Zbiórka Ich dom tonie. Pomóż Kiribati - zdjęcie główne

Ich dom tonie. Pomóż Kiribati

1 681 zł  z 25 000 zł (Cel)
Wpłaciło 19 osób
Małgorzata Gołota - awatar

Małgorzata Gołota

Organizator zbiórki

Kim jestem? 

Jestem Małgosia i jestem dziennikarką. Przeczytałam w życiu trochę radiowych wiadomości, napisałam całkiem sporo artykułów do gazet i do sieci, nagrałam trochę podcastów dla Radia TOK FM i napisałam dwie książki. Pierwsza z nich - „Spinalonga. Wyspa trędowatych” - o jednej z ostatnich zamkniętych kolonii dla trędowatych w Europie, znalazła się w finałowej piątce Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego. Druga - „Żyletkę zawsze noszę przy sobie” opowiada o problemie depresji wśród dzieci i młodzieży i ukazała się zaledwie kilka tygodni temu.

Teraz postanowiłam wykorzystać całą zdobytą wiedzę i doświadczenie i lecieć na drugi koniec świata, czyli do Republiki Kiribati! 

Dlaczego lecę na Kiribati?

Kiribati to maleńkie, wyspiarskie państwo położone w samym sercu Mikronezji. Zamieszkuje je tylko nieco ponad 100 tys. osób (w Polsce tyle osób mieszka w samym Kaliszu). Republika Kiribati to też jedyne państwo na świecie położone na czterech półkulach! Składają się na nie 33 wyspy, z czego 12 to wyspy bezludne. 

Problem w tym, że w ciągu najbliższych kilkunastu lat (a może nawet szybciej!) wszystkie te wyspy znikną z powierzchni Ziemi lub konkretniej mówiąc — zatoną. Kiribati jest najniżej położonym państwem świata. Większość wysp znajduje się na wysokości zaledwie 2-3 metrów nad poziomem morza. Rosnący poziom mórz i oceanów jest więc dla tego państwa więcej niż realnym zagrożeniem. W ciągu kilkunastu lub kilkudziesięciu lat Republika Kiribati przestanie istnieć. 

Moim głównym celem pobytu w Republice Kiribati jest udokumentowanie historii pierwszego narodu, który w wyniku zmian klimatycznych straci swój kraj. Chcę go Wam przedstawić i zainspirować do zdecydowanych działań przeciwko katastrofie klimatycznej!

Na co przeznaczę pieniądze ze zbiórki? 

Zebrane fundusze przeznaczę na stworzenie cyfrowego projektu, który obejmie nie tylko tradycyjne media, ale i media społecznościowe. Dzięki Waszemu wsparciu będę mogła spędzić na Kiribati 8 miesięcy. W tym czasie zgromadzę wiedzę i materiały, którymi się z Wami podzielę! Dzięki Waszemu wsparciu będę mogła też częściej przemieszczać się między wyspami, których istnienie jest zagrożone i poznawać lokalne społeczności. Treści na temat Kiribati będę publikować w formie podcastów, artykułów, ale też krótszych i dłuższych form wideo na Instagramie, Facebooku, YouTube. Bilety w jedną stronę są już kupione — ruszam we wrześniu! 

W tym projekcie pokażę sylwetki osób wychowanych i zakorzenionych w kulturze liczącej kilka tysięcy lat. Ludzi, którzy właściwie nie potrzebują lepszego świata, bo lubią ten, w którym żyją, ale zmiany klimatyczne – za co w dużej mierze odpowiadają duże, bogate kraje i społeczeństwa – zmuszają ich do szukania alternatyw. Takich ludzi, jakich widzicie na zdjęciach — dzieci, młodzieży, uczniów, studentów, naukowców, urzędników i osób starszych, dla których przeprowadzka do innego, obcego kraju, może oznaczać też wielką samotność. 

O czym będę mówić, pisać i nagrywać? 

W każdym odcinku będę podkreślać zależność między naszymi codziennymi wyborami (na przykład dotyczącymi żywności, czy tego, jak się ubieramy) i działaniami naszych polityków (lub częściej brakiem działań), a sytuacją mieszkańców Kiribati. Spróbuję zachęcić was do zmian. Pokażę, jak pozytywnie na sytuację Kiribati może wpłynąć oszczędzanie wody, zmniejszenie ilości zjadanego mięsa i niemarnowanie żywności. A przede wszystkim, co mogłoby się stać, gdyby świat przestał kręcić się wokół paliw kopalnych, a zaczął bardziej interesować się Odnawialnymi Źródłami Energii.

...oraz dlaczego to takie ważne? :) 

Kiribati jest symbolem i wizualizacją przyszłości, która może nadejść także dla naszych krajów i miast, jeśli nie podejmiemy niezbędnych działań na rzecz ochrony środowiska i zachowania bioróżnorodności. Dlatego proszę — pomóżcie mi zrealizować ten projekt! :) 

Aktualizacje


  • Małgorzata Gołota - awatar

    Małgorzata Gołota

    02.01.2023
    02.01.2023

    Kochani,
    bardzo dziękujemy za wszystkie wpłaty! Po kilku tygodnia na Tarawie, poleciałyśmy na Fidżi, żeby odwiedzić całkiem spore hektary ziemi, którą dla swoich ludzi kupił kilka lat temu ówczesny prezydent Kiribati - Anote Tong. To ogromny teren, ale żyje na nim dziś tylko około 200 osób. To potomkowie emigrantów z Wysp Salomona. Będą nada mieszkać w swojej osadzie, kiedy zjawią się tu także obywatele Kiribati. Na razie jednak nikt nie zna szczegółów tej operacji i nie podaje się żadnych dat związanych z tym exodusem. Poznałyśmy na Fidżi mnóstwo ciekawych ludzi, znalazłyśmy nowe punkty widzenia, poszerzyłyśmy perspektywę i doszłyśmy do wniosku, że relokacje ludności powinny być naprawdę ostatecznym rozwiązaniem.

    Od 21 grudnia jesteśmy na Vanuatu, które opuszczamy zaraz po nowym roku - 3 stycznia. Niedługo potem, najprawdopodobniej 9 stycznia, znów znajdziemy się na Tarawie, w domu naszych przyjaciół.

    Napisałam o Kiribati i Mikronezji dwa teksty dla Gazety Wyborczej i dwa dla Rzeczpospolitej.

    - https://edukacja.rp.pl/za-granica/art37503641-korespondencja-z-oceanii-brak-edukacji-ekologicznej-zagrozeniem-dla-istnienia-kiribati

    - https://edukacja.rp.pl/trendy/art37668171-marnowanie-zywnosci-przestaje-byc-w-polsce-problemem-to-wciaz-ponura-statystyka

    - https://wyborcza.pl/7,177851,29303312,korespondencja-z-mikronezji-do-tego-pieknego-zakatka-globu.html

    - https://wyborcza.pl/7,177851,29141140,korespondencja-z-kiribati-kraju-ktory-pedzi-autostrada-do.html?_ga=2.241048579.1278185986.1672624507-55796442.1671506283

    Relacje z podróży możecie śledzić na moim Instagramie: https://www.instagram.com/malgosia.golota/?hl=en

    oraz na Facebooku: https://www.facebook.com/malgosia.golota/

    W styczniu też ruszą podcasty!

    Trzymajcie za nas kciuki!

1 681 zł  z 25 000 zł (Cel)
Wpłaciło 19 osób
Małgorzata Gołota - awatar

Małgorzata Gołota

Organizator zbiórki

Zadaj pytanie

Wpłaty: 19

Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
100
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
20
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
20
Józef Czernecki - awatar
Józef Czernecki
500
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
100
Basia - awatar
Basia
50
Majka - awatar
Majka
50
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
200
Bartosz - awatar
Bartosz
50
Jacek Cesarski - awatar
Jacek Cesarski
50

Uważasz, że ta zbiórka zawiera niedozwolone treści ? Napisz do nas

People
Logo Fundacji Pomagam.pl

Wspieraj inicjatywy bliskie Twojemu sercu. Wystarczy, że wpiszesz nasz numer KRS przy rozliczaniu podatku dochodowego PIT, by nieść pomoc tam, gdzie jest ona najbardziej potrzebna razem z nami.

Dzięki Tobie możemy zmieniać świat na lepsze. Dziękujemy ❤️

KRS 0000353888

Sprawdź, jak przekazać 1,5% podatku

Jak założyć zbiórkę na Pomagam.pl

Pomagam.pl to największy i najpopularniejszy w Polsce serwis do tworzenia internetowych zbiórek pieniędzy. To narzędzie, które umożliwia każdemu i całkowicie za darmo założenie zbiórki w kilka chwil.

Dzięki Pomagam.pl w łatwy i bezpieczny sposób zbierzesz fundusze na to, co dla Ciebie ważne m.in. pokrycie kosztów leczenia, wsparcie bliskich w trudnych chwilach i na inicjatywy bliskie Twojemu sercu.

Krok 1:Chcesz założyć zbiórkę, ale nie wiesz od czego zacząć? Nie martw się! Obejrzyj krótki film poniżej, który tłumaczy, jak działa Pomagam.pl.

Krok 2:Zbiórkę na Pomagam.pl przygotowujesz i publikujesz samodzielnie. Nie przejmuj się - założenie zbiórki trwa dosłownie kilka chwil i jest prostsze, niż myślisz. Sprawdź poniższy poradnik.

W momencie tworzenia zbiorki możesz wybrać, czy chcesz ją prowadzić samodzielnie czy ze wsparciem Pomagam.pl. Pierwsza opcja jest całkowicie darmowa. Jeśli natomiast zdecydujesz się na promowanie zbiórki z naszym wsparciem, będziemy przypominać o Twojej zbiórce i zachęcać do wpłat osoby, które ostatnio odwiedziły stronę Twojej zbiórki (tzw. retargeting).

W tym celu będziemy wyświetlać Twoją zbiórkę zarówno na stronie głównej Pomagam.pl jak i w reklamach internetowych. Zwiększa to szanse na to, że więcej odwiedzających Twoją zbiórkę osób zdecyduje się ostatecznie na wpłatę lub udostępnienie zbiórki. W zamian za to dodatkowe, nieobowiązkowe wsparcie w promocji od każdej wpłaty potrącimy automatycznie 12%.

Krok 3:Twoja zbiórka jest gotowa, czas zacząć działać! Nikt nie wypromuje Twojej zbiórki tak jak Ty, dlatego pamiętaj, żeby udostępniać ją we wszystkich mediach społecznościowych: Facebook, Instagram, Twitter, LinkedIn czy YouTube i TikTok. Zacznij od rodziny i przyjaciół - poproś ich o udostępnienie i zachęć do wpłat. Wyślij znajomym linka do zbiórki z krótkim opisem na Messengerze, SMSem lub mailowo. Następnie skontaktuj się z lokalnymi mediami z prośbą o publikację Twojej zbiórki oraz zaangażuj w promocję okoliczne organizacje społeczne, władze samorządowe, instytucje oraz osoby znane w Twojej okolicy.

Pamiętaj, im więcej osób dowie się o Twojej zbiórce, tym większa szansa na osiągniecie celu! Więcej porad znajdziesz w ebooku, jak założyć i prowadzić skuteczną zbiórkę. Znajdziesz go w swoim panelu zarządzania zbiórką po jej stworzeniu. Sprawdź również naszego bloga, w którym dzielimy się praktycznymi poradami i wskazówkami.

Krok 4:Wszystkie osoby odwiedzające Twoją zbiórkę mogą szybko i bezpiecznie wpłacać na nią pieniądze, np. przy użyciu przelewów internetowych, kart kredytowych, tradycyjnych przelewów bankowych, a nawet na poczcie! Wpłaty księgują się natychmiast. Wszyscy widzą, jaką kwotę udało się już zebrać i mogą zapraszać do zbiórki kolejne osoby.

Krok 5:Pieniądze ze zbiórki możesz wypłacać na konto bankowe w każdej chwili i tak często, jak chcesz. Wypłata pieniędzy trwa na ogół 1 dzień roboczy. Wypłata nie spowoduje zmiany stanu licznika wpłat na stronie Twojej zbiórki. Możesz dalej zbierać pieniądze, a zbiórka będzie trwać aż do momentu, gdy zdecydujesz się ją zamknąć.

Prawda, że proste? To właśnie dlatego dziesiątki tysięcy osób prowadzi już swoje zbiórki na Pomagam.pl. Nie czekaj. Dołącz do nich teraz! Aby założyć zbiórkę, kliknij tutaj lub w przycisk poniżej:

Pomagam.pl wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej

Zamknij