w promocję okoliczne organizacje społeczne, władze samorządowe, instytucje oraz osoby znane w Twojej okolicy.
Pamiętaj, im więcej osób dowie się o Twojej zbiórce, tym większa szansa na osiągniecie celu! Więcej porad znajdziesz w ebooku, jak założyć i prowadzić skuteczną zbiórkę. Znajdziesz go w swoim panelu zarządzania zbiórką po jej stworzeniu. Sprawdź również naszego bloga, w którym dzielimy się praktycznymi poradami i wskazówkami.
Krok 4:Wszystkie osoby odwiedzające Twoją zbiórkę mogą szybko i bezpiecznie wpłacać na nią pieniądze, np. przy użyciu przelewów internetowych, kart kredytowych, tradycyjnych przelewów bankowych, a nawet na poczcie! Wpłaty księgują się natychmiast. Wszyscy widzą, jaką kwotę udało się już zebrać i mogą zapraszać do zbiórki kolejne osoby.
Krok 5:Pieniądze ze zbiórki możesz wypłacać na konto bankowe w każdej chwili i tak często, jak chcesz. Wypłata pieniędzy trwa na ogół 3 dni robocze. Wypłata nie spowoduje zmiany stanu licznika wpłat na stronie Twojej zbiórki. Możesz dalej zbierać pieniądze, a zbiórka będzie trwać aż do momentu, gdy zdecydujesz się ją zamknąć.
Prawda, że proste? To właśnie dlatego dziesiątki tysięcy osób prowadzi już swoje zbiórki na Pomagam.pl. Nie czekaj. Dołącz do nich teraz! Aby założyć zbiórkę, kliknij tutaj lub w przycisk poniżej:
Wpłata nie jest możliwa po końcu zbiórki.
Zrób jeszcze jeden mały krok.
Nawet 1 zł może pomóc!
Anonimowy Darczyńca
Good. P.S. Czy forum może przejść moją rejestrację? Please.